Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kapitán vltavské paroplavby Adam Korkorán má sice pod palcem jen malý parník Primator Dittrich, ve snech se však stává slavným hrdinou pirátských příběhů, a navíc je snobskou lázeňskou společností považován za admirála. Všechno to způsobily problémy, které s ním mělo ředitelství paroplavební společnosti. Když Korkorán odmítl odejít do důchodu, poslali ho alespoň do lázní, aby měli na chvíli pokoj. Na nádraží v Poděbradech však sluha z luxusního lázeňského hotelu poplete kufry, a tak je Korkorán považován za korvetního kapitána a boháče. Ten oslněn přepychem omyl nevyvrátí, ale naopak se do nové role vžije natolik, že oklame i zkušeného admirála ve výslužbě Piacciho, spřátelí se s ním a je vyhlášen nejoblíbenějším hostem sezóny. Když mu však dojdou peníze, napíše své hospodyni, aby mu poslala úspory. Natolik ji tím vyvede z míry, že se za ním vypraví, což samozřejmě vede k tomu, že pravda vyjde najevo. Ostudou zničený Korkorán se vrátí domů, místo očekávané výpovědi se však dočká povýšení na vrchního inspektora. Majitelem paroplavební společnosti je totiž admirál Piacci, jeho přítel z lázní. (TV Nova)

(více)

Recenze (79)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

V podstatě jsme svědky Burianovy geniality, jelikož tento film je příkladem klasické sériové výroby ateliérů první republiky- a Vlasta, který byl prostě zrovna ve výborné formě, udělal z podprůměrného námětu veselohru. Scéna námořní bitvy, kdy korvetní kapitán Korkorán vyzve admirála slovy "pojďme na bojiště" a přesunou se k fontánce ve foyé hotelu, kde proběhne dortová bitva, to je prostě dokonalost hodná deliria tremens. Vůbec mám pocit, že film snad ani neměl scénář a čekalo se, co z Burina vypadne. A vypadlo toho na jeden film dost. Ať žije král komiků. 80% ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Samozrejme sa môžme baviť o tom, že sa jedná o komédiu z ranných zvukových dôb a nebolo ešte jednoduché prísť s niečím tak revolučným, aby to bolo vtipné aj pre ďalšie a ďalšie generácie. Jedná sa (čo iné...) o zámenu osôb. Burian hrá extrémneho blbca, možno aj najväčšieho vo svojej kariére, ale tí, ktorí mu na jeho lesť skočia, sú ešte blbší. Prečo nie sú schopní prísť ani pri najjednoznačnejších náznakoch, že sa jedná o podvodníka, je logika, ktorá sa v danom období asi málo v scenároch riešila. Obyčajný človek chcel na chvíľu patriť medzi horných desať tisíc, ale ku šťastiu prišiel inde, medzi svojimi. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Vlastu Buriana mám moc ráda, patří k mým oblíbencům, ale tady bohužel musím konstatovat, že tenhle film se vůbec nepovedl a je spíše trapný než vtipný. Místo na příběh jsem se zaměřila na řeku Vltavu, která se od natočení filmu strašně moc změnila. Vlastně se nezměnila. Teče pořád stejným směrem, ale břehy, které ji pevně svírají prošly radikálními změnami. Vlasta Burian by ta místa, kde Vltavu brázdil slavný primátor Dittrich vůbec nepoznal. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Je to jedna z mých nostalgických vzpomínek na bezstarostnost dětství. Komedie vystavěná na záměně a neposednosti kapitána říční lodě Adama Korkorána (Vlasta Burian), který se tak rád a s nadšením stává středem pozornosti lázeňského městečka, aby všechno a všechny řídil s rozjařenou nezbedností. Sice to není výjimečná podívaná, ale i tak nemůže nikoho urazit a téměř jistě většinu příjemně pobaví. Z dalších rolí: vdavek chtivá kantýnská Broniková (Milada Smolíková), penzionovaný admirál Piacci (Čeněk Šlégl), škrobený inspektor paroplavební společnosti (Jaroslav Marvan), plány na manželství spřádající bohatá mladá vdova Irena Svobodová (Jiřina Štěpničková), soukromý detektiv Dlouhý (Theodor Pištěk), či Piacciho neteř Heda (Helena Scharffová-Tomanová). A tak Burian skáče, dští síru a oheň, chvilku neposedí, je vynášen až ke Slunci, je zašlapáván v prach, provokuje a laškuje. A člověka hned přepadne trochu více té potřebné radosti. ()

Damiel 

všechny recenze uživatele

Příběh filmu je postaven na burianovsky populární záměně osobností, nicméně není tak nabitý humorem jako třeba pozdější U pokladny stál. Dá se říct, že zmíněná komedie z roku 1939 je o mnoho více zdařilejším remakem Korkorána, který oproti ní má více hluchých míst a také výkon mistra Buriana není tak brilantní. I tak je to ale dobrá komedie, ozvláštněná nostalgií prvorepublikové obliby pražských parníků. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (7)

  • Korkorán (Vlasta Burian) hlásí inspektorovi (Jaroslav Marvan), že je na 48. stupni večerníkovém (severní šířka) a 23. stupni poledníkovém (východní délka). Takové místo se ale nachází na hranicích Ukrajiny a Rumunska. (rakovnik)
  • Název filmu je narážkou na „Podivuhodná, nicméně zcela pravdivá dobrodružství kapitána Korkorána“, zkráceně „Hrdinný kapitán Korkorán“ z roku 1867. Jedná se o dvoudílný dobrodružný román francouzského spisovatele Alfreda Assollanta. (sator)
  • Když kapitán Korkorán (Vlasta Burian) mluví o topičovi na parníku Primátor Dittrich, říká: "Kdyby tam dal o lopatku víc, tak to vybouchne jak František Josef, a to byl nějakej parník!" Mluví o katastrofě pražského parníku, kterému vybuchl kotel u Palackého nábřeží 19. května 1898. Při neštěstí zahynuli tři lidé. (Stejšn)

Reklama

Reklama