Bez slitování

• USA Rolling Thunder (více)

Major letectva, Charles Rane, se vrací z vietnamské války, kterou prožil v zajateckém táboře. Zjišťuje, že život jeho rodiny se za sedm let, kdy byl pryč, značně změnil, ale ve svém městě je hrdinou, kterému je hodno prokazovat úctu. V rámci jednoho z ceremoniálů mu místní firma daruje kufřík stříbrných dolarů, jako odměnu, za jeho statečnost. Právě tento kufřík se však stane středem zájmu několika lupičů, kteří při pokusu o jeho získání zabijí Raneovu rodinu a jeho samotného postřelí a zmrzačí. Major se tak vydává na cestu za pomstou... (Jenda)

Martin741

Slusny akcny krimi fryler zo 70. rokov od rezisera Johna Flynna /Kriminal, Nemilosrdna spravedlnost/ o pomste za rodinu, William Devane /Maratonec/ rolu zvladal, Flynn zrucne reziroval, akcne sceny potesili : 85 % ()

MrPierc

Charles Rane po dlouhém zajetí ve Vietnamu vyhořel. Již není nic, co by ho zlomilo. Ani jeho protivníci nemají šanci, ale oni to nevědí. Nenápadný Charles svojí postavou i chováním nevypadá na rváče, ale on dokázal vydržet 7 let v zajetí - zvykl si na fyzickou i psychickou bolest. Pár Mexikánců nebude zase tak veliký problém. Překvapivě mladý Tommy Lee Jones, jen škoda, že nedostal větší prostor. ()

Ivi06

Tento film nám na festivalu představil samotný Quentin Tarantino, který ho označil jako jeden z filmů, které ho nejvíce ovlivnily, a kterému dokonce věnuje celou kapitolu ve své knize Cinema Speculation. Před projekcí nás vyzval k tomu, abychom se na film nedívali jako Francouzi, ale ať povolíme uzdu svým emocím. Ať křičíme, tleskáme, pískáme, když se nám bude chtít, a projekce podle toho také vypadala, což možná ještě umocnilo můj zážitek, a já si film skvěle užila. Asi i proto si troufám říct, že je to jeden z nejlepších vendeta filmů, které jsem viděla. Velmi pomalu se seznamujeme s hlavní postavou Charlesem, který přežil vězení a mučení ve Vietnamu. Po návratu dostane jako kompenzaci vysokou odměnu a je vzápětí přepaden, ale je natolik zocelený vším tím mučením, že dostat z něho hlásku bolesti, je pro ty mexické grázly nemožný úkol. Po zabití jeho manželky se synem začíná příprava na pomstu, která s může jevit jako zdlouhavá, ale pomalu vede k tomu skvělému masakróznímu finále. William Devane skvěle hraje bezemočnost, budí respekt, ale zároveň soucit, a člověk si ho velmi rychle oblíbí. Tommy Lee Jones mu skvěle sekunduje, a Linda Haynes tu taky perlí. Z toho co jsem pochopila, v Americe je tento film dost kultovní a u nás ne příliš známý, což je docela škoda, tak to napravme 😊 [Festival de Cannes 2023] ()

Han22

Americký voják se vrací domů ze zajetí ve Vietnamu, uvnitř mrtvý po letech mučení. A mexičtí gauneři ho připraví o ruku a zabijí mu ženu a syna, takže si nasadí hák, veme upilovanou brokovnici a vydá se pomstít. Čekal jsem akční krimi/thriler a místo toho dostal utahaný mix dramatu a kriminálky. Podobné dramata o osudu navrátilců tu byly mnohokrát lépe natočené, Devane tohle neutáhne ani v dramatické rovině, ani v rovině drsného mstitele. Je tu naprosto zbytečná "romance" s otravnou stíhačkou, která nechápe, že on k ní nic cítit nedokáže. Mladý Tommy Lee Jones je tu k nepoznání bez vrásek a bohužel i bez jakéhokoliv charismatu. A nerozjede se to ani po smrti rodiny, spíše velice pomalu došourá k finální asi třiminutové přestřelce. Ta je výborná, ale to že jsem se celý film nudil nezmění. 2*. ()

SpaceOdyseus

Dalsi z zanru thrilleruch hnanych pomstou. Tentokrat v lehce prumernem kabatu s dobrym Devanem a Haynes. Ale pral bych si vic prozkoumat jejich minimalisticky vztah a pral bych si lepe natocit akcni finale. Krvi se tedy nesetrilo, ale Flynn akcni inferno mnohem lepe nasnimal a sestrihal v jeho predeslem The Outfit. ()

Klajnik

Rolling Thunder působí oproti Taxikáři dost obsahově plytce, což je škoda, protože v tý jednoduchý struktuře opravdu vidím prostor pro řadu témat, která by scénárista měl pořádně rozvinout, aby do toho byl divák intelektuálně a citově zainteresovaný. Bez toho je to jen další film o chlapovi, co jde zabít jiný chlapy, protože mu zabili rodinu. ___Chtělo to více psychologizovat protagonistu. Ten totiž není vůbec výřečný. Chápu, že člověk se prostě po návratu z nepřátelského zajetí nedokáže bavit o záležitostech běžného života, ale přesto té postavě mělo být dáno více osobnosti, protože jinak s ním divák nebude zžit, což film oslabí. Protagonistova by se pokoušel znovunavazovat kontakt se svou rodinou a selhával v tom, protože válečné trauma. Manželka by se přiznala, že začala žít s jiným a byla nyní rozkročena mezi dvěma muži. Manžel by se musel snažit otvírat své ženě a tedy i divákovi, pokud by nechtěl svou ženu odehnat svou netečností. To je konflikt, který dobře slouží záměru. Divák by lépe nahlédl do celého problému, mohl by se s postavami více sblížit a mohl by protagonistovi po několika dílčích úspěších přát, aby ve svém snažení uspěl. Jakmile by mu tato možnost bylo uzmuta, tak by film mohl dobře fungovat v žánru cesty za pomstou, která by měla být emocionálně funkční skrze úspěšné vybuzení pomstichtivost v divákovi. Pak je divák i film na stejné vlně. Aby se to stalo, je třeba se zžít s protagonistou, je třeba mu přát něco lepšího a nenávidět ty postavy, které mu to něco lepšího vezmou. Zde se to však Schraderovi vůbec nepovedlo. Nezáleželo mi na protagonistovi, jeho rodině ani těch antagonistech. Celý konflikt, který se ideálně měl v prvních 60-90min rozvíjet byl pouze naznačen. Rodina byla zabita dřív, než se s ní protagonista znovu sblížil nebo o ni začal vůbec usilovat, což způsobilo, že se protagonista nikterak divákovi neotevřel a jeho cesta za pomstou mi byla poměrně volná. Protagonista se má vydat za pomstou proto, že je schopen zabíjet a proto, že teď, když mu vzali rodinu, nemá se svým válečným traumatem co jiného na práci, než se znovu vrátit do války. Je to dobrej námět. Mohl by fungovat dost dobře, pokud by nebyl pojat tak uspěchaně a zjednodušeně. To by ovšem znamenalo: 1. Přidat tak 60 minut stopáže. 2. Dát hlavní roli Tommymu Lee Jonesovi (ostatně je to lepší herec než toporný Devane) 3. Vyhodit ze scénáře tu blondýnu, která protagonistovi pomáhá a její úlohu dát parťákovi z války, kterého by klidně mohl hrát Devane namísto Lee Jonese. Na jejich společné cestě by se nadále mohlo rozvíjet téma válečného traumatu. Romance s blonckou stejně nikam nevedla. ()

sadlokan

Tenhle film má v podstatě jeden háček.Naštěstí,na tom to visí i střílí.Hlavní hrdina se vrací z kriminálu,kde se,což neni divu,poněkud zvencnul a vyvraždění rodiny mu to ještě zhoršilo.Ale má vlastnoručně vyšívanou americkou vlaječku. ()

AnanAss

Pod synopsí „Válečný veterán se po sedmi letech v zajetí vrací domů, přijde o svou rodinu i ruku a vydává se na cestu pomsty“ jsem nakonec dostal úplně jiný film, než bych čekal. Což není nutně na škodu a místo béčkového akčňáku se v první třetině rozjíždí drama o vyrovnání s odcizením rodiny, následuje road movie s atmosférou Bonnie a Clydea, aby se v závěru přešlo do módu Taxikáře… však kdo je taky podepsán pod scénářem, že. Rozumím Tarantinovu nadšení nad danou látkou, kdy chlápek s hákem místo ruky nemusí nutně kuchat pouze středoškoláky. Ale po celou dobu jsem uvažoval nad tím, jak by to asi natočil sám Sam Peckinpah. ■ AnanAss‘s Score: 6/10 ■ ()

Theker

Čakať trištvrte filmu na záverečnú chuťovku sa niekedy vypláca. Ak však z toho zvyšku bolia oči, tak to za to nestojí. 35% ()

winstonik

- "Čo robíš?" - "Píšem scenár k filmu. " - "O čom?" - "Neviem, som len v polovici." Psychologická dráma o mužovi, ktorý sa vrátil z vietnamského väzenia, prestala scenáristu baviť v polčase. Čo však robiť s načatým scenárom? Zvrtnúť ho na béčkový akčňák. ()

ŠpetaMarek

Čekal jsem céčko, ale dostal béčko s áčkovými prvky. Některé scény jsou skvělé a hlášky jak z 80tek. Emancipovana hlavni hrdinka? Are shitting me? ()

johnsnow

Taký typický 70-tkový pomaly plynúci film o pomste alá Bronsonov Death Wish. Ale o niečo slabšie držiace sa na troch hviezdach. Ale mladý Jones a záverečná masakrálna prestrelka to ťahajú k 4*. Síce film ktorému už viac pozretí nevenujem na rozdiel od Bronsonovho počinu ale to jedno pozretie neľutujem. ()

ilclassico

Na to, že scénář napsal Schrader, jde o pěkně hloupé béčko, bez logiky, zato se značně nadupaným patriotizmem (to v době, kdy Vietnamci okupovali Ameriku), ale s pomocí Boha a prezidenta to zvládli. V rámci žánru za 2,5. ()

Dejvecd

// "Why do I always get stuck with crazy men?!" "'Cause that's the only kind that's left." // Paul Schrader s Johnom Flynnom určite zamýšľali natočiť akčný revenge film s ex-mariňákmi z Vojny vo Vietname, kedy v momente keď na konci vystrieľajú pár parchantov, tak si zároveň zaspomínajú na staré časy počas služby. No a ono to aj docela funguje. Nejedná sa o nič extra (možno to je trošičku moc dlhé, mžono je to trošičku moc opozerané, možno Tommy Lee Jones nepredvádza zrovna dobrý herecký výkon), ale ako fajn akčný odpočinok to stačí. Máme tu sympatického Williama Devane, do toho dobrú Lindu Haynes (ktorá tu funguje, ako dobrý romantický protipól a akýsi "uzmierňovač" k hlavnej postave), parádny Cadillac (nesmie chýbať) a fajn akciu, kedy sú naši hrdinovia postavený proti Mexickým gangsterom, v dobrom akčnom finále, ktoré mi pripomenulo westernové prestrelky v saloone. Myslím si, že tvorcovia mohli trochu viac a trochu lepšie spracovať celkové spomienky hl. hrdinu na čas strávený vo Vietname, aby to na samotnom konci fungovalo o čosi viac. Zároveň ako fanúšik Paula Schradera som možno očakával trochu viac. Avšak, keď si budem chcieť oddýchnuť pri vpohode sympatickej akčnej záležitosti, budem vedieť kde ju hľadať. 8/10 ()

VashCZ

Nic moc. Vidět do hrdinovy hlavy není a člověk tak nemůže prožívat(asi) silný emoční příběh. Co se děje na obrazovce dvakrát nezaujme a člověk tak u tohoto "akčního" "dramatu" musí hodně přemýšlet nad jakous takous zajímavou myšlenkou, aby se nenudil. 35% ()

uletov

Nedivím se,že to je oblíbený film Tarantina. Zavěrečná scéna v bordelu je hodně cool na tu dobu. Mladý Jones ještě nedostal tolik prostoru, ale už je vidět jeho talent. ()