Nebezpečná rychlost

Speed

Nebezpečná rýchlosť

Akční / Thriller

USA, 1994, 111 min

Výborný námet, prepísaný do nie moc nápaditého scenára a zrežírovaný vtedy ešte dynamickým a technicky zdatným vizionárom de Bontom. Herci sú fajn, akcia je super. Ešte trochu psychológie postáv a mohlo to byť na 5*.(14.8.2003)

Smrtící adrenalinová jízda, která viděna na velkém plátně hravě vtáhne diváka do děje, ale na televizní obrazovce mnohé ztrácí. Jan de Bont si svojí prvotinou nasadil tak vysokou laťku, že se k ní ve svých dalších filmech ani nepřiblížil.(21.7.2002)

Je mi trochu smutno z vědomí, co za akční jízdu se dalo v roce 1994 pořídit za pouhých 30 milionů a co za sračky se za mnohonásobky této sumy točí dnes. Tenhle film miluju, ale objektivně musím uznat, že už ve čtrnácti, kdy jsem ho hltal v kině, mi přišla postava Jacka zoufale plochá a moc se mi nezdálo ani to, že Payne připravoval akci s výtahem dva roky a neméně náročnou akci s autobusem byl schopen dát dohromady ze dne na den. A obešel bych se i bez efektních klukovin typu "autobus jede po dvou kolech" nebo "autobus skáče přes chybějící kus dálnice". Naštěstí to i další vady na kráse (nastavovaný konec s metrem, které stejně jako výtah a autobus před ním nestaví) kompenzuje frenetická Manciniho hudba, dynamická de Bontova kamera a režie a perfektní, neutuchající akce. I když to metro je zjevně součástí konceptu zachycujícího pohyb ve všech jeho směrech tj. jak vertikální (padající výtah), tak horizontální (jízda autobusem) a kombinující oboje (metro, které z podzemí vystoupá na ulici). Teď ještě koukněte na ČSFD na profil scénáristy RYCHLOSTI Grahama Yosta. A všimli jste si toho ironického reklamního nápisu na zadku autobusu?(2.12.2006)

Annie: What is that smell? Jack: It's gas. Annie: We're leaking gas? Jack: We are now. Annie: What, you thought you needed another challenge or something? Nebezpečná rychlost je i po dvaceti letech děsná pecka a jeden z těch zásadních akčňáků, kterým roky neubírají na kráse. A navíc, jak by řekl Raj z Big Bangu, my girl Sandy B. always brings it.(25.5.2015)

Jeden z nejzběsilejších režijních debutů 90. let. Řemesla dobře znalý Jan De Bont se nepouští do žádného složitého vyprávění, nenimrá se v psychologii a motivacích, minulost postav a vztahy mezi nimi zohledňuje jen minimálně. Od prvních do posledních minut (v tomto případě bez nadsázky nebo přehánění) se řídí plnou rychlostí vpřed. V podstatě přitom jen velmi šikovně spojil tři akční sekvence, které variují stejné, v základě krystalicky béčkové schéma – lidé se snaží ve zdraví dostat z rychle se pohybujícího objektu (výtah, autobus, metro). Sázky stoupají (na postavách nám záleží stále víc), rychlost je zvyšována (snižována z logiky věci ani být nemůže) a bezprostředně po překonání jedné překážky se objevuje další, horší té předchozí. Keanu Reeves a Sandra Bullock jsou oba sympatičtí a skvěle sladěni, Dennis Hopper předvádí jednoho ze svých nejlibovějších psychopatických zmrdů a trochu do počtu tu je akorát Jeff Daniels, na jehož postavu zřejmě zapomenete dřív, než naběhnou závěrečné titulky. Natáčení převážně v autentickém prostředí, jen s minimální výpomocí CGI (skok daleký), miniatur (vykolejení metra) a zadní projekce (bitka na střeše vlaku) filmu hodně prospělo a řekl bych, že i po mnoha dalších letech dokáže zvýšit hladinu adrenalinu spolehlivěji než nynější akce, natáčené převážně před modrým/zeleným pozadím. Přes zdání jednoduchosti jde o jeden z nejlépe zkonstruovaných akčních filmů deváté dekády, s průběžně stupňovaným napětím a nepolevujícím tempem. Z filmů mého dětství jeden z těch, k jejichž opakovanému sledování se hrdě hlásím. 90% Zajímavé komentáře: Oskar, tron, choze, dopita(2.4.2008)