Reklama

Reklama

Červený Bedrník - Série 1 (1999) (série)


Červený bedrník (S01E01)

(epizoda)
  • Velká Británie The Scarlet Pimpernel

Obsahy(1)

Už léta bojuje sir Percy s nelítostnou a stále nenasytnější hydrou revoluce. V převleku, inkognito, nepoznán. Bez nároků na vděčnost zachráněných a světskou slávu. To ovšem neznamená, že by mu nezáleželo na dobrém jméně svém i Bedrníka, byť tyto dvě postavy zatím nikdo nespojuje. A tak není divu, že se ve chvíli, kdy je pověst obou těchto osob ohrožena, znovu po hlavě vrhá do možná největšího dobrodružství své kariéry. Neboť revoluce si žádá stále nové oběti a její přisluhovači jsou čím dál nebezpečnější ... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (41)

Radiq 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Úplně jsem u toho bedrnil. Vácav Bedrna by měl radost. Akorát z toho dabingu jsem moc nadšenej nebyl. Boris Rösner má dobrej hlas, ale k Richardu E. Grantovi mi moc nepasoval. Ale hlasů, které se mi nelíbily, tam bylo víc. Stejně jako obsazení některých rolí, např. ta jeho manželka byla taková... žhue (ano, právě jsem kvůli ní vymyslel nové slovo). Naopak Martin Shaw (známější spíš jako Doyle z Profesionálů), tomu ta role pěkně sedla. A taky démonický Robespierre (Ronan Vibert) byl solidní záporák. Jinak gilotiny si užijete jedna radost. A taky několika českých herců a hradů/zámků. Od 4. dílu už je to bez Šoveléna, což je škoda, ale zas proč tam násilně cpát postavu, která svou úlohu už vyčerpala, že. Ještě musím zmínit geniální hudební theme od Michala Pavlíčka, opravdu dokonalé. "Znám toho muže. Je to Sir Percy Blakeney. Princův přítel, po celé Evropě známý jako floutek a hejsek." ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Původně jsem dal ****. Pak *****. Po druhém díle jsem shledal, že je to opravdu spíše na ty ****, ale měnit už to nebudu, protože Červený bedrník si plné hodnocení prostě zaslouží. Zaslouží si je za vynikající hudbu Michala Pavlíčka, za skvělou výpravu, atmosféru, příběh. Zaslouží si je za naprosto fantastický humor, za dabing, za Richarda E. Granta, za Martina Shawa... Zaslouží si je za spád, za napětí, za eleganci a prostě za všechno. Prostě je to paráda. Historická látka podaná s noblesou, jak to umí jen Britové, s humorem, jaký ovládají jen oni. Parádní dobrodružná podívaná. Richarda E. Granta mám čím dál radši. 85%, fakticky to dá na čtyři hvězdy, pocitově za pět, řídím se pocity, v tomto případě určitě. Jen málo věcí je sympatičtějších (pokud vůbec) a... Gemini a Tosim to shrnuli skvěle, takže když tak u nich. ()

Reklama

viperblade 

všechny recenze uživatele

Hodnoceno po zhlédnutí všech šesti epizod. Červený Bedrník je opravdu skvělý seriál. Hlavní zásluhu na tom má bezpochyby Richard E. Grant, jehož Percy je dokonalý prototyp anglického floutka, který občas vypadá, že neumí napočítat ani do pěti. Jenže stačí, když se trochu namaskuje a máme z něj hrdinu - Červeného Bedrníka! A ten mi občas přišel jako takový "James Bond francouzské revoluce". Je sice ženatý, ale jinak po něm ženy touží, on trousí jednu vtipnou poznámku za druhou a bojuje s elegancí a vždy jen proti tyranům. A když k němu přidáte skvělého protivníka Šavlouna (ehm, pardon, Chauvelina), kterého hraje Martin Show, je o zábavu postaráno. SPOILERY!!! Dá se vlastně říct, že jediné, co mě trochu zklamalo, bylo právě náhle zmizení Šavlouna (jestli si dobře pamatuju, tak snad nezemřel, ne?) a smrt Bedrníkovi ženy. Ale to druhé chápu, i když to byl docela šok. KONEC SPOILERŮ! Tento seriál můžu opravdu doporučit všem, kteří mají rádi výpravné seriály (např. pokud se vám líbil Hrabě Monte Cristo, tak Bedrník je správná volba) a anglický humor. P. S. A mimochodem, zde ještě můžeme narazit na něco, co je v dnešní době poměrně vzácné - skvělý český dabing. ()

kkarx 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hodnocení se vztahuje k 1. dílu, který byl asi nejlepší z celé série. Je to dobrodružné, dalo by se říci až rodokapsové. Šlechta, kterou reprezentuje sir Percy, je velmi idealizovaná, vyobrazená jako skupina lidí s těmi nejlepšími charakterovými vlastnostmi, především pak moudrostí a rozumem. Naopak běžný lid je zpodobněn jen jako chátra toužící po krvi. Vykořisťování lidí šlechtou a příčin revoluce se film nijak nezaobírá a moderní revoluční myšlenky zcela zapadly v rozpoutaném teroru Robspiera. Tato jednostrannost a černobílost by byla u historického filmu velkou chybou, u dobrodružného pojetí se však dá s trochou snahy odpustit. V prvním díle je dobře napsán i charakter revoluční postavy Šavlouna (Martin Shaw), který slepě spolupracuje s brutálním Robspierem ve snaze o nastolení spravedlivější společnosti. Bohužel i tento charakter je v dalších dílech překroucen do podoby čirého zločince, jakoby autorům nestačil už tak silný příklon na jednu stranu roajalistů, ale chtěli vymazat veškeré byť jen lehce naznačené dobré vlastnosti na druhé straně. To je trochu škoda, protože tím ochudili seriál o jeho duši, o souboj dvou silných charakterů na opačných stranách barikády a seriál se posunul jen k taškařici Červeného bedrníka. ()

Gurtha 

všechny recenze uživatele

Miluji oslnivého sira Percyho, jež pohlavkuje Francouze na potkání svým snobstvím a Bedrníka, který míchá kartami osudu nehledě na zákony republiky (nemluvě o vsuvkách famózního dua Lady&Sir Blakeney). Chauvelin navíc představuje dokonale charismatického protivníka, který se nechá řádně zostudit, aniž by byl zahanben. A to nejsou všechny trumfy: takový sir Andrew, pravý sekundant, očividně vhodný pouze k pózování, a řada milých překvapení v podobě známých míst, která se dají luštit v chvílích, kdy děj nezaujme (přece jen doba výroby a stopáž mluví za vše). Převlekové akce mě tolik nebaví a druhá série pro ně zůstává jen stínem slavné éry, stejně jako Percy uvadá (sic ho za to mám radši), ač se tu a tam tolik snaží nasadit své žoviální já – možná i proto u mě v druhé polovině vítězí prohrávající Robspierre - a tak si kladu otázku, zda je morální obdivovat takového hrdinu? ()

Galerie (5)

Zajímavosti (3)

  • Minisérie se natáčela převážně v České republice, konkrétně v Brně, Žatci, Litomyšli, na Křivoklátu a v Praze, která byla využita pro její podobnost s Paříží 18. století. (Yardak)
  • V minisérii si zahrálo 150 komparzistů z Telče a okolí. Historické kostýmy pro ně byly dovezeny až z Londýna. (hippyman)

Reklama

Reklama