Ong-bak

• Thajsko Ong-bak (více)

Ong-bak je dvesto rokov stará soška Budhu, ktorá pochádza z čias thajsko-barmskej vojny. Keď z chrámu thajskej dediny Nong Pra-du ukradne zločinec Don (Wannakit Sirioput) hlavu vzácnej sošky Ong-baka, vidiečania vyšlú do Bangkoku svojho hrdinu, mladého bojovníka Tinga (Tony Jaa), aby vrátil ukradnutú sviatosť. Sošku musí priniesť skôr, než nastane Veľký sviatok, inak dedine hrozí nepriazeň bohov, ktorá môže spôsobiť jej skazu. V hlavnom meste Ting vyhľadá krajana Humlaea (Petchtai Wongkamlao), ktorý si hovorí George a pohybuje sa ako špekulant v podsvetí. Čestný vidiečan presvedčí malého mestského gaunera, aby mu pomohol v boji za správnu vec. Mladý bojovník Ting musí poraziť nielen zlodeja Dona, ale aj jeho obludného gangsterského bossa Komtuana (Suchao Pongwilai) s elektronickými hlasivkami. Na svojej ceste musí podstúpiť mnoho zápasov, bitiek a naháňačiek, v ktorých uplatní svoje majstrovské bojové umenie Muay Thai. Jeho majster mu ho vždy zakazoval používať v súkromí, ale teraz nastal ten správny čas. Bojové majstrovstvo pomôže Tingovi poraziť zloduchov a zachrániť rodnú dedinu pred skazou. (TV JOJ)

dzej dzej

Vytříbená podívaná na oddych po náročném dni... Chatrný a nelogický scénář, šílená thajština, honičky jak ze slapstick-comedy, dušínovský hlavní hrdina... a hlavně souboje - virtuozní a úchvatné. Tony Jaa je velmi špatný herec a velmi velmi dobrý bojovník muay thai. Ong-bak je velmi velmi velmi dobrý film - v určitých měřítcích. Pokud je přijmete za svá, budete (stejně jako já) opravdu spokojeni. ()

Jordan

mám chuť byť dobrý a naivný a preto dávam tomuto príbehovo naivne jednoduchému filmu plné hodnotenie - úprimný nývrat k oldschoolovému ázijskému mláteniu s nepoškvrneným a neporaziteľným hrdinom okorenené o humor a hlavne DOKONALÚ akciu; veľmi dobre som sa bavil; ()

Anderton

Predstavte si, že Ong bak je americký film s Jetom Li a nejakým aroameričanom v hlavných úlohách, mal by presne ten istý dej, tie isté dialógy a rovnako zvládnuté akčné scény. Tipujem, že väčšina by hodnotila dvoma hviezdami a hovorila niečo o tom, že je to typický americký výplach. Ong bak myslím zajalo publikum svojou exotickosťou, lenže pre mňa je to stále maximálne tupé akčné béčko, kde sú mi bojové scény v tej záplave tuposti absolútne ukradnuté. Či je to aj tým, že nie som fanúšikom žánru, ťažko povedať, ale zábavný mi tento film v žiadnom ohľade nepripadal. No a hudba to všetko zaklincovala. ()

Kothy

Asijské akčňáky sice moc nemusím, ale tohle mě zaujalo. Zápletka s ukradenou hlavou Buddhy je sice dost banální, ale pro tenhle film stačí. Mladý Ting se tedy vydá ji dopravit zpět do vesnice. To ale vůbec nebude jednoduché. Během svého hledání se xkrát dostane do potyčky s někým, koho musí srovnat. Samotné turnajovky mě ani tak nebraly, jako akce a akrobacie v ulicích. Tony Jaa je neskutečně ohebný a tímhle filmem dost prorazil. Uvidím dál. "Chceš tu hlavu?" ()

teutates

Musím priznať, že tvorcovia filmu tak ako thajske prevedenie ma spočiatku veľmi nelákalo - mal som tento snímok dlhú dobu doma, kým som naň pozrel! Avšak jeden večer sa mi stal osudným... Tony Jaa ma zasypal nesmiernym množstvom kopancov a pästí... Na oko jednoduchý príbeh plný akcie, pre thajský národ kult zvaný Ong-bak... Tony Jaa za celý film nepoužil ani raz kaskadéra. Kvôli zlomeným kostiam a natiahnutým svalom sa predlžilo aj natočenie tohto filmu. Tento snímok môže kľudne konkurovať svojim hollywoodskym protivníkom, aj napriek tomu, že rozpočet tohto filmu by nestačil ani na zaplatenie herca... Ong-bak je doslova akčným snímkom, ktorého prevedenie na dnešnom konkurenčnom poli je viac než dôstojné... 7/10 ()

swamp

Tony Jaa je něco jako kombinace Jackieho Chana a Bruce Leeho. Aby mi bylo rozumět.. jeho bojová technika je šíleně rychlá a přesná, kombinuje prvky parkuru a příběh je lehce dementní. :) No.. ale podívaná to je, jde vidět, že herci si okusili své (hlavně bez jakýchkoliv lan a podobných záležitostí), což dokazuje i to, že nejlepší scény jsou opakovány, aby si je divák mohl vychutnat. :) ()

predators

Je znát, že se zde všichni učí. Všichni všechno, kromě bojového umění a kaskaderských kousků. Ty jsou jednoznačnou ozdobou jinak průměrného asijského béčka. Toho pravého ořechového jsme se dočkali o pár let později, takže abych byl férový, dám, co si Ong-bak zaslouží, tedy onen průměr. 55% ()

Ratemus

Tony Jaa je blázen, největší respekt má u mě za to, že všechny ty kousky si dělá sám. Není v tom špetka příběhu či nějakýho poselství, ale to u tohoto vůbec nevadí, souboje jsou neskutečný, chvílema Tony připomíná Chana. Jde vidět, že i thajci umí natáčet pěkný bojový film. ()

PetrPan

Film, kterým  Tony Jaa  prorazil.  I cizí hlavou zeď. Další filmová připomínka díkybohu stále ne mrtvého žánru čistě bojových filmů. Zápletka o ukradené hlavě sochy je stejně "co to kurva je?" jako v případě sesterského Tom yum goong, ale to pochopitelně není žádné překvapení. Síla filmu opět spočívá v soubojích a ty jsou jak jinak než špičkové. A to ať se jedná o de facto pouliční parkour, tedy kudy je možné proskočit, od čeho se odrazit, kam dopadnout, ale hlavně, jak to choreograficky vymyslet, aby se tomu dalo věřit a jen zírat s otevřenou hubou. K tomu kapka poctivé arénovky s různorodými bijci a na pětku je opět zaděláno.  Tony _Jaa rulez! ()

Slarque

Akční a bojové scény jsou výborné. Nebýt toho, že zbytek filmu marně předstírá, že má nějaké postavy, příběh a scénář, bylo by to dokonalé (70%). ()

klerik

Miestami až neznesitelne stupídne pospájané akčné scény. Čisto žltý humor a k tomu nejaká myšlienka. Klasický "čínsky" flm, ktorý nepostrehol, že od čias "Moje kung-fu je lepšie ako tvoje" a "Ty si urazil môjho majstra" uplynulko už zopár rôčkov. Naháňačkové scény potešia hlavne fandov Jackieho Chana a surové bitky asi každého. Film má v sebe toľko krásnych premetov a kopov, že to vyváži aspoň desať filmov (len niekedy som mal pocit, že kvôli snahe o zaradanie všetkých zbraní, prostredí a úderov do jedného filmu, strácajú tvorcovia kontakt s už tak slabým scenárom). JACKIE CHAN+VAN DAMME A práve tá VanDammovská časť pôsobí rušivo, lebo pchať v dnešnej dobe do akčného filmu súboje v ringu je dosť povážlivé (jedna scéna priam kopíruje Kickboxera)... A "nová hviezda bojových umení" bude mať dosť ťažké preraziť už len z jednoduchého dôvodu - má hlas asi ako Káčer Donald. Bruce Lee je mŕtvy, Jackie Chan starne, Jet Li stále blbne na lane a Donnie Yen akosi pomaly stúpa hore, či ho predbehne Tony Jaa je vo hviezdach... Ale "real fight" po Ong-baku ožije určite aj mimo Thajska či Číny... ()

Chrustyn

Skvělý akční film s bojovými scénami, které se opravdu jen tak nevidí. Sice chvíli trvá než se film rozjede ale pak to opravdu lítá. Skvělé jsou nejen bojové sekvence ale také různé kaskaderksé triky (např. útěk před gangstery kde hrdina zdolává různé překážky je vážně pastva pro oči), které režisér často ukazuje i z jiných úhlů. Škoda, že režisér nezvládá tak dobře jako bojové sekvence i jiné akční složky filmu (motorková honička byla spíše trapná). Ale určitě to stojí za vidění. A nejen jednou. ()

Hellblazer

Áno, bojové scény sú ukážkové a Tony Jaa má pred sebou sľubnú budúcnosť ale problém je v tom, že film sa opiera len o to, pretože scenár je otrasný a herecké výkon na zasmiatie ( ten koniec sa fakt nedal pozerať ). Pokiaľ ste ale fanúšik bojových filmov kľudne si pripočítajte ďalšie 2*. ()

Jirka_Šč

Poctivá ruční práce. Nezapomenutelná je pro mě recenze z tehdejší Cinemy, kterou dodnes dokáži citovat: 1) "Tony Jaa ma klouby z gumy, svaly z ocele a herecké umění ze dřeva, což však pranic nevadí." 2) "U takovýchto filmů odkládáme slovník filmového recenzenta a nahrazujeme ho slovníkem sportovního komentátora." 3) "Jsou tři druhy bojových filmů. Ten první vzbuzuje v člověku primitivní pocit si do někoho také bouchnout. Po shlédnutí druhého začneme studovat a trénovat bojové sporty. Při třetím typu sedíme v kině s otevřenými ústy a ptáme se sami sebe: Jak je tohle sakra možný?" ()

Yardak

Souboje jsou perfektní a i často zajímavě vymyšlené. Dokonce věřím, že Tony Jaa je Bruce Lee 21. století, jenže film je celkově mezi 3-4 hvězdami. Za často stupidní kecy, občasnou nudu a o scénáři u thajské bojovky není potřeba se ani zmiňovat, proto tedy (jen) lepší 3. ()

Dr.film

Moc bych Tonymu Jaa přál úspěšnou filmovou kariéru. V tomto žánru si momentálně nemohu vybavit herce, který svým akrobatickým projevem v poslední době tolik vyráží dech. Čistokrevné výkony "gumového muže" bez drátů a blue-screenu, valí oči ven nejednomu divákovi. Vše točeno a stříháno zásadně na efekt, zato v bravurním formalistickém hávu. ()

Natascha

Sice to je jen exhibice bojových umění, ale sakra efektní exhibice. K zjištění, jestli se hypotetickému divákovi bude film líbit, doporučuji přečíst Mariusův příspěvek:-D ()

anais

Příběh nehraje roli. Mladík z vesnice jede do města najít ukradenou hlavu sošky boha Ong-baka. V prostředí bankogského podsvětí se mu bojová umění budou velice hodit. Asi tak první půl hodina je nudná (nepočítám li pěknou úvodní scénu s lezci na strom). Potom přijde na řadu honička v ulicích, kde hrdina ladně přeskakuje různé předměty pletoucí se mu do cesty. Zní to obyčejně, ale právě tady začíná ta pravá podívaná. Tony Jaa není herec. Nesnaží se svou postavu ni trochu psychologizovat, dát ji charakter, jak to uměl Bruce Lee. Je maximálně soustředěn na svůj strhující fyzický výkon. Všechno ostatní jde stranou. Je jedno, že hrdina se ke všem zápasům a problémům dostane takřka náhodou a že vedlejší postavy jsou daleko za hranicemi uvěřitelnosti. Jednoduše řečeno, když Tony poprvé proskočí těsnou škvírou mezi dvěma skly, nebo když udělá salto skrz smotaný ostnatý drát, tak vás prostě dostane. Naštěstí pro diváka se ke konci film dostává do čím dál tím rychlejšího tempa, takže myšlenky na zbytečně dlouhou expzoci zůstávají kdesi v dáli. Finále je strhující. Napadlo mě, že pokud bychom chtěli získat skutečně DOKONALÝ film, film, který by se dal označit antickým slovem kalokagathia (harmonie těla i ducha), potom by třeba Bergman musel natočit film s Tonym Jaa - díky této fůzi by vzniklo skvělé seversko-thajské psychologické akční drama, které by ve světě filmu nemělo obdoby. ()

GigaPudding

Zajímavě neokoukaně působící scéna soutěže mladíků na vzrostlém stromu je jen předkrm ke krátkému nakouknutí do tréninku Tonyho Jaa, který je naprosto precizní, že na diváka zapůsobí každý pohyb svalů, což je navíc umocněno oblečením (nebo spíš neoblečením). Toto je ovšem, ale jen ochutnávka dokonalého zvládnutí technik bojového umění, která následuje dále ve filmu. Přesně o tomto totiž Ong-Bak je, o úžasných a technicky dokonalých bojových scénách a bezchybných pohybech těla. Příběh může být jednoduchý, ale prostě kdo nedá ***** ani po shlédnutí bonusového dokumentu o natáčení tohoto filmu, tak ten tomu prostě nerozumí. :) ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění