Shortbus sleduje osudy několika obyvatel New Yorku, kteří se potýkají se svými sexuálními a milostnými vztahy v undergroundovém klubu Shortbus, otevřeném pro lidi všech sexuálních orientací. Film ukazuje možné způsoby, jak najít odpovědi na stále se vracející otázky: jak milovat a být milován. Jak být šťastný... (oficiální text distributora)

anderson odpad!

Vobec si nemyslím, že som prudérny a dobrým "péčkom" (napríklad čímkoľvek s DANIELLE RUSH) určite nepohrdnem. Nezdieľam však názor, že "Zkrátka, poselství filmu je asi jasné - užívejte si dokud to jde, a to s kýmkoli. Vyzkoušejte všechno možné, a nekoukejte na sex skrz prsty! Je to součást člověka stejně jako spánek, jídlo, smrt...". Nemyslím si, že sme iba tupé pudovo orientované zvieratá. A už vôbec nechápem prečo istí "umelci" implantujú podobné posolstvá (navyše podporené zábermi z ktorých sa mi chcelo zvracať) do mainstreamovej kinematografie (detto KEN PARK). (7.2.2007) ()

Xeelee

Hodně lidí si asi neuvědomuje, že tohle není film o sexu, ale o sexualitě. Pokud někdo není schopen kvůli vizuální stránce hodnotit to, co se nám snažil režisér sdělit, tak se na Shortbus snad ani neměl dívat. Možná ale komentující patří do početné skupiny individuí, lačnících po erotických scénách a šokovaných pojetím filmu, který nepochopili. Fakt jsem se smál, když si ode mě jeden puberťák půjčil Chuť melounů. ()

eraserhead666

Když tak čtu příspěvky, v jednom film asi uhodil na hlavičku - v žádném jsem si nepřečetl, že by si někdo ztěžoval na lesbické scény ve filmu, ale když už si někdo ztěžuje, tak na gay scény ve filmu. Což mi připadá trochu divné a tak nějak to ukazuje dnešní klasiku - lesbičky se tak nějak vzaly na milost, protože se na ně krásně kouká, ale chlapi? To chraň kdokoliv. Takže už za to má film u mě bod, že ukázal, že i mezi chlapama to může být krásné, erotické a romantické. Film mě příjemně překvapil, přestože mi nabídl přesně to, co jsem od něj očekával (věděl jsem, do čeho jdu). Scény s vibračním vajíčkem nebo zpívání americké hymny jsou fakt perfektní a dost jsem se při nich bavil, stejně tak šéf clubu Shortbus a jeho nezapomenutelné oblečky. K tomu dobrá hudba. Film asi ne pro každého a asi bych před ním i pár lidí varoval, ale asi nejsem "normální" mě se prostě podobné filmy líbí a mám je rád. ()

ancientone

Prvá otázka, ktorú Shortbus zvláda (nechcene) položiť je: "Nakoľko má ešte zmysel snažiť sa byť vo filme kontroverzným, šokujúcim, otvoreným, nekonvenčným a hocijakým iným "nevšedným" štýlom zaujímavý?" A druhou otázkou je zvládnutie vyobrazenia emócií pomocou explicitných sexuálnych scén. ........... V prvom prípade sa odpoveď drhne v záporne. Najlepšie tento jav vyjadril (na režisérovu smolu až priveľmi) sebareflexívny komentár vrchného transvestitu v scéne hromadného sexu: "Je to ako v 60-tych rokoch, akurát plné beznádeje." Scény, ktorými film chce byť výrazný a disponovať provokatívnym charakterom sú vlastne len opakovaným vyváraním už známych ingrediencií (napr. scény hromadného sexu - a oveľa pôsobivejšie- sa objavili napr. už v Antonioniho dobovému "hippie komentáru" Zabriskie Point ), čoho následok je vlažnosť hneď pri koreni. Vsadenie na danú kartu sa teda nevypláca, snímka ostáva v obyčajnej rovine povrchne explicitného snaženia sa o prezentáciu seba samej ako niečo cennejšie, než čím v skutočnosti je. O to horšie, že sa jedná o vabank. Jednoduchšie vyjadrené - snobsky zmýšľajúce porno. Áno, film je otvorený, ale jeho dvere dokorán prepúšťajú maximálne slabý vietor privievajúci trochu feromónov. .......... To následne ovplyvňuje druhú otázku - v rovine emotívnej znie Shortbus ako čistokrvný kalkul. Homosexuálny vzťah, citovo vyhasnutá domina, žena, ktorá nie ej schopná dosiahnuť orgazmus - všetci pôsobia ako neohybné figúrky s prostou motiváciou, ktorej jednosmernosť je toporne schovávaná za lacné "dumanie" nad otázkami sexuality. Tieto myšlienkové pochody sa postavám vo filme jednoducho nedajú uveriť - znejú priveľmi šablónovito a priehľadne, všetky smerujú len k ďalšej dávke "kontroverznej erotiky". .......... Shortbus sa proti svojej vôli stáva ukážkou faktu, že tváriť sa odvážne a šokujúco prostredníctvom sexu je v dnešnej dobe vlastne atavistické, pri toľkej snahe rovno disfunkčné šteklenie na znecitlivených miestach, alebo evokácia schopností, ktoré ovládal Bertolluci (elegantne a precítene - vravím o využitiu erotických scén k vykresľovaniu postáv) pred štyridsiatimi rokmi je v Mitchellovom prevedení len banálnym pornografickým drístom, ktorého slabiny sa dajú ľahko a rýchlo obnažiť. .......... Čo sa vcelku vydarilo, je počiatočné prepájanie jednotlivých postáv, ktoré spočiatku zvládajú svojou dynamikou diváka v úvode rýchlo zaujať a bez problémov vtiahnuť do centra diania, bohužiaľ, následné objavovanie sa stále viac a viac prepadá do eroticky chladnej promiskuitnej nudy. V téme dynamickosti snímky sa oplatí spomenúť aj prejazdy kamery nad insitne stvárneným New Yorkom z vtáčieho pohľadu. Samoúčelnosť týchto jázd nie je vôbec tak nežiadúca, ako ich výtvarné spracovanie. Podobné vychytávky rád využíva taktiež Gaspar Noé, akurát v jeho podaní sa im darí gradovať atmosféru celého diela, zatiaľ čo tu sa z New Yorku stáva sada zjednodušených škatúľ a sledovať túto nepodarenú výtvarnú finesu z tak úľubne animovaného lietajúceho pohľadu je smiešne, v kontraste s následne hranými scénami ostro realistickými vyvoláva špecifický druh pachute. .......... Shortbus nie je ničím objavným ani zaujímavo odvážnym. Sexualita a s ňou spojené otázky a city v ňom fungujú zle - vypočítavo a tým pádom strnulo, dosiahnutie väčších hĺbok obsahu sa rovná len režisérovej ilúzii. () (méně) (více)

prome

Tak od tohohle filmu jsem toho ocekaval dost a dokonce jsem si precetl clanky o nem a kdyz jsem slysel jake ohlasy mel na ruznych festivalech tak jsem nabyl dojmu, ze se bude jednat o vyborny film, ale to co jsem videl me opravdu zklamalo. Reziser si zbytecne libuje v nahote, ano je to otevrene a kontroverzni, ale v nejakych scenach je to naprosto zbytecne a me jako divaka se nebavilo 100x za film divat na stejny zaber. Tenhle snimek je pro me jedno velke zklamani a jediny duvod proc tomu nedavam odpad je ze takovy snimek tady jeste nebyl. Doufam ze jestli jeste napadne nekoho natocit neco podobneho tak to natoci normalne. ()

Richie666

Tak tady jsem moc nepochopil o čem to vlastně bylo... Pominu-li všechno to porno a homosexuální tematiku, zbyde mně nevelký kus laciného děje s nicneříkajícím závěrem. Fajn geyové a zamindrákovaná asiatka, sem tam ne zrovna špatná hláška, ale jinak?! Nic kromě holých zadků a zarostlých šulinů... ()

jhrasko

Sklamanie väčšie ako všetci tí č...( či ) k...v tomto filme. Po Hedwike fucked ( čítaj fakt ), že neberiem ! 1 * za soundtrack. ()

rawen

Určitě zajímavý snímek, který se zaobírá téměř výhradně sexuálními záležitostmi a to bez obalu - pornografické scény nevadí, bylo by pošetilé točit podobný film s velikými cenzorskými nůžkami v levé ruce - Shortbusu bohužel chybí nějaký pořádnější konec a hlavně jsem moc neuvěřil motivaci jednotlivých protagonistů příběhu. Přítelkyně mi řekla, že prostě v tomto nerozumím ženám - nerozumím tedy v tomto ženám a dávám 6/10 ()

bouncer

Wau, velice otevřený a osobitý počin. Je možná pravda, že vše se odvíjí od skoro pornografických záběrů a až potom následují příběhy roztodivných postaviček, ale to mi ani nevadilo. Postavičky jsou to totiž úžasné, nejbizardnější jaké v New Yorku najdete. Vidět snímek na festivalu by byl určitě zážitek... i když nevím jestli bych mu byl tak otevřený jak v klidu domova. Zvláštní počin, při kterém si buď řeknete, že je to pro vás až příliš šokující nebo zjistíte, co všechno jste ještě v životě nevyzkoušeli. Je to odraz současné doby, kdy se zobrazování sexuality posunulo mnohem dál... ()

argenson

Možná zajímavý film, ale bohužel jenom na jedno použití. Veškeré žití a jeho smysl se tady smršťuje do jediného slova - sex. A to ještě nejlépe chlapi s chlapama a ženský se ženskýma. Já proti tomu nic nemám, ale takhle podané je to prostě nepřirozené. Závěrečná snaha tvůrců o divákovo zamyšlení mě minula, nechci se nad tím zamýšlet. Pravda, mohl jsem si to aspoň užít jako porno, ale když se mi to servíruje jako high art, tak to neberu. ()

DDT

Film, který má v titulcích položku "Pee and vibrator consultant" prostě nemůže být špatný :-) A navíc skvěle vybraná hudba !!! (m.j. Yo La Tengo či Animal Collective). Dávám tři a třičtvrtě hvězdičky. ()

Tatatranka

Dnes náhodou se z deště vyloupla vzpomínka na Shortbus. Vznikla v kině Aero s rozvrzanými dřevěnými sedačkami, Američanem Joshem, sedícím na jedné takové. Napadlo mě slovo lascivní, napadly mě dvě slova: necudně lascivní čili lascivně lascivní. ()

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)