Choroba AIDS sa stala východiskom pre skúmanie povrchných vzťahov medzi ľuďmi a symbolom smrteľného ohrozenia, stresovej situácie, ktorá odhaľuje podstatu jednotlivých charakterov. Traja sympatickí tridsiatnici veselo užívajú život, namiesto lásky striedajú sexuálne partnerky a cenu života im pripomenie až ohrozenie AIDS. Film o apatii, nihilizme, nivelizácii hodnôt, epikurejskom egocentrizme so samovražednými dôsledkami. Euforické eskapády ako zúfalá snaha premôcť pocit odcudzenia v spoločnosti.

Významným prínosom sa stala účasť amatérskeho divadla Sklep, ktorá dodáva filmu originálnu poetiku, hravú recesiu a osobité hrecké prejavy T. Hanáka, M. Šteindlera a D. Vávru. Námetom a scenáristickou spoluprácou sa uviedol mladý absolvent FAMU P. Škapík. V chytilovsky hektickom tempe rozprávania upúta rozháraná kompozícia obrazu (farebne sýtej tónine dominuje červená), nervný strih, dekomponovaná hudba, pulzovanie a ostré jazdy p"sobivej kamery, snímajúcej v najnemožnejších uhloch a sklonoch. Dômyselný humor a efektné pózerstvo sú predvádzané natoľko okázalo, až je vlastná amorálna podstata skutkov prehlušovaná a ostrosť pohľadu na zdeformovanú realitu sa rozptyľuje. (oficiální text distributora)

Sardinka5

Film zpracovává dost komplikované a závažné téma nakažení virem HIV, přesto se ale režisérce Věře Chytilové povedlo nesklouznout do plytkého moralizování a do kýčovitosti. Příběh partičky prostopášných kamarádů prostřihává televizními pořady či jinými filmy, každý záběr je dobře promyšlený a bylo zábavné se koukat už jen na samotný obraz. ()

xentrixx

"Myšlenka musí být všem stejně srozumitelná". Nedokážu přesně popsat, proč mě tento film zaujal a proč si ho musím čas od času znovu pouštět. Možná jsou to ty sychravé, potemnělé Vary, možná trojice hlavních protagonistů, kteří - ač blazeovaní a hédonističtí muži v nejlepších letech, užívající si života plnými doušky - mají mrtvolnou vizáž, dělají vampýrské grimasy a působí spíš dojmem, že utekli z nějakého hororu. Moralita křížená s recesí, svérázný rukopis Chytilové kombinovaný s ještě svéraznějším sklepáckým humorem. P.S. ..scéna s mrtvým havranem je prvek téměř thrillerový.. ()

JB001

Z pohledu pamětníka ještě doby předaidsové zaokrouhluji nahoru. Nicméně od Chytilové se mi víc líbily filmy jako Hra o jablko, Panelstory a Kalamita.  Dědictví se mi na první  zkouknutí nelíbilo, ale časem jsem mu přišel na chuť... ()

Hombre8

Slasti, ale spíše strasti bohémů na sklonku jedné, už notně vyprázdněné, éry. Chytilovic báby tragikomedie, jak má být. Nacházela se v té době ve svém nejlepším tvůrčím období, když se pustila i do psychologie postav a zadařilo se. Sklepníci rovněž na zenitu. Takže i když to není dokonalost sama, bezesporu dobrý film. ()

ToddB

Spíše soubor sklepáckých scének, ale naprosto špičkových. Já bych tam dokonce vynechal i ten AIDS a chřadnutí Hanáka a natočil jen film o blbnutí těch exotů. :-)) ()

pupidup

tento film mě svého času dost šokoval, ale byl na tu dobu naprosto skvěle natočený a paní Chytilová prostě uměla a umí....V té době jsem byla v kině také na "panelstory" a taky to nebylo vůbec špatné...bylo mi 21 let....:o) ()

pekkanik

Za socializmu som si prvú polovicu filmu vyslovene užíval - tak nádhernú karikatúru vtedajšieho života asi nikto iný nenatočil, Hanák, Vávra a Šteindler sú nekoneční, druhá polovica už je vážnejšia, z niektorých scén až mrazí = môj najobľúbenejší film od Chytilovej. ()

JARDAHONDA

Chytilová tímto snímkem O5 potvrdila, že dokáže mimořádně bystře " vyhmátnout " nejsilnější a nejnosnější impulsy doby a použít je díky filmovému vidění pro překvapující filmové dílo.. ()

thoreau

Nějak mi v komentářích chybí to, co jsem ve filmu viděl já: že Chytilová použila infekci AIDS jenom jako metaforu infekce komunistickým režimem. Myslím, že bez toho by sklepácký nihilismus a dandysmus byl jenom prázdnou exhibicí. Mně se to fakt líbilo. ()

tekket

Prvních 105 minut je vcelku koukatelná záležitost, kterou nahoře drží hlavně sklepácká exhibice. Tři floutci si lehkovážně proplouvají osmdesátkovou šedí socialistického Československa a čas si krátí ve stylu ženy, fernet, zpěv. Poté se film náhle a divoce překlopí do hysterické normalizační anti-ajc agitky. Bububu, máš Ajc. Nene, ty máš Ajc. Vávra to ještě svým ultimátním přehráváním trochu zachrání a finální Hanák navrátišví se zřejmě z koncertu The Cure taky není úplně k zahození. ()

lenoch

Pro mě bylo Sklep unikátní uskupení, které se vzneslo nad šedivé komunistické paneláky jako šílená, barevná raketa. Proti oficiální toporné řachandě pro masy, opakující dokola stejná schemata, tady je nepředvídatelnost, svoboda, surrealistická hravost, tvůrčí originalita a výborné herecké výkony. ()

+sfinx+ odpad!

Odpad, a s poměrně čistým svědomím. Pokud tam někdo chce najít nějaké to vyšší umění, ať si ho tam hledá. Já v tom vidím špatné, nepřesvědčivé a přehnané herecké výkony, shluk nějakých obrazových výjevů - z části sebevražedných, z části pornografických a ve zbytku pak obrazů padajícího listí. Nic víc tam snad ani nebylo. Nebo snad mám hledat poselství v těch závěrečných minutách, kdy se konečně film rozpohyboval za pomoci velmi chabého zvratu a kdy se všechny postavy podělaly až za ušima, ale opět to podaly tak odporně, že to nebylo ke koukání? Těchto pár minut bylo vlastně jediným dějem, který stál za zmínku. Jenže herci to opět ubili svými hysteráky a i Blažena ze Slunce seno by se měla co učit ohledně neumělého hlasového projevu zdejších "dam". Řadu vystoupení divadla Sklep mám rád, rovněž i obraz té přísné Poullain byl vcelku zajímavý, ale jinak si z tohoto filmu raději nic nepamatovat. Ani bizarní divadelní pokusy, ani sjetého kameramana, ani tupé a přehnané výstupy a bohužel ani náznak nějakého poselství ohledně zodpovědnosti a opatrnosti, jehož náznaky byly dokonale ubity zmíněnými nedostatky. ()

huspenina33

V své době naprostá bomba, nejen kvůli AIDS, ale i narážkám, dvojsmyslům apod. dnes to možná všechny neosloví, ale jako prevence AIDS, na 100%, promítat dětem ve škole a mluvit snima o tom ()

andy60

V hodně nevyrovnané filmografii Chytilové patří tohle k těm lepším kouskům. V bonusech na dvd najdeme tři rozhovory - S Chytilovou, Hanákem a Šteindlerem. Z jejich slov je jasné, že točit s Chytilovou nebyl žádný med. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014