V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

Daertelon

Za mě 91%. Jednoznačně jeden z nejlepších filmů podobného tématu vypráví o sblížení Rakušana Heinricha Harrera (tehdy stále ještě hezký Brad Pitt) a náctiletého Dalaj Lamy. Snímek velice poutavý, hezky natočený a výtečně ozvučený. Příběh je silný a vypráví jak detailní vztah Lamy a Harrera, tak nespravedlivé pohlcení Tibetu Čínou. Mně osobně vadí někdy evidentně westerny inspirovaná koncepce scén, za což strhávám několik procent, vy s tím ale možná problém mít nebudete. Když jsem ho dnes chytil v televizi, celý (nutno podotknout i přes to, že na TV kvůli sracím reklamám nekoukám) dokoukal a pak šel na ČSFD, nedokázal jsem pochopit, jak se mohl nestát jedním z nejlepších nebo nejoblíbenějších. Rozhodně stojí za to se podívat. ()

tatopulos odpad!

Problém filmu je, že se v něm na můj vkus až příliš lže. Tibet byl před čínskou okupací feudální teokracií, kde neexistovala žádná lidská práva, většina obyvatel žila v otrokářství a měla minimum práv. Annaud natočil slaďoučký kýč, kde se všichni objímají, a přitom se lidé neměli šanci se k "jeho svatosti" vůbec dostat. ( Neobhajuju Čínu, ale feudalismus také ne) Mimochodem od koho odvozuje dalajláma svou svatost ? (A proč bych se mu měl klanět, žijeme-li v demokracii, kde jsme si alespoň formálně všichni rovni a neexistuje zde nadřazenost aristokracie) ()

Mkartaylas56

Možná, že jsem čekal trošičku jiné pojetí, ale i tak se mi snímek Jeana Annauda zalíbil. Nese se ve velmi poklidném duchu, což umožňuje nádherné prostředí Tibetu a Himalájí, příjemná hudba Johna Williamse a příběh, který je sice z určité části ovlivněn nepříjemnou politickou historií, ale jelikož se jí snímek nezabírá v příliš vysoké míře, tak dává dostatečný prostor jiným motivům. A to třeba samotné tehdejší kultuře, jenž na mne dýchala každým záběrem a já se jí oddaně nechal unést. Krom ní jde ale ve filmu především o životní cestu Heinricha Harrera, který tu i za pomoci kvalitního výkonu Brada Pitta projde proměnou, po které, se z mladého "floutka" stane, pomocí vlivu tehdy ještě dětského Dalajlámy, duševně vyrovnaný a uvědomělý muž. Takže ano, i přes to, že pro spoustu diváků nemusí jít o moc záživný počin, tak mně osobně se povedlo na Sedm let v Tibetu naladit, v poklidu jej vstřebávat a nakonec mohu říct, že mne ani v nejmenším nezklamal. 75% ()

RigorMortis

Príbeh jedného z najznámejších horolezcov odohrávajúci sa v krajine opradenej tajomstvami, ktorá dlhé roky trpela pod čínskou nadvládou. Druhým dôležitým prvkom deja je detstvo a mladosť 14. dalajlámu. Napriek tomu, že film trval viac, než dve hodiny plynul celkom bezproblémovo. Hudobne aj "kamerovo" fajn", akurát to mohlo byť o štvrťhodinku kratšie. David Thewlis taktiež potešil. ()

Xpojntman

Po zralé úvaze dostane Sedm let v Tibetu hvězd 4 (na FDB 7). Brad Pitt hraje dobře člověka z Evropy, co má lehce temnou minulost a zde ji napraví. ()

Squib

Sestra to viděla asi pětkrát a moc se jí to líbilo, ale já se po celou tu dobu nemohla ubránit dojmu, že se dívám jenom na Brada Pitta v průměrném snímku v pro Hollywood netypickém prostředí. ()

SirGawain

Na Scorseseho Kunduna to ani v nejmenším nemá, ale i tak je to supr film. K pěti hvězdičkám bych potřeboval už jen zajímavější konec. ()

Bratr

Nakonec to nebylo tak hrozné, jak jsem čekal. Právě naopak mě Sedm let v Tibetu docela zaujalo. Chtěl bych vypíchnout dva detaily, které podle mě povyšují film nad úroveň běžné agitky. Film ukazuje, že i ten nejprosazovanější národ světa není až tak úplně jednotný a má mezi sebou zrádce! A co je šokující, zobrazuje Kunduna jako člověka, jako malého fracka, kterého je občas nutné okřiknout, což mně osobně připadlo tak sympatické, že jsem za cenu jedné hvězdičky odpustil Bradu Pittovi něvěrohodnou proměnu charakteru, o které píše POMO. ()

(fjw)

Nádherné prostředí Tibetu, výborný soundtrack a zajímavý příběh. Brad Piit není opravdu jen pro okrasu:) A hraje zde můj oblíbenec David Thewlis:) ()

JohnKEANE

Očakával som viacej emocií a viacej europskeho vplyvu vo filme.Namiesto toho tu vytrča nepresvedčivý američan Brad Pitt a ameriku tu všeobecne tiež dost často cítit.Ešteže tu tak dobre hrá David Thewlis a Himaláje a Tibet sú tak očarujúce. ()

Mata84

Nemôžem si pomôcť, ale mňa to absolútne nebavilo. Je to film, počas ktorého som sa nudila. Nemal žiadnu dynamiku a napätie, výkon Pitta mi pripadal tak trochu - vlastne dosť - prispatý. Mala som pocit, že sa to príliš naťahuje. Tento film som pozerala s veľkým očakávaním, no musím skonštatovať, že ma preveľmi sklamal.... ()

rafix

Fim podle skutečné události je úchvatný svojí dokonalstí. Nádherná příroda a zajímavá kultura. Rozhodně jsem se nenudil. ()

smrtubohem

Výborný dobrodružný film, který si mne zcela nezískal jenom proto, že v závěru se to trochu odklání do vojenské sféry. Pitta moc nemusím, ale tady zahrál perfektně. ()

mr.bredok

Není to hloupý film, není ani nudný: Brad Pitt nehraje špatně, možná by někdo jiný ztvárnil roli přesvědčivěji, ale přitáhl by takové množství diváků jako bkonďáček Brad? Možná jsou lépe natočené filmy o Tibetu a o Dalajlámovi, ale přesto si myslím, že se jednalo o skvělý počin. Jelikož upozorňovat na bezpráví ve světě je nutné. ()

BlondShark

Minimálně mezi horolezci hodně známý příběh, díky kterému citím k jistému státu notnou dávku odporu .. Nicméně můj oblíbenec Brad Pitt jako blonďák a horolezec mi celý film jistě nemálo zpříjemnil .. :) ()

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)