Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

Nick321

Musím říct, že jak Klusákovou tvorbou zvysoka pohrdám a považuji ho ne za dokumentaristu, ale za obyčejného lovce senzací, tak toto se povedlo. A na jeho místě bych za potěmkinovu fasádu umístil velké nerozbitné sklo se zrcadlovou fólií, protože Český sen Čechy dokonale svlékl do naha co se jejich povahy týče a jen málo z nich se neurazilo a vzalo to s humorem. Reakce zbytku stáda byly předvídatelné- nulová sebereflexe (hláška "Já nejsem chamtivá"), schopnost v jedné minutě se zároveň dovolávat Ježíše, komunistů, vstupu do EU, přivolávat na filmaře kriminál a všechny rány boží, odvolávat se že to je necitlivé vůči nemohoucím důchodcům (kteří čiperně přicupitali po svých, jak jde o slevy 😂), lhát jako když tiskne (důchodce po akci řekne "Já jsem přišel vysloveně se podívat, že to je lež", ale nákupní tašku si samozřejmě pro jistotu vzal). A dovršit to hláškou "Buďte rádi, že nejsme husité, by jsme na vás vzali cepy". No kvůli slevám by se mezi sebou možná skutečně umlátili, kdoví. Takže jako super nachytávka, účel to splnilo víc než dost. ()

J.o.h.n.ny

Tak zruchali je nebo ne??? .... Sledoval jsem ten výborný dokument o neexistujícím supermarketu s tím, že uvidím, jak je zbili. Ale nějak to v TV nebylo.... Neo jestli sjem to propás?:-) Každopádně to ukazuje to, co si lze v této republice dovolit. ()

Evosheek

Krásná studie!!! O silném vlivu reklamy, o spokojeném životě malého človíčka v chomoutu konzumu, o rohu hojnosti a věčné nenasycenosti. "Jako kdyby nás vyhnali na pastvu" slova jednoho z napálených a doufejme i prozřevšších mi budou dlouho znít v uších ()

plissken

Vynikající a velmi nevšední dokument o tom jak sme tupí a jakou sílu má reklama. Obraz doby kde se dá prodat i neexistující věc. Navíc se vám po skončení otevře velký prostor pro diskuzi. já sem se zkrátka bavil i poučil náramně. Jo a ty žáby... ...to byla opravdu třešnička na dortu :-D ()

corax8

Krásná ukázko blbosti lidí. Myslím, že po shlédnutí je stále dost lidí co věří reklamě. I to je obrázek dnešní deformované společnosti. Ve svém důsledku je choví spoluobčanů dost smutné. ()

bernau84

nejvíc nedoceněný český film.... já na tom byl i v kině a věřte skoro sem se tam bál mezi těma deseti lidma co přišli.... super nápad + jedinečné provedení s přesahem do skutečného života - fakt si každý myslel že ten obchoďák bude existovat ale jet tam abych dostal levný párky dřív než ostatní to je síla... ()

Molerat

Nedokážu pochopit dvě věci: 1) Jak mohli autoři takto klidně oblbnout lidi, bez nějakého valného svědomí 2) Jak ti lidi mohli takto naletět?Jak vůbec někdo může stepovat před zábradlím jak na koncertě a čekat až jej vpustí do marketu. Jinak, ale opravdu velmi vydařený dokument o české povaze lidí, kteří zažili éru komunismu a nemohou se obejít bez čekání ve frontách. ()

Svratkin

Úžasné. Nejvíc se mi líbí, jak dokázali tvůrci zachytit velké množství lidí, kteří se nechali překvapit a poodkryli se pod vlivem emocí zřejmě proti své vůli o něco víc, než by sami chtěli. Ať už se jedná o takové, kteří považovali svou práci v reklamě jako morální a nesporně obhajitelnou a zároveň odsuzovali mystifikaci českým snem (Nadži, paní od snímání reklamních letáků) a tím nastavili otázku, co je to vlastně podvod a mystifikace, nebo o ty, kteří házeli blesky všude kolem sebe, jak je to hrozné lhát a klamat a do toho naprosto nedůvěryhodně povídali o tom, jak jim bylo naprosto jasné, že se jedná o podfuk. S komentáři o tom, že dokument je bezobsažný se nemůžu ztotožnit už jen proto, v jakém napětí mě dokázal od začátku až do konce udržet. Zneklidňuje, útočí na cosi uvnitř a už toho si cením. ()

opicakuz

Vynikající dokument, který ukazuje neuvěřitelnou sílu reklamy. Pánové Klusák s Remundou si pěkně zostra rýpnuli do českého národa. Nejlépe celý film vystihnul pán, který odcházel od falešného hypermarketu. Prohlásil: "Ale paní, příště by vás nachytali stejně tak, jako dnes. Kdyby vám řekli, že zde mají husu za 50,-, ta sem pojedete i z Českých Budějovic. (Nepamatuji si to přesně, ale nějak tak to říkal)" ()

papinak

Zajímavý dokument, který ovšem nemá moc velkou vypovídající hodnotu. Je fajn nakouknout pod pokličku reklamních agentur a do smýšlení některých lidí, ale vše je pouze velmi povrchní. Po pravdě jsem čekal mnohem větší ovcoidnost českého národa a byl jsem docela překvapen, že zase tolik lidí tam nebylo a spousta to kupodivu vzalo s humorem.Koneckonců nevím kde nakupejete vy, ale já jezdím pro potraviny také do supermarketu, tak trochu nechápu význam, co měl projekt vlastně dokázat- že lidi nakupují? Co je vlastně tak zvláštního a nepochopitelného přijet na základě reklamy na nákup? ()

VMa

Musím připustit, že čisté dokumenty jako např. tento se hodnotí velmi špatně. Vlastně na tom dokumentu není co hodnotit. A tak nezbývá než hodnotit to, o čem vypráví ten dokument. A ten nápad je prostě za pět hvězdiček - obzvlášť, když měl takový úspěch. ()

jabbo123

dokonalé, Samozřejmě ... mohu se jen domnívat, že to celé byl podfuk na druhou, protože některé výkony "neherců" tedy běžných lidí byly až neskutečně dokonalé. Takže buď je to opravdu neuvěřitelný film, kde se všechno tak strašně povedlo, nebo je to jenom řemeslně zvládnutá záležitost. Tak nebo tak - nemám k tomu co víc říct. Dokonalé. A jelikož v reklamě sám pracuju, musím přiznat, že mě to chytlo možná ještě víc :-) Nicméně, s těmi lidmi z reklamky co tam vystupovali bych si raději ani nepodal ruku ... "My lidem nelžeme", takového člověka bych asi musel poslat někam hodně hluboko a jestli to je opravdu reprezentace české reklamní agentury, pánbůh s námi ... Pravda je, že nejde o hloupost čechů jako národa, ale o tupost lidstva jako takového, takže výrazně nesouhlasím s komentáři typu "češi jsou fakt blbý" - ta kampaň byla promyšlená až moc dobře takže se z ní nedá posuzovat inteligence národa. A ano - i já bych na to skočil a tu televizi za 500 bych si šel koupit :-) ()

Honzyg

Český sen je dokumentaristický klenot o české malosti a všemohoucnosti reklamního byznisu. Absurdní a zároveň geniální myšlenka neexistujícího hypermarketu je dotažená až do samého zavěru a drzost, s jakou autoři celý projekt realizují a pak se za něj postaví i před uraženým davem čecháčků, je zkrátka obdivuhodná. A právě tak obdivuji lidi, kteří, ač sami byli také napálení, se dokazali radovat z hezkého počasí a podařeného vtipu. ()

aneviaamelia

dokument na mňa pôsobil veľmi rôznorodo. dokáže v človeku vyvolať celú paletu emócií. veľmi výstižne zobrazil pozadie reklamy. a ľudí... to samozrejme. od (s)prostých ľudí, u ktorých by sa spektrum obranných mechanizmov dalo krájať až po ľudí s nadhľadom. režiséri dosiahli, čo chceli. začalo sa o "tom" rozprávať. a to je asi tak všetko. ()

M@xo

davno som nekomentoval nejaky dokumentarny film, ale toto treba ............tento snímok je ukážka ako treba ukázať ľuďom že pravda je....... a mali by sa dopočuť čo stojí za reklamami, ktoré stoja d.p plno peňazí... ()

Traktorista

Natočit a vyzdvihnout českou hamižnost, jistě chtělo dost odvahy. A kromě odvahy taky člověk potřebuje zajímavé zpracování, dobře to celé sestříhat a hlavně to výborně natočit. A to všechno se zde povedlo. Parádní promítnutí reklamy na život mnohých konzumentů, kteří pro slevu, či levné zboží jsou ochotni udělat skoro cokoliv. Tohle malé bodnutí do vosího hnízda je však bráno s nadhledem a ironií a natočené tak kvalitně, že to jako celek parádně funguje. Člověka to sem tam trochu donutí zamyslet se nad sebou, či ostatními. ()

M.A.N.E.

Abych pravdu řekl, nápad mě až tolik nezaujal, ovšem později, když jsem slyšel, jak holčička vyprávěla, že když vidí supermarket po dlouhém dni, je to, jako když vysvitne sluníčko, jsem se upřímně začal smát. "Hladoví" zákazníci po slevách utíkající k supermarketu mě dostali =). Místy jsem se bohužel trochu nudil, proto nezbývá, než dát 3 hvězdičky (65 %) ()