Poslední eskorta

TV spot

Dvojice cynických poddůstojníků amerického námořnictva Buddusky (Jack Nicholson) a Mulhall (Otis Young) dostane za úkol eskortovat řadového mariňáka Larryho Meadowse (Randy Quaid), odsouzeného k osmi letům za mřížemi, z norfolkské námořní základny do námořního vězení v Portsmouthu. Mladý rebel ale vzbudí u svých starších kolegů sympatie a Buddusky se rozhodne udělat z cesty na sever jeden velký mejdan. Ve Washingtonu trojice jen o vlásek unikne rvačce v baru, pokochá se památkami hlavního města a pak se opije v hotelovém pokoji. V New Yorku se střetnou s mariňáky ve veřejné umývárně a zúčastní se setkání náboženského kultu, po kterém je v Greenwich Village vyzvedne dívka, s níž si zabruslí v Radio City. A v bordelu v Bostonu seznámí Buddusky s Mulhallem svého zajatce se sexuální přívětivostí prostitutky... (Cinemax)

prezdivaka

Už jen samotné žánrové zařazení vzbuzuje rozpaky - komedie/drama... a z filmu je to patrné. Myslím, že kdyby v obsazení nehrál Jack, film by moc neobstál. Film plyne bez výraznějších vrcholů či pádů víceméně jednotvárně. Je plný chlapských plků a vtípků. Ve srovnání s filmem Harold a Maude nebo pozdějšími filmy Návrat domů či Byl jsem při tom se nedočkáme žádné katarze a už vůbec ne nějaké pointy. Pro někoho to může být o to zajímavější. Já po těchto filmech čekal, co mi film na konci nabídne a upřímně, čekal jsem víc. ()

Filomena.I.

Filmový koncert trojice mužů oděných do hávu amerického námořnictva rozehrává melodii navzájem doplňujících se akordů odlišných temperamentů a z banálního příběhu se stává díky bravurnosti hráčů neobyčejná symfonie. Vůdce tria - excelentní Jack Nicholson - s charakterem drzého rozšafného rebela (za něhož dostal zasloužené ocenění) a umírněný, na pohled rozumný Otis Young, jehož netřeba dlouze přemlouvati k rozšafným námořnickým kouskům, jsou pověřeni eskortou nezkušeného, na první dojem plaše a naivně vyhlížejícího budulínka Randyho Quainda, odsouzeného námořnictvem na osm let vězení za nepovedenou krádež směšné částky dolarů. Ukázka poněkud nelichotivého obrazu toliko opěvovaného hrdého amerického námořnictva je zároveň skrytým protestem proti absurdnosti války jako takové. Provinilý benjamínek předvede v líbezné scéně šikovnost svých chmatavých ručiček, vykouzlivše z kapes rozličné cukrovinky, jež s nevinným výrazem počne pojídat. Ostřílení mazáci jsou rozhodnuti zpříjemnit mladíčkovi (i sami sobě) tuto pochmurnou cestu co nejintensivněji a zasvětit druha do „radovánek“ života. Poslední eskorta nepostrádá vtipných a humorných scén. Pod svým povrchem však skrývá především "ťafky“ do řad vojenských a zpívá píseň o svobodě... ()

Honza dAve

Naprosto úžasný Jack "BadAss" Nicholson v úžasné (rail)road movie úžasného Ashbyho. Perfektně podaný dojemný příběh o tom, že vojna není, ale někdy i je, kojná. A umí nakojit i pivem :o), byť třeba bažantovým prvním. Jak už tu někdo psal, je v tom náznak svobody, i když na konci bude patrně vyúčtování cestovního příkazu na U.S.Navy formuláři. No a ta muzika..... . ()

BOURQUE

Charakter „Budduskyho“ nikto iný by nemohol zahrať lepšie ako J. Nicholson. Na filmu zanechal stopy „skrátenie príbehu a času“. P.S. You are really badass! Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

Stíba

Lehce hořké komediální drama, které na mě ze začátku působilo lehce toporně ale postupem času se z něj stal docela milý film. Kdybych měl být někdy odveden do vězení, asi bych si přál párdenní funny jízdu a dva dobrý parťáky k tomu. ()

Miksa

Jak za dva dny vynahradit 18 letému mladíkovi 8 let ve vězení, které si má odkroutit více méně neprávem. Svět je nespravedlivý, ale bohužel to tak zůstane. ()

markyzgero

už jsem se bál...ba ne.i když hrál nicholson mariňáka, bylo mi jasný, že to nebude blbej zelenej mozek. a ano. eskortovat prosťáčka, co neukradl 40 babek se prostě musí zvrtnout v easy ride komedii, která bohužel občas upadne do mírnýho moralizování a jakýhosi ponoru do charakteru postav, což mně jako divákovi 21.století přijde trošičku naivní, ale to už jsou holt 70´.stejně mam ale pocit, že v tý době se filmy dělaly tak nějak jinak, tak nějak líp. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus - nominace 2: Herec - Jack Nicholson, Hrec vedl. role - Randy Quaid .......... Bafta - 2: Herec - Jack Nicholson, Scénář. Nominace - 2: Film, Herec vedl. role - Randy Quaid. ()

Joedas

Hořkosladký pojednání o svobodě ducha s Jackiem, kterej je tady ještě o kousíček lepší než normálně. I proto mě zaráží, že postava Budduskyho není tak známá a citovaná, jako jiný Jackieho kreace. Třeba hláška s jednookou prostitutkou měla jednoznačně zlidovět. ()

Humprt Pum

Jedině když se přečká poměrně výživná dávka nudy až k závěrečným minutám filmu, pochopíte, že vše do sebe zapadá.a dává hluboký smysl. ()

VanBradley89

Randy Quaid snad v nejnormálnější roli svojí kariéry. Road movie třech chlapů, z nichž jeden jde sedět. Nesmyslně dlouho a vlastně za nic. Očekával jsem trošku jiný konec, ale to by zabilo můj výsledný dojem z filmu. Takže ať nerad, jsem rád, že to skončilo tak jak skončilo. ()

Domas88

Blížil se k mistrovskému Přeletu :)... bavilo mě to, ale Jack taky na všechno nestačil :) Něco jako Depp v Pirátech :) ()

McMurphy

Nevím, proč jsem tomu nedal 5. hvězdu, ale vím, proč 4. Je to jedna z nejoriginálnějších komedií vůbec, jejíž cílovou skupinou bych podle všeho vůbec neměl být. Přesto mě důvěra v Nicholsona zlákala ji zhlédnout a svým typem humoru, výkony i dějem nadchnout. ()

kedluben

celé to mělo spád a některé scény byly opravdu výborné. konec ale velice postrádal vzpouru proti "neodvratnosti"...svoboda, svoboda...ale závěr to celý srazil na tvrdou zem. nevimnevimnevim. přidávám za herecký výkony (vlastně za nicholsona). ()

unclejack

Nezaujímavé spracovanie potopilo aj herecké výkony Jacka Nicholsona a Randyho Quaida. Ako záležitosť pasívneho sledovania to možno funguje, akonáhle sa však človek zamyslí na archaickým vyznením réžie, musí nutne prísť k tomu, že dnes už to asi nemá tú výpovednú silu. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman