Ong-bak

• Thajsko Ong-bak (více)

Ong-bak je dvesto rokov stará soška Budhu, ktorá pochádza z čias thajsko-barmskej vojny. Keď z chrámu thajskej dediny Nong Pra-du ukradne zločinec Don (Wannakit Sirioput) hlavu vzácnej sošky Ong-baka, vidiečania vyšlú do Bangkoku svojho hrdinu, mladého bojovníka Tinga (Tony Jaa), aby vrátil ukradnutú sviatosť. Sošku musí priniesť skôr, než nastane Veľký sviatok, inak dedine hrozí nepriazeň bohov, ktorá môže spôsobiť jej skazu. V hlavnom meste Ting vyhľadá krajana Humlaea (Petchtai Wongkamlao), ktorý si hovorí George a pohybuje sa ako špekulant v podsvetí. Čestný vidiečan presvedčí malého mestského gaunera, aby mu pomohol v boji za správnu vec. Mladý bojovník Ting musí poraziť nielen zlodeja Dona, ale aj jeho obludného gangsterského bossa Komtuana (Suchao Pongwilai) s elektronickými hlasivkami. Na svojej ceste musí podstúpiť mnoho zápasov, bitiek a naháňačiek, v ktorých uplatní svoje majstrovské bojové umenie Muay Thai. Jeho majster mu ho vždy zakazoval používať v súkromí, ale teraz nastal ten správny čas. Bojové majstrovstvo pomôže Tingovi poraziť zloduchov a zachrániť rodnú dedinu pred skazou. (TV JOJ)

petero

Ong-bak? Čo to je? No je to (asi) socha budhu z jednej dedinky, ktorej hlavu ukradnú nejaký zlí chlapíci a najstatočnejší muž z dediny sa ju vydá hľadať a hlavne získať (vybojovať). Že námet je nič moc? No poviem vám vždy lepšie ako keď má niekto pomstiť niekoho brata... A tak sa hlavný hrdina dostane nechtiac do arény a ... Proste skvelá réžia Prachya Pinkaewa (kto to je?) a tie akčné scény (film mi najviac pripomenul Mortal kombat alebo Krvavý šport, ale tie si 5 hviezdičiek určite nezaslúžia) natočené dosť brutálne, ako napríklad v Rundown, dočkáte sa aj lámaní kostí a jednej lebky ;-), bojové umenie hlavného hrdinu ktorý používa hlavne lakte a kolená (super, super), a uvidíte niekoho fajčiť tak ako ste zaručene ešte nevideli ;-)) a protivník si musí pichať nejaké povzbudzujúce látky aby na našeho hrdinu mal (vzpomínate na Dolpha Lundgrena v Universal Soldier). Proste prekvapujúca zábava z východu. ()

Davies182

Přehnaně roztomilý, pohádkově úsměvný začátek vzápětí nahradila ta nejdivočejší smršť akčních soubojů, jaké jsem kdy viděl. Jak je možné, že jsem ještě nenarazil na přirovnání "nový Jackie Chan" pro Tonyho Jaa? Ten chlapík by do kapsy strčil i stovku Neů z Matrixu (nebo by před nimi minimálně utekl v efektní honičce)! Ong-bak byl pro mne v pátek večer nadmíru příjemným výletem do thajské kinematografie. Což znamená exotickou krajinu, neobvyklou kameru, zcela neobyčejnou, ale pro uši velmi příjemnou hudbu, a hlavně to úchvatné bojové umění! Z celého filmu mám takový pocit, že bych nejraději režiséru Pinkaewovi vrazil do ruky digitální kameru a poslal jej natočit nějakou zběsilou hollywoodskou akčňárnu. Jsem zlej. ()

Mahalik

Ne! Nic proti Thajcům a jejich kultuře, která si vystačí s poletujícími bůžky a bojovníky a vlastně je celkově úplně mimo (neříkám, že pro ní nemám slabost), ale Ong-bak je, co se týče kung-fu žánru, totální krok do prázdna. Tony Jaa a jeho heslo: "Fyzikální zákony jsou mýtus" přivádí do nirvány všechny, dokonce i ty, jejichž znalost bojových umění začíná a končí se slovy: -Styl kudlanky nábožné -(no jen si to představte).__ Já šel do Ong-baku s čistou hlavou, věříc, že možná to bude blbost, ale alespoň po té technické stránce to bude super. Nebylo. Stokrát se opakující záběry jsou vyloženě utrpení a když už člověk zatouží po nějakém tom flashbacku, dostáví se zklamání, jelikož už je nový záběr na Tonyho Jaa a jeho upocený obličej. Ten chlap možná dokáže udělat kotrmelec o zeď a rozříznout mramorovou desku nehtem, ale mě nepřesvědčil. Nemluvě o záporné postavě, která je spíše k smíchu (navíc mluví jako R2-D2). Naprostá ztráta času a nervů... ()

-bad-mad-wolf-

Technicky dobrý. Kameraman se střihačem odvedli slušnou práci, překvapivě dobrá je i hudba. Bojové scény, na kterých film stojí, jsou něco nevídaného. Jenže Ong-bak není dokumentem o bojovém umění; byl natočen formou klasického příběhu a jako takový ho budu hodnotit. Potom nelze přehlédnout, že zatímco v polovině filmu se dá polemizovat o jednociferném počtu stránek scénáře, ke konci zvítězí přesvědčení, že žádný scénář nejspíše neexistoval. Titulní dějová linka by se dala shrnout jednou větou a momenty, kdy zrovna nepromlouvají končetiny titulní postavy, jsou většinou úsměvným mixem kýče, hlouposti a narychlo spíchnuté prázdnoty. Závěr je výsostně trapným faux-passem - proč se sakra někdo v posledních minutách dějově natolik tupého filmu snaží o jakousi sentimentální dramatičnost? Výsledkem bude maximálně křečovitý výbuch smíchu. Mimochodem, ta scéna s tříkolkami se sem vůbec nehodí a její přehnaně okatá zaranžovanost zavání poněkud onanisticky. ()

Gimp

Na rozdíl od jiných uživatelů si nemyslím, že dobrému filmu stačí bojové umění hlavního představitele. A je úplně jedno jestli to je nějaký matrixovský bullet time nebo obyčejná "poctivá ruční práce". zkuste očíhnout nogravity.cz nebo highkickcompany. Ti borci to umí také a jsou naši :-) ()

kinej

Příběh nudí. Ale kdo by taky čekal od akčního filmu nějaké drama? No a pak tu máme akční scény. A ty jsou jednoduše boží. Od Matrixu jsem neviděl takovou skvělou řežbu. ()

cheyene

Pokud jde čistě o bojové scény, pak nemám co namítnout. Krásně se na ně kouká, akrobacie Tonyho Jaa bere dech za všech okolností a díky povedené akční muzice jsou akční sekvence správně dynamické. Nezaujal už mě však tolik příběh a na můj vkus byly mnohé pasáže značně rozvleklé, což zavánělo nudou. Proto tedy pouze 3*. ()

Jhershaw

Ong-bak jsem odkládal dlouhých 12 let, a to byla chyba. Věřím, že tehdy bych byl též nadšen z té gore přehlídky všelijakého mlácení a jiných kaskadérských kousků. Jenže ten příběh a herci jsou tak strašní, že to úplně trhá oči, a daleko, hluboko to zaostává za Raid, který se o nějaký přesah a ponaučení nepokoušel, jen nabídl jeviště velikosti jednoho domu a hru všichni proti jednomu. 5/10 ()

Lhurgoyf

Uááá, naprostá bomba. V Thajskej dedinke je ukradnutá hlava buddhy Ong-baka, a tak sa miestny talentovaný bojovník Ting vydáva do mesta po jej stope. Samozrejme, jeho cesta bude dlhá a tŕnitá... Wow, tak na čom stráca klišoidný príbeh, na tom získava jedným slovom DOKONALÁ akcia. Tak realistické, až dokumentárne surové súboje sa len tak často nevidia. Ďalšie devízum spočíva v použití klasickej "ručnej" práce, bez použitia wire-fu, alebo počítačovej grafiky. Zabudnite na divné uhly kamier zakrývajúce osobný kontakt bojovníkov, tu je doslova vidieť, že herci si skutočne poriadne namlátia. V neposlednom rade treba spomenúť herca v hlavnej úlohe Phanoma Yeeruma (iným menom Tony Jaa), ktorému by mohol jeho "gumovitosť" závidieť aj sám Jackie Chan. Čo stvára ten chlapík, je až k neuvereniu. Nezostáva mi už nič iné, len všetkými desiatimi Ong-bak doporučiť. Ani na minútu z neho nespustíte oči. PS: Chcete viac? Skúste Born to Fight! ()

Boogeyman

Musím uznale pokývat hlavou, že Tony Jaa je fakt borec na konec. Většina bojových scén je zážitek, v dnešní době wire-fu a podobných nadřirozenin, takřka nevídaný. Mlátička s vyznavačem „hospodského“ stylu je geniální a neopakovatelná. Ale jak už to u podobných filmů bývá, pokud se zrovna nekope, je to nuda k posrání. ()

Madsbender

Skvelá akčná mlátička ázijského strihu s geniálnou choreografiou. Príbeh pravdepodobne nikoho nedojme ani neoslní, no jedna vec sa mu darí tak efektne, ako som to ešte nevidel - vykreslenie rozdielu medzi tradične nábožensky založenými komunitami na vidieku a moderným, špinavým mestom ovládaným nebezpečnými organizáciami, drogami a nelegálnymi súbojmi. Vyskytujú sa tu takmer všetky možné spôsoby boja - nechýbajú ani strelné zbrane, i keď hrajú len posledné husle. Skrátka sa jedná o geniálnu bojovku s neuveriteľným Tonym Jaaom. ()

petaspur

Bojovný gymnasta předváděl neuvěřitelné kousky, honička v rikšách jistě byla originální (i když ne moc zajímavá) a to jsou veškeré klady tohoto filmu. Neustále ze všech úhlů opakované kousky hlavního hrdiny (Liga mistrů není moc dobrá inspirace pro film) mě vyrušovaly z projekce. Ono je to nakonec jedno, protože ve filmu skutečně nešlo o nic jiného, než ukopnout někomu jinému kolenem hlavu. ()

Disk

Zdá se, že začínám mít slabost pro tyhle namakané hošany. Tony Jaa je neskutečný borec, opravdu nechápu, kam na ty nápady chodí. Jeho bojové exhibice jsou super. Scénář je sice blbý, ale tady na to kašlu, protože děj (který mimochodem dává smysl) zde v žádném případě není to hlavní. Je hlavně akční vymývárna, která posadí na zadek (chtěl jsem použít vulgárnější variantu tohoto slova, ale asi by mi to neprošlo) většinu současných západních snímků tohoto žánru. Občas opravdu neuškodí si pustit nějakou akční vymývárnu. ()

666teen

Nějakej thajskej Pepik se vydá do víru velkoměsta hledat uraženou hlavu místního uraženého božstva (nedám úrodu, dokud mi nevrátíte hlavu) a jeho peripetie v metropoli. Tolik chabý scénář. Ovšem! Onen Pepik je pekelně namakaná bojová mašinka, což ukáže všem nespočetným záporákům. A jízda je to veliká, protože jeho schopnost nakopat (nejen) prdel komukoli a kdykoli je nevídaná. Milovníci bojových umění mohou přidat až libovolný počet hvězd. ()

HAL

Jsem tu jediný kdo od filmu očekává i něco jako herce, příběh, scénář nebo režii? Ano, akční scény jsou dobré a se slušnou choreografií, ale nejsou ani nic geniálního a jejich velkou vadou je několikanásobné opakování efektnějších kousků - dobrý režisér by měl vše podstatné vypíchnout najednou a ne při čtyřnásobném zopakování několika různými kamerami, navíc ve zpomaleném záběru. Jenže kromě těch akčních scén je všechno naprosto příšerné - příšerný příběh o vidlákovi z vesnice snažícím se získat zpět hlavu budhovy sochy, příšerní herci odříkávající ještě příšernější repliky, no prostě humus. Jako sestřih několika dobrých soubojů to ujde, ale jako film je to odpad. ()

mzss1

Tak jsem si řekl, co takhle zkusit filmy s Tony Jaa. Byl jsem zvědavý jaké má bojové dovednosti a sakra ! Spadla mi čelist, Tony Jaa je neskutečný borec a ovládá opravdu perfektně své bojové umění. Celkově je to tak pro mě trochu změna pozorovat jako celek tento Thajský film. Je to trochu jiný typ filmu než jsem zvyklý, ale jak říkám, chce to taky změnu než furt ty americký akčnáky. Celkově příběh není nějak úchvatný, ale drží si svoji pozornost. Úvod je celkem zajímavý, ve věřící vesnici ukradnou posvýtnou hlavu a Tony Jaa jako jejich hrdina a jediný z vesnice, který ovládá tak dokonale bojové umění jim slíbí, že hlavu najde. No, pak se to trochu táhne, první 1/3 filmu se celkem vleče, ale pak už se to rozjede a to myslím nejen soubojově, ale tak i řetězení postav, dokáže většina postav zabavit. Film není nějak o třílení, ale hlavně je zaměřený na bitky. Třeba se mi nejvíc líbila akční naháněcí linie - teda jako pronásledování na ulici, kdy Tonyho pronásleduje dost týpků. Takže jsou zde bitky i v soubojnickém klubu a já nevím, veškerá bitka je skvělá, Tony se s nikým nemaže. Závěrečné finále také hodně akční. Herecké obsazení je celkem dobré. Tony Jaa není nějaký herecký talent, ale dokáže zaujmout. Ostatní mě celkem bavily, ale přeci, je to Thajský film, tak je zde poněkud jiná mentalita, některé postavy se chovají moc praštěně a jinak, ale nevadí. I si troufám tvrdit, že byl film místy komediálně sladěn, což v některých scénách je zbytečné a v některých se celkem pousměju, ale nemuselo to být. Kdyby byl film brán vážněji, byl zde lepší úvod a ta první 1/3 se tak netáhla, tak bych neváhal dát plný počet. A ještě tak vylepšit hudbu, která zde moc nebyla - moc jsem ji nezaznamenal. Takže i tak ve výsledku vidím parádní Thajský akční kousek ke kterému se ještě určitě vrátím. Chyb má film opravdu málo. Bitky jsou perfektně natočeny. Takže celkově hodnotím na zasloužených 82% = **** ()

InJo

Parádně drsný masakr, ve kterém o četné zlomeniny opravdu není nouze. Po pomalejším (avšak ne nudném) začátku přichází nehorázně nadupaný bojový akční film. To, co pro Chana, Woo-Pinga a jim podobných znamená do detailu vypiplaná choreografie a baletní lehkost, tím je pro Tonyho Jaa (toho bych chtěl za kámoše;) a spol. těžkotonážní a nekompromisní naturalismus. BTW kaskadéra bych v tomhle filmu dělat vážně nechtěl. Nejednou jsem měl při sledování těch božských rvaček vyražený dech... Už se nemůžu dočkat "Tom Yum Goong" a vůbec dalších Tonyho filmů / řežeb... 90 % ()

Legas

Sport (jakýkoliv) nesleduju, ale Tony Jaa mě svým atletickým výkonem doslova nadchnul. Kdybych měl hlasovat v anketě sportovec roku, jednoznačně bych jej nominoval. Zápletka je naprosto primitivní, ale o to tu nejde. Film (nebo spíš Tony samotný) se postupně rozjíždí a posledních 40 minut je opravdová lahůdka pro vyznavače bojových umění. Ong-bak je osvěžením a znovuvzkříšením svého žánru. Nejsem sice fanouškem bojových filmů, spíš se jen rád občas podívám, ale tenhle film (resp. Tony Jaa) mě docela dostal. ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění