Shortbus sleduje osudy několika obyvatel New Yorku, kteří se potýkají se svými sexuálními a milostnými vztahy v undergroundovém klubu Shortbus, otevřeném pro lidi všech sexuálních orientací. Film ukazuje možné způsoby, jak najít odpovědi na stále se vracející otázky: jak milovat a být milován. Jak být šťastný... (oficiální text distributora)

Falko

Ani sa necudujem, ze tento film vzbudil na filmovom festivale v Cannes najväcsie diskusie, pretoze tu si reziser John Cameron Mitchell podobne ako Larry Clark pri filme KEN PARK nedal ziadne servitky pred usta. Vlastne sa cudujem, ze sa vobec takyto film na festival dostal, pretoze toto naozaj nie je film pre kazdeho. Mozno asi tak na 60% pre gayov kvoli hlavnym hrdinom a ich problemami a tych zvysnych 40% nechcem radsej zaradit. Jasne, ze okrem soft pecka tu ide aj o psychologiu postav, ale aj o cinskej sexualnej terapeuticke Sophii, ktora nikdy nemala orgazmus a pocas celeho filmu sa snazila prist na to, ako ten orgazmus dostat :-) Pre mna to bolo dost nudne, ale mozno pre mnohych to bude aj zaujimave alebo skor nechutne kvoli odvaznym scenam, pre ktore maju reziser a herci moj obdiv............ 14.08.2008 ______ Sook-Yin Lee - (Sofia) +++ Paul Dawson - (James) +++ PJ DeBoy - (Jamie) +++ Lindsay Beamish - (Severin) +++ Raphael Barker - (Rob) +++ Hudba: Yo La Tengo +++ ()

castor

Sex je tu nejběžnější činností, denním chlebem. Začínáme masturbační gymnastikou, mrskáním otroka dominou a polohami á la Kamasutra už je nuda jednoho manželského páru. Když tohle a mnohé další nějak strávíme, začnou naši citově vyprahlí hrdinové řešit i docela běžné problémy. Často pomocí ruční kamery se dostáváme do klubu zvaného Shortbus, ve kterém si dávají dostaveníčko bizarní newyorské existence a jednoduše si tu užívají. Sexu, nezávaznosti, nových výzev. A postupně dokazují, že jsou daleko normálnější, než se na první pohled zdálo. Někdo tak může snímek brát jako vztahové drama několika tápajících bytostí, jiný bude těžko rozdýchávat zpěv americké hymny, při kterém mikrofony nahrazují ztopořené penisy. Shortbus nevtáhne, pokud ale nevypnete po první čtvrthodince, dá se dokonce i užít!! ()

darkrobyk

Ani jsem nečekal, že se budu bavit. Souhlasím s kleopatrou, že zdejší komentáře je radost číst. Člověk se u nich baví stejně, jako u filmu. Jinak se mi líbila nadsázka, to jasné mrknutí, že není vše doopravdy. Co se týká sexu, jistě, otevřený je dosti, některé scény jsou pornografické, ale celý film bych takto neoznačil. Jsou to jen prostředky, nikoliv účel. V době Internetu se už člověk na sex dívá poněkud shovívavěji...je ho všude tolik, že šokovat dnes není jednoduché ( netýká se zoofilie, nekrofilie a podobných odchylností.....) Film je především o vztazích, hledání a nalézání. ()

A_FISH

Po přečtení Kleopatřina komentáře, se skoro bojím něco napsat, ale jelikož jenom já vím jak "to mám doma", nejspíš to risknu. Samozřejmě i já jsem si položil otázku, za jakým účelem byl snímek natočen. Tady tolik omílaná kontroverze? To se možná povedlo... Stačí si projít komentáře, snad každý kdo může komentovat a viděl, se o svůj zážitek z díla podělil. Příběh? Když vynechám "dějovou linii "má mě rád, nemá mě rád, vykouříme se, nevykouříme", je tu ještě nedosažený ORGASMUS! Že by snad divák, se zatajeným dechem odpočítával minuty v očekávání okamžiku, kdy naše milá šikmooká Sofia konečně dojde velkého třesku v den s velkým "O"? Asi ne... Šokovat? Koho, v dnešní době... Děcka, copak už všichni nemáme ty internety? Pravda, snaha šokovat, z filmu, abych tak řekl, přímo teče, přesněji stříká do úst "obyčejného" mainstreamového diváka, ale výsledek je jenom jedna velká NUDA. Takže co? Nu ANO, zbývá jediná možnost. Jde tady o to, aby se John, Cameron i Mitchell mohli s kamarády z autobusu poplácat po zádech a ukázat nám bezvěrcům, že ONI tady jsou! Ale je 21.století a my to dávno víme! Tak už si pro Boha zastrčte ty šuliny a děte dělat něco pořádnýho! Hvězdu za roztomilou větičku, pronesenou skoro v samém závěru ......."Jseš si jistej?"....... A nebo jsem možná nic nepochopil, ale stejně by mě Báro zajímalo, jakýpak "ponaučení" a povzbuzení jsi si po projekci odnášela ty ;-)...... ()

paascha odpad!

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle je fakt shit. Příběh žádný, ani jeho náznak. trojice chlápků co si kromě orálu olizují řitě, škaredá japonka, onanista akrobat, a nevím kdo ještě, souložící jeden s druhým, to není umění ani náhodou ()

Madsbender

"Story in a game is like a story in a porn movie. It's expected to be there, but it's not that important." (John Carmack) Provokatívny režisér John Cameron Mitchell sa s naostrenou mačetou v ruke prediera newyorskou džungľou neosobnosti a zasahuje do mozaiky intímnych vzťahov poznačených sexuálnou frustráciou a márnym hľadaním šťastia. V primitívnom, no predsa skalopevne prítomnom epizodickom príbehu niekoľkých párov a jedincov s veľkou otvorenosťou pristupuje k formám a prejavom túžby po materiálnom, fyzickom uspokojení, dávajúcom životu zmysel. Tiež ukazuje, ako vyššie citovaný Carmackov výrok dávno stratil platnosť - nielen, že explicitné sexuálne scény všetkých druhov a orientácií do naratívu hladko zapadajú, ale dokonca ho naďalej rozvíjajú, posúvajú a sú zdrojom šialeného humoru, ktorý odľahčuje skleslosť bezcieľne sa pretĺkajúcich protagonistov. Campová estetika a plošné zámerne poloamatérske spracovanie s nehercami inklinuje k väčšej realistickosti a napĺňa rolu simulakra, ktoré naberá na plastickosti zobrazenia bytia. A len na okraj, pokiaľ ste trochu tolerantnejší, je to film veľmi zábavný a pravdivý. Len sa trochu divím vkusu porotcov v Cannes. 75% Mimochodom, postava ex-starostu Tobiasa je priamym odkazom na skutočného newyorského starostu a homosexuála Eda Kocha, ktorý pôsobil na poste v rokoch 1978-89, teda v období vypuknutia epidémie AIDS. ()

Disk

Jsou filmy, které jsou obdivovány všeobecně. Jsou filmy, které jsou všeobecně zamítány. A pak jsou filmy, u kterých se diváci nemohou dohodnout, kam jej zařadit. Shortbus patří do této kategorie filmů. Shortbus je jméno newyorského klubu, kam chodí všechny nešťastné existence. Zde neexistuje žádné pokrytectví, žádné falešné moralizování, jenom upřímnost a opravdovost. Režisér John Cameron Mitchell se rozodl vyprávět svůj film právě tímto způsobem. S upřímností jemu vlastní. Snímek vypráví mozaikovým způsobem příběhy několika lidí, kteří mají problémy v sexuálních vztazích. Příběh partnerů Jamieho a Jamieho, partnerské poradkyně Sofie, prostitutky Severin. Všichni tito lidé jsou nějakým způsobem nešťastni. Ačkoliv byl film českými médii prezentován jako erotický, není erotický ani trochu. Je především o životě každého z nás, o tom, že každý z nás potřebuje sex. Bez sexu zkrátka to není ten pravý život. A tímto se dostávám k tomu, kvůli čemu si Shortbus vytvořil kontroverzi. Samotným sexuálně otevřeným scénám. Ano, jsou velmi sexuálně otevřené, ovšem ne tak, abyste měli dojem, že sledujete amatérské porno. Je zde plno na první pohled bizarních nápadů, pokud se však vykašlete na předsudky, i tyto scény si užijete. Která to charakterizuje nejlépe? Zřejmě ta, která zobrazuje trojici kluků, kteří při sexu zpívají americkou hymnu. Nevím jak vy, ale já se u téhle scény válel smíchem. Tři nazí kluci se milují, provádějí si navzájem felaci a anální lízání a do toho zpívají americkou hymnu. "Už ti někdo zpíval hymnu do prdele?" je jedna z nejlepších hlášek posledních let. Zpátky k filmu jako takovému. Scénář disponuje velmi uvěřitelnými postavami, ve kterých poznáte buď sami sebe nebo někoho vašeho známého. Film má i vynikající soundtrack, písničky Scotta Mathewa si určitě oblíbíte, hlavně tedy závěrečné In the End. Zkrátka a dobře, tenhle film jsem si užil se vším všudy a určitě jej doporučuji všem, kterým je sex a muzika vlastní. ()

