Jedinečná výzva o přežití je zde - jste na ni připraveni? Tropický ráj se pro skupinu soutěžících změní v noční můru, ve které budou muset bojovat nejen s nedostatkem jídla a pohodlí, ale hlavně mezi sebou. Pohádkovou výhru 2 500 000 korun ale může vyhrát pouze jeden. Kdo se stane vítězem? Začíná nejnáročnější show - Survivor Česko & Slovensko. (TV Nova)

Toka

Česká, resp. turecká verze Survivoru se absolutně nedá srovnávat s tou americkou a australskou, leč stále poskytovala jistou formu zábavy. Některé změny konecpt ozvláštnily, jako např. duel na konci kmenové rady, jiné ji zase potápí, jako např. dvouhodinová stopáž. První řada trpěla na nevyvážené týmové soutěže, ve kterých se účastnila pouze určitá část daného týmu, zatímco zbytek seděl na lavičce. Druhá řada tento neduh z velké části napravila, ale bohužel začala být silně nekonzistentní oheldně pravidel a pošlapává ducha Survivora. Během 14 dílů, co jsem viděl, tam slavili asi pětkrát narozeniny. Kromě toho, že je to nezajímavý, tak co je horší, účastníkům z této skutečnosti plynuly výhody. Někdy soutěžící nedostal nic, jindy dostal jídlo, a v jednom případě byl odměněn celý tým. Můžu nad tím pozvednout obočí, ale dá se to překousnout. Co je ovšem daleko za hranou ducha této soutěže, je bezprecedentní zásah produkce do průběhu soutěže. Jeden tým měl jít na kmenovou radu. Přetdím měli soutěž o osobní imunitu, kterou vyhrál muž. Následně poté bylo oznámeno pravidlo, že na dané kmenové radě nesmí být hlasováno pro ženy. Stejné pravidlo bylo aplikované i na druhé kmenové radě. Tohle si ani americký Survivor nikdy nedovolil za dobu své existence, která čítá 43 řad. Z drsné soutěže se stala reality show konkurující Love Islandu a na to já nejsem zvědavej. Díl, ve kterém bylo poprvé zavedeno gender pravidlo je poslední, který jsem viděl a který kdy uvidím. Tahle show pro mě přestala existovat. ()

Hismael

Nejznámější Americký Survivor se natáčí od roku 1999 na různých místech světa. Má aktuálně 41 sérií, každá série má do 17 dílů, každý díl trvá cca 45 minut a celkově soutěž trvá 39 dní. Tato Československá verze Survivoru v Dominikánské republice, kde zároveň natáčejí i jiné státy, se vzhledově té americké +- podobá, ale absolutně se rozchází v délce trvání, pravidlech vyřazování a v přístupu přežití na ostrově. Z nekonečných 67 dní se natočilo 32 dílů a každý díl má 2 hodiny. Aby se vše zaplatilo, musí být prostor pro reklamu a to je důvod, proč je to tak protahované. To co Americká verze nezná je duel, což je pravidlo, díky kterému se i soutěžící, který neustále dostává nejvíc hlasů na vyřazení, může udržet prakticky až do finále. V americké verzi by šel okamžitě domu. Ve vybavení na ostrově, je Československá verze k soutěžícím o dost přívětivější. Mají příbor, hrnečky, plošinu na spaní, pravidelný i když dost omezený příděl rýže a rovnou i pitnou vodu. Rozdíl je ale v tom, že vše je brané hodně sportovně. Na ostrově je trochu kokosu, který později soutěžící dostávají, protože už nebylo kde brát + část moře téměř bez ryb. Těžko by někdo v takových podmínkách zvládal každodenní souboje. Většinu času se vyřazuje každý druhý díl a v těch ostatních uvidíte častokrát i dva souboje o odměnu. Vše se tedy maximálně protahuje až do finále, kde jsou pravidla už zase úplně jiná. Mnohem složitější než v Americké verzi. Porovnávání jednotlivých verzí je právě ten důvod, obrovského rozdílu hodnocení. Ve výsledku ale postavit celebrity proti neznámím lidem není špatný nápad. Pak už jen záleží, jak moc dokážete přijímat odlišné věci a kolik jste ochotní tomu věnovat času, protože tohle bude na hodně dlouho. ()

tom.nosek

Amerického Survivora mám rád, nejsem úplně skalní fanda, neviděl jsem ani zdaleka všechny série, stejně tak jsem z českých variant viděl před mnoha lety jen Trosečníka s Vašutem. Moje očekávání nebyla vysoká, ale to, co Nova předvedla, je ještě mnohem horší. Snažil jsem se tomu dát opravdovou šanci, ale těch chyb je tam tolik, že je to po dvou epizodách dál opravdu nekoukatelné. Chyby: 1) Moderátoři jsou zprvu dva (což obecně nedává smysl), jen aby se tam ten druhý po prvních 20 minutách už neukázal. 2) Moderátor Survivor komentuje jako sportovní utkání. Vytušil jsem, že komentuje bojové sporty, nicméně koukněme na mazáka – Jeff Probst nekomentuje utkání, Jeff Probst vypráví příběh. Zdejší moderátor nedokáže pořádně udržet konverzaci, o vlastních soutěžích opakuje, jak budou zajímavé, a neustále za hráče říká, co chtějí říct. Třeba když mu odstoupí hráč, což Jeff trestá extrémním tlakem a ztrapněním v konverzaci, tento moderátor mu skoro ještě zatleská. 3) Každá epizoda má 2 h. V druhém dílu za ty 2 hodiny ani nikoho nevyloučili. WTF! Možná kdyby díl sestříhali na obligátních 40 min, bylo by to ok. 4) Absolutně zničili sociální prvek hry. 4a) Jednak z tábora vidíme naprosto vedlejší záběry, naopak diskusi o taktice neukážou. 4b) Jednak se nevylučuje tak jako v americkém Survivoru, ale nejprve před druhým týmem a poté je ještě duel. 5) Duel a ostatně i téměř všechny další soutěže jsou hrány na kola a počítají se body. Občas to bylo na tři vítězné, občas dokonce na pět (!) vítězných. Jakékoli napětí je pryč, už po druhém bodu je to nudné. 6) Soutěžící dostali úplně brutálně velkou výbavu – obrovskou vyvýšenou podestu, deky, pláštěnky, ohniště, vařečku, sirky. Jeden tým vyhrál kladivo, hřebíky a pár dalších věcí na přístřešek. (Který si ostatně nebyli schopni postavit a pak se divili, že zmokli. Čekal jsem od Čechů víc.) Podezírám štáb i z toho, že účastníkům pere prádlo, protože jejich prádlo je pořád čisté. Američani dostanou křesadlo (a i o to museli v S41 bojovat). Vrcholem bylo, když tým, který vyhrál moskytiéru, prohlásil, že je k ničemu, protože se s ní nedá přikrýt celý přístřešek. To je zle na tolika úrovních... Je to vlastně spíš takový skautský tábor v Dominikánské republice. Vtipně pak moderátor neustále prohlašuje, jak je to nejdrsnější show. 7) Velké množství nudných prostřihů a opakování. 7a) Začněme grafikou. Osoba, která se o generování 3D animací zajímá aspoň rok, by toto měla zvládnout. Od TV bych čekal mnohem víc. Kromě toho je to brutálně dlouhé – když jsem prostřih viděl, radši jsem posunul přehrávání o minutu dopředu. 7b) Opakování před chvílí stanuvších se situací,, ještě ve slo-mo, je naprosto zbytečné. 7c) Segmenty "Již brzy", když tam není reklama, nedávají vůbec smysl. Ve druhém dílu byla situace v segmentu "Již brzy", která se začala odehrávat, hned jak segment "Již brzy" skončil. WTF. 8) Otřesné ozvučení. Více slyším křičet soutěžící, kteří řvou jak paviáni, nebo i vlny moře než samotného moderátora. Když je záběr z tábora, je slyšet opět jenom okolní šum. 9) Do toho všeho hraje rádoby drsná hudba. Je ale vidět, že k sobě tu hudbu plácají, nemají žádný unifikovaný styl. Při kmenové radě, co jsme čekali na hodnocení jednotlivých hráčů, pak u každého hrála stejná rádoby nápětí vytvářející smyčka. 10) U kmenové rady zůstaneme. Takhle prostě ne. 10a) Kulisy vypadají jak z pohádky z 90. let. 10b) Vidíme každého... jednotlivého... hráče... jak... hlasuje. Taková ztráta času! 10c) Moderátor pak hlasy zase rádoby s napětím otáčí. Naopak, je to extrémní nuda. 10d) Sice i to otáčení trvá tisíc let, ale moderátor se neobtěžuje ty hlasy ani počítat, takže nemáme přehled, kdo jich kolik má. 10e) Eskalátor na hlasy. Nechám to tu jen takto. Kdo neviděl, podívejte se na cca hodinu třicet prvního dílu. Okej, nyní ke kladům, našel jsem dva: 1) Soutěže bývají docela nápadité. V americkém Survivoru se už dost opakují (holt 41 sezón je 41 sezón), některé soutěže jsou zajímavé. 2) Překvapivě mi nevadí koncept s celebritami. Sice většinu z nich neznám a tím, že často hrají po dvojicích, celebritní tým silně benefituje z namakaného Gábora, to není moc spravedlivé, ale je to v pohodě. Celkově hodnotím tuto verzi za silně nepovedenou, Nova se snaží vydolovat maximum peněz, tedy produkuje nudu, aby vyplnila potřebné dvě hodiny. Zároveň asi nemá nikoho, kdo by to moderoval na úrovni. Celkově mi to připomíná něco mezi Hrami bez hranic, Vyvolenými a Floor is Lava. No, na dlouhou dobu je to nejspíš zase poslední reinkarnace Survivora. Přitom by to nemuselo být tak těžké, prostě pojďme vzít jednu dobrou řadu amerického Survivora a plus mínus ji zkopírujme. () (méně) (více)

herr_carter

Ty vole, to jsem se zase zasmál po dlouhý době !2 hvězdy uděluji hlavně z toho důvodu, že pořad mi přivodil nefalšovaný a nehraný smích, což asi původně v plánu neměl. Dva týmy bojují proti sobě, jeden složený z neznámých  a druhý složený z """"""""celebrit"""""" typu Gábor Boráros,šampionka v nějakém bojovém sportu a zároveň přebornice v idiocii a třeba Pazderková, která je sice podle svých vlastních slov z nejhorší maniodeprese venku, ale rozhodně tak nepůsobila. K poměrně zajímavým soutěžím tu samozřejmě posloucháme věčné zděšené konstatování soutěžících, že nečekali takové brutální podmínky (plavání ve vodě, spánek pod širákem, vaření ryby) a mnoho dalšího. Fakt prdel a největší fór je, kterak Ondřej Novotný začal vydělávat miliony na další totální stupiditě s převážně stupidními účinkujícími (ano, prvním projektem je pochopitelně privátní soutěž oktagon)............................ ()

M.i.k.e odpad!

nepovažuji se za zrovna hardcore Survivor fanouška,ale mám tuhle show rád a tým okolo Jeffa Probsta jí za těch 20 let vypiplal natolik,že jí není moc co vyčítat.První novácký pokus o volnou adaptaci téhle reality show - Robinsonův ostrov - nebyl v jádru špatný,ale dojel na to,že nebyl schopen najít byť jen náznak tempa,měl 35 extrémně dlouhých dílů a umlátil diváka zbytečnou vatou.Jeden by si řekl,že když se to teď honosí jménem Survivor,že se česká produkce poučí a bude schopná tyhle chyby neopakovat.Omyl.Hned první díl má víc jak dvě hodiny a zase je plný absolutních zbytečností a zatímco americký originál neustále letí kupředu a dokáže divákovi ukázat jen to důležité a zajímavé,česká verze dělá pravý opak - zase.Nevím kolik dílů je v plánu,ale kdyby to bylo stejné jako předtím a z nějakého pro mě zatím neznámého důvodu bych se rozhodl dát ČS Survivorovi ještě šanci,pak bude stačit vidět jeden díl za 3 týdny a o nic nepřijdu.Je tady navíc další spousta věcí,které jsem nezmínil a které nemají s původním konceptem nic společného.Mimo jiné např. vybavení soutěžícich - deky,mikiny,sirky (WTF?),kmenová rada s oběma týmy (navíc se odehrávající v jakýchsi divných kulisách,které vypadají že jsou úplně někde jinde) a v neposlední řadě "moderátor" Novotný,který je sice ten nejmenší problém,ale od se počátků nezlepšil a i když se snaží,měl by zůstat u promotéřiny ve které je dobrý...10% ()

• V Česku i na Slovensku se vysílaly 2x do týdne cca 2,5hodinové díly. Na Slovensku byly epizody kvůli kritice délky zkráceny na polovinu a byly vysílány 4 díly týdně. (Zix.)
  • Kmenové rady se odehrávají v ateliéru, nikoliv venku. (TheSlezy)
  • V Dominikánské republice byl i Marek Orlík, který před šesti lety dokázal projít všemi zkouškami a zvítězit „boj o přežití“ na Filipínách (první série: Robinsonův ostrov, od r. 2017). Na Survivoru se podílel coby producent pořadu. (TheSlezy)