Muž, který nebyl

The Man Who Wasn't There

Muž, ktorý nebol

Drama / Krimi

Velká Británie / USA, 2001, 116 min

Bravúrne nakrútený a zahraný film noir o rútení sa bezvýznamného smoliara do osudovej priepaste. Len škoda, že scenár po koncepčne brilantnom vykladaní kariet na stôl v prvej polovici v tej druhej trochu zakopáva, kľúčové zvraty pôsobia nadstavovane a ten úplne posledný z nich viac škodí ako vylepšuje. *** POZOR, SPOILER!*** Scéna s točiacou sa puklicou mala dopadnúť inak a Ed mal zostarnúť s vedomím, že zničil aj to posledné, najčistejšie, na čom mu záležalo.(23.12.2005)

Coenovic bratři + Billy Bob + nápaditý a originální scénář = nezapomenutelný film(31.7.2005)

Vynikající dílo bratrů Coenových, kteří si ho sami napsali, zrežirovali a produkovali. Výsměch obyčejnému člověku, který si chtěl pouze splnit svůj sen...... Černobílé zpracování filmu dokonale sedlo, B. B. Thorton vynikající jako vždy, kamera úžasná, režijně spolehlivé a vše dokresluje krásná hudba. Pro mě čtyři a půl hvězdičky, ale budu na to koukat ještě jednou tak dávám zatím čtyři.....(28.12.2007)

Naprosto nádherný film, pro mne určitě nejlepší od Coenů a to nejen pro výkon skvělého Billy Bob Thorntona, černobílou kameru, výborný scénář, ale i pro dokonalost každého záběru a vypravěčský způsob hlavního hrdiny. Všichni herci zahráli výborně, na což jsem u Coenů celkem zvyklá, ale Billy Bob Thornton byl prostě neuvěřitelný, můžete se celý film soustředit jen na něj a skvěle si to užijete.(28.9.2005)

K filmu jsem přistupoval s nedůvěrou. Abych pravdu řek, tak mi neni zrovna moc po chuti, když někdo v roce 2001 natočí černobílej film. Navíc hned na začátku je zpomalená scéna, do toho ta klavírní hudba... Měl jsem obavy, aby to nebyl ukázkovej případ vítězství formy nad obsahem. Ale moje obavy se naštěstí nevyplnily a já jsem se zase po delší době dočkal skvělýho filmovýho zážitku. Dokonce jsem si to pustil asi po hodině hned znovu, což se mi opravdu moc často nestává, abych se na film podíval hned 2× po sobě. Výborná atmosféra, naprosto přirozený herecký výkony a pro Coeny několik typickejch zvratů v ději. To dělá z Muže, který nebyl (aspoň pro mě) druhej nejlepší film od Coenů (nejlepší je Big Lebowski). A že těch dobrejch filmů už natočili hodně. Jinak černobílá tam vyloženě seděla, v barvě si to nějak nedokážu ani dost dobře představit. Můžu chválit v podstatě cokoliv, těžko hledat na filmu nějaký chyby. Po delší době dávám bez nějakýho velkýho rozhodování 5 hvězdiček. Dost mě překvapuje, že tohle neni v TOP 200.(4.9.2008)

• - Název filmu je převzat z básně "Antigonish" amerického autora Hughese Mearnse. (Avalon820)

• - Inspirací k natočení tohoto snímku byl plakát, na který bratři Coenovi narazili při natáčení Záskoku. Zobrazoval obrázky různých účesů a byl vytvořen ve stylu čtyřicátých let. (Tygrys)

• - Ed Crane (Billy Bob Thornton) nosí hodinky značky Elgin. (dyfur)