Adam Šangala (TV film)

Dobrodružný / Historický

Československo, 1972, 3x57 min

Tento trojdielny historický film mám moc rád. Ivan Palúch ako Šangala je výborný ale jasne tu prevažuje záporná postava v podaní Juraja Kukuru. Ten to zahral fantasticky. Nezabudnuteľný je aj J.Dódzy ( teátro prišlo). Atmosféra je vystihnutá presvedčivo. Pamätám si na scénu, keď sa cez božie oko dívali na sexi O.Šalagovú.......Už ťa čakám Adamko ha ha.....80%.(9.11.2010)

Osudy dedinského chlapca v 17. storočí neboli od začiatku ľahké, ale film ich podáva vtipne a odviazane, väčšinou až príliš. Dráma pri prelietavaní od jednej historky k druhej sa v rýchlosti stráca a zostáva len jediná hlavná myšlienka trvalého úteku od prenasledovateľa. Lepšie tri hviezdy, a možno keď sa to v ďalších častiach trochu ukľudní, tak to bude lepšie. –––– Čo je lepšie? Odvisnúť na dedinskej šibenici, alebo skončiť po pansky pod sekerou mestského kata?(11.3.2016)

Historicko-dobrodružný seriál podľa knižnej predlohy Ladislava Jégé. Adam nie je typický hrdina, skôr trochu smoliar, ktorému raz osud praje, inokedy nie. Jeho príhodám nechýba tragikomika ani čierny humor. Dobre zrežírované i zahrané, kvalitný produkt slovenskej kinematografie.(18.4.2005)

V titulcích (všech tří dílů) filmu uvedeno: režie (pouze) Karol Spišák.(30.5.2016)

Jeden z najlepších slovenských seriálov(16.3.2007)