Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

Autogram

Ázijské bojové filmy som v detstve obdivoval, potom ma to prešlo, ale tentokrát som sa nechal nahovoriť upútavkou. Rýchlo som pochopil, že som neurobil chybu, keďže nešlo len o boj, ale jeho stvárnenie vo veľmi netradičnej umeleckej forme. Nepokúšal som sa zamýšľať nad reálnosťou situácií a fyzikou, stačilo sa správne naladiť a relaxovať. Viacnásobne komplikovaná láska, farby prírody, rýchlo plynúce ročné obdobia a prudký spád deja, to všetko ma držalo v sedačke až do strhujúceho konca. –––– Zachránil si mi život, môžeš sa pozerať, koľko sa ti ráči. ()

Ludivitto

Musím přiznat, že jsem byl poněkud zklamán. Z.Yimou je geniální estét, filmový malíř a x dalších přirovnání, ale i přes záplavu nádherných obrázů je v Klanu létajících dýk patrná plytkost "scénáře" a totální předvídavost, kterou ani ono výborné zpracování nezachrání. I přesto je to pořád nadprůměrný film - právě pro takovéto filmy by měla stále existovat kina. ()

Kangaxx odpad!

Videl som asi 3 minúty zo súboja slepého dievčaťa s majstrom šermu. Páni, tá musela mať slušný sluch keď dokázala bez váhania reagovať na všetky výpady a s presnosťou švajčiarskych hodiniek ešte aj útočiť.... ()

Krasus

Audiovizuální pčepychová studie čínské kultury A la temperance s tou stejnou stavbou jakou známe z Hrdiny,Tygr a Drak atd..Honě krásy,lesku,bojových sekvencí,lásky a pomsty,ale v podstatě naprosto chladné a vyprávěné naprosto bez citu.P.S. Co že se tedy nakonec stalo s klanem? ()

Aberforth

Začnem tým, že som ešte asi nikdy nevidel krajších Aziatov veľa seba, ako boli Jin a Mei. Neskutočné zábery na prírodu, perfektné a dychberúce bojové choreografie, hudba pri ktorej som sa rozplýval a celý čas som mal otvorené ústa., nádherné kostýmy a konečný súboj za sto bodov, po ktorom som zostal len sedieť s uplakanými očami, až dokedy nedohrala anjelská hudba a neskončili titulky. ()

Ironfood

Příběh nijak nezaujal. Navíc, když jsem si třeba u Šógunových nindžů říkal, že osmdesátková akce působí z dnešního pohledu komicky, tak tady mi to přišlo ještě komičtější... ()

Arius

Bol som skutocne sklamany potom co odbila posledna sekunda filmu. Ocakaval som urcite nieco co ma vacsi naboj film bol pre mna potom co sa prehupol do druhej polovice iba povinnostou. I napriek tomu som vsak za zopar vydarenych scenok zhovievavy a tak davam aspon tie dve hviezdy. ()

Heraldika

Vypnout mozek a soustředit se na vizuálně-hudební složku je asi nejlepší doporučení pro shlédnutí tohoto filmu. Pak budete unešeni. ()

Maynard.

Ajajajaj, tak tohle je pro mě obrovský zklamání, ale fakt velký. Možná, že dokonce stejně tak velký jako je sama Čínská zeď. Čekal sem, že to bude podobně úchvatný kousek jako třeba Hero, ale bohužel se to k tomu ani na chvíli nepřiblížilo. Pořád sem si říkal, to se rozjede, neboj, to se rozjede. Ale nerozjelo se to a to ani bohužel v soubojích, na který sem se těšil ze všeho nejvíc. Ani sem si očko nepohladil krásnými obrázky a hudbou, který byly v Hero. Dějově je to ubohý příběh, který se točí okolo slepý holky, která to sice s mečem a vším ostatním uměla parádně, ale to bylo asi tak vše. Milostný trojúhelník dvou borců, který oba milujou slepou holku, to už na mě bylo celkem dost. A nakonec to dopadlo taky praštěně, všichni umřeli :o). Ale to bych neměl asi prozrazovat, co? :o). Já sem přesvědčenej o tom, že na Klan létajících dýk už se nikdy v životě nepodívám, tak přisaháme! :o) ()

herr_carter

Copak ZZ, pro tu já mám odvěkou slabost..tady ale vyniknout moc nemohla, jelikož se jedná celkově sice o vizuelně téměř dokonalý film, ale dějově silně kulhající záležitost..takový pěkný obrázek, jehož pohyb je značně neřízený.............moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

Raevan

Další z čínské klasiky bojových, vizuálně dokonalých filmů. Který se odlišuje jen větší romantikou typu Romeo a Julie. Výborná kamera a velkolepé přírodní scenérie. Jedinou chybou je podle mě přehnaná komplikovanost. A člověk, který nemá IQ Járy Cimrmana při spánku (a myslim, že ho netrumfne nikdo) a který viděl film jenom jednou nemá šanci se úplně zorientovat, a to hlavně v postavách. Jinak klasika - na happy end zapomeňte !!!! P.S.: Snažte se zapomenout na školní hodiny fyzikálních zákonů, jinak o hvězdičku míň :) ()

Famfulín

Dámám o bodík víc než můj bratr Gann jen z toho důvodu, že tíhnu k asijskému bojovému umění. Jinak to byla opravdu slátanina... Ani se mi nechce verit, že to mělo "jen" 119 minut, připadlo mi to jako minimálně dvojnásobek a když už to vypadalo, že bude konec, tak film dále pokračoval, prostě nepovedený pokus o ztvárnění asijských mytologie... ()

pijavica

7,0/10 Skvelá pocta všetkým kung-fu filmom. Režisér sa pohráva snáď so všetkými možnými klišé, servíruje jeden nezmysel za druhým (vrátane -podľa mňa úmyselných - scenáristických lapsusov), a celé to vyvrcholí v záverečnej (avšak trochu pridlhej) scéne, ktorá ide ďaleko za hranice absurdnosti. A to všetko zaodeté do úchvatného vizuálneho kabáta. ()

killjezor

Vizuální orgie. Ale neodpustím si srovnání s mým oblíbeným Hrdinou. Oprti němu nějak chybí Klanu létajících dýk šťáva. Souboje mi příjdou někdy až zbytečné a hlavní hrdinové moc černobílí, ikdyž se snaží skrývat to, čím jsou skutečně. ()

SjamK

Na mého oblíbeného Tygra a draka nemá. Vizuálně je sice Klan létajících dýk naprosto úchvatný, ale zápletka místy až moc překroucená, nehledě na to, že jde prakticky jen o další milostný trojúhelník, takový, jaký vidíme v každém druhém filmu. Naštěstí se tento povedl zaobalit do tak krásných a stylových (přírodních) kulis, že si ty čtyři hvězdičky zaslouží. ()

Han22

Vizuálně přenádherné dílo, kterému není prakticky vůbec co vytknout. Každý obraz je skoro umělecké dílo, k tomu hraje andělská hudba a přestože se 90% filmu odehrává v lese, netrpí vizuální jednotvárností a tvůrce překvapuje co se dá z lesa vyčarovat za nádherné obrazy. A co teprve když se to vše rozhýbe - všechny ty detaily na letící dýky, stříkající krev (ehm...) nebo úchvatné souboje. Nejúžasnější scéna je pak jednoznačně marný boj v bambusovém lese kdy vidíme siluety vojáky běžících po korunách, ze kterých se snáží déšť bambusových kopí hrdinové marně bojují o život. Prostě pastva pro oči. No a pak je tu příběh... na který bych radši zapoměl... protože takový kýč se jen tak nevidí - policat je nasazen k holčině, aby zjistil kde je její gang, ale zamiluje se do ní a ona do něj. K tomu přidejte jeden telenovelní zvrat a smutné finále a to je celý. Příběhově je to na odpad... ale naštěstí o ten obsah tu zas tak nejde... a člověk se může kochat nádhernou formou. ()

Benedygtus

Na zacatek bych chtel upozornit, ze neco jineho je nerealnost a neco jineho je absolutni blbost. V tomto pripade se priklanim k te druhe variante. Omlouvam se vsem zamilovanym do tohoto filmu, ale opravdu nevidim nic zajimaveho-krasneho na tom, ze uprostred zaverecneho *epickeho* boje, je z rozkvetlych luk najednou 30 cm snehu a vanice, ze by i Krakonos mohl zavidet. Krasna Ziyi Zhang jde vykonat popravu, odvadi zajatce, odvadi zajatce, odvadi zajatce... Ono totiz nez ho privede na vytouzene misto tak se 4x zmeni krajina, kterou jdou. To sli asi nekolik mesicu nez dosli kam potrebovali. Nemluve o tom co dovede +-20 vojaku v korunach bambusoveho lesa, nejen ze se sotva trefi nohama na bambus, oni pri tom zbesilem letu jeste stihaji delat bambusove tyce a hazet je po nepratelich. To se dalo skousnout do te doby, nez seskakali vojaci na zem a ty bambusove tyce pripravovali bezmala pul minuty. Takze v korunach stromu to frceli rychlosti kulometu, ale dole, kde se soustredi jen na tyce jim to trva 30x dele.. To jsou jen nektere priklady z rady nepochopitelnych momentu, ktere me drasali a vadili k tomu (hlavne v zaveru) pribyly jeste jakesi pomlky, kdy na scene byla videt pouze hl. postava v nadherne prirode jak premysli a nebo jen priroda bez hlavni postavy. Takze se to jeste zbytecne protahlo a zacala z toho byt i nuda. P.S.: Jsem na tento film vlastne nastvany, protoze se me vubec nedotkl, behem druhe poloviny ztratil i to, co v prvni mel a ze toho moc nebylo. 1* ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží