Melinda a Melinda

• USA Melinda and Melinda (více)

Zápletka ve filmu MELINDA A MELINDA se objeví v úvodní filmové scéně, ve které si jednoho deštivého večera čtyři sofistikovaní Newyorčané dopřávají večeři v restauraci. Anekdota vyprovokuje diskusi mezi spisovateli Maxem (Larry Pine) a Sy (Wallace Shawn) o dvojí povaze lidského dramatu, symbolizovaného komedií/tragédií. Nakonec se rozvinou dva příběhy - komický a dramatický - oba soustředěné kolem trochu záhadné ženy jménem Melinda. Ve filmu defilují všechna obvyklá Allenova témata - křehkost lásky, manželská nevěra, sofistikovaná romance, neschopnost komunikace. Jak ve filmu říká jedna z postav: "Je malomyslný, zoufalý, má sebevražedné sklony. Všechny komické prvky jsou přítomny."

"Je to něco, co se mi v mých filmech stává často. Často mohou být vyprávěny komicky nebo dramaticky, a já se většinou přikloním ke komickému pojetí," říká Woody Allen. "Ale někdy můžete příběh vyprávět a přitom ho pojmout oběma způsoby."

Podle vlastních slov má scénárista/režisér Woody Allen mnohem víc filmových nápadů než může vůbec natočit. Koncept na MELINDU A MELINDU byl jen jedním z mnoha, o kterých v posledních letech průběžně přemýšlel, ale byl jeden z nejzajímavějších. V tomto filmu jeden z nejslavnějších režisérů posledních třiceti let zkoumá svůj nejoblíbenější terén - osobní boje s morálkou, identitou, intimitou, žárlivostí a rozmary romantické lásky. (oficiální text distributora)

glaedrr

Typicky allenovský kabaret vtipnejch hlodů se tentokrát nekonal. A je to škoda, protože nápad odvyprávět stejný příběh jako tragédii a komedii měl bezesporu velký potenciál. Jenže v Melindě mi žádná scéna vtipná nepřišla, rozdíl mezi příběhy byl příliš málo patrný a celkově mi to připadalo zbytečně chaotické. Poprvé musim dát Allenovi méně jak čtyři hvězdy a mrzí mě to. ()

Thorgerda

Na Woody Allena je to docela slabota. Líbí se mi ta idea, stejný příběh vnímaný očima autora tragedií i komedií. Ale protože ty příběhy Melindy tragické a Melindy komediální vlastně nejsou zcela identické, z předložených indicií postavy diskutujících autorů sestavují trochu jiné příběhy, celý ten efekt rozdílnou optikou vnímaný stejný příběh, což by mne bavilo nejvíc, se nedostavuje. I v reálu bývá docela zajímavé podniknout sondu jak, pokud by náš život byl filmem, bychom ho žánrově zařadili. Pak se člověk třeba dozví, že ač má pocit, že žije v crazy komedii, jeho blízcí souběžně vedle něj, ve stejných kulisách prožívají dramata bergmanovských rozměrů... No, ale to už vlastně nemá a Allenem nic společného. ()

linger

Allena zatial nemam dokonale napozeraneho, ale jeho konverzacne dramy som si uz stihla oblubit. Tu sa mi velmi pacil napad dvojakemu pristupu k jednemu pribehu, aj ked trocha pokrivkaval v tom, ze postava Melindy mala v kazdom inu osobnost - takze nejde vyhradne o zmenu rozpravacskeho pristupu. V dramatickej linke ju zobrazil ako neuroticku zenu s neusporiadanym zivotom (myslim, ze nacrtol jej typ, aby sa neskor k nemu vratil v Jazmininych slzach). Jej "veselsi" naprotivok mal tak nejak v zivote viac stastia, aj lepsiu povahu. Inak je to rozpravanie o vztahovych peripetiach s inteligentnym scenarom, na ktore sa prijemne pozera. ()

gizi

Viděno podruhé 27.2.11 a bohužel patří mezi slabé filmy Allena, ani tentokrát jsem nebyl moc spokojen. Má to mít 2 linie - drama a komedii, ale v tomto podání se drama od komedie nijak výrazně neliší. Skoro jsem se nezasmál. 60%. 27.2.11. ()

ragtime

Uznajte, takýto nápad po toľkých rokoch. To môže napadnúť jedine génia. Je náš život tragédia či komédia? Výborná Radha Mitchell, Will Ferrell opäť dokazuje, že mu tá poloha na pomedzí komedianta a dramatika fakt sedí a Josh Brolin ešte ako slizký vlasatý chlapík, ktorého tie najlepšie role ešte len čakali. ()

Rapollo

- Hobie... You won't be able to play the shrink. - Why not? - Steve wants a name. - I have a name... on my driver's licence. /// - I hate funerals. - Me too. Always, at the wrong time, I laugh. /// A dál už nic. Vyčpělé, bezbarvé, utahané. Škoda. Ani Ferrelova imitace Allena nezabrala. Kamsi se vytratila ta jiskřící všeobecná neuróza, plná spěchu a humoru. A navíc - jak už poznamenal kdosi níže - komediální rovina příběhu se od té tragičtější prakticky nikterak neliší. ()

Umělec

Příběhy se od sebe moc neliší, některé dialogy a chování osob mně poněkud iritují ... Možná to bylo i českým dabingem, který se tedy k Allenovským filmům vůbec nehodí. Docela jsem se nudil. Bohužel, tohle se moc nepovedlo - 55% ()

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)