Epizody(6)

Jednoho večera prolétá zemskou atmosférou roj komet doprovázený neuvěřitelnými světelnými efekty. Bill Masen tento roj komet nevidí, protože leží v nemocnici s obvazy na očích. Ráno se probouzí a zjišťuje, že v nemocnici a na ulicích jsou všichni slepí. Myslí si, že je jediný člověk na Zemi, kterému zůstal zrak. Později však narazí na ženu jménem Jo Pleyton, která osudného večera také nebyla schopna pozorovat světélkující oblohu. Společně se dostávají mezi různá společenství a skupiny většinou nevidomých lidí a pomáhají jim. S několika dalšími vidomými lidmi se snaží vytvořit lepší svět. Je vtom však jeden velký problém - Trifidi. Masožravé chodící rostliny, které projevují určitou inteligenci, se rozhodli, že porazí dominantní druh na naší planetě pomocí svých smrtelně jedovatých žahadel. Světová centra jako Londýn začínají rychle chátrat a na celém světě se rozpoutala válka mezi oslabeným lidstvem a smrtícími rostlinami.

Šesti dílný seriál je natočený podle knižní předlohy klasické světové sci-fi od Johna Wyndhama, The Day od the Triffids, jež byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků a je označována za nejprodávanější sci-fi román století. Seriál je daleko povedenější verze než stejnojmenný film z roku 1962. (lift666)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (7)

The Day of the Triffids (1981)

Mal som asi vyššie očakávania, ale napriek tomu zaujímavá adaptácia známej sci-fi knihy o ľudožravých rastlinách. Pôvodny film bol o niečo lepší, akčnejší, ale seriál mal zasa čas rozvinúť niekoľko zaujímavých filozofických myšlienok o atypickom postaapokalyptickom svete a jeho spoločnosti. Seriál nenapĺňa očakávania hlavne v oblasti spracovania, ktoré je čiste inscenačné, bez filmových trikov, bez väčšej atmosféry, napätia či gradácie, čo by si sci-fi hororová existencionálna zápletka žiadala. Ak by vychádzala z pôsobivého intra, bolo by to lepšie. Ale aj tak je to zaujímavé a v každej epizóde sa deje niečo nové a nútiace k zamýšľaniu sa, čomu dopomáha aj striedma stopáž častí, scenáristická vyváženosť všetkých epizód a väčšinou vierohodne pôsobiace postavy. ()

Episode 1 (1981) (E01)

Štandartný, viac predstavovací úvod, ktorý uvedie do deja seriálu, je fajn, ale očakával som niečo pútavejšie. Tiež som si musel zvyknúť na slabšiu atmosféru a tiež inscenačné spracovanie. ()

Episode 2 (1981) (E02)

Dej sa rozbieha o čosi viac. Milo prekvapia násilnejšie scény, na druhej strane ale pobavia scény s agresívnymi dôchodcami. ()

Episode 3 (1981) (E03)

Tretia epizóda sa síce menej venuje Trifidom (tie vyčíňajú iba raz), o to viac filozofickým otázkam prežitia ľudstva, či skôr jeho 'vidiacej elity'. ()

Episode 4 (1981) (E04)

Zaujímavé, že sa hlavný hrdina ocitá na druhej strane spoločnosti, medzi slepcami, a napriek donúteniu začína pomáhať aj tejto skupine. Trifidi sa tentokrát objavujú v dvoch situáciách. ()

Episode 5 (1981) (E05)

Taká naťahovacia epizóda, v ktorej sa toho príliš nedeje. Hlavný hrdina robí jednu jedinú vec - a to hľada svoju priateľku. Stret s trifidmi je opäť iba jeden, čo je málo. Záživnejšie je aspoň filozovanie o možnom fungovaní novej spoločnosti. ()

Episode 6 (1981) (E06)

Záverečná epizóda, v ktorej sa dostávame o celých 6 rokov dopredu, sa nesie v rovnakom duchu ako tie predošlé. Viac filozofovania nad budúcim svetom a spoločnosťou i prítomnosť novej skupinky ľudí, čo si myslí, že nový svet musí fungovať iba podľa nej. Síce neobsahuje žiadné epické alebo akčné zakončenie, ale ani happyend a tak ostáva seriál a hlavná zápletka otvorená. ()