Reklama

Reklama

Experiment na válečné lodi Philadelphia odstartuje cestu desetiletími, cestu ze čtyřicet let vzdálené minulosti do rozžhavené současnosti Nevadské pouště. Podaří se ovládnout čas a změnit historii...? (LARS, spol. s.r.o.)

Recenze (56)

Stanley 

všechny recenze uživatele

Na tomto snímku je nepochybně nejpozoruhodnější fakt - byť to může vypadat opravdu fantasticky - že prvotním záměrem filmařů bylo nastínit skutečné události, k nimž (údajně) došlo při tajném experimentu, který americké vojenské námořnictvo provedlo 12. srpna 1943 s torpédoborcem DE 173 Eldridge (mimochodem loď v těch letech ve službách námořnictva skutečně působila a po válce byla prodána Řecku pod novým jménem Leon). Kam až v ději filmu můžou sahat jisté možné historické reálie a co je jen koření zplozené scénáristickou fantazií, není zcela zřejmé, v každém případě se ze snímku stává zajímavý pokus o zfilmování jedné legendy z neobjasněných záhad moderních vojenských tajemství, o kterých se veřejnost zřejmě nikdy nedozví skutečnou pravdu. Příběh jako takový je poměrně netradiční a poutavý, takže lze doporučit ke zhlédnutí. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Nebýt té apokalypsy v současnosti, mohl to být solidní béčkové sci-fi s cestováním časem, armádou a klasickou šablonou "osamělý hrdina získá nečekanou pomoc od buchty, ale pořád po něm všichni jdou, naštěstí se objevují intervalově, takže se stihne zamilovat, spářit a opepřit konec". Kdyby se nevracel zpátky a zase do pohádky, bylo by to na zamyšlení, takhle ale jen zaškrtli kolonku 100% happy end. Film, který vám připomene pár dalších kousků, ačkoliv většinu z nich předstihl (ty blesky a létající noviny mi hodně připomněly Terminátora natočeného shodou okolností ve stejném roce, Michael Paré je zase takový kříženec Hugh Granta a Dolpha Lundgrena. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"To nechápu. Německo a Japonsko jsou teď naši spojenci a Rusko nepřítel." Doba se zkrátka mění a přenos v čase o 41 let vpřed dává oběma hrdinům řadu důvodů k udiveným pohledům. Já mám rád konspirační teorie, ale událost známá jako Filadelfský experiment je i na mně celkem silné kafe. Pokud však někde zakopnu o spolupráci Tesly s Einsteinem, tak jsem si celkem jist, že jakékoli nemožné se v jejich blízkosti stává relativním. A tohle ztracení v čase bylo celkem v pohodě. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

V prvej polovici 80. rokov vzniklo viacero snímkov s podobnou dejovou líniou, ale s iným námetom ( napr. TERMINÁTOR, STARMAN ). FILADELFSKÝ EXPERIMENT patrí medzi ne. Dvojica, s ktorej jeden je návštevníkom z iného času ( sveta ), pričom ten druhý ´´domorodec´´ sa pokúša zachrániť priletencovi situáciu a dostávajú sa tak do rôznych nebezpečných situácií. Toto dielo má všetky ingrediencie, aký tento subžáner ponúka, ale nepretavil ho do stopercentného úspechu. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Na tyhle filmy je třeba nahlížet optikou doby v níž vznikly. Ne jen kvůli dnes už archaickým trikům a efektům u nichž slabějším jedincům cukají koutky od zadržovaného smíchu, ale i díky celkovému pojetí a zpracování. Jinak by totiž člověk musel filmu dát tak jednu hvězdu za námět. Někoho tak tedy bude možná šokovat, že já dal za 4. Mně to totiž chytlo. O tom co se ve skutečně za války v roce 1943 stalo na USS Eldridge) se dodnes vedou divoké diskuse. Jedni tvrdí, že loď zmizela na 10 sekund a cestovala časem do Norfolku, kde byla dokonce spatřena. Armáda a vědci tvrdí, že se pokus nestal... Ale věřte vědcům a armádě... :-), to už pak můžete věřit i konspiračním teoriím. Mně osobně je divné, že se nikde nedá dost dobře zjistit poválečný osud Eldridge. Námořnictvo není holubník. Existuje evidence vyřazených válečných lodí. Ví se tedy kdo ještě dosluhoval po válce, kdo byl obětován atomovým testům na pokusy či kdo byl jednoduše odprodán do šrotu, byť se jednalo o lodi ověšené válečnými metály a křtěné krví statečných amerických námořníků v bitvách Pacifiku. Tenhle film vznikl 4 roky po zajímavé Tajemné záři nad Pacifikem, kterou jsem měl tehdá ještě za komančů možnost vidět v kině. Nevím jestli se rozhodl těžit z úspěchu slavného předchůdce, ale opět se vydal na cestu časem... Jak jsem psal v úvodu, zpracování opomíjím. Jinak bych šílel hned v úvodu z neválečných jeepů, armádních poválečných trucků, lodí... Mně zaujal ten přesun v čase Davida. představte si, že je vám kolem dvaceti. Svět je ve válce a vy sloužíte u amerického námořnictva. A najednou se přesunete časem o 41 let časem vpřed. Vašim vrstevníkům je teď něco mezi šedesáti a sedmdesáti.. Z krásné holky se kterou jste chodili tančit, tajně jí sahali na zadek a doufali v něco víc je teď babička. Dozvídáte se, že rodiče už zemřeli... Z rodné farmy je benzínka u hlavní ulice a jen ten velký strom na křižovatce kam jste tehdá do kůry vyryli prvním nožem od táty své jméno stále stojí... Všechno je jinak. Vše je nové. Televize, auta, technologie... Film to nabízí lehce komediální formou, ale když se člověk zamyslí, uvědomí si jak moc se ušlo v technickém pokroku kupředu. A co teprve kdyby se David ocitl v dnešní době! Bohužel na rozdíl od Tajemné záře nad Pacifikem měl film evidentně chudší rozpočet... Už jen ten Davidův skafandr vypadal jak ze sci-fi filmů z padesátých let... Ale jinak jsem byl spokojen a bylo to na hodně silné tři. A jelikož si myslím, že je film podhodnocen, dávám za 4 páčky na generátoru na max. * * * * ()

Galerie (29)

Zajímavosti (9)

  • V scénach z II. svetovej vojny sa objavili jeepy M-151, ktoré však pochádzajú až z dôb vietnamskej vojny. (beso74)
  • Po úspechu filmov Halloween (1978) a Hmla (1980) ponúkla spoločnosť AVCO Embassay Pictures Johnovi Carpenterovi možnosť napísať scenár k tomuto filmu a režírovať ho, ale John im ukázal scenár k snímke Útek z New Yorku (1981), ktorý spoločnosť natoľko zaujal, že mu dala prednosť. (beso74)

Reklama

Reklama