Nebezpečná rychlost

Speed

Nebezpečná rýchlosť

Akční / Thriller

USA, 1994, 111 min

Jsem rád, že jsem "akční film roku 1994" viděl až teď, kdy si něco takového umím užít. Tehdy bych ho asi nedocenil. Líbí se mi vzásadě tři věci: 1.) Film se vůbec nezdržuje obvyklým způsobem představování postav. Jinde bychom nudných dvacet minut přihlíželi, jak Keanu Reeves a Sandra Bullocková vstávají z postelí, čistí si zuby, krmí kočku, jsou se smetím atd. :) Nebezpečná rychlost nás v souladu s názvem vtáhne do akce a vše podstatné o těch dvou se dozvídáme doslova cestou z jejich reakcí na vzniklou situaci. Vede to mimo jiné k tomu, že romantická Sandra jednoduše nemá kdy uplatnit své upejpavě diblíkoidní obličeje. 2.) Všechno, co vás napadne, že se ohroženému autobusu může stát, se skutečně stane, ba ještě víc, než bych třeba já předvídal. 3.) S výjimkou pro mě trochu nadbytečného etického sporu Reevese a Danielse film nemá hluchá místa a je napínavý od úvodních titulků až do závěrečných. 80%(17.1.2008)

Svým způsobem dokonalý akčňák se sympatickými hrdiny, spádem a kupou povedených hlášek. Neumím si představit, že bych se u něj mohl někdy nudit.(11.12.2009)

Hodně lidí o tom básní, avšak podle mě je "Nebezpečná rychlost" pouze průměrný akční film. Keanu Reeves a Sandra Bullocková už podali i lepší herectví a v tomto směru je zde naprosto převálcovává skvělý záporák Dennis Hopper. Akce je dobrá, napětí je dobré, nuda také žádná není....film je celkově dobrý, ale není to nic víc než průměr.(8.4.2006)

Môj naj naj naj akčňák, videl som ho skoro toľkokrát čo Terminátora 2 a to už je čo povedať. Dievča od vedľa Sandra Bullock (do ktorej som sa tu platonicky zaľúbil), už asi nikde nebola tak sympatická (rozhodne nie v dvojke) a po nemenej skvelom POINT BREAK ďalšia vynikajúca akčná úloha pre Keanu Reevesa. Jan de Bont sa vtedy zaradil medzi mojich najobľúbenejších režisérov, škoda že len na chvíľu.(11.11.2004)

Mať možnosť zhliadnuť tento film v kine, tak sa mi splní jeden z mojich tajných snov. Priamočiara zábava plná explózií, skombinovaná s kvalitným scenárom, umnou réžiou a pomerne vydarenému obsadeniu (Reeves a Hopper ako ukážkové príklady klaďasa a nechutného záporáka). Námet je tak jednoduchý, že dnes by to nestačilo ani na céčkový brak. V deväťdesiatych rokoch sa ale ešte točili filmy pre zábavu a ako celok je svižný, nenudiaci, plný zvratov a dobrých hlášok. Filmu pomohlo, že ho scenáristi rozdelili na tri pomyselné časti (výťah, autobus, metro), v ktorých naplno využívajú možnosti akčného žánru. 85%.(26.11.2013)

• - Filmem se inspirovala i hra „Mafia“, kde je jedním z úkolů jet s nákladním vozem a nepřekročit stanovenou rychlost, jinak hrozí výbuch. (Panfilmex)

• - Na promítání byl film představen bez závěrečné scény v podzemce, na tu nezbyly peníze a tak byla představená jen na storyboardech. Publikum se jí ale horlivě dožadovalo a studio dodalo potřebné finance. (Ai.ma)

• - Na úvodní sekvenci ve výtahové šachtě přišel Jan de Bont při nátáčení filmu Smrtonosná past. (Ai.ma)