Choroba AIDS sa stala východiskom pre skúmanie povrchných vzťahov medzi ľuďmi a symbolom smrteľného ohrozenia, stresovej situácie, ktorá odhaľuje podstatu jednotlivých charakterov. Traja sympatickí tridsiatnici veselo užívajú život, namiesto lásky striedajú sexuálne partnerky a cenu života im pripomenie až ohrozenie AIDS. Film o apatii, nihilizme, nivelizácii hodnôt, epikurejskom egocentrizme so samovražednými dôsledkami. Euforické eskapády ako zúfalá snaha premôcť pocit odcudzenia v spoločnosti.

Významným prínosom sa stala účasť amatérskeho divadla Sklep, ktorá dodáva filmu originálnu poetiku, hravú recesiu a osobité hrecké prejavy T. Hanáka, M. Šteindlera a D. Vávru. Námetom a scenáristickou spoluprácou sa uviedol mladý absolvent FAMU P. Škapík. V chytilovsky hektickom tempe rozprávania upúta rozháraná kompozícia obrazu (farebne sýtej tónine dominuje červená), nervný strih, dekomponovaná hudba, pulzovanie a ostré jazdy p"sobivej kamery, snímajúcej v najnemožnejších uhloch a sklonoch. Dômyselný humor a efektné pózerstvo sú predvádzané natoľko okázalo, až je vlastná amorálna podstata skutkov prehlušovaná a ostrosť pohľadu na zdeformovanú realitu sa rozptyľuje. (oficiální text distributora)

vozralec

Vážně i nevážně o vážné nemoci. Pánové se pořádně vyřádili. Hlavně neustále rotující Vávra byl úchvatný. Nevšední křivá kamera. Nos na stůl! ()

LudkovaLevaRuka

Stále aktuální, stále zábavné. Bezhlavá jízda úpadkovou společností končí tvrdým vystřízlivěním, kde se charaktery bortí a Sklepácké přehrávání už není na místě. Postupně odkrývané techtle mechtle jsou zbytečně zdlouhavé. Škoda, k plnému hodnocení by mi příliš nechybělo. ()

curfew77

Festival neskutečných hlášek a bizarních gagů, ovšem zároveň mrazivá připomínka naší smrtelnosti, ke všemu brilantně říznutá krizí středního věku. Film, kterému asi správně neporozumí nikdo, komu není aspoň třicet a přitom méně než padesát, a rozhodně jej nedocení ten, kdo nepamatuje českou realitu na sklonku socialismu. Nádherně se pracuje s televizními znělkami, dobově rudými kulty a schůzemi, a v tom všem se rochní sklepácké trio Hanák-Šteindler-Vávra na vrcholu tvůrčích i fyzických sil. Vadí mi snad jen místy až příliš roztěkaná kamera a občas uši rvoucí zvuk, jinak ale neprávem nedoceněný rubínek české filmografie - a pro mě jednoznačně nejoblíbenější film od Věry Chytilové. 85 % PS: Pane vrchní, husy na pepři - a chlapci pijou, pijou, pijou! :))) ()

Bigfuckman

Sklepáci v akci. Slibný začátek se špetkou alles gutte bohužel pomalu ztrácí na jízdě a již v samém závěru dlouhého díla tohoto lze očekávati změnu vedouc k pozitivnímu finále s negativním koncem. HIV není radno podceňovati a mnohoženství propagovati není jen z hlediska nemorálního ke škodě dotyčného. ()

macetoma

Filmy Věry Chytilové můžete buď milovat nebo nenávidět, ale nenechají Vás klidnými. Takový Mechanický pomeranč po česku. Dávám 4 hvězdy, Chytilová + Sklep měli co říct. ()

joelly01

A zde ja bych si prosim dovolila plny pocet, neb "Kopytem" je naprosto vyborny film kteremu z Meho pohledu nelze nic vytknout. Specificke herectvi sklepaku se spojilo se specifickou rezii Chytilove a vznikl opravdu zajimavy a myslim ze i nadcasovy film. Pokazdy z nej mam husi kuzi. A to se teda nestava hodne casto. Takze jo jako. ()

ostravak30

Začnu tím, co opakuju pořád. Filmy Věry Chytilové a její styl vytváření umění je mi úplně cizí. Zřejmě na to nejsem ten pravý. Nicméně já bych k tomu ještě dodal, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Tady přesnější: tak dlouho se souloží každý s každým až se AIDS chytí. Pánové si o to zkrátka koledovali. Dvě hvězdy dávám jen za otevření tohoto tématu. Jenže téma pohlavní nemoci se objevuje v podstatě až v poslední půl hodině, tak nevím. Nepřesvědčily mě ani herecké výkony, kdy herci často přehrávají a je to opravdu hodně vidět. Mě se zkrátka abstraktní obrazové pojetí děje od Chytilové nelíbí. ()

knihovna

Mrdat či nemrdat - toť otázka. Tady to vypadá, že by se až tak moc nemělo, ovšem co s tím, když je člověku cca dvacet až třicet a vojel by i lampu v parku. Jasně Chytilová pranýřuje nezodpovědnost a tak dál, ale byla v tomhle věku jiná? Navíc přírodě je šumák, že se u toho může jedinec nakazit, hlavně že jsou přírůstky. Ale jinak jeden z lepších filmů věčně nasraný Chytilový. ()

Pitryx

Skvělé obsazení, skvělý Sklep, výborná režie. Až na některé okamžiky je to něco jako prolomený led. Že to paní Chytilové prošlo, to nechápu. Můj oblíbený snímek, který si tak dva krát ročně dám.  **** A PŮL ()

javlapippi

"Na koho to narážíš, soudruhu?!" Tak dlho sa v plnom perestrojkovom švungu v zahnívajúcom závere jednej éry chodí s bonvivánskym promiskuitným džbánom po vodu, až sa vďaka pozitívnemu testu na dovtedy nevídaný západniarsky vírus ucho utrhne. Ale kým sa tak stane, je to v podaní Hanáka (zopakuje si nahatý vekslácky poklus), Šteindlera a Vávru (strihnú si nácvik na českosódne kurzy nemčiny) zbesilá pestrofarebná jazda, plná ich miestami trochu zvláštneho humoru (napríklad divadelné zábery mi evokovali umeleckú interpretáciu náučného seriálu Bol raz jeden život). Režisérka nešetrila už dosť otvorenými narážkami na režim a fungovanie v ňom, aktuálnu popkultúru (od nedeľnej chvíľky poézie cez normalizačné seriálové opusy po cvičme v rytme), paródiami na VHS hororové hity a na svoju dobu nebývalou porciou nahoty. Občas to na mňa bolo trochu moc chaotické alebo umelecké, ale celkový dojem je pozitívny (mrk-mrk). Za štyri makrobiotické plátky reďkovky. ()

Martas011

Tak já mám taky to "štěstí" že jsem to viděl hned při prvním uvedení do kin a byť jsem to v postatě od té doby neviděl (respektive jen kousky), tak mi některé scény utkvěly v paměti do dnes. Tak výchovný vliv na nás paní režisérka měla! Osobně si dnes filmu vážím nejvíc pro úžasné ztvárnění "ztracené" generace mezi soukromosocialismem a soukromokapitalismem v podání sklepáckého tria. Co se filmařiny týče, tak tam vidím jednoznačné paralely s Panelstory, hlavně v práci s kamerou a detailem. Dneska bych film určitě doporučil nejen mladší generaci, ale pro osvěžení té doby i mým vrstevníkům. Hvězdička dolů je jen za halucinativně varovné anti-AIDS scény. ()

Lewaso

Věra Chytilová udělala pro lékařskou osvětu proti AIDS víc než celé československé ministerstvo zdravotnictví. A k tomu jí pomohli Sklepáci svým humpoláckým šarmem a modrým okem Tomáše Hanáka obzvlášť. ()

rawboy

Ty koni, co to máš za svině!? Zatraceně vážné téma výborně zpracované. Už když jsem to viděl poprvé (jako teenager) to na mě dost významně zapůsobilo. Ústřední trojice dostala prostor a vyloženě se kluci vyřádili. ()

MartyMcFly89

Jeden z nejlepších a zároveň nejsrozumitelnějších filmů od Chytilové. Film, kde se herecké umění pánů Sklepáků projevuje naplno, kde je celá stopáž nabitá nejdříve absurdními, až surealistickými vtipy, což ale končí krutou realitou "dostali jsme to". ()

LuckyK

My, Varáci to samozřejmě máme jako povinnou školní četbu (promítání) a kultovní film, v němž poznáváme své rodné město, ozvlášť v reálných scénách z maturitního plesu v Puppu a běžek na Božáku. Je viděť, ž eto psal mástní patriot. Hlášky z filmu, alespoň na našem gymplu, zlidověly. Moji Varáci mi rozumějí. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014