Rituál

• Česko Proutěný muž (více)

Policejní seržant Howie (Edward Woodward) odjede na odlehlý skotský ostrov vyšetřovat záhadné zmizení mladé dívky. Velmi brzy se ukáže, že místní venkovská komunita, vedená podivínem Lordem Summerislem (Christopher Lee) není tím, čím by se mohla zdát na první pohled. Detektiv, silně věřící křesťan, v ní totiž odhalí tajuplnou společnost prostopášníků a pohanů. Dokáže Howie zabránit podivuhodné sektě v tom, aby přinesla oběť nejvyšší dříve, než se jí stane on sám v rámci hrůzostrašného Rituálu, s nímž je spojena? Britt Ekland, Diane Cilento a Ingrid Pitt jsou hlavními představiteli tohoto provokativního a šokujícího díla scénáristy Anthony Shaffera, které fanoušci i kritici po celém světě považují za skutečnou kultovní klasiku a moderní hororové mistrovské dílo. (Magic Box)

PollyJean

Chudák policista, takový to byl charakter. Na druhou stranu ale komu se ve 20. století poštěstí být takto umanutým charakterním detektivem a zároveň si střihnout roli jako ze života svatých, snažících se šířit křesťanské myšlenky mezi zatvrzelé pohany? S mnohými to taky podle toho dopadlo, no. Jinak je to film, jehož síla asi už dost vyprchala; místy je mile archaický, místy překvapivý (nejlepší je asi to prolínání s dobou vzniku v někdy až dokumentárně působících okamžicích), místy dosti obskurní (Christopher Lee jako vůdčí druid v procesí je dokonalý, stejně jako týrání policisty tancem za zdí), ale místy docela zamrazí i dnes. ()

vyfuk

Je otázka, zda je to tím, že strach se v lidech tenkrát vyvolával jinak, ale v tom případě by byla otázka proč je takové Psycho i dnes dobré a strašidelné. Jasně, srovnávám zapomenutou hororovku s králem ve svém žánru, ale stejně. V tomto filmu najdete jasně děsivé a zvláštní momenty, ale stejně tak najdete naprosto směšné až k popukání. A to říkám jako zastánce starého dobrého hororu. Tady to prostě bylo v přešlapech. Tam, kde se mohlo více využít děsivosti a tomu podobných to mnohdy skončilo v slzách smíchu. Dokážu si představit, že kdyby se tohoto tématu dneska někdo chytil správně, tak by to byl asi rozporuplný, ale mnohem děsivější horor, který by naplnil potenciál. Ale kdo ví. Tohle se prostě nepovedlo. ()

deckardx

Nejde ani urcit co je to za zanr, ale kombinace vseho moznyho z toho udelalo skvelej film... Nadech eroticnosti, humoru,muzikalu,hororu (no spis mysteriozniho thrileru) tomu dava skoro punc geniality... Trosku nechapu, ze ten film reziserovi zkazil karieru, ale asi to v 80´letech moc nepochopili... Opravdu jsem se bavil... ()

jefff

Hodně zvláštní film, který disponuje hodně originálním příběhem, který vás od prvního okamžiku vtáhne do děje a nepustí. Christopher Lee je úžasný, ostatně jako obvykle. Jedinou výtku bych měl k občasnému amatérismu, který z Wicker Mana trošku kouká, někde je to dosti patrné, jindy plni napětí to ani nepostřehnete. A možná je to i plus, záleží na vkusu. Moderní verzi s Cagem jsem neviděl, ale hodlám to změnit. Ačkoliv pochybuji, že se bude jednat o podobně povedenou záležitost, jako byl Wicker Man. Doporučuji! ()

Almásy

možno dnes už nie tak úplne dokonalé, ale akože niečo tak strašidelné a bez mŕtvol a hektolitrov krvi som naozaj nečakal. a bravo christopher lee. ()

Jello Biafra

Mrazivá detektívka o kresťansky založenom policajtovi, ktorý vyšetruje zmitnutie malého dievčaťa v pohanskej komunite na ostrove Summerisle v severnom Škótsku. Obyvatelia ostrova vyznávajú pradávne keltské božstvá a momentálne sa ostrov potýka s extrémnou neúrodou. Miestní sa chovajú čudne a policajta Howieho, ktorý tu zmiznutie vyšetruje považujú za blázna. Dotyčný detektív však netuší, že na ostrove je za úplne iným účelom. Film si udržiava výbornú atmosféru, do deja sa vsúvajú muzikálové čísla, poteší vás Christopher Lee v majstrovsky zahranej úlohe Lorda Summerisla a na konci vás film dostane neuveriteľne šokujúcou pointou. Film zo začiatku ani nevyzerá ako horor alebo thriller, zato ale finále pripomína najhoršiu nočnú moru. Wicker Man si časom získal kultový status a má bezpočet skalných fanúšikov, ktorí dodnes na dotyčnom ostrove každoročne usporadúvajú Wicker man festival. O to väčšie pohoršenie ale vzbudil otrasný remake s Nicholasom Cageom. ()

milancecil

230. Námět s výbornou, nosnou ideou a zároveň i s velkým rozsahem možného ztvárnění, přes ohlášené zmizení dívky je vyšetřováním pověřený policista obratně vlákán do tajemného rituálu, nic netušíce ze skutečného záměru vesničanů se pouští po příletu na odlehlý ostrov do rutinního pátrání se snahou uspět a záhadu co nejdříve objasnit, je však ve svém cvičeném detektivním postřehu a úsudku postupně překonán, podléhá klamům rozvíjející se hry s ním samotným, hry, jejíž skutečný účel mu zůstává až do závěrečného dějového vyvrcholení umě zastřený, jemně znepokojující, hudbou, zpěvy a tanci až omamně poetizovaný příběh, i když diváky velmi rozpačitě přijímaný a rozporně hodnocený, určitě hodný naší pozornosti. ()

Ironfood

Čekal jsem trochu temnější záležitost, ale nakonec jsem byl vlastně rád, že jsem se mýlil. Proutěný muž (což je myslím mnohem pěknější název než Rituál) je takovou žánrovou směskou místy koketující i s komedií (i když si nejsem tak úplně jistý, jestli to byl záměr, nebo jestli je to důsledek hlodání času). Trochu mi možná vadilo poněkud muzikálové pojetí folklorních zpěvů a tanců, zde bych hlasoval pro větší realističnost... ()

Reanimated

Ta atmosféra je nepopsatelná. Film mě dostal už po pár minutách. Seržant Howie letí nad překrásnou krajinou a do toho hraje Highland Widow's Lament. Je úžasné, jak se v té době povedlo poutavě namíchat prvky detektivky, thrilleru a muzikálu. Nosným tématem je zde však střet kultur a odsouzení dogmatické, slepé víry. Ať žije Gaia! ()

BMAJTZ

Někdy uprostřed filmu jsem si říkal jestli má být tohle nějaká parodie nebo snad pokus o muzikál. Někdy uprostřed jsem si taky říkal, že přes tři hvězdy tohle nepůjde, ale závěr to naprosto zachránil a docela mě překvapil, i když se dal podobný zvrat čekat o prvních minut (to že z ostrova neodjede jsem tak nějak čekal od začátku). Přesto hodně napínavý film, který ve mě vzbuzoval různé pocity. ()

Opsha

Horror? Krimi? Muzikál? Podle mne docela podařená černá komedie o netolerantním pánbíčkářském troubovi, neschopném akceptovat cokoli, co nesedí do jeho vidění světa a který za to dostane pořádně za uši. Pravda, filmu by za prvé slušelo alespoň o deset minut prokrátit a kopii lépe zrestaurovat (vím, že negativ shořel, ale film místy vypadá jak z deset let staré ohrané VHSky). Každopádně ostrov Summerisle je jedním z filmových míst, kam bych se rád někdy podíval (druhým je Montypythonovský hrad Anthrax) ()

vitekpe

Neuveritelne podivny film s vybornym Edwardem W., mixujici asi pet zanru dohromady. Divnost nejdivnejsi, ale na druhou stranu opravdova nevidana zajimavost, to se musi nechat... P.S.: Tolik nahejch holek jsem nevidel v jednom filmu ani nepamatuju. Na to jsem teda pripravenej nebyl... :-) 5- ()

Sdoom

Zajímavý, originální, trochu ujetý film. Skvělý soundtrack plný krásných skotských lidovek zvláštně doplňuje dění na plátně. Je pravdou, že ze zápletky šlo vyždímat o dost více, ale i tak jsem byl spokojen. Jeden z nemnoha filmů, které ukazují nesmyslnost až zrůdnost náboženství v plné nahotě. Nejlepší byl ironický stěr, který Howie dostal od lorda - ve smyslu, že křesťani věřej, že je spasí syn panny a nějakýho ducha. :-) (HDrip, orig.) ()

Mythago

Rituální film, který je místy možná až moc doslovný (například při promluvách k bohům, jež by dle mého bylo lepší zachytit spíše vizuálně, nebo v závěru, kdy se dozvíme...), ale vše vynahrazuje svou symbolikou prodchnutou specifickou a mírně stísněnou atmosférou doplněnou o jemný humor, který pomáhá závěru vyznít o to mrazivěji. ()

Arkanoid

Videl som verziu dlhú 94 min. Zaujme obraz akoby do dreva tepaného slnka. Z úvodných songov ku scénam s vrtuľníkom sektu necítiť, aj keď sa spieva o tradíciách. Táto sekta sa nepredstavuje na začiatku vo svojich tradičných rovnošatách, tak to trochu kazí dojem, aj keď neochotu pomôcť policajtovi v jeho pátraní je jasne dávaná najavo. Barman hlasom pripomína Jakuba Lužinu. Jeho dcéra zahraná Britt Ekland zasa pripomína Bridgette Bardot. Herecky je samozrejme najlepší Christopher Lee a po ňom Edward Woodward, ktorý mi hlasom a prízvukom pripomína Desmonda Humea z Lost zahraného Henrym Ianom Cusickom. Súložiace páry s blikajúcim svetlom a statickými obrazmi, nahá žena plačúca na hrobe. To má byť tá strašná sekta? Pri týchto scénach sa viac bojíte o policajta, že kvôli svojim zásadám nebude mať sex (ten pocit vládne až do 58. minúty, keď máme za sebou väčšinu filmu), než o jeho život. Väčšinu filmu sa napätie ani veľmi nestupňuje, songy skôr utvárajú obraz inej komunity a rozveseľujú diváka, než by ho znepokojovali a prvé masky sa objavia až po prvej hodine. Potešili ma nehororové veci, a to architektúra Británie, veselé piesne a dá sa pousmiať nad neochotou miestnych, ktorá je známa aj z filmov Johna Michaela McDonagha. Sklamú logické lapsusy: Prečo policajt sám ostáva na ostrove, kde vidí, že mu všetci klamú? Prečo si nejde po posily? To vie už po prvej polhodine a napriek tomu tam ostáva a robí väčšinu filmu nelogickou, navyše nezbiera dôkazy. Tento film sa snaží policajtom veľmi ubrať na inteligencii. Problém je aj uveriť, žeby takáto komunita existovala v Británii. Neuznávam neomylnosť kresťanskej ani inej cirkvi a tak ma argumentačný súboj kresťana v podaní Edwarda Woodwarda a predstaviteľa fiktívneho náboženstva Christophera Leeho nebavil, keďže nebol myslený ako paródia. Tá záverečná „záchrana“ s vtedajšou asi tanečnou hudbou je už riadne mimo. Kto tomu dal nálepku horor? Nuadu som mal radšej v Knights Of Dark Renown. Jazykové okienko: cut capers. ()

DavidS.

Pohanské zpěvy a tance, nezvěstná dvanáctiletá dívka a křesťanský policista. Pitoreskně podmanivý portrét jedné izolované náboženské komunity. Nečekejte však nějakou extraporci tajemna či hrůzy. ()

JamesSi

(Obsahuje spoilery, ty ale obsahuje i plakát) The Wicker Man sleduje policistu, Neila Howieho, který vyráží na ostrov Summerisle, kde údajně zmizela malá dívka Rowan. Příběh hodně stojí na rozdílech mezi pohanstvím a křesťanstvím. Howie je křesťanem, který svou víru bere přehnaně vážně. Nevěří v nemanželský sex, chodí do kostela každou neděli. Vůdce ostrova Lord Summerisle je naprostým opakem. Jeho ostrov byl už od doby jeho otce vybudován na návratu k pohanské víře. Jsou více sexuálně otevření, nahotu neberou jako něco zvláštního. Celá vesnice slaví pohanské tradice jako Máj nebo rituální skákání přes oheň. Howie začne být postupně přesvědčen, že Rowan má být jako panna obětována v rituálu pro zlepšení úrody. Nakonec však zjistíme, že se mýlí. Obyvatelé Summerislu by nikoho ze svých nezabili - je to Howie, koho mají obětovat. Režisér se pokouší navodit divákům pocit paranoie. Howie je na ostrově izolovaný, nemůže věřit nikomu. Postupně je i odříznut od zbytku světa - porouchá se mu hydroplán, kterým přiletěl. Neustále vidíme, další a další odhalení, která jsou matoucí než ta předchozí. Rowan nikdo nezná. Když Howie nalezne její hrob je prázdný. Howie začíná prohlížet v knihovně knihy o pohanství, kdy nalezne popis rituálu “Slaměného panáka”. Rozdíly mezi náboženstvími vidíme názorně i v poslední scéně. Howie se snaží za pomoci boha pohany proklet, když je vláčen ke své zkáze. Řve, zatímco Lord Summerisle pronáší svou řeč k matce přírodě. Zatímco občané Summerislu zpívají a tančí za doprovodu hudby, Howie se je snaží překřičet křesťanskou písní. Nakonec, když už nemůže nic dělat, modlí se za svou duši. Vizuál padajícího Slaměného muže, při západu slunce se stal pro film natolik typický, že ho vidíme na všech plakátech a obalech. Dal dokonce i filmu jeho název. Jde o skutečný rituál založený na obřadech Keltů. Jestli bych ale něco zkritizoval bylo by to to, že obyvatelé Summerislu nemohli zcela vědět, že se Howie převlékne za "Blázna". ()

Han22

Kdysi dávno jsem viděl remake s Cagem, který si ten shitstorm rozhodně nezasloužil. A bůhví proč jsem se při projíždění oldies hororů vyhnul originálu, zřejmě v domění, že to není horor.  No řekl bych že je to velmi na hraně, ale minimálně finále je hororově hrůzostrašné a celkově to spadá do dnes moderních folk hororů.  A také je to o něco lepší. Policista přijíždí na ostrov vypátrat zmizelou dívku a odhaluje pohanskou sektu. Přičemž jako divákovi mě prakticky do konce byla sekta sympatická - folkové písničky, oslava přírody a přirozené sexuality a náhled na křesťanství jako alternativní víru. Oproti tomu hrdina je upjatý policajt vysmívaný i vlastními kolegy a především bigotní, fanatický křesťan, který označuje lidi co věří v něco jiného za pohany, vysmívá se jim, ač se sám na konci dovolává Ježíše a Boha. Zkrátka nesnesitelný idiot, kterému jsem jeho osud přál (jak to dopadne jsem si pamatoval z remaku). Každopádně pěkně natočené, výborné kostýmy, dobře budovaná atmosféra a vypointované hororové finále. Solidní 4*. ()

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

31.07.2018

Režisér Ari Aster svým hororovým debutem Děsivé dědictví udělal slušnou díru do světa. Distribuční společnost A24 si díky jeho filmu připsala celosvětově nejvýdělečnější snímek vůbec a vzhledem k… (více)

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith