Ryba jménem Wanda

• Velká Británie A Fish Called Wanda (více)

Čtveřice lupičů – koktavý milovník zvířat Ken Pile, krásná Wanda, její údajný bratr Otto, který je ale ve skutečnosti její tajný milenec, a Georges, její oficiální milenec, spřádají plány na přepadení banky, kde jsou v sejfu uloženy drahé šperky a diamanty. Když loupež uskuteční, odhodí masky a ujíždějí do opuštěného skladu, kde chtějí lup schovat. Georgese si ale už předtím na ulici všimla stará dáma se třemi psy, která ho zahlédne znovu v odjíždějícím autě. Když lup uschovají, naoko se rozcházejí. Wanda s Ottou se za rohem zase sejdou, podezřívavý Georges se ale vrátí na místo a kameny přemístí ... Wanda s Ottou, kteří chtějí lup jen pro sebe, mezitím anonymně nahlásí na policii, že loupež provedl Georges Thomason a dají policistům jeho adresu. Georges je zadržen ... Když jedou Wanda s Ottou pro lup, v trezoru ho už nenajdou! Wanda spěchá na policii za Georgesem, chce z něj něco vytáhnout. Při odchodu si před budovou všimne jeho obhájce Archieho Leache, kterému Georges jistě řekne, kam lup schoval. Rozhodne se tedy ho svést a ihned s tím začne ... Ve vazbě navštěvuje Georgese i Ken, jemuž zadržený svěří malý klíček, neřekne ale, k čemu je a kde je lup schován. Ken ho ukryje do krabičky na dno akvária, kde má svou oblíbenou rybku jménem Wanda. Přistihne ho ale přitom Wanda, která při nejbližší příležitosti klíček sebere. Ví, že se Kenovi nezdá její vztah s údajným bratrem, proto Otto zahraje gaye a snaží se zděšeného Kena svést. Na policii pozná stará dáma s pejsky Georgese a identifikuje ho ... (TV Prima)

PlayEasy

Totálně geniální britská komedie, která je sice dost praštěná, ale hodně se liší od svých "zámořských protějšků" - a to především kvalitou. Protože jedna nezapomenutelná scéna střídá druhou, jeden záchvat smíchu střídá další. A Cleese si evidentně nepotrpí na britskou decentnost, protože se rozhodně nebojí ani nahotinek, ani vulgárních slov. Přesto svým jedinečným scénářem a černým humorem stvořil naši další srdcovku. No a z obsazení sice hrají všichni výborně, ale Kevin Kline a Michael Palin jsou ve svých rolích jednoduše.....geniální! 90% ()

CrazmydRed

Bezpochyby najlepšia komédia akú som za posledný čas videla! Cleese a Kline sú neuveriteľní, Palin ako koktavý gangster a "zvieromil" dokonalý. Neodolateľná snímka :) ()

quasar

Podepsal bych se pod komentář Monologa. Jinak v tomhle dílku zbožňuju postavu Michaela Palina. Jeho kokta je bezchybný. A nechápu jedince, co mají tu potřebu pořád srovnávat něco s Pythonama. Genialita MPFC je přeci jinde... ()

Weissik

Perfektní herecké obsazení. I přesto, že J. L. Curtis v lásce zrovna nemám, na Klinea, Cleese a Palina bych vydržel koukat bez přestání. V tomto filmu je vynikající zejména Palinův Ken. Jeho jízda za odplatou na parním válci, kdy se asi 5 kilometrovou rychlostí blíží ke Kevinu Klineovi a řve Revengeee! I´ll kill you !!! nemá chybu. ()

OPGMan

Spojení britských a amerických prvků udělalo z této komedie velmi zábavnou a svěží jízdu. Ústřední herecká čtveřice nemohla být vybrána lépe. Jamie Lee Curtis jako zatraceně sexy vypočítavá mrcha, která si jde tvrdě za svým cílem. Kevin Kline jako obhroublý americký zlodějíček ovládající plynně italštinu:-). Michael Palin jako koktající milovník zvířat, z kterého si Otto(K.Kline)neustále děla srandu. A John Cleese jako obhájce, který chytne druhou mízu...Dočkáme se zde velkého množství zvratů a opravdu kopy vtipných situací. Několik z nich skutečně nezapomenutelných. Jako třeba Ken(Palin)a jeho snaha o zabití babky, kterou odnáší její pejsánci. Nebo mučení Kena pojídáním rybiček...Výborná komedie, u které se dobře pobavíte. ()

CrazymanM

Nic převratného,ale několik pěkných momentů tady bylo,k to mu přičtěme slušné herecké obsazení a vychází mi z toho celkem dobrá zábava.P.S.Na těch 80 procent to podle mě ale zdaleka nemá!!! ()

v3s

Nevím jakou náhodou se mi povedlo vidět během jednoho týdne dvě osmdesátkový komedie s Jamie Lee Curtis. Podobně jako u Záměny jde o to přijmout trochu jiný nastavení humoru odpovídající svý době. A pak to celkem funguje. ()

PetrJulian

Teprve druhá půlka filmu stojí za to, tu první polovinu jsem se nějak nechytal - zasmál jsem se jen jednou, ten anglický suchý humor mě poněkud míjel. Pak se to ale rozjede naplno. ()

Cerebrum

Zhruba první půlhodinu jsem vůbec nevěřil, na jakou nevtipnou blbost se vlastně dívám. S nástupem Johna Cleese to ale dostalo pořádnou šťávu a navíc se probraly i další postavy (Kenny a Miserere Dominus, Canis Mortuus est!) a začaly se sypat i brutální hlášky. Stále to pro mě ale táhne dolů takové divné tempo a Jamie Lee Curtis mi prostě do role zlodějské "femme fatale" nesedí ani ironicky. Asi moje chyba. ()

Stanmi

Čtveřice zločinců – George (Tom Georgeson), Ken (Michael Palin), Wanda (Jamie Lee Curtis) a její „bratr“ Otto (Kevin Kline) společně ukradou diamanty v hodnotě několika milionů. Wanda a Otto se pochopitelně nechtějí dělit a tak George udají na policii, ale i George se pojistí a diamanty ukryje na tajném místě. Wanda a Otto se obávají dalšího Georgeova podrazu a tak se Wanda rozhodne sblížit s jeho obhájcem Archiem Leachem (John Cleese)… Snímek Ryba jménem Wanda by sice podle názvu klidně mohl být jen dalším animákem od Pixaru, ale nenechme se mýlit, protože v tomto případě se jedná o chytrou, vtipnou a typicky britskou komedii (pravda s americkým nádechem). O scénář se společně s režisérem Charles Crichtonem podělil sám John Cleese, který vytvořil příběh, kde nechybí všechny správné komediální ingredience, ať už to jsou sympatické postavy, zajímavá zápletka s kriminálním nádechem, mnohdy nečekané zvraty (no spíše podrazy), vtipné až absurdní situace a hlášky (inu Monty Python se v Johnovi nezapře) a akvárium plné rybiček (no to není zase tak tradiční ingredience, nicméně je tady). K ozdobám filmu však rozhodně patří také herecké obsazení. Samotný John Cleese jako velice slušný, avšak poněkud upjatý (a pompézní) advokát Archie Leach je fajn, stejně jako další Monty Python Michael Palin v roli koktavého milovníka zvířat Kena, ale nejvíce pozornosti na sebe zcela oprávněně strhávají Jamie Lee Curtis a Kevin Kline, kde ona je mazaná podvodnice, kterou vzrušují lingvistické hrátky a on je blbec (ale nesmíte mu to říkat), Kevin se tady prostě v roli Otty patřičně vyřádil a toho Oscara vyhrál zcela zaslouženě. Jasně asi se najdou ještě zábavnější, drzejší a plynatější komedie, než jakou je Ryba jménem Wanda, ale díky parádnímu hereckému obsazení, skvělé napsaným postavám a vtipnému scénáři se jedná o příjemný divácký zážitek, takže vzhůru do Londýna roku 1988, stojí to za to. ()

Boban

Není to sice klasický Monty Python ale John Cleese a Michael Palin byli geniální... snad nejlepší byly atentáty na babičku a "smyslná" ruská a italská slova (Gorbačov, Benito Musoliny atd.) ()

ElFifo

Velmi povedená taškařice a na komedii také nevídané herecké výkony. Celá čtveřice hlavních protagonistů by si zasloužila nejakou pěknou sošku - K.Kline je k popukání, J.L.Curtis k sežrání, J.Cleese výbornej jako vždy a M.Palin jim zdatně sekunduje v roli koktajícího tragéda a milovníka zvířat (obzvláště pejsků :)). ()

veverysiak

Nie je to kúsok, pri ktorom od smiechu upadnente do kómy, tento humor je nenápadnejší, ale to vôbec neznamená, že menejcennejší, naopak, je ako surový diamant skrytý v nánose hlušiny, veľakrát som sa prichytil pri tom, že chichúňať som sa začal až po niekoľkých sekundách po hláške, lebo mi hneď nedopálilo, možno to treba vidieť viackrát na úplné vychutnanie, hlavní aktéri sú vynikajúci a ako bonus treba vrchovato oceniť úžasnú krásu Jamie, takže 85%. ()