Adam Šangala (TV film)

Dobrodružný / Historický

Československo, 1972, 3x57 min

Slovenská televízna klasika z pera Nádaši-Jégé, ktorá nikdy neomrzí. A životná rola Ivana Palúcha. Samozrejme, dnešné filmárske postupy pri historickom žánri sú už trochu inde, ale na svoju dobu (a iba televízne spracovanie) to je unikátne a aj dnes má čo ponúknuť: množstvo akcie, humor, zapamataniahodné herecké výkony (aspoň u tých výraznejších postáv), skvelá hudba, veľkovýpravný a veľmi ucelený príbeh a kusisko svetskej pravdy. Sám režisér si strúhol jednu z vedľajších úloh (kaprála Malgera). Viac ako len spoľahnúť sa dá aj na scénografiu (trhovisko, hrad Beckov, zástupy mešťanov v Trnave,...). To všetko výtvára neopakovateľné dielo. Budú ma volať Domine Šangala, uvidíte.(9.11.2016)

Osudy dedinského chlapca v 17. storočí neboli od začiatku ľahké, ale film ich podáva vtipne a odviazane, väčšinou až príliš. Dráma pri prelietavaní od jednej historky k druhej sa v rýchlosti stráca a zostáva len jediná hlavná myšlienka trvalého úteku od prenasledovateľa. Lepšie tri hviezdy, a možno keď sa to v ďalších častiach trochu ukľudní, tak to bude lepšie. –––– Čo je lepšie? Odvisnúť na dedinskej šibenici, alebo skončiť po pansky pod sekerou mestského kata?(11.3.2016)

Vyborny trojdielny film s prihladnutim na dobu vzniku 1972 sa tvorcom mimoriadne vydaril. Putovave rozpravanie o ceste prenasledovaneho mladika a jeho osudy na potulkach svetom ktore ho nekoniec dovedu az k sibenici. Vyzdvihol by som asi Juraja Kukuru ktory tu podal podle mna svoj zivotny vykon. Jeho postavu som mal vo svojich mladych rokoch ako vzor najhorsieho zlosyna. "Vitaj Adamko, uz ta tu cakame". 85%(4.4.2009)

Historicko-dobrodružný seriál podľa knižnej predlohy Ladislava Jégé. Adam nie je typický hrdina, skôr trochu smoliar, ktorému raz osud praje, inokedy nie. Jeho príhodám nechýba tragikomika ani čierny humor. Dobre zrežírované i zahrané, kvalitný produkt slovenskej kinematografie.(18.4.2005)

V titulcích (všech tří dílů) filmu uvedeno: režie (pouze) Karol Spišák.(30.5.2016)

• - Seriál mal pôvodne režírovať Elo Havetta, ale nakoľko jeho filmy putovali do trezoru, na poslednú chvíľu mu bola réžia odobraná. (corona)

• - Točilo se v Popradu a skanzenu Zuberec. Natáčelo se i v Spišském Podhradie, Mlyňanech, Dražovcích a Levoči. (M.B)