Pečeť vraha

• Česko Vzpomínky na vraha (více)

Tento film, který u domácího publika trhal návštěvnické rekordy, patří k nejdiskutovanějším korejským titulům roku 2003. Příběh je inspirován skutečnými událostmi - sérií vražd, k nimž došlo v letech 1986 - 1991 v okolí městečka Hwa-Sung nedaleko Soulu.
V průběhu šesti let policisté postupně nacházejí těla deseti znásilněných a zavražděných žen. Mezi oběťmi je jednasedmdesátiletá babička i třináctiletá školačka a neexistuje mezi nimi žádná zjevná souvislost, žádné vodítko kterého by se kriminalisté mohli chytit. Detektivové Cho, Park a Seo vyslechnou na 3 000 podezřelých, do akce se postupně zapojí 300 000 policistů. Jenže chytit a usvědčit nevypočitatelného sériového vraha, jehož chladnokrevnost je noční můrou i pro zkušené profesionály, je úkol, který zřejmě přesahuje lidské síly...
Režisér Bong Joon-ho svůj film věnoval deseti ženám, které, kdyby nebylo oněch deseti děsivých deštivých večerů, ještě mohly žít. (oficiální text distributora)

misterz

Sofistikovaná krimi masáž diváckej vnímavosti a predstavivosti. Traja nesúrodí detektívi s rozdielnymi vyšetrovacími metódami tu pátrajú po vraždiacom a úchylnom maniakovi, ktorý za sebou necháva jednú mŕtvu ženu za druhou. V ceste im nestojí iba šikovný vrah, ale aj zlé sociálne zázemie a ich slabá technická vybavenosť. To najlepšie na filme je ale pocit všadeprítomnej bezmocnosti a stále narastajúca potreba ukojenia zvedavosti ohľadom nájdenia odpovedí na nepríjemné otázky. Do určitej miery sa veľa vecí vysvetlí, potom sa však dostávame už len do roviny takmer, kde je takmer všetko odhalené. Je to ako keď už už človek niečo chytí, ale v poslednej chvíli to ufrnkne medzi prsty. No nie je to na porazenie? Presne tohto sa divák dočká na záver. Jednoducho takto si predstavujem nápadité, inteligentné krimi, kde je toho v rovine rozuzlenia veľa ponechané na samotnom divákovi. ()

Vančura

Výborná kriminálka, která mě na druhé zhlédnutí bavila snad ještě více než poprvé. Sedlo mi zde absolutně vše - herci, hudba, kamera i scénář. Fakt, že je film natočen podle skutečných událostí, mu jen přidává na působivosti. Nelze si než povzdechnout, v jakém světě to někdy žijeme. ()

pornogrind

To, že film měl úspěch a trhal rekordy u domácího publika bych ještě pochopil. Že má ale celkově tak velký hodnocení i zde na ČSFD mi popravdě hlava nebere. Úvod působil tak trochu komicky. Což se samozřejmě v průběhu filmu změní i tak jsem se ale na film nedokázal pořádně naladit. Tohle korejský pojetí kriminálky mi prostě nesedlo. Chybělo mi tam víc atmosféry, akce i napětí. Za mě hodně slabý 3hvězdy. ()

Goldbeater

Pečeť vraha má hlavně skvělou atmosféru a druhou polovinu osmdesátých let, ve které se děj odehrává, tomu filmu prostě věříte. Netradiční zádumčivý krimi-thriller, který místy svým černým a podivným humorem připomíná téměř tragikomedii, ale několika temnými a drsnými scénami i naprosto vážné drama. Poslední chválu namířím k hudbě, povedená. ()

Snorlax

To je tak báječné sledovat detektivy, kteří nejsou vybaveni nadpřirozenými schopnostmi, inteligencí génia a fyzickou zdatností vítěze OH. Navíc je můžeme sledovat ve velmi napínavém filmu, který má Atmosféru. ()

Jordan

ten záver (myslím úplný záver, posledný záber) bol "trochu" mierne nasilu a zaváňajúci takým autorským epilogickým konštruktom... ale okrem neho celé zvyšné 2 hodiny filmu je geniálna mysteriózne ladená krimithrillerová tragikomédia o bezmocnosti... taký kórejský zodiac; ()

Carol Pifková

No ale toto bolo dosť tragické. Neskutočná nuda. Myslela som, že keď už som mala za sebou prvý kórejský film, že toto už nebude nijak zvlášť pre mňa divné. No divné to nebolo ale bolo to hrozné. Neskutočne zabité až dve hodiny filmu. Zbytočné naťahovanie, keď sa to tak vezme dokopy sa tam nič nedialo. Sem tam niečo napínavé ale inak samá nuda a krochkajúci kórejci, ktorých herecké výkony stáli za hovno. Čakala som od tohto filmu viac čo bolo veľká chyba. Mala som len zrejme šťastie, že ten predošlý kórejský film bol naozaj dobrý a plný nechutností. Myslela som, že tento bude rovnako skvelý. ()

Anderton

Nepoznať režisérov štýl vďaka viacerým posledným snímkam a nevidieť extrémne populárneho Parazita, tak by som bol stratený v žánroch ešte viac než som v prípade Pečate vraha bol. Film vo mne viac doznieva, než by som bol ohúrený počas jeho sledovania. Ale ide skôr o referenčné pozadie, ktoré osvetľuje aj chovanie postáv a viaceré detaily. Policajti sú extrémne brutálni, zároveň ale aj smiešni a neviete, či ich nenávidieť, alebo im držať palce pri chytaní vraha. Nemôžem tvrdiť, ako mnohí iní, že ma film dostal a vtiahol, ale vidieť takto netradičnú detektívku, absolútne mimo "západný" štýl rozprávania, reznutú navyše komédiou a podprahovou kritikou režimu, tiež nie je od veci. Podľa mňa to síce všetko spolu dvakrát hladko neladí, ale beriem to ako veľmi netradičnú skúsenosť. 70% ()

Frajer42

Spoilery! Šikmoocí kluci nám zde předvedli, že policistu v tamní zemi může vykonávat doslova každý retard, což mi přijde dost neuvěřitelné. Úplně jsem se nedokázal rochnit ve zdejších vodách stereotypu, kdy se dobrých 75 % stopáže snaží kluci vymlátit přiznání nejdříve z jednoho a později z jiného podezřelého. Měl jsem pocit, že sleduji převážně komedii nežli vážně míněnou kriminálku. Později jsem měl pocit, že jde spíše o ne tak špatnou satiru, kdy tvůrci velmi šikovně kritizovali vyšetřovací praktiky. Závěrečný pohled mi tedy říkal snad jen to, že vrahem mohl být naprosto kdokoli a tento případ přesahoval minimálně síly tamní totálně nekompetentní police, která po celou dobu vehementně házela klacky pod nohy sama sobě a blokovala si cestičku k možnému vyřešení. Atmosféra se mi rozhodně velmi líbila. Stejně tak mi bylo sympatické, kterak si se mnou režisér pohrával. Celkově to nebylo vůbec špatné, ale na pomyslný piedestál kriminálek bych jej rozhodně neřadil. [70 %] ()

DwayneJohnson

Tenhle film by bylo možné hned zavrhnout. Teď mám na mysli hlavně první půlhodinu, která je k uzoufání nudná a těžkopádná, až z toho bolí oči. Někdo by zas mohl poukázat na práci policie, na její skoro amatérské postupy, jak při vyšetřování, či při výsleších, těm bych doporučoval podívat se např. do naší nedaleké minulosti, na manžele Stodolovi. Ono to tak vážně možná trošku vypadá, hlavně ze začátku, jako snad nějaká až skoro satira, ale to vás rychle přejde, to mi věřte. Pak tahle celá kriminálka nabere rychlé tempo a spád, k čemuž prispěje i zajímavé profilování postav a hlavně konec, který vlastně žádným koncem není a působí jako velmi vydařená tečka. ()

nascendi

Nemám nič proti kórejskej kinematografii. Bez problémov nájdem aspoň päť filmov, ktoré sa mi páčili. Ale toto? Prvú polovicu filmu som bol taký dezorientovaný činnosťou kriminalistického Pata a Mata a ich o závit chytrejšieho inšpektora zo Soulu, že som prehrávanie zastavil a išiel sa na ČSFD pozrieť, či ide o komédiu, paródiu alebo nejaký experiment na divákoch. Prečítal som aj zopár komentárov, ktorých pisatelia ubezpečovali, že druhá polovica je omnoho lepšia a záver priam fantastický. Tak som sa nechal nachytať a dopozeral to do konca. Rozdiel bol akurát v tom, že tí superpoliši v druhej polovici mlátili iného podozrivého, než v prvej. Tie dve hviezdičky sú za filmové spracovanie a v podstate sú z milosti. ()

PetrPan

Tohle jsem moc nepobral, pro mě těžce "rozklížený" film s občasnou dobrou atmosférou, většinu času jsem ale sledoval 2 tupé poldy a jednoho přemýšlivého předvádějící groteskně "kriminální" práci . A závěrečná pointa - nepointa to moc nevylepšila. ()

Slarque

Byl by to takový korejský Zodiac, kdyby náhodou nebyl o čtyři roky starší. Také inspirace řáděním skutečného, nikdy nedopadeného sériového vraha, a také zaměření na to, co to dělá s psychikou detektivů. Ti jsou s každou další zavražděnou dívkou pod čím dál větším tlakem, takže hodlají případ vyřešit opravdu za jakoukoli cenu. Je asi zbytečné podotýkat, že to není dvakrát moudrá cesta. Jen ten konec se mi moc nezdál... ()

eLeR

Tí traja amatéri ma nesmierne bavili .. aj spracovanie sa mi pozdávalo a hudba tiež pekná. A na konci so mnou Bong pekne vybabral ... Ftipálek. ()

Happens

Dobrý náhled do doby vražd s klasikou policejních praktik, do níž se projektovalo zoufalství zastavit řádění zvráceného vraha. Film mi pohnul žaludkem. Paradoxní je, že místy režisér vytvořil situační humor u tak vážné věci, což způsobilo emocionální houpačku, která jen podtrhla ten závěr. ()

ainny

V první polovině jsem dumala jestli je to fakt podle skutečnosti, protože policajti byli prostě policajti jak z laciných fórů. Jenže jak šel čas, tak se i z pitomců začali stávat rozumně uvažující lidé, kteří měli jediný cíl. Dopadnout vraha... Jestli se jim to povedlo nebo ne je otázka druhá. Já se při filmu nenudila ani chvilku. A taky jsem se ráda podruhé setkala se Sang Kyung-Kimem, který tady měl úplně odlišnou roli než ve White Christmas. ()

Ghoulman

Detektivka posunuta na metafyzickou úroveň. Hlavním cílem detektivů již není vypátrat vraha, ale samu podstatu zla v člověku. ()

classic

„Spomienky na vraždu” sú ináč stále veľmi čerstvé, až pomaly i hádam nostalgické, aj keď od nej už uplynulo neuveriteľných 17 rokov, pretože niekdajšiemu inšpektorovi Park Doo-manovi, to skrátka nedalo, aby sa znovu nešiel pozrieť na to známe »miesto činu« , kde sa dňa 23.10.1986, na poli v zavlažovacom kanáli, objavila vôbec prvá mŕtvola zavraždenej ženy. Zakrátko na to je nájdená hneď i ďalšia, Hyang-sook, opäť oblečená v červenom, keď ich bude iba čoraz viac pribúdať... Treba čo najskôr vypátrať buď podozrivého páchateľa, alebo už začať poriadne rozmýšľať nad profilom sériového vraha, s čím by v podstate mohol trochu vypomôcť práve nový, detektívny kolega zo Soulu, Seo Tae-yoon, ktorý si zatiaľ vyberá tú slušnejšiu metódu vyšetrovania, čo sa ale vonkoncom nedá absolútne povedať o už citovanom Parkovi, ktorého ešte následne dopĺňa i tretí z vyšetrovateľov, Cho Yong-koo, ktorý priam nenormálne týra všetkých, potenciálnych podozrivých, ku ktorým sa správa, ako Bruce Lee, keď je strašne nahnevaný, čo už, povedzme extrémne smrdí policajnou brutalitou ! Kwang-Ho, s miernou retardáciou, a so značnými popáleninami na tvári, by teda vedel rozprávať, a to čaká aj ďalších... Totiž, tento, vskutku, fakt milý «trojlístok kriminalistov» , pod veľkým fyzickým nátlakom, donucujú, aby sa každý, kto sedí na opačnej strane barikády, doznal k čomusi, s čím ani prakticky nemá nič spoločné, čo následne potom ani nikoho zvlášť netrápi, hlavne, že sú teraz vyhlásení za pekných. Na jednej strane sa im kopia vraždy, na strane druhej, si to kompenzujú nedovolenými výsluchmi, a tak sa zdá, že sa z miesta ani nepohnú ? Ten najmúdrejší čochvíľa príde na úplne zvláštny úkaz, to jest na škrtičov postup, a to preto, lebo všetky svoje obete nielen brutálne uškrtí ich vlastným oblečením, ale zároveň to zakaždým praktizuje počas tmy, ďalej, silného dažďa, kedy leje, ako z krhly, no čo je na tom taktiež najzvrátenejšie je to, že si počas toho necháva zahrať z rádia svoju obľúbenú pesničku „Smutný dopis” . Na stole sa im črtajú nejaké tie indície, ale dokážu vôbec s nimi ešte pracovať, či im nakoniec aj tak ubzikne pomedzi prsty, a tak vlastne, ako sa veci vlastne majú ? Pred záverom sa už javí, že konečne dolapili toho správneho, no nie je to také jednoznačné... / Kórejský režisér, scenárista - Bong Joon-Ho, nakrútil vskutku dosť depresívny thriller podľa skutočných udalostí, ktorý väčšinou funguje práve tak, že si nikdy nekladie servítky pred ústa, kedy neustále postavy tlčú iné postavy. Prvá, naprosto znamenitá spolupráca s Kang-ho Songom, ktorý sa za to odvďačil nekompromisným, hereckým výkonom, na aký sa nezabúda, že na ten posledný, uprený pohľad priamo do kamery, len tak nezabudnete, to vám garantujem, pretože i my diváci, sme sa vtedy zapojili do samotného diania ! Majstrovský snímok, ku ktorému by som mal síce zopár výhrad, možno to nekontrolovateľné násilie, ktoré normálne presvitalo až ku mne rovno do obývačky, ale keď sa človek nad ním predsa trochu hlbšie a dôkladnejšie zamyslí, nebolo až tak prehnane samoúčelné, veď tým pádom kvôli tomuto princípu, si filmový počin udržoval od nás mierny odstup, aby sme si ho skrátka príliš nepripustili k telu, čím len podtrhoval celkovú atmosféru, mal nás v hrsti. Nezabudnuteľný snímok už len z toho nepatrného hľadiska, ako protagonisti v ňom na mňa (ne)priaznivo vplývali, čím totiž ani zďaleka nechcem prehlásiť, že by som sa s nimi chcel nejako obzvlášť rád identifikovať, alebo ako by ste sa vy zachovali na ich mieste... ? () (méně) (více)

Marze

Jestli máte rádi Fincherův ZODIAK, a přejete si , aby bylo víc filmů jako Fincherův ZODIAK, a neviděli jste PEČEŤ VRAHA, pak by jste měli vidět PEČEŤ VRAHA. V Americe chytají kriminálníky mozkem, ale tomto filmu spoléhají na své nohy. ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě