Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kapitán vltavské paroplavby Adam Korkorán má sice pod palcem jen malý parník Primator Dittrich, ve snech se však stává slavným hrdinou pirátských příběhů, a navíc je snobskou lázeňskou společností považován za admirála. Všechno to způsobily problémy, které s ním mělo ředitelství paroplavební společnosti. Když Korkorán odmítl odejít do důchodu, poslali ho alespoň do lázní, aby měli na chvíli pokoj. Na nádraží v Poděbradech však sluha z luxusního lázeňského hotelu poplete kufry, a tak je Korkorán považován za korvetního kapitána a boháče. Ten oslněn přepychem omyl nevyvrátí, ale naopak se do nové role vžije natolik, že oklame i zkušeného admirála ve výslužbě Piacciho, spřátelí se s ním a je vyhlášen nejoblíbenějším hostem sezóny. Když mu však dojdou peníze, napíše své hospodyni, aby mu poslala úspory. Natolik ji tím vyvede z míry, že se za ním vypraví, což samozřejmě vede k tomu, že pravda vyjde najevo. Ostudou zničený Korkorán se vrátí domů, místo očekávané výpovědi se však dočká povýšení na vrchního inspektora. Majitelem paroplavební společnosti je totiž admirál Piacci, jeho přítel z lázní. (TV Nova)

(více)

Recenze (79)

blackrain 

všechny recenze uživatele

Vlastu Buriana mám moc ráda, patří k mým oblíbencům, ale tady bohužel musím konstatovat, že tenhle film se vůbec nepovedl a je spíše trapný než vtipný. Místo na příběh jsem se zaměřila na řeku Vltavu, která se od natočení filmu strašně moc změnila. Vlastně se nezměnila. Teče pořád stejným směrem, ale břehy, které ji pevně svírají prošly radikálními změnami. Vlasta Burian by ta místa, kde Vltavu brázdil slavný primátor Dittrich vůbec nepoznal. ()

Alagaesie 

všechny recenze uživatele

„To musí lícovat!“ Puntik. Předekprdel. Střecha v pořádku, ahá… „Rum máte Vy, já přines hrnec.“ Korkorán mi přišel trošku namyšlenej. „Vostatní Vy mě všichni poznáte, jen co vodtáhnou ty ledy.“ Jo pořádek muší bejt i na parníku. No téda ty stupně… Suchej flek na vodě. Chyba lávky. „Chraň bůh toho chlapa.“ Zlá doba přišla až s Adolfem. „Charakter?“ „Ryzí.“ Sousedé. No prostě je z toho celej vysoká. Kobylko. Špunt a Svatá kniha. „Ať Vás to ani nenapadne.“ „To je na účet pana Admirála.“ „Tak proč už to není nalitý?“ Hotel naruby je skvělej. „Na něm je vidět námořní důstojník na sto honů.“ „To ste na velkým omylu.“ Oni nechtěli rozruch a Korkorán si sedne k nim, no téda… Š-š-š-š-húúúú. Scéna. Flotylda. Se torpédovali, až se umoudřili. Slunečníci a slunečnice. Revma. Masaryk – no jo, tatíček. Inšpektor. ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Je to jedna z mých nostalgických vzpomínek na bezstarostnost dětství. Komedie vystavěná na záměně a neposednosti kapitána říční lodě Adama Korkorána (Vlasta Burian), který se tak rád a s nadšením stává středem pozornosti lázeňského městečka, aby všechno a všechny řídil s rozjařenou nezbedností. Sice to není výjimečná podívaná, ale i tak nemůže nikoho urazit a téměř jistě většinu příjemně pobaví. Z dalších rolí: vdavek chtivá kantýnská Broniková (Milada Smolíková), penzionovaný admirál Piacci (Čeněk Šlégl), škrobený inspektor paroplavební společnosti (Jaroslav Marvan), plány na manželství spřádající bohatá mladá vdova Irena Svobodová (Jiřina Štěpničková), soukromý detektiv Dlouhý (Theodor Pištěk), či Piacciho neteř Heda (Helena Scharffová-Tomanová). A tak Burian skáče, dští síru a oheň, chvilku neposedí, je vynášen až ke Slunci, je zašlapáván v prach, provokuje a laškuje. A člověka hned přepadne trochu více té potřebné radosti. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

Je úžasné vidět Vlastu Buriana s naušnicema. CITÁT - Ještě jeden křivej pohled a váš hromadnej funus je dílem několika okamžiků. Docela jsem se smál, když za kapitánem Korkoránem přijel inspektor ( Marvan ) vynadat mu, že uplul dětem, kteří přišly pozdě k molu. Když totiž schází Vlasta Burian ze schodů dolu, kopne do lahve co stojí pod zábradlim a ta přistane inspektorovi na hlavě. Kapitám Korkorán se v tomto snímku dostává do čím dál zamotanějších situací okolo přijatého titulu Korvetní. Jeho dlouhé a zábavné monology nás provázejí celým snímkem, v tom je pan Burian mistr. CITÁT - Adame, kam tohle povede ??? Udělal v Poděbradech velkej rozruch a nemůže chybět ani píseň. Kdo neviděl ať se podívá. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Vlasta Burian a jeho klasický uniformovaný hrdina na cestě do 20. století. Zatímco sledujeme eskapády současného Adama Korkorána vydávajícího se dílem náhody za zasloužilého korvetního kapitána ve výslužbě, skutečný pamětník slovutné Krieagsmariny se ocitá per plex. Takto budeme brzy sledovat i Floriána Svíčičku v Hrdinovi jedné noci, kterak z vysněného rytířského středověku procitne mezi populárními filmaři. A společně s touto formulí Burian došel určitého tvůrčího vrcholu, který byl následován téměř dvouletou pauzou v natáčení. Nyní si můžeme položit otázku, zda skutečně C. a k. maršálek či listonoš byl definitivním naplněním Burianova filmového obrazu? V jistém smyslu samozřejmě byl, leč dnes si umíme jeho filmy užít i ze širšího pohledu. V tomto případě se zásadně kochám českou verzí screen deca a jedinou prvorepublikovou rolí Heleny Tomanové. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (7)

  • Film se natáčel v Poděbradech na nádraží a kolonádě. Část filmu před odjezdem Korkorána (Vlasta Burian) do lázní se natáčela na Vltavě, např. ve Velké Chuchli. (M.B)
  • Korkorán (Vlasta Burian) hlásí inspektorovi (Jaroslav Marvan), že je na 48. stupni večerníkovém (severní šířka) a 23. stupni poledníkovém (východní délka). Takové místo se ale nachází na hranicích Ukrajiny a Rumunska. (rakovnik)
  • Premiéra proběhla 24. srpna 1934 v kinech Adria a Světozor. (Cucina_Rc)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno