Reklama

Reklama

Po 2. svetovej vojne sa bývalý vojak britsko-indickej armády Gian Singh vracia do svojej rodnej dediny v Indii a sníva o pokojnom živote vyplnenom modlitbami a plodnou prácou na poli. V roku 1947 však India vyhlási svoju samostatnosť a v dôsledku zmeny hranice medzi moslimským Pakistanom a hinduistickou Indiou sa Gianov pozemok zrazu ocitne v jej blízkosti. Novú hranicu sužujú konflikty, ktorých korene ležia v dlhodobom nepriateľstve oboch národov. Masakre zo strany pakistanských moslimov nedajú na seba dlho čakať a ničia životy Giana i jeho susedov. Po jednom z početných nájazdov nachádza Gian v lese osamelú moslimskú dievčinu Naseem. Keď vidí, ako je vydesená, tajne ju odvedie do svojho domčeka. Onedlho sa všetko prevalí a pre ubytovanie mladej moslimky sa Gian s matkou stanú terčom nenávisti vlastného ľudu. Naseem a Gian spoločne hospodária na Gianovom políčku, postupne zabudnú na všetky predsudky a zamilujú sa. Keď Giana príde navštíviť Margaret, sestra jeho bývalého spolubojovníka, požiada ju, aby mu pomohla vybaviť oficiálne doklady pre Naseem. Margaret zistí, že jej rodina je ešte nažive. Dokáže zamilovaný pár prekonať všetky nástrahy, ktoré im svet plný náboženskej nenávisti kladie do cesty? (TV JOJ)

(více)

Recenze (18)

Vyrida 

všechny recenze uživatele

Partition je zajímavý film, který nás zavede do období druhé světové války k Indo-Pakistánské hranici, mezi kterými panuje nenávist kvůli rozdilným náboženským vyznáním. Popravdě jsem od filmu nic moc velkolepého neočekával a spíše se soustředil na roli mé nejoblíbenější herečky Kristin Kreuk, kvůli které jsem si vlastně i film rozhodl pustit. Romantické filmy rozhodně nejsou tím žánrem, který bych si pouštěl každý den, ale tento příběh si mě dokázal přikovat k obrazovce velmi snadno. V prvé řadě to mělo na svědomí určitě prostředí celého příběhu, které je ještě dnes pro mnohé vyspělé státy, zaprášeno lehkým tajemnem a otázkami. Nevím jestli zrovna tento snímek dokázal, tuhle kultůru dostatečně poodhalit, ale náznaky tam rozhodně jsou. Ke Kristin jsem se už vyjadřoval a rozhodně to byla její zatím největší role, pokud tedy pominu šíleně známou postavu z toho praštěného seriálu Smallville. Nebyla však sama a skvěle možná dokonce lépe ( ikdyž to píšu fakt neochotně ) zahrál i Jim Mistry, který ztvárnil druhou hlavní roli. Nerad bych opoměl ještě velmi důležitou a úžasnou práci zvukaře či skladatele, který měl na starost soundtrack k filmu. Ten se fakticky povedl na jedničku a hned co dopíšu tenhle komentář si půjdu zagooglit jestli si ho je možné opratřit zvlášť. Zatím tedy pouze chválím, ale přesto film nemá plnohodnotné hodnocení, tak kde se stala ta osudná chybička? Nevím proč a ikdyž si přečtu komentáře, které tu byly sepsané daleko dříve před mým ( aspoň vím, že to tak nevidím sám ), tak závěrečná pasáž řekněme patnácti minut prostě nevyšla a dost mě zklamala. To že to skončilo, tak jak to skončilo mi vůbec nevadí, ale nepochopím ten způsob, jakým to bylo natočeno a vymyšleno. Přišlo mi to zprominutím trapné a místo toho aby se divák za doměnu dočkal pěkného závěru, dostane takového facane, že se otočí dvakrát kolem své osy. Je to škoda, protože jinak film odsýpal a byl jsem rozhodnutý pro jasné čtyři hvězdy. Bohužel s tím koncem jsem trochu na vážkách, ale za Kristin v mokrém tričku tu čtyřku přeci jen Partition udělím, ačkoliv to bylo fakt jen o ty prsa... ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 5/10 Děj 4/10 Hudba 5/10 Efekty 6/10/// +charismatický Jimi Mistry, pěkné obrázky a snad ta Kristin Kreuk -bez napětí, bez emocí, bez válečných scén (přestože zasazení děje by něco přinést mohlo)/// Ze začátku to vypadalo na válečný film. Nakonec z toho bylo něco jiného. Uživatel Raven0 to vystihl docela přesně. Jen dodám, že zajímavé by to být mohlo, ale je to hodně rozvleklé, přesněji občas to nudí. Je faktem, že jim budete fandit, o to horší je ten konec. A k hercům: Kristin jsem ty slzy nevěřil a Neve mi přišla nevýrazná. Takže raději zapomenout./// Celkem 48%/// ()

Reklama

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Film je skutočnou historickou udalosťou z obdobia 2. svetovej vojny. Koncom roku 1941 Japonci napadli Barmu a na pomoc domácej armáde boli odoslaní aj Gian Singh, Avtar Singh a ich veliteľ Andrew Stilwell ako kontingent britskej koloniálnej armády. Japonci v Barme zahájili ofenzívu, ktorú spojenecké jednotky neodrazili a do konca mája 1942 japonská armáda obsadila Barmu. Padlo veľa obrancov Barmy a medzi nimi aj britský veliteľ Stilwell. Logickým vyústením 2. svetovej vojny bola dekolonizácia Indie od Británie. Dej filmu sa ďalej presúva do obdobia vyhlásenia samostatnosti Indie. Úderom polnoci na 15. augusta 1947 vznikla nezávislá Indie a Pakistan a Pandžáb a Bengálsko boli rozdelené tzv. Radcliffovou líniou medzi oba štáty a tu vypukli náboženské masakre doprevádzané masovým sťahovaním obyvateľstva. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Mám rád filmy z této oblasti, avšak pokud nejsou točeny přímo Indy. Hranice není válečným filmem. Je to především snímek o lásce, které brání rozdílné náboženské vyznání Giana Singha a jeho dívky. To vše se děje v období náboženských nepokojů mezi Indií a Pákistánem, což možnosti dvojice - vzít se ještě výrazněji zhoršuje. Gian Singh se proto rozhodne pro vcelku radikální krok a za svojí milou se vydá do Pákistánu. Pro mne velice dojemný snímek o tom, jak náboženství dokáže rozdělit lidi, dokonce i ty, kteří se milují.... Za prostředí i herecké výkony dávám 4 hvězdy. * * * * ()

peiton 

všechny recenze uživatele

A zase som plakala, rumázgala ako malá. Takéto filmy zbožňujem - ľudské, plné lásky a hoci popretkávané tragédiami, nešťastiami, bolesťou, tak predsa len naplnené nádejou a perspektívou. Pohľad na život v dvoch rozličných krajinách východného orientu. Láska miestnych ľudí k ich rodnej zemi, ťažké údely a pritom otvorené srdcia, náboženský fanatizmus...láska dvoch nábožensky odlišných ľudí je zároveň nezmyselnou prekážkou.Nemám slov.Zbožňujem príbehy, ktoré sa zaoberajú cudzou kultúrou.Dáva nám privoňať si k bežným vôňam na ulici v Indii. Necháva nás s úžasom pozorovať tisíce odtieňov červenej a ružovej na svadobnom sárí. Opisy sú nádherné, dialógy premyslené, dejová krivka má myšlienku. Postavy sú k veci a nie sú ničím prikrášlené. Nikto nie je úplne čierny alebo biely. Mimoriadne silný, emóciami nabitý príbeh, ktorý mi tuším odporučila kolegyňa a trafila presne. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (5)

  • Film je věnován památce kanadského lyžaře Trinitya McQuaira, který zemřel nešťastnou náhodou na americkém letovisku Mount Baker. (Borrtex)
  • Neve Campbell, která hrála roli Markéty, navázala při natáčení filmu s Johnem Lightem velmi dobré přátelství. Krátce po vydání filmu v roce 2007 se spolu zasnoubil a později tentýž rok i vzali. Od května 2011 jsou však již rozvedení. (Borrtex)
  • Na konci filmu je zmínka o stromu Banyan. Banyan je jedním ze symbolů Indie a navíc i indickým národním stromem. (Cheeker)

Reklama

Reklama