Old Boy

• Jižní Korea Oldeuboi (více)

Únos Dae-sua se odehraje rovnou před jeho domem, kde dosud poklidně žil se svou rodinou. Kdesi v podivném domácím vězení se dozví z televize, že jeho žena byla mezitím brutálně zavražděna a on že je z vraždy podezírán. V tmavé místnosti stráví patnáct let, než se jednoho dne stejně nečekaně probudí na svobodě. Od té chvíle se upne na pomstu neznámému vězniteli. S pomocí mladé Mido jej najde, jenže dotyčný muž ho postupně usvědčí z dávné viny. Spletité drama je plné napětí a tajemnosti, ale podle slov režiséra je především úvahou o pomstě a o touze, kterou každý zažije, ale málokdo uskuteční, protože společnost ji zatracuje jakožto negativní a zkázonosnou. (oficiální text distributora)

longercz

Neskutečně zajímavý a zpracováním neuvěřitelně originální film s úžasně použitou hudbou se mi na úplném konci trošičku znelíbil, protože při celkovém ohlédnutí přes velice složitou a několik dekád trvající zápletku mi příběh přišel trochu hůře uvěřitelný, což bohužel jinak jak říkám úžasnému filmu dost ubralo. ()

Dimo

Úplně jiná kinematografie, než "běžná americká" a tedy úplně jiný zážitek. Trochu rozpačitý, ale v konečném důsledku nadšený. A hlavně, hodně zajímavý příběh s vývojem, který není předvídatelný a mě osobně dost překvapil. Dlouho jsem se filmu bránil, přehlížel, obcházel a vynechával, ale jak už to tak u mne bývá, zbytečně. Dobré dílo, doporučeníhodné. ()

ortoncz

OU to je pěkně šílenej film, ale s výborným rozuzlením a celkovou pointou filmu. + bojová scéna, když tam ničí 10+ frajerů s kladivem je naprosto úchvatná. 95% ()

papaguy

Způsob této pomsty se mi zdá být poněkud podivný. Řádně ujetá jízda, která mě na jednu stanu ohromně bavila a na druhou stranu uváděla do rozpaků. Abyste se mohli mstít takhle komplikovaným způsobem, musíte být za A) fakt pracháč, a za B) fakt magor. Ale ponechme realizmus stranou. Zde hraje první housle poetika školy jihokorejských akčních filmů a v tomto ohledu předvádí to nejlepší. Co však sráží moje hodnocení vždy dolů, u Oldboye nevyjímaje, je sázka na spekulativní "psychologii", která do detailu předjímá chování postav. Celkový dojem je však velmi příznivý. ()

Stíba

Druhá pomsta je úplně jiná než ta první každopádně minimálně stejně originální. Závěrečná půlhodina od otevření dárku (při téhle scéně sem měl husí kůži po celém těle) je pak režijní lahůdkou. Na první pokus si o filmu jako celku ale pořád nejsem jist hodnocením a tak dávám prozatím 4* a chystám se na americký remake. ()

Biopler

Duša cinefila je v nebi keď zhliadne tento film. Dokonalá réžia, ktorá rozpráva neobvyklý príbeh pomsty muža, na ktorom, preňho nevedomky, pomsta jeho náprotivka neustále pokračuje. Gradácia príbehu, perfektne padnúca hudba a nepochybne hlavný hrdina a jeho oduševnený výkon sú pevné piliere Parkovho topfilmu. Nedá mi nespomenúť geniálny nápad použitia Vivaldiho Four seasons počas trhania zubov, resp. viackrát znejúci čarovný The Last Waltz, ktorý polahodí ušiam. S každou ďalšou projekciou do seba všetko krásne zapadá a filmový pôžitok sa len a len prehlbuje. ()

ICTS

Chlouba neo-noir filmů, která mě dostala jak po výtvarné stránce, tak i po technické. Tento propracovaný snímek se mi nejvíce líbil z Parkovy trilogie. ()

junxi91

Celkem drsný příběh se spoustou záběrů, které stojí jakoby mimo děj a představují sny a vize hlavních hrdinů, což mi dělalo zmatky v pochopení děje. Jistý obyčejný chlapík jménem Dae-su je opilý vyslýchán na policejní stanici, kde říká, že má jeho dcera narozeniny a nese jí jen dárek. Pak se najednou ocitne v celkem fešáckém vězení neznámo kde, a ptá se, jak dlouho ho tam budou ti hajzlové ještě věznit. Kdyby jen tušil, že to bude 15 let. Mezitím se snaží dostat na svobodu a povede se mu to. Následuje nechutná scéna v restauraci, kde ho obsluhuje krásná a mladá Mido. Nechutné ovšem bylo jídlo, které si objednal - živé chobotničky, které také zaživa sežral a pak omdlel. Mido se o něj začne starat a to dokonce i sexuálně, kde ji to sice bolí, ale zase chce, aby se cítil dobře. Dae-Su se snaží zjistit, kdo jej uvěznil a používá při tom celkem drsné metody - mučení a trhání zubů, které je zde opět vyobrazeno. Postupně mu kámoš zjistí něco o nějaké mladé holce, kterou znal na střední a prý to byla děvka. To se nelíbí jistému Woo-jinovi, který to celé poslouchá a za ty kecy o jeho sestře ho zabije. On totiž svou sestru miloval a to mnohem více, než by se slušelo. Nakonec přivede Dea-Sua až k sobě a vysvětlí mu nejen to, proč jej 15 let věznil, ale také proč jej pustil na svobodu. Ano, hraje v tom velkou roli incest. Film je tedy plný nechutností, násilí, zmatků, odboček a celkově by to bylo pro lepší pochopení na druhé zhlédnutí, na to ale nemám moc náladu. Korejci umí dělat dobré filmy, tady to ale s tou uměleckou částí celkem přehnali. Celé to totiž bylo na úkor srozumitelnosti. ()

Keramos

6/5⭐️- Jeden z nejvíce šokujících a znepokojivých příběhů o pomstě, s jakým se kdy setkáte, je žánrovou klasikou, která nastavila zcela nové měřítko pro další filmy ohledně tohoto tématu, které dodnes zůstávají nepřekonané. Znepokojivý, nelítostný a nemilosrdný mysteriózní thriller, který svým otřesným a nechutným zobrazením pomsty způsobí úzkost většině lidí. ()

tranquill

"Směj se a celý svět se bude smát s tebou. Plač a budeš plakat sám!" Hodně filosofické, ale těžce pochopitelné akční drama. ()

Menja

Klobúk dolu pred režisérom, čo dokázal vyťažiť z úplne úchylnej a scestnej idey filmu. Hlavne obsadenie Dae-sua sa mu podarilo na jedničku, no mohol ubrať trochu brutality. Príliš šibnuté na moj vkus. ()

crackonosh

Jeden z filmů, které musíte buď milovat, nebo nenávidět. Já jsem na první straně barikády. Filmy z dálného východu se u nás promítají spíše sporadicky a byla by věčná škoda, kdybychom Old boye propásli. Krásně natočený a emocionálně vypjatý snímek s vynikající hudbou a originálním příběhem (podle u nás neznámé mangy) je už ze své podstaty maximálně odlišný od západní produkce, což jen násobí jeho kouzlo. Min-sik Choi exceluje v roli ochlasty a novodobého hraběte Monte Christo, který bojuje se samotou, odhodlá se k nelítostné pomstě na těch, již mu tolik ublížili, aby nakonec dospěl až k pochopení vlastní zapomenuté viny. Brilantní snímek a rozhodně jeden z nejlepších, které jsem tento rok viděl. Plivu na stereotypní americké slátaniny. ()

dave75

Tak tenhle film mne opravdu dostal.Skvela kamera,scenar a vyborny herecky vykon hlavniho predatavitele!!!! Korejska kinematografie je opravdu zvlastni (v dobrem slova smyslu) a zacina me cim dal tim vic zajimat..Uz se tesim na "Sympathy for Lady Vengeance"- to bude pecka:) ()

radagast

Za 5*, od prvej po poslednu minutu. V tomto filme je vsetko, jednoducho vsetko, dokonca aj Tolkien (Niniel a Turumbar). Korea a vobec cela Azia znovu dokazala, ze je velkou konkurenciou Holy Woodu, ktoremu pomaly dochadza dych. ()

chlebos

Ptal jsem se svojí kamarádky z Taiwanu co si myslí o Oldboy. Řekla mi, že korejci jsou prostě krvavý národ stejně jako japonci, že jako film to není špatné ale je to zbytečně brutální. Moudrý s toho nejsem, film mě nudil, zápletka byla předvídatelná a herecké výkony asijské.. Nevím není to můj šálek kávy ani čaje. Myslím si, že to je hodně přehypované dílo. ()

arkie

Dosť preceňované, klasická porcia ázijskej krutosti. Jediný prínos pre seba (ako európskeho diváka) vidím v poznaní, že keby aspoň jeden z hlavných hrdinov zľavil zo svojej túžby po dokonalej pomste, tak by to pre nich skončilo podstatne lepšie. Ale to zjavne nebol zámer tvorcu. Bitka v chodbe je ale vizuálne super. :) ()

pabelito

Jeden z najlepších thrillerov súčasnosti k nám (prekvapivo) neprišiel spoza veľkej mláky, ale z Kórejského polostrova. Po technickej stránke tuším dokonalý film s geniálnymi hereckými výkonmi, strhujúcim dejom a úžasnou kamerou. Ak máte chuť na potoky krvi, tentoraz pre zmenu v podaní občana Južnej Kórey ženského pohlavia, treba vidieť aj Sympathy for Lady Vengeance. ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (více)

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (více)

Remaková smršť: Oldboy, Poltergeist, Kruh...

Remaková smršť: Oldboy, Poltergeist, Kruh...

03.12.2011

Producent Roy Lee v tom umí chodit. Živí se téměř výhradně remaky a jejich sequely. Mezi jeho nejbližší projekty patří americká předělávka kultovního korejského Oldboye. Spike Lee začne natáčet v… (více)

Spike Lee chce pracovat s kladivem

Spike Lee chce pracovat s kladivem

08.07.2011

Remake korejského kultu Oldboy patří v žebříčku nejzbytečnějších hollywoodských projektů na medailové pozice. Bylo tomu tak už v době, kdy měl hlavní roli v režii Justina Lina hrát Nicolas Cage.… (více)