Lolita

Lolita

Drama / Romantický

USA / Francie, 1997, 137 min

Nádherný film o tom, že ženy jsou prokletí mužů. Skvělé herecké výkony a hudba Ennia Morriconeho. Erotično, které v některých scénách vyzařuje z Dominique Swain je přímo nerozdejchatelné. Je úžasná.(23.9.2003)

For ME 83%(22.7.2009)

Řemeslně dokonalé, ale ve srovnání s Kubrickovou Lolitou z roku 1962 působí utahaně, zbytečně popisné a ve výsledku vlastně nezajímavé a nudné. I přes daleko smyslnější popis vztahu Lolity a Humberta je toto ztvárnění jaksi sterilní a chladné. V podstatě další doklad toho, že otrocký přepis románu není vhodný přístup k literární předloze. Tři hvězdičky si však dát nedovolím, na to je to příliš kvalitně natočené i zahrané. Především výkon Jeremyho Ironse je skutečně bezchybný a také Dominique Swain hraje postavu mladé dívky, která je v mnohém ještě bezprostředně se chovajícím dítětem, přestože už dokáže velmi cílevědomě využívat své probouzející se ženskosti velmi dobře. Výraznou chybou je však nevýrazné ztvárnění Lolitiny matky, jejíž deptající, ponižující a sekýrující přístup (ve filmu prakticky nepřítomný) je psychologickým klíčem k Lolitině flirtu. Tato složka přitom v Kubrickově verzi funguje naprosto bezchybně, zatímco zde zcela selhává.(2.5.2008)

Chcete dílko, na které budou ve filmovém klubu koukat s otevřenou hubou naprostí filmoví laici? Pak jim pusťte Lyneovu Lolitu. Tedy já alespoň byla svědkem toho, jak v maloměstské špeluňce čučelo dvacet štamgastů na tohle dílko, i přestože na jiných kanálech jely sportovní přenosy. Tím chci říci, že Lolita je "profláknutý" a osvědčený kult. Mě nepřitahuje ona lehce "pedofilní" kontroverze, která obvykle působí jako magnet, neboť jsem jich viděla či četla daleko víc a některé byly daleko horší. Možná proto pociťuji k tomuto filmu lehkou averzi. Lyne natočil něco, co dle mého už natočeno bylo a opakovačka není tak zcela na místě. I když od něj jsem vlastně čekala, že po něčem takovém dříve či později sáhne. Na tomhle filmu nenajdete nějaké výraznější vady na kráse, má výborné herecké výkony, děj je výtečný, emocemi nabitý, režie zajímavá. Nepřeje mu však doba a hlavně starší bratříček. 70%(14.2.2007)

• WANDRWALL

Nikdy jsem nechápal, díky čemu se zralý muž může začít obdivovat běžné hezké dospívající holčině. Nechápu to dodnes, ale vyslechljsem si svého času o tom různé komentáře od mužů, spíše jen náznaky. I v tomhle filmu postrádám důvod. A právě to mi přijde jako klíčové. A jak mi to schází, tak potom nechápu, proč by zralý muž plýtval zbytečně energií. Co bych mohl na ní obdivovat? Čím ho upoutala? Postrádám to tam. A že to jen tvrdí, to je málo. Kniha možná prozradí víc, ale natolik mě tohle téma nezajímá, že si NABOKOVA kvůli tomu nepřečtu. A přece si nechávám i zde vrátka otevřená...Co kdybych změnil názor? Sice si to nedovedu představit, ale člověk nikdy nemůže nic zcela vyloučit, na to je moc malý pán.(12.7.2010)

• - Kvôli dĺžke filmu boli viaceré pasáže z knihy vypustené. Rovnako dopadlo aj 8 natočených scén. (dobso)

• - Dustin Hoffman měl původně hrát Humberta (Jeremy Irons). Do role byl zvažován také Ralph Fiennes. (Dr Lizal)

• - V scéne, keď Humbert a Lolita nasadajú do auta na pumpe, kde stretli Quiltyho, je vonku denné svetlo. V ďalšom zábere, keď z pumpy odchádzajú, slnko zapadá. V nasledovnej scéne, v ktorej sa rozprávajú v aute, je vonku opäť denné svetlo.
    (GTS_PUNK)