Nebezpečná rychlost

Speed

Nebezpečná rýchlosť

Akční / Thriller

USA, 1994, 111 min

Klasika akčního žánru.Keanu Reeves se ukázal jako dobrej drsoň,Dennis Hopper by si měl svoje zloduchy nechat patentovat a Sandra Bullock nenatočila lepší film.Stačí?(12.3.2003)

„Jack, vec sa má takto: psychopat drží rukojemníka. Čo urobíš?“ – „Strelím rukojemníka do nohy. Vyradím ho z toho.“ NEBEZPEČNÁ RÝCHLOSŤ je i vďaka bombastickému ústrednému hudobnému motívu jedným z najlepších akčných trilerov 90. rokov. Ďalej si k výrazným kladom prirátajte sympatické herecké obsadenie hlavných (Bullocková, Reeves) i podporných rolí (Morton, Daniels), slizkého gaunera zaseknutého v minulom desaťročí (Hopper), strhujúce tempo, originálnu akciu (výťahový prológ s postreleným parťákom), zmysel pre humor, nie práve najmenší rozpočet a skoro geniálny nápad o preplnenom autobuse, nesmúcom spomaliť pod 50 km/hod, inak dôjde k explózii, pričom pasažieri sú sledovaní kamerou, takže nemôžu ani opustiť rozbesnené vozidlo počas jazdy (dodávam, že autobus je v plnej premávke a v diaľke chýba kus cesty). Najlepšie príbehy sa majú dať vtesnať do jednej vety - a to sa NEBEZPEČNÁ RÝCHLOSŤ krásne dá. V porovnaní s touto báječne oddychovou (ale nie hlúpou) záležitosťou, sa zbytočná dvojka javí byť ešte horšia, než akou je v skutočnosti. "Jednotka" navyše disponuje mojou milovanou maličkou - ale pre žáner takmer revolučnou - ľudskou scénkou, kedy titulný hrdina doslova stráca na okamih sám seba a nádej, hádže odovzdane flintu do žita, pochybuje o "zmysle toho všetkého" a prestáva si veriť, pričom to všetko vidia tí, ktorých má zachrániť. Svieže a uveriteľné. Kino Považan 1994(7.12.2004)

Nejlepší akční film všech dob. Lepší než výborná Skála aj. Jan De Bont natočil životní dílo (a po Twisteru toho měl nechat). Vše je tu perfektní - jednoduchý ale geniální nápad je proveden naprosto úžasně. Film má tři části: výtah, autobus a metro, z nichž největší prostor má autobus. Nejlepší je jeho průjezd městem, které je plné aut, přecházejících dětí, žen s kočárky a prudkých zatáček. Prostoje mezi akčními scénami jsou minimální. Keanu je perfektní hrdina, Sandra (v nejlepší roli) perfektní komik i hrdina a Hopper perfektní záporák. A pěkný ústřední motiv Marka Manciny. Tenhle biják vůbec proslavil hodně lidí. Film získal Oscara za zvuk a střih zvukových efektů, nominován byl za střih, v Británii získal cenu BAFTA za střih a zvuk a nominován byl za zvláštní efekty.(27.7.2003)

Já jsem byl na fyziku vždycky tupej, takže možná některým věcem jako je lítající autobus nerozumím. Ale oceňuji dobrou myšlenku a nápadité zpracování. I když to není káva mého šálku. Dennis Hopper výborný, ten Reeves a Bullocková mne zas tolik nenadchli.(2.8.2010)

Jo první díl, to je ten spravnej akční nářez. Sice je pravda, že chvílema je to možná až přehnaný a že z Keanu Reevse udělali až moc velkýho akčního hrdinu, ale to se dá lehce odpustit, když se v podstatě za celou dobu filmu nenudíte. Je to dáno hlavně tím, že od začátku do konce jsou jen akční scény, nic jinýho se snad ani nenajde, takže o nějakých hluchých místech tady nemůže být ani řeč. jediný co se dá filmu vyčíst je pěkně natáhnutej konec, bohatě by postačila autobusová pasáž, dál už se v tom neměli vrtat, bohužel stalo se a tak musim hvězdičku ubrat a nic na tom nezmění ani perfektní záporák Dennis Hopper.(27.5.2006)

• - Film byl natáčen na dálnici 105 v Los Angeles před tím, než byla otevřena pro veřejnost. (Ai.ma)

• - Filmování na dálnici trvalo dva a půl týdne, na letišti pak tři týdny. (Ai.ma)

• - Když policisté procházejí policejní fotografie, jsou na nich vyfocení někteří členové štábu. (Ai.ma)