Rituál

• Česko Proutěný muž (více)

Policejní seržant Howie (Edward Woodward) odjede na odlehlý skotský ostrov vyšetřovat záhadné zmizení mladé dívky. Velmi brzy se ukáže, že místní venkovská komunita, vedená podivínem Lordem Summerislem (Christopher Lee) není tím, čím by se mohla zdát na první pohled. Detektiv, silně věřící křesťan, v ní totiž odhalí tajuplnou společnost prostopášníků a pohanů. Dokáže Howie zabránit podivuhodné sektě v tom, aby přinesla oběť nejvyšší dříve, než se jí stane on sám v rámci hrůzostrašného Rituálu, s nímž je spojena? Britt Ekland, Diane Cilento a Ingrid Pitt jsou hlavními představiteli tohoto provokativního a šokujícího díla scénáristy Anthony Shaffera, které fanoušci i kritici po celém světě považují za skutečnou kultovní klasiku a moderní hororové mistrovské dílo. (Magic Box)

JakubB.

"kultovní pohanský thriller", spíše noční můra asketického detektiva-křesťana. Pohanské orgiastické souznění s přírodním cyklem vítězící nad asketickou morálkou, ukovanou z odporu ke smyslnosti (rozum/smysly). Střet detektiva s pohany může asocivat osu filmu Fanny a Alexander (stavovská rodina milující život se všemi klady i zápory se tam střetává s hyperbolicky stělesněným kaplanem-asketou). ()

Vindemiatrix

Horor to rozhodně není. Ale napasovat na tenhle film nějakou jednoznačnou škatulku vlastně ani nejde. Já bych ho charakterizoval jako muzikálovou ódu na sexualitu, obohacenou o motiv střetu dvou věroučných systémů a odvyprávěnou s notnou dávkou černého humoru a morbidní ironie na adresu náboženských přesvědčení. Ateisté, ale i stylizovaní pohané si přijdou na své; ty druhé možná popadne během projekce nutkání zaskákat si nad ohýnkem. ()

waxtrax

Film krásně vystihuje střet dvou proudů náboženského fanatismu, kdy ani jeden nemá žádnou snahu pochopit druhý. Střet nemůže skončit jinak než destrukcí krveprolití. Krásná ukázka jak víra v božstvo, může snadno rozostřit vnímání světských zákonů i pravidel lidskosti a rozum je potlačen stranou pod tíhou nutnosti. ()

baronGrga

Idylická jednoduchost života na Summerisle (písně, tance, volná láska, láska k zemi, k přírodě, k políčkům, sluníčku) ..nebo ne? Na Wicker Manovi mě bavila bravurně propracovaná vizuální i zvuková stránka "ritu" komunity místních obyvatel, k těm nejpůsobivějším pak jednoznačně patří průvod v maskách a závěrečná píseň. Velmi povedené. ()

Rider@

Tento film jsem objevil kdysi dávno zcela náhodou a řadím ho mezi své oblíbené. Celkové pojetí, atmosféra, casting, kombinace s písněmi atd. spolu dokonale funguje. Jak píše řada ostatních komentátorů, zatřídění do kategorie horor nechápu, je to hororové asi jako Šmoulové v díle s bradavičníky. Jasných 5* pro "košíkáře/ky"! PS: Remake z roku 2006 ( Nicolas Cage) považuji za ostudu a doporučuji se mu vyhnout obloukem. Ve všech směrech špatný film, který řadím do kategorie iritujících. ()

-krusty-

EHF: Prapodivná záležitost, ve které excelují Christopher Lee, Britt Ekland a hlavně pambíčkářský policista Edward Woodward. Střet naší (?) kultury s totálními hippie-pohany na ostrově kdesi u Golfského proudu. Jedná se spíše o krimi než o horror, ale přesto jsem očarován a o filmu dobrovolně přemýšlím. Konflikt křesťanství a pohanství, rozpolcenost Sgt.Howieho, totální bizarnost a tanec nahé Britt (a její dublérky) mi jen tak nedá spát. Utajený klenot sedmdesátých let. Mrkněte na to... ()

eviku

Riadne zvláštny film....predstavte si,že by ste sa dostali do pohanskej spoločnosti,ktorá uznáva tak brutálne odlišné hodnoty. Nie som síce vychovaná na katolíckej výchove a som skôr deistka a som dosť liberálna,ale mala by som problém. The wicker man je ale krásna ukážka,aké by to bolo pre človeka čo prešiel socializáciu v našej spoločnosti ťažké.Pri pozeraní ma napadlo,že aké je vlastne vtipné,že komunity ako metláci, spirituálci a dokonca náckovia oslavujú slnovrat,sviatky Slovanov( síce každý z iného dôvodu),ale keby sa naozaj ocitli ako jednotlivci v takej odlišnej skupine/kultúre myslím,že nik z nich by to nezvládal.Možno najviac tí spirituálci, čo sa riadia fázami mesiaca:D ()

M.on.C.at.OR

Konflikt kresťanstva a pohanstva, prvá skupina hipisákov, ktorej by som nemohol povedať: "Nebudeme sa tu na nič hrať aj tak nakupujete v Bille a tie košele máte zo sekáču". Konflikt sveta racioálneho (zdanlivo) a iracionálneho (zdanlivo), a predsa všadeprítomné žmurkanie režiséra, že je vlastne jedno, ktorú tú lož si zvolíme, i tak je v tom celom rovnaký princíp manipulácie, sleposti, davovej psychózy a najmä fikcie a že ten jediný Boh, ktorý nad tým čnie je zložený z tak malých frakcií až je náhodný. Štúdia ľudských pudov, slovesnosti a veľká exkurzia do akútnej potreby ľudskej bytosti tvoriť rituály a patriť do spoločenstva. Jednoznačne jedno z toho najlepšieho čo som z britskej filmovej tvorby videl. ()

abanek

Omlouvam se ,ale nemuzu jinak... * za Wicker Mana a nahej tanecek, jinak konina ...A zanr? Muzikal, mysteriozni, komedie - asi ano...Ale horor? To kdo vymyslel? ()

Šíma2

Jedinečný film, který tematizuje odpor proti křesťanské morálce a sexuální revoluci poněkud netradičním způsobem. Je proložen skvělými písničkami Paula Giovanniho (škoda, že od něj nic dalšího neexistuje). Chytré a vtipné, i když řemeslně nedokonalé (vůbec to nevadilo) dílo. ()

mp5991

Už několikrát jsem si u vysoce hodnocených filmů na čsfd říkal, kde se to hodnocení sakra vzalo a nakonec jsem skončil s přesvědčením, že je tu prostě moc lidí, kterým stačí kvalitní technické zpracování, i když je děj o ničem. Jenže pak je tu tohle, film, kde nefunguje vůbec nic a přesto má 77%. Jestli je tohle ta lepší verze, tak by mě zajímalo jak vypadá ta horší. Nápad je poměrně originální a ve své době asi mohl být tenhle film docela šokující, to je ale asi tak všechno. Celá první hodina, ne-li víc, je velmi slabá a poměrně předvídatelná detektivka s nulovou atmosférou, zato až otravným množstvím asi folklorních písniček. Závěrečná třetina je sice o něco záživnější a má jeden nebo dva napínavější momenty, hororu se ale nepřibližuje ani omylem. Nejsem si přitom úplně jistý, kde nastala chyba, protože děj docela potenciál má, možná je tu příliš mnoho rušivých elementů, které od něj odvádí pozornost, možná je to tím, že kde by měla být atmosférická hudba, jsou jebnuté lidovky a asi by to taky chtělo výraznější herce i do vedlejších rolí. Každopádně je to celkově zklamání. ()

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

31.07.2018

Režisér Ari Aster svým hororovým debutem Děsivé dědictví udělal slušnou díru do světa. Distribuční společnost A24 si díky jeho filmu připsala celosvětově nejvýdělečnější snímek vůbec a vzhledem k… (více)

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith