Dračí život Bruce Lee

• USA Dragon: The Bruce Lee Story (více)

Životní příběh krále kung-fu filmů, který vedl z ulic Hongkongu až k hvězdné slávě... “Vždy buď sám sebou. Projevuj svou osobnost a vždy si věř”. Legendární herec kung-fu filmů Bruce Jun Fan Lee se narodil v San Franciscu a dětství prožil v Hongkongu. Jako třináctiletý začal studovat bojová umění, ale věnoval se i tanci. V osmnácti letech odešel do Spojených států a zde se zformovalo jeho vlastní bojové umění Jeet Kune Do, které Bruce Lee předával řadám svých studentů. Filosofie Jeet Kune Do spočívala v jednoduchosti, přímosti a osobní svobodě. Hollywood objevil Bruce Lee v polovině 60. let, ale průlomem v jeho kariéře se stal hongkongský film Velký šéf, který se setkal s obrovským úspěchem. Následující filmy “Malého draka” z Bruce Lee udělaly mezinárodní hvězdu, která ale zářila jen velmi krátce. Bruce Lee zemřel náhle v roce 1973, ve věku nedožitých 33 let... Film Roba Cohna představuje Bruce Lee nejen jako odhodlaného bojovníka, filozofa, filmovou hvězdu i muže stíhaného temnými démony, ale především jako nesmrtelnou legendu. (Česká televize)

RigorMortis

Film vychádza z knihy, ktorú napísala Bruceova žena. Neviem, či nie preto, ale v popredí je tu hlavne "rodinná dejová línia". Natáčanie filmov sa tu mihlo len párkrát, detstvo hlavného hrdinu odbili a Bruceov sen o rozširovaní kung fu v USA, kedy začínal s Wing Chun a nakoniec si vytvoril vlastnú cestu v podobe Jeet Kune Do, prešli tvorcovia nejak zrýchlene. Napriek tomu som mal z filmu celkovo dobrý pocit. Hoci je Bruce pre mňa osobne viac bojovník než herec, nebol tu ale prezentovaný iba ako "čínska mlátička z lacných kung fu filmov" (ani ho neparodovali ako v Tenkrát v Hollywoodu). Naopak, predstavili tu aj jeho intelektuálnu stránku - okrem bojovníka a herca mal aj vyštudovanú vysokú školu a jeho znalosti filozofie sa premietli aj do jeho pohľadu na bojové umenia. ()

Filmaris

Zaujímavé a podarené spracovanie životopisu Brucea Leeho a jeho cesty. Ak niekto videl jeho filmy alebo čítal knihy, tak po tomto filme hneď zistí, že vo filme sú nepresností a nie všetko sa tak naozaj stalo. To je, ale presne to, čo mne sa na tomto filme veľmi páči inšpiruje sa, motivuje a snaží sa zachytiť Brucea ako človeka, ktorý si šiel za svojím aj napriek rôznym prekážkam. Je tu humor, akcia, skvelé súboje, ktoré miestami mohli byť lepšie natočené konkrétne uhol kamery. Je tu romantika, dráma a trochu aj toho hororového prvku na spestrenie. Linka s démonom sa mi veľmi páčila a zobrazenie vnútorného strachu v takom to prevedení bolo super. Krásny mix všetkého do toho príjemná hudba, ktorá veľmi pekne podchycuje jednotlivé scény. Jason Scott Lee zahral Brucea Leeho výborne a som veľmi rád, že si dal na tom záležať. Sem tam pôsobil až desivo samozrejme v dobrom slova zmysle. Tento príbeh o jednej z najväčších legiend bojového umenia odporúčam naozaj každému. Je to pekný odkaz s veľkou myšlienkou. ()

Filipes

360 hodnocení a 100 komentář. Je mi ctí, že jsem zrovna při těchto numerech mohl sledovat život zakladatele Jeet Kune Do. Považuješ-li něco za nemožné, snaž se jednu možnost najít. Bruce Lee 27.11.1940 / 20.07.1973 ()

ali-n

Bruce Lee. Pozerajte sa na neho z akéhokoľvek uhla. Možno len nadbytočne preceňovaná ikona, jeden z mnohých, nulový herec a režisér na zváženie. Pre mňa veľký bojovník, muž s energiou, ktorá napĺňa generácie napodobiteľov a nasledovníkov, človek, ktorý sa nechcel vzdať, učiteľ, ktorý nerobil rozdiely, filozof, ktorý posúval hranice. Tento film mu vzdáva hold, ktorý si právom zaslúži. Ani ja po Big Bossovi nevstávam a netlieskam tak, ako to bolo po jeho premiére. V duchu sa ale klaniam húževnatosti, nezlomnej vôli a odkazu, čo po sebe zachoval. ()

walkingdead

Je to víc příběh založený na realitě než skutečný životopisný film, ale i jako akční film samo o sobě je to zajímavé, scény fightů jsou povedené, a i když vizuálně není J. S. Lee úplně věrná kopie Bruce, hraje to velmi slušně včetně jeho typických grimas a skřeků. Okrajově film naráží i na (vzájemný) rasismus mezi bílými Američany a Asiaty. Je fakt, že v 60. letech bylo pro kohokoli "barevného" složité dosáhnout v USA nějakého úspěchu. Zdejších cca 72 % odpovídá i mému hodnocení. ()

JackieBliz

Ale co, dalo se na to dívat. A vlastně to bylo i hodně zajímavé, bohužel v některých chvílích se projevil talent našich milovaných režisérů a scénáristů z Hollywoodu zasadit do jakéhokoliv filmu romantické scény. Což o to, já mám romantiku ráda, a v některých chvílích jsem si i vzdychla, jak se to krásně milují, ale takové ty otřepané scény, fráze, pohledy...Prostě najdeme v každém druhém bijáku z Ameriky. ()

Marty_cihi

Líbilo se mi to. Ikdyž to nebyl po filmové stránce zase takový majsterštyk, tak po příběhové stránce se nedá nic vytkonut. Možná proto, že ho napsal sám život. Je jenom škoda že zemřel tak brzo, kolik ještě mohl natočit filmů.... ()

Merenre

Nemám rád kung-fu ani kung-fu filmy (jestli to není zrovna kung-fu je mi u prdele, prostě nějaká ťamanská kopaná), ale tady je to naštěstí jen vedlejší doplněk k jinak pěknému, místy tajemnému a napínavému, a velmi sympaticky obsazenému příběhu, kterému nechybí ani příjemně rozverný humor. ()

brasek

Film ktorý oslovil fanúšikov Bruce Leeho a bol natočený v čase keď jeho sláva opäť na chvíľu vstala. Fantasy pointa nie je zlá, ale vo filme ktorý má byť životopisný nie je žiadúca. ()

Maverick

Celkem pěkně zpracovaný životopis. I když si myslím, že smyšlených věcí je zde pomalu stejné množství jako věcí pravdivých. Osobně se hodně zajímám o život a filmy Bruce Lee, takže mám různé výhrady ke scénáři. Ale pokusům v tomto směru velice fandím a Jason Scott Lee to zahrál opravdu výborně. ()

Vital

Nikdy jsem nebyl moc na vyprávění životních příběhů lidí,ale tento snímek se mi po stránce příběhu líbil,nevim jestli to takhle vážně bxlo,a co si do toho přidaly,ale romance a Jasona Scotta herecké výkonny jak bojové tak herecké na mě zapůsobyli velmi kladně...i když,nikdo nemůže být tak rychlý jako Bruce Lee... ()

Mr.Hackels

Ať už je to celé pravda nebo je toho spousta smyšleného, bavil jsem se od začátku do konce. Jednak mě fenomén Bruce Lee taky zajímá a to hodně a taky se mi moc líbí jak je to natočeno. Ode mně jistých pět hvězd. ()

sha.piro

Tento film má být věnován legendě - největšímu z mistrů bojových umění. Bohužel zde naprosto chybí to nejpodstatnější. Ze strany filmu je to věrohodnost - Scott Lee se podobá skutečnému Bruce Leemu asi jako náš Vladimír Menšík Vinnetouovi (Bieru Briceovi). Ze strany děje to nejvíce skřípe v tom, že v něm není ani vteřina toho, o co se Bruce Lee ve skutečnosti snažil - poznávat nové způsoby boje a z nich čerpat, vyvíjet se a tvořit vlastní jedinečný bojový styl, vyzívat další a další protivníky a učit se od nich. Proto, dle mého, je Bruceovu životu největším filmovým pomníkem dvojdílný snímek Legenda jménem Bruce Lee - Cesta za slávou a Ocelová pěst. Je v něm mnohem více z Bruceových začátků, od dob prvních tréningů až po jeho vlastní vyučovací lekce, obsahuje více soubojů, je v něm kladen důraz na duši a mysl, soustředěnost a jiné aspekty. I dějově je to mnohem lépe rozvedený. V Dračím životě je minutová scéna jak jako malý cvičí s "paňácou", pak už se ohání jako opičí král, odlétá do Ameriky, kde začne vyučovat pár spolužáků a poráží jednoho mistra za druhým - nevysvětleno jak toho vůbec dosáhl. Že by během hospitalizace v nemocnici zázračně prozřel a než se postavil znovu na nohy vymyslel nejúčinější chvaty? Co ale musím uznat a pochválit je herecký výkon Lauren Hollyové, která zde ztvárnila mnohem živější Bruceovu ženu, než ta šílená "chodící mrtvola" z Legendy a pak zjevující se démon. Jinak ztráta času... ()

Hutss

Je neuvěřitelné jakou má tento film sílu už soudntrack je užasnej a Bruce Lee je sám osobě ,,bůh" a film o něm je prostě sen. Podle mého nejlepší film všech dob , ale to vážně . Kung-fu miluji a proto taky si mě tento film tak získal. Žádné lepší hodnocení nečekejtej je to prostě krása a mohl bych to vidět milionkrát a stále bych to miloval . ()

Toolshed

Fakt, fakt dobrý film, ktorý si vždy rád pozriem. Super hudba, zaujímavý príbeh, ktorý pekne plynie... vlastne ani neviem, čo by som tomu asi tak vytkol. Neviem, do akej miery sú zobrazované skutočnosti pravdivé a vlastne mi to je aj jedno. ()