Muž, který nebyl

The Man Who Wasn't There

Muž, ktorý nebol

Drama / Krimi

Velká Británie / USA, 2001, 116 min

Jsem nesmírně rád, že film "Muž, který nebyl" tady byl, protože poukázal na něco zvláštního - na pomíjivost bytí, smysl obyčejné existence, na funkci bezvýznamného člověka ve společnosti. Z té stinné stránky nutno podotknout. Pasivní, ale díky excelentnímu B. B. Thorntonovu ztvárnění charizmatický introvert Ed nevzbuzuje zájem o okolní svět a ten zas o něj. Co spáchal je přehlídnuto, ale cizí prohřešek mu přišit je, hlavně, že společnost má své viníky a řád je zachován. Ed Propluje životem jakoby nic, jakoby nebyl a divák si až se závěrečnými titulky uvědomí, jak je motiv a název filmu neuvěřitelně trefný. Režisérská práce je mistrovská a díky ní má Muž, který nebyl tu správně tíživou a abstraktní atmosféru... Snad jen proto, že se nejedná o úplný vrchol divácké zábavy to na těch 5* necítím. 8/10(30.11.2008)

Přiznávám, že všechny ty hrátky s noirovou formou mě naprosto převálcovaly. Samotný příběh o člověku, který je tak bezvýznamný, že vypadá, jako kdyby vůbec neexistoval, je dobře vymyšlený, ale nevím, jestli by, nebýt té výše zmiňované formy, na mě tak zapůsobil. Režie, celé to nasvícení, scéna havárie a Scarlett Johansson. Tyto věci bych vyzdvihl zvlášť.(6.12.2005)

Nemám slov. The Man who wasn´t there je zkrátka a dobře excelentní (existenciální) záležitostí, která se nedá popsat, to se prostě musí vidět. A ne jednou. // Taková potemnělá black_and_white americká krása v podání charismatického Billyho Bob Thorntona. Další kousek bratří Coenů, ke kterému se rozhodně budu vracet.(26.2.2010)

vynikajici snimek s famoznim Thortonem, ten jeho klid za kazdy situace byl uzasnej(30.1.2005)

Coenovci a Roger Deakins žonglují s formou a žánrem v retro rukavičkách. Extáze.(29.12.2008)