Kupec benátský

Merchant of Venice, The

Kupec Benátský

USA / Itálie / Velká Británie / Lucembursko, 2004, 138 min

• Rocky62

Souhlasím s komentářem uživatele "Ještěřák". Jedná se skutečně o spolehlivé hypnotikum, které funguje mnohem lépe, než to předepsané od doktora. Obsahově je to velmi nadprůměrné a scéna,(MALÝ SPOILER!) kdy si má Pacino vyříznout libru masa z těla Ironse je působivá, nejen díky fantastickému výstupu Al Pacina. Ale kamenem úrazu je zkrátka formální stránka, díky které má Kupec téměř kompletní absenci jakéhokoliv zážitku. Velké zklamání. 10%(31.7.2011)

I přes silnou averzi, kterou vůči Shakesperovu dílu mám se mi to líbilo. Nemůžu spílat režiséru, který je zároveň scénáristou, že spolu s klady obšlehl i zápory. V rámci převedení je to vydařený kousek, který má vituální styl, nádherné dialogy a podmanivou hudbu. K tomu výborný AL PACINO a J. Fiennes. Jen škoda, že rozuzlení se mi nepozdává už v psané podobě a Ironsovo herectví je v tomto případě unylé a nudné.(22.11.2006)

Nevím, co bych měl vyzdvihnout nejdřív. Snad všechny zúčastněné za to, jaké výkony podali? Či vynikající kameru? To opravdu nejde. Totiž, jediné co jsem o tomto filmu předem věděl, bylo obsazení a že to je podle Shakespearovy hry. Tak jsem si řekl, že se na to ze zvědavosti kouknu. A po těch dvou hodinách nestačím zírat. Jednak celá scéna u soudu, (která trvá cca. 20 minut!) je tak brilantní, že ji neváhám nazvat jednou z nejgeniálnějších scén v historii filmů! Ale to ještě není všechno, kdepak. Pak začíná, scéna s prsteny a to je taky hodně pěkná podívaná! Takže za mě doporučuji všemi 20 prsty, které mám k dispozici. Pokud vám tohle jako záruka kvality nestačí, co takhle libra mého masa? :-)(13.4.2009)

Ze začátku jsem se v ději lehce ztrácela, štvaly mě dlouhé dialogy, umírala jsem nudou, prostě jsem si říkala, že mi je toho Ironse a Pacina celkem líto. Pak jsem jako neznalec Shakespearovy předlohy začala pomalu chápat, o co se tam jedná, a příběh začal nabírat obrátky, aby došel až k velkolepému finále u soudu, kde se k nepoznání namaskovaný Pacino v roli Gluma.. ehm Žida, snažil získat to, co mu podle jeho názoru patří. Když jsem později Ironse sledovala přivázaného z dýkou u srdce a Pacina, který musel vyslechnout svůj rozsudek, bylo mi jich obou líto. I když z trochu jiného důvodu, než když film začínal. Dodatek 8. září 2007 Po nějaké době musím přihodit Kupci benátskému pátou hvězdičku. Zatím je to asi moje nejoblíbenější filmová variace na Shakespearovu hru, už jen proto, že skutečně vyznívá jako hra od Shakespeara a ne ve stylu: "vzal jsem do ruky knihu My děti ze stanice ZOO a natočil jsem podle toho komedii o teenagerech". Pro mě osobně mnohem (!) silnější než třeba takový Zamilovaný Shakespeare. Jeremy Irons je skutečně výborný, ale Al Pacino je doslova geniální a každý okamžik si strhává sám pro sebe. Scén, kde je vynikající by se dalo jmenovat hned několik, ať už jeho hodnocení náboženské nenávisti: "Nemá žid oči? Nemá žid ruce, ústrojí, údy, smysly, náklonnosti, vášně? Jednou živ potravou, jedněmi zraňován zbraněmi, k jedněm náchylný nemocem, jedněmi léčen léky, jedním zahříván létem, jednou ochlazován zimou jako křesťan?" nebo pak závěrečná, už tolikrát zmiňovaná, hádka u soudu...(1.2.2007)

• mandes

rozpočet : $30 million tržby celosvetovo : $21,275,268(6.6.2008)