HAL

Film homosexuálního režiséra o sexu a svobodných sexuálních vztazích mezi lidmi a to nejen mezi gay a lesbičkami. Ignoruje veškerá společenská tabu a otevřeně zobrazuje a popisuje všechno to co lidé zažívají nebo o tom přemýšlí, ale téměř nikdy o tom mezi sebou nemluví a to nejen vážně a citlivě (nemohu říct že by na mě film působil šokujícím nebo znechucujícím dojmem), ale kupodivu i s nadsázkou a humorem - úvodní ejakulace je ještě na hraně nechutnosti, ale pozdější zpívání státní hymny třemi mladíky při vzájemném masturbování a orálním sexu mě vyloženě rozesmálo a scéna s dálkově ovládaným vibračním vajíčkem zasunutým do vaginy mi přišla skoro jako vystřižená ze starých grotesek (ano já vím, je to bizarní). 8/10 ()

Omnibus

„ ‚Uzel v sukni‘ rozkoš hledá, vlezla do Shortbusu, běda. Kdyby Omnibusem jela, desetkrát už by „to“ měla!" Věř, kdo chceš :-). LGBT v EPKP, Encyklopedickém Péčku s Kulervoucím Příběhem? Chápu, hluboké artové myšlenky vyžadují hluboké zásuny a šikovný scenárista se neobejde bez šikovné sebefelace, včetně sebeochutnávky. Já, starý hippísák, staré prase i starý liberál, v zásadě nemám nic proti. Nicméně, jak říkávaly už naše babičky: VŠEHO S MÍROU! Mraky zpocených lidiček, s jasnými instrukcemi od režiséra: Přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno, kuř a bude ti kouřeno... to vše v desítkách detailních záběrů in natura? Opravdu zbytečně přetažená struna. Ochotné komparsistky, s bobrem i bez a naši komparsisti, s tvrdým či jen s žížalou, zodpovědně zasouvali, vysouvali či aspoň snaživě kvedlali. Ve výsledku se na velké hromadě po sobě váleli jak housky na krámě, až náš příběh natolik zalehli, že ho, už tak chudáčka chcípáčka, úplně udusili. Tři hvězdy nakonec jo, ale jsou jen a jen pro naši MUDr. Uzel v sukni, preorgasmickou sexuální terapeutku Sofii, z velice tradiční čínsko - kanadské rodiny (nikoli japonské, info pro uživa-tele Djkoma). Nakonec zjistila, že orgasmus není žádná Lochneska, opravdu existuje a dokonce se dá i ulovit! Čímž vyrazila pojistky v celém městě, i u nás v činžáku. Zavládla tma, nešla televize, takže... začaly vrzat postele a všechno dobře dopadlo. ()

Legas

Shortbus je klub pro zasvěcené, klub pro upřímné lidi, přístup je tam bezbariérový, každý je tam vítán (pokud nebude kazit zábavu). Vítejte ve světě sexuální otevřenosti bez studů a předsudků, kde sex je denním chlebem, příjemnou součástí našich životů. -------------- Pokud Vás film chytne, okamžitě zapomenete, že se ve filmu vyskytovaly nějaké "sprosté" scény. O nich film není. První záběry sice tvrdí opak, ale nakouknutí pod kulinářskou pokličku Shortbusu zjistíte, že jste se nechali na chvíli oklamat. Režisér John Cameron Mitchell moc dobře věděl, jaký film natáčí. Mimo samotnou náplň filmu se mi velice líbily nájezdy do papírových kulis New Yorku a použitá hudba filmu. ------------ Tak zahoďte svoji slupku a pojďte se bavit! ()

Frajer42 odpad!

Nemám nic proti buznám, ale když se vyskytnu v jejich blízkosti, tak si přeci jen pro sichr stoupnu šikovně zády ke zdi. Přeci jen jsem nádherný mladý sexy muž a nechci pokoušet štěstí. Snímek jaksi zapomíná v oficiálním textu distributora zmínit, že se soustředí na buzeranty a transky, kterých je ve filmu bohužel naprostá přemíra a totálně převažují "klasiku" - muže a ženu. Ovšem lze to v dnešní vychýlené době vůbec stále považovat za "klasiku"? Když už k vidění žena je, tak je to bohužel odporná rákosnice, která má problémy s vyvrcholením, a tak hledá pomoc v klubu vedeným otravnou transkou. Neuvěřitelně nechutná (ani nemohu napsat píčovina, protože tady se divákům před ksichtěm prohánějí spíše háďátka, mnohdy až k nepříjemnému pohledu na vyvrcholení). Snímek se snaží působit děsně úžasně, jako jakási sexuální výpověď současnosti, ale po celou dobu smrdí těžkým amatérismem, všichni herci jsou neskutečně nesympatičtí a vůbec vyznívá celkově jaksi do prázdna. Oceňuji, že tvůrci posunuli hranice tabu a explicitně ukazují úplně vše, i když v tomto případě by běžný divák některé "chuťovky" raději neviděl. Zásadním problémem je, že tvůrci uvízli někde mezi laciným softpornem a jakýmsi pokusem o sdělení. Bohužel ani v jedno ohledu to nebylo dotažené do konce, ba dokonce ani do bodu, kdy by film přestával být bezúčelovým. Takhle nějak to dopadá, když se tvůrci pokoušejí o víc, než kam sahají jejich síly. Lepší odpad. ()

Campbell odpad!

No tohle je sračka. Film mě nešokoval, ale koukat na to jak si někdo stříká do huby nebo jak si to rozdávaj mezi sebou 3 buzny mě fakt neláká. A navíc poměrně řádná dávka nudy jako bonus? Ne děkuji nechám si zajít chuť. Mitchella radši už nikdy víc. ()

Pedestrian

Laciná homosexuální exhibice, ze které jsem se nijak zvlášť "neudělal". Sice citlivě natočená, ale bez jakékoli výpovědní hodnoty. ()

Slarque

Velice citlivě napsaný i natočený film o lidech, kteří hledají lásku, štěstí, cit... prostě něco, co jim v současnosti chybí. Postavy jsou natolik dobře napsané i zahrané, že jsem na ně po chvíli přestal koukat jako na nějaký zajímavý, leč nechutný, hmyz, ale začaly mne opravdu zajímat (a držel jsem jim palce). Tam, kde by většina filmařů cudně uhnula objektivem, Mitchell sice najede na detail, ale pro hodnocení tohohle snímku mi to přijde naprosto podružné. ()

Chrustyn odpad!

No, tak fakt nevim. Já vydržim opravdu hodně ale co je moc to je moc. Sice už žijeme v době kdy je ve filmu povoleno téměř vše ale stále si myslím, že v "normálním filmu" by takové věci jako je opravdu explicitně natočený homosexuální sex, masturbace která končí ejakulací do úst (mužských) a další podobné chuťovky, měly mít určitou cenzuru. Na druhou stranu jsem někde četl, že režisér je gay, takže mu to asi přišlo normální a pokud jsou na tom někteří z vás stejně tak běžte s chutí do toho. Pro mě je ale film, který se točí hlavně kolem gayů a transvestitů opravdu silný kafe. ()

sharky

Když překonáte prvních pět minut a pohled na kluka, kterej se udělá sám sobě do pusy, tak vás čeká 95 minut docela stravitelné podívané, která sice trošku nudí, ale je sem tam vtipná a má to dokonce i náznak hlubší myšlenky...nebo tím možná tvůrci chtěli říct, že maj prostě rádi život a hlavně sex, s čímž se asi ztotožní většina z nás;) ()

VášaVF

Film o hledání tělesné lásky a (ne)vyřešení milostných vztahů. Inu jen tvůrci točte dál podobné romantické snímky o lásce! ()

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)