Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiální text distributora)

Benedygtus

Je to klidny, napinavy a az na jednu scenu povedeny. Film, ktery ma, co rict. Stejne jako vsichni ostatni, kteri film videli i ja musim vyzdvihnout hl. postavu Eda Crane, ztvarneneho B.B. Thorntonem. Ikdyz to neni komedie, opravdu jsem se hodnekrat zasmal/pousmal nad skvelymi dialogy a jako spravne "krimi" je tam opravdu plno zvratu, hlavne v pribehove linii, coz me opravdu bavilo - ona nepredvidatelnost. ()

Mistickzz

Prišlo mi to ako film natočený pre fainšmekrov. Precízne zábery, pomalé tempo, excelentní herci na čele s Thortonom a príjemná hudba. Spolu s kvalitným scenárom to tvorilo príjemný štedrodenný film. 82% ()

BluT

Skvěle natočené krimi. Ač to vypadá, že film má velmi klidné tempo (kvůli postavě Eda Cranea), pořád se něco děje a příběh se neustále někam posouvá, postupně graduje, pak přidá novou zápletku a znova se rozuzluje, ale přesto krásně plyne a vše je absolutně přehledné. Spousta režisérů by se od pánů Coenů mohla učit. 90% ()

Hopper

Film noir, ktorý má svoje čaro. Tempo je veľmi pokľudné, Thornton, toho veľa nenahovorí, napriek tomu jasne film ťahá. Coenovci sa zase raz prekonali príbehom o looserovi, ktorý má ešte aj smolu. Ale pokiaľ radšej niekto ulietava na Spidermanovi, asi by sa mal filmu veľkým oblúkom vyhnúť. ()

cab

Opravdu nevím, co všichni na tom vidíte. Pár zajimavých věciček tam bylo, ale jinak mě tento noir snímek neohromil. Není to můj šálek čaje. Thornton exceluje jako vždy a tahle role mu fakt sedla, to se musí nechat. 40%. ()

Revolver

Bratři Coenové zkrátka umí a tohle skvostné dílko to jenom potvrzuje. Muž, který nebyl je excelentně napsaný noir ve stylovém černobílém kabátu, šitém na míru bravůrnímu Billy Bobovi, který podává strhující a velice suveréní výkon. Opravdu nezapomenutelný film. ()

wosho

Můj nejoblíbenější film bratří Coenů a BB Thorntona. Tento flegmatickej milovník nikotinu mě přirostl k srdci víc než flaška vodky. Nemá ani jedinou, malinkou chybičku. Bravůrní scénář, žádné prázdné postavy, ale samé opravdové existence-od lolitky přes manželku, po právníka (navíc všechny postavy jsou vhodně obsazeny a to i ti nejposlednější-stačí si všimnout tšch"ksichtů" na rodinné oslavě, či v soudní síni) . Navíc jasně dokazuje, že jen černobílá kamera dokáže vystihnout tu správnou atmosféru, ten nádych dokonalosti co se ztrácí v našem barevném světě. ()

MaaaR@

Vynikající Billy Bob, opět skvělá Coenovic "dvorní" herečka Frances McDormand, jednoduchý příběh propracovaný do hloubky. Nechybí ani klasické groteskní okamžiky, dodávající filmům těchto bratrů to "něco navíc". I ty vedlejší role zahrané a propracované do detailů. To, plus celá ta noir atmosféra ve výsledku působí úchvatně, ač nevesele. ()

xmozek

Jak napsal golfista, jednotlivým prvkům není co vytknout, ale celkový dojem byl nemastný neslaný. Tenhle film určitě má svoje kvality, ale mě bohužel minul hodně velkým obloukem. Ale všudypřítomné piano navozovalo opravdu zvláštní atmosféru. ()

Badseeds

Příběh, který mě při jeho sledování úplně pohltil. Billy Bob je tu nepolapitelnej, stejně jako ten kouř z jeho cigaret. Stíny stromů v obličeji, coby filmařská vychytávka, částečně jakoby skrývaly skutečnou povahu holičovo zámerů. Čím více je však zkoumáme, tím víc nám pravá povaha uniká. Oslí můstek s účesy byl také prima nápad. Bavila mě celá ta "Coenovská mnohoznačnost." Coeni jsou prostě dobří - a každý to vidí. ()

HarryBlock

Na prvý pohľad to má s noirovskou detektívkou spoločné len dobu, do ktorej je príbeh zasadený a hrdinu v klobúku, ktorý neustále fajčí. Štruktúra klasickej detektívky sa skladá z dvoch príbehov, v príbehu1 postavy konajú a v príbehu2 sa dozvedáme o ich konaní, pričom tieto dva pribehy rozdeľuje vražda, spolu s ktorou obvykle začína aj syžet. Noirovky tieto dva pribehy spájajú, syžet začína ešte skôr ako príbeh2 napr. Big Sleep začína vyšetrovaním vydierania a až po nejakom čase prichádza vražda podozrivého z tohto vydierania čo celú vec značne skomplikuje, podobne tak nejak to je aj s Mužom, ktorý nebol akurát že ten stojí na druhej strane zákona. Teda hlavná postava, cez ktorú vnímame udalosti a ich následky, je pôvodca vydierania a stane sa aj vrahom, čo celý príbeh posúva niekam do roviny Dostojevského Zločinu a trestu(takže napätie nevyvoláva otázka kto vraždu spáchal, ale či ju polícia vyrieši) s tým rozdielom, že postava nemá šancu slobodne sa rozhodnúť či vraždu spáchať alebo nie, pretože v danom okamihu je k nej skôr prinútená. Rovnako ako v noirovkách sa, ale vražda stáva podružnou, pretože polícia usvedčí niekoho iného, teda pozornosť hlavného hrdinu sa začína upierať inam, mení sa motivácia(dokonca niekoľkokrát) dej sa teda zámerne rozpadá na epizódy, čím sa podtrháva hrdinove smoliarstvo a neschopnosť čokoľvek v živote dotiahnuť do konca. Muž, ktorý nebol je teda geniálny postmoderný miešanec umenia s brakom. Opäť je to vlastne len taká hra osudu a náhody, ktorá sa tiahne celou tvorbou coenovcov ako červená niť, akoby sa každým svojim filmom snažili poprieť sartrovu tézu, že človek si môže slobodne voliť svoj osud. ()

kobe6

Coeni in your face. Toto je ten jejich filmový směr. Naprosto obyčejný člověk se dostane do naprosto neobyčejné situace. Ještě, když v tom není sám a vrací se problémy, které myslel že ma za sebou...jo to je perfektní tragedie. Bratři mě zase dostali a Francesku? tu ženskou prostě miluju. ()

Ještěřák

Po dvou dnech od shlédnutí jsem na to přišel. Joel Coen = pejsek, Ethan Coen = kočička a MUŽ, KTERÝ NEBYL = jejich společný přeplácaný dort. Ten film má luxusní nadbytek kladů, má Birdy, apatického a salátózního hrdinu, šíleného právníka, ostrou noirovou kameru a vůbec se nedá dopředu číst. Přeplácanost a mrzká uvěřitelnost zabila mnohé. A bouračka při pokusu o orální sexík, to už ten konec víc ani pohnojit nemohli. Je to přesně ten typ vyumělkovaného filmu, při kterém si na konci říkám, a to jsem se měl z toho jako posrat?! (60%) ()

Itar

Noir, jenž není noirem. A právě proto je to tak zatraceně stylově coenovský. Billy Bob Thorton exceluje, Carter Burwell je skvělý, jako ostatně vždycky... no a Scarlett Johansson v závěru také potěší. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků