Poslední eskorta

TV spot

Dvojice cynických poddůstojníků amerického námořnictva Buddusky (Jack Nicholson) a Mulhall (Otis Young) dostane za úkol eskortovat řadového mariňáka Larryho Meadowse (Randy Quaid), odsouzeného k osmi letům za mřížemi, z norfolkské námořní základny do námořního vězení v Portsmouthu. Mladý rebel ale vzbudí u svých starších kolegů sympatie a Buddusky se rozhodne udělat z cesty na sever jeden velký mejdan. Ve Washingtonu trojice jen o vlásek unikne rvačce v baru, pokochá se památkami hlavního města a pak se opije v hotelovém pokoji. V New Yorku se střetnou s mariňáky ve veřejné umývárně a zúčastní se setkání náboženského kultu, po kterém je v Greenwich Village vyzvedne dívka, s níž si zabruslí v Radio City. A v bordelu v Bostonu seznámí Buddusky s Mulhallem svého zajatce se sexuální přívětivostí prostitutky... (Cinemax)

TV spot

Radko

Fatalita o uviaznutí v sieti armády. Ani jeden z eskorty nie je uzrozumený so svojím cieľom, ale zároveň dodržiava to, čo je dané: väzeň je zmierený s odsedením si ôsmich rokov za odcudzenie 40 dolárov. Namiesto psychoporadne pre kleptomanov ho čaká drsná basa. Len preto, že z hľadiska vyššej zelenogumennej morálky šlo o opovrhnutiahodné okradnutie invalidov. Sprievod väzňa si uvedomuje bezvýchodiskovosť stavu, no nedokáže a nechce sa výraznejšie odpútať od zviazania sa s ozbrojenými silami. Dokáže však chudákovi mladíkovi ukázať, že sa dá i zatrtkať si, zahuliť a opiť sa. To, čo je akože rebéliou je inak len bežným trávením času väčšiny mládeže. Prepravovaný odsúdenec sa v závere o akúsi revoltu sa pokúsi, no je to jednorázové, nepripravené a vopred odsúdené na neúspech. A tak sme si užili a šup do kasární. Smutné a bezvýchodiskové, ale zároveň príznačné. Príznačné tiež je, že jedinú reálnejšiu možnosť úniku ponúkne prepravovanému väzňovi žena, členka akejsi obskúrnej posthipíckej modliacej sa japonskej sekty. ()

sud

Silná výpověď o lidské svobodě a zároveň hořká komedie o cestě tří týpků do cíle, ve kterém ta pomyslná svoboda pro jednoho z nich končí. Nedějové, zároveň však vtipné, sarkastické a inteligentní. Jack Nicholson coby hláškař Buddusky skutečně celou dobu perlí, přičemž Otis Young a Randy Quaid za ním nikterak nezaostávají. Hal Ashby a další z jeho nadčasových filmů. 95%. P.S.: Dabing ČT je rozhodně jeden z těch, které se vyrovnají originálu. ()

Zagros

Děj filmy Poslední eskorta je prostý. Dva mariňáci mají eskortovat jednoho vojína do vězení, které je vzdálené několik dnů v jiné části Spojených států. Divák sleduje jejich cestu, při které rozkrývá důvody vězení i charaktery všech tří vojáků. Když eskorta zjistí, že šlo o vcelku banální krádež, za kterou mladý vyfasoval osm let, upraví své plány a cestu si snaží užít. Pět dnů na převoz se tak mění v trpké loučení se svobodu, filozofování o životě, svobodě, armádě apod. Největším přínosem snímku jsou uvěřitelné charaktery. Jack Nicholson, Otis Young i Randy Quaid to zahráli přesvědčivě a jejich dialogy… a občas jen blbé kecy, jsem jim věřil. Přesto mám neodbytný pocit, že kdybych film neviděl, o nic bych nepřišel a pravděpodobně na něj brzy zapomenu. ()

lamps

Skvělá satira americké společnosti v 70. letech. Jack Nicholson byl už tehdy pan herec, který může vyslovit a provést klidně všechny hříchy světa, zatímco mi ho budeme jen uchváceně pozorovat. Randy Quaid ve své roli mladíka dávajícího vale svobodnému životu taktéž vynikající a celkově se jedná o přímočarou, scénáristicky výborně zvládnutou komedii, která se opravdu ničeho nezalekne. ()

Chrustyn

Možná až zbytečně pomalá, ale herecky výborná komedie s prvky dramatu o dvou vojácích, kteří eskortují mladého nezkušeného vězně. A jelikož je jeden z vojáků charismatický Jack Nicholson, rozhodne se, že si mladík po cestě užije jako dospělý a možná i přijde o panictví. Málo vtipné a zbytečně utahané, ale Nicholson je Nicholson. ()

• Film vstoupil do paměti diváků svým slovníkem sprostých slov. Peter Guber vzpomíná, že prvních sedm minut příběhu obsahovalo 342 výrazů slova "Fuck". Nakonec byl jazykový projev zmírněn. (Terva)
  • Jack Nicholson odmítl pro tento snímek roli Johnna Hookera ve filmu Podraz (1973). (Terva)
  • V roce 2006 režisér Richard Linklater projevil zájem natočit pokračování, ale Jack Nicholson nesouhlasil, a tak bylo od nápadu upuštěno. (Terva)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman