Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

albytch

Trochu mě mrzí že to nakonec odnesl špatně Al Pacino a né Irons. Celou dobu jsem s Al Pacinem soucítil a bylo mi ho nakonec líto. Jinak výkony herců jsou bezpochyby špičkový ()

Saxos

Výborní herci. O Allově Shylockovi ani nemluvě. Při sledování filmu si budete připadat, jak v jevišti světových divadel. Český dabing perfektní. ()

lapatata

Tak Shakespearea já můžu v jakékoli podobě a tahle klasická mě zcela pohltila. Výborný film, se skvělým obsazením, dokonale vykreslenou atmosférou a působivými kostýmy. Moc se mi líbila Lynn Collins. ()

Elissabet

V tomhle filmu se na první pohled spoléháte především na skvělé herecké obsazení, ale po shlédnutí je vám jasné, že jen na tom film nestojí. Celý příběh je (jak jinak) geniální, jako ostatně skoro každý od Shakespeara a celý film je natočený naprosto skvěle. Trochu mě zaráží žánr, protože chvílemi je to sice drama, ale zároveň mi to přišlo místy jako komedie a pak i jako mírně romantičtější komedie. No, co se týče hereckých výkonů, tak výkon Jeremyho Ironse a Al Pacina naprosto geniální! Al Pacino jakožto dech beroucí a pomstychtivý Žid absolutně skvělý a Jeremy jako vždy, prostě jeden z mých nejoblíbenějších herců se opět ukázal. Film doslova bere dech a 4* si právem zaslouží. ()

P@\/EL

Celkem povedený film, který je natočen na motivy stejnojmenného dramatu od Williama Shakespeara. Moc se mi líbily kostýmy, které nepostrádaly ducha tehdejší doby. Film nabídne jednoduchou zápletku a poměrně působivý a poutavý děj. Některé dialogy se mi ovšem zdály nudné a zbytečné. Ocenil jsem hlavně závěr, který přinesl strhující zvrat a nečekané rozuzlení. ()

vrgulnik

Velmi příjemné a moderně pojaté zpracování již mnohokrát viděného, které se však poněkud liší od těch předchozích. Téma židovství má v tomto tradičním antisemitském středověkém dramatu také druhou stranu mince. Tradiční lakota a chtivost pitvořícího se Shylocka, mnohdy připomínajícího spíše Moliérova Harpagona, zde nahradila zoufalstvím přiživovaná nenávist, jejiíž příčinu je však nutné hledat v hluboké společenské disharmonii tehdejších Benátek. Autoři se, díky bohu, neobávali ani bourání tradičních tabu, mezi které bezesporu patří i faktická Antoniova homosexualita. Čím jiným mohla být naprostá oddanost a Antonia k Bassaniovi než láskou? Přesto všechno je právě Antonio tím, kdo na konci celého představení zaslouží opovržení, když v momentě svého úplného triumfu nepřipraví Shylocka "jen" o život. Sebere mu to, co je pro každého ortodoxního žida tím nejdůležitějším. Stojí za shlédnutí! 90%. ()

Antonymi

Jedna z nejpůsobivějších adaptací Shakespeara, kterou jsem kdy viděla - dobové Benátky, krásné kostýmy a především dokonale vybraní herci. Al Pacino je brilatní, uhrančivý a s každou scénou fascinuje více a více, jeho monolog o Židech je jednou z nejpůsobivějších scén celého filmu. Jeremy Irons mu zdatně sekunduje, jeho proměna z namyšlného kupce až v uzoufanou lidskou trosku je úžasná a opět mne přesvědčila, že Irons je skvělý herec, jen škoda, že si občas vybírá tak mizerné role (odpustit mu Eragona mi bude ještě chvíli trvat). Třetí výraznou tváří je Joseph Finnes, který za svými hereckými kolegy poněkud zaostává, nicméně i tak jeho výkon potěší (zvláště v závěru filmu). Příjemné je i velké množství "známých" tváří ve vedlejších rolích - Charlie Cox (Tristan ze Stardust), Mackenzie Crook (Piráti z Karibiku) nebo Kris Marshall (Colin z Lásky nebeské). Závěrečné finále je strhující, vypjaté a správně shakespearovské a tak nezbývá dodat - více takových adaptací! ()

robbez

Kvalitní zpracovaní klasického díla - nic víc a nic míň. Nezdá se mi, že by film nějak vybočil z kategorie historických kostýmních dramat, ale to asi ani neměli jeho tvůrci v úmyslu. K samotnému Shakespearovu příběhu: Docela mě zaujalo silně antisemitské vyznění, ale v kontextu dané doby to vlastně až tak překvapivé není. Shakespeare si taky vyloženě libuje ve vztahových intrikách svých postav, což mě osobně moc nebaví. Příliš mnoho děje a moudrých slov ve verších, příliš mnoho nepravděpodobných situací. ()

Dr.dogous

scénař 5 režie 4 herci 5 výprava 4 celkem 18 hodnocení 90% Převýborný příběh Kupce benátského, v němž nad pomyšlení krutý Žid Shylock řečenému Kupci vyřízne libru masa z těla a Porcie je získána volbou tří skříněk. Ženy si hledají inteligentní muže .To je vidět všude.Krásná Porcie, je ideální partie, panna se zkušenostmi. Bassanio přestal den ze dne pít a ohlížet se za ženskýma.” Oženil se. Dobře mu tak. Moudrá Porcie pro výběrčího daní, Milosrdenství nelze vynutit. Snáší se z nebe jako něžný déšť na zprahlou zem. Je dvojím požehnáním: kdo dává, blažen jest jak ten, kdo bere. ()

RavenSpector

Konečně objektivní komentář k tomuto výbornému filmu. DaViD´82 mě mluví z duše a mozkem hodnotí chování postav v příběhu. Kupec Benátský je o nespravedlnosti a naprosto nesoudném chování lidí. A ano, mluvím o Sheylockovi. To je ten jemuž se děje příkoří a ne nějaká buzna co nic nedokázala a vyžírá druhé. Pokaždé když si film pustím, se mě chce hodit šavli z chování těch bezpáteřních zmetků. Ten "žid" je totiž jediný normálně uvažující člověk v příběhu. Ať už to Shakespeare myslel jak chtěl. A on to bohužel, poplatně době a místu, myslel stejně jako většina ostatních. Mimochodem, docela by mě zajímalo jak si uživatel B!shop představuje kvalitní zpracování Shakespeara, když o něm ví úplné hovno. O čemž svědčí jeho žblebt u tohoto filmu například :) ()

quokam

Moje hodnocení: 80 proc   Mám rád shakespearovská dramata. Nebývají to povrchní hry, oddechovky, ale hluboká zamyšlení, analýza společnosti jak tehdejší, tak i současné. Nutí člověka klást si otázky. Nespokojit se s tím, co vidí, ale tázat se, proč vidí to, co vidí.  Není ta či ona hra – čistě náhodou – o mne samotném? Často bývá...   To beze zbytku platí i o filmu "Kupec Benátský", který podle předlohy Williama Shakespeara natočil režisér  Michael Radford.  Ten do hlavních rolích obsadil Al Pacina, Jeremy Ironse, Lynn Collinsovou a Josepha Fiennese.   Film nese typické znaky, rukopis Shakespearův. Slabší, nelogický děj, je mnohonásobně kompenzován propracovanou psychologii postav i filozofickým podtextem. Shakespeare v této hře, řečeno marxisticky, nastavuje zrcadlo své, ale i naši společnosti. Pseudokřesťané, kteří židy nenávidí, plivou po nich, pronásledují je a povyšují se nad nimi, nadávají jim do psů a lichvářů, radují se a smějí se z jejich neštěstí, na druhou stranu za nimi přilezou jako největší přátelé ve chvílích, kdy potřebují jejich pomoc, vypůjčku jejich peněz. "Co mohu říci," ptá se Shylock, "má snad "pes" peníze?"  Nemravní měšťáci, kteří uspokojují své choutky v nevěstincích, rádi káží židům o morálce, když se jedná o jejich vlastní dobro, když však jde o dobro žida, překrucují jejich oprávněné nároky tak, aby sami vyšli grossovsky křišťálově čistí, a při tom aby nemuseli dostát svým závazkům.   Ústy Shylocka Shakespeare také protestuje proti antisemitismu, poukazuje na tento nerovný stav těmito slovy: "Vždyť on (=Antonio) mne zneuctil, připravil mne o půl miliónu! Smál se mým ztrátám,  mým ziskům se vysmíval. Pohrdal mou rasou, kazil mi obchody, přátelé mi odrazoval, nepřátele povzbuzoval.  A proč to všechno? Protože jsem žid! Nemá žid oči? Nemá žid ruce? Tělesná ústrojí a tvar? Smysly, pocity a vášně? Nejí snad stejné jídlo? Nezraní je stejná zbraň? Netrpí snad stejnými nemocemi a neléčí je stejný lék? Není mu snad stejná zima a v létě stejné teplo jako křesťanovi? Když do nás píchnete, neteče z nás krev? Když nás lechtáte, nesmějeme se? Když nám dáte jed, neumřeme? Když nám ublížíte, nemáme se mstít? Když ve všem ostatním jsme stejní jako vy, budeme stejní i v tomhle. Když žid ublíží křesťanovi, co je z Lásky k bližnímu? Pomsta! Když křesťan ublíží židovi, k čemu jej ponouká tento příklad? Tenhle křesťanský vzor? No k pomstě! Teď udělám, co jste mně naučili, a taky budu zlý! A vemte jed na to, že tuhle vaši lekci ještě vylepším!"   U soudu pak ústy Shylocka projdou další podivuhodná slova: Mám se bát soudu, jsem snad já něčím vinen? Většina z vás vlastní otroky, kteří slouží vám doma jako vaše hovada, jako psy a mezci, k té nejhorší robotě si je používáte, protože jste si je koupili. Když Vám řeknu: Dejte jim volnost a vdejte za ně své dcery, proč mají jen v potu dřít, ať ustelou si měkce, přesně tak, jak si stelete vy,  jen ať osladí si patro lahůdkami! Odpovíte: Jsou přece naši!  Tak odpovím vám stejně: Ta libra masa, o kterou zde vedu svou při, je draze koupená, je má! Je má! Je má! A já ji chci!   Další děsivá slova tentokrát na adresu Shylocka, připomínají antisemitické výroky i z dnešních dnů: "Tvůj život je zločin na lidstvu," křičí dav po Židovi, "milost pro něho? Provaz k oběšení za darmo, k čertu s ním!" Není náhodou, že v celé hře je Shylock pouze jednou osloven osobním jménem, jinak po něm pseudokřesťané volají: Žide! Člověk si vybaví hned černobílé obrázky z válečných dokumentů o holocaustu a z filmu Schindlerův seznam.   Film v sobě nese všechny nedostatky Shakespearových dramat, ale i varování, které zní aktuálně i dneska. Že nenávistí plodí nenávist, msta plodí mstu, příkoří vede k novým příkořím.   Filmu dominuje Al Pacino v role Shylocka a také půvabná Lynn Collinsová jako zamilovaná, toužící a moudrá Portie. Jeremy Irons v roli Antonia moc hrát nemá co. Bassanio v podání Fiennese je trošku zapomenutelný. Avšak Al Pacino a jeho Shylock v paměti zůstávají pěkně dlouho.   Rád bych pochválil i český dabing. Občas se povede, že dabing pozvedne film ještě o stupínek výše. Legendárnímu Mrazíkovi se těch stupínků přeskočit povedlo více. Ale i Ladislav Mrkvička v roli Shylocka tuto postavu skvěle vykresluje a samotný film tím povznáší umělecky na ještě vyšší úroveň než originál.   V recenzích jeden uživatel filmu vyčetl, že byť Shakespear napsal původně komedii, film není směšný. Tato recenze je nepochopením shakespearovského pojmu "komedie", který neslibuje, že ve scénch následuje jeden gag za druhým jako v Bláznivé střele. Shakesperovský pojem komedie předznamenává pouze to, že se divadelní prkna nestají hromadným hrobem jeho postav. () (méně) (více)

De.lilah

Naprosto uchvacujici film.  Al Pacino je skvostnej, na konci mi.ho bylo vazne lito.. A musim vypichnout perfektni dabing Ladislava Mrkvicky. Pet hvezd a jednu libru masa. ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara