Nebezpečná rychlost

Speed

Nebezpečná rýchlosť

Akční / Thriller

USA, 1994, 111 min

Jsem rád, že jsem "akční film roku 1994" viděl až teď, kdy si něco takového umím užít. Tehdy bych ho asi nedocenil. Líbí se mi vzásadě tři věci: 1.) Film se vůbec nezdržuje obvyklým způsobem představování postav. Jinde bychom nudných dvacet minut přihlíželi, jak Keanu Reeves a Sandra Bullocková vstávají z postelí, čistí si zuby, krmí kočku, jsou se smetím atd. :) Nebezpečná rychlost nás v souladu s názvem vtáhne do akce a vše podstatné o těch dvou se dozvídáme doslova cestou z jejich reakcí na vzniklou situaci. Vede to mimo jiné k tomu, že romantická Sandra jednoduše nemá kdy uplatnit své upejpavě diblíkoidní obličeje. 2.) Všechno, co vás napadne, že se ohroženému autobusu může stát, se skutečně stane, ba ještě víc, než bych třeba já předvídal. 3.) S výjimkou pro mě trochu nadbytečného etického sporu Reevese a Danielse film nemá hluchá místa a je napínavý od úvodních titulků až do závěrečných. 80%(17.1.2008)

Možná potkáš cestou Sandru jak žene svůj dravej vůz, svoji starou rychlou káru, který říká autobus.. Otravný starostův muž Alan Ruck, detektiv Reeves flirtující i na pokraji smrti s konkurentkou Otta ze Simpsonů, zahořklý invalidní důchodce Hopper a létající autobus dopravního podniku města Los Angeles, co je všude dříve, než mu stanovuje jízdní řád. Bodejť by ne, když ignoruje zastávky.. Škoda jen, že se závěr v metru nestal gradací celého filmu, přesto lze Speed směle zařadit mezi misionářskou polohu akčního žánru.(19.8.2009)

Akční ano, napínavé rozhodně, strhující dost často, nápadité ani moc ne. Speed je chytře postavená na neokoukaných hercích a jednom šikovném (byť v průběhu filmu silně nelogickém a kostrbatém) nápadu (bomba v autobuse). Jinak je to typická hra na kočku a na myš - tudíž jasný záporák, jasní hrdinové, jasný konec. I přesto, že se člověk o hrdiny (to jest všichni v autobuse) zase až tak nebojí, je Speed ve finále nesmírně působivá filmařina. Od kaskadérských kousků počínaje, po některé přímo geniální hlášky (everybody's fired, everybody's fuckin' fired) konče. Je to prostě a jednoduše ten typicky hollywoodský akční biják, který je sice profláklý až to hezké není, ale bavit se u něj dozajista budeme i poněkolikáté. Nařachaná pecka na kterou nedám dopustit.(3.3.2007)

Já jsem byl na fyziku vždycky tupej, takže možná některým věcem jako je lítající autobus nerozumím. Ale oceňuji dobrou myšlenku a nápadité zpracování. I když to není káva mého šálku. Dennis Hopper výborný, ten Reeves a Bullocková mne zas tolik nenadchli.(2.8.2010)

Smrtící adrenalinová jízda, která viděna na velkém plátně hravě vtáhne diváka do děje, ale na televizní obrazovce mnohé ztrácí. Jan de Bont si svojí prvotinou nasadil tak vysokou laťku, že se k ní ve svých dalších filmech ani nepřiblížil.(21.7.2002)