Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

Drc

Shakespeare je můj oblíbenec a tak tenhle film hodnotím rozhodně kladně. I když to není tak strhující jako ty nejznámější kousky, třeba Hamlet či R&J (včetně jejich filmových zpracování), jedná se o dobrý film, byť trošku rozvláčnější pouze s pár zajímavějšími místy a závěrem. Hlavně bych ale vyzdvihl herecký výkon Al Pacina, skutečně strhující. ()

manti

Výborně natočená Shakespearova hra s excelujícím Al Pacinem a neméně vynikajícím Jeremy Ironsem. Scéna u soudu byla jedna z nejlepších. Ale nedám 5*, protože některé scény byly moc zdlouhavé, takže by si film zasloužil být trochu sestříhán. ()

Cassandra

Není to špatné, ale čekala jsem víc. On už je pro mě trochu problém v předloze - převleky, tři truhlice (každý, kdo kdy slyšel nějakou pohádku by okamžitě otevřel tu správnou, nemluvě o tom, že by neúspěšní kandidáti jistě předali informace jiným) atd. Herci byli dobří, ale měli málo prostoru (platí pro celou mužskou trojku); film ve mě moc dojmů asi nezanechá. ()

dormouse

Film je nevyvážený. Na jedné straně vynikající Al Pacino, na druhé straně všichni ostatní. Scény s Shylockem jsou o několik řádů lepší než ty, kde Shylock není. Ale i tak či právě pro ně jsem dala 80 %. Drama bylo zpracováno méně často než jiné Shakespearovské hry díky básníkovu důrazu na antisemitismus. Právě proto se poslední zpracování vymyká všem předešlým. Shylock tu je zobrazen jako trpící člověk a ne jako podlý lichvář, a jeho příběh se dostává do popředí dramatu, přestože U Shakespeara byl upozaděn za příběhy milostných dvojic. Dobrý film je ten, který mne přiměje přečíst si knihu. A to jsem udělala. ()

Schuldiner

Tento druh filmů obvykle nevyhledávám a dokonce se dá říci, že jej nemam rád.. Toto si mou pozornost vysloužilo díky účasti Ala Pacina. Jak jinak... A já nelitoval. Po pomalejším průběhu se plynule dostanete do druhé půle, která je prostě a jednoduše skvělým hereckým představením...nejen Pacinovým.. ()

Xavi6

Film o kruté pravdě, která probíhala v 16. století ze strany křesťanů. Popravdě se ani nedivím, že Shylock tak dychtil po libře masa, když se k jeho rase (vyznání) tak chovali. Opravdu precizně zpracovaný film s perfektním obsazením a hodně dobrým scénářem. Radford opravdu zabodoval. ()

Hanes88

Musím říct, že to bylo velmi milé překvapení. Vše od zpracování až po výkony především Al Pacina s Ironsem, bylo skoro vše skvělé. Tudíž nemůžu jinak než dát 4*. ()

Drirr

Film, který z dobrého na skvostný vytáhl neskutečným výkonem Al Pacino. zdatně mu sekundoval Jeremy Irons, předloha a hlavně neskutečně zachycená atmosféra. Za to míří ovace i k Radfordovi a Pookovi. Neumím si představit o mnoho lépe zfilmovanou klasiku... ()

Asmodin

Začátek filmu je vážně otřesný a nudný, navíc aby anglický úvod nadabovali to je ani nenapadlo. I přesto vás děj shakespearovského dramatu nadchne. Ten závěr vám vynahradí všechny nedostatky úvodu. Jeremy Irons byl skvělý, ale hodně mě překvapil Kris Marshall, nikdy bych nevěřila, že dokáže zahrát klasiku. ()

Mitin

Jeremy Irons zvláště Al Pacino dokázali své role zahrát neskutečně věrohodně a scénář je výborný, ale to se asi není čemu divit. Shakespear je jeden z nejlepších dramatiků a je dobře, že to někdo totálně nepodělal, ale naopak vytvořil velice pěkný film. Herecky to opravdu hodně vytáhl Al Pacino, jeho Shylock, scény s ním byly zahrané opravdu skvěle a Jemeremy Irons dokázal, že je skvělý herec, když zrovna nehraje v naprosté sračce. ()

simply

Krásné zpracování Shakespeara, ale kdybych to před nečetla, moc bych z děje nepochytila. No jo asi jsem skrátka blbá na tohle náročné dílo. ()

Charon11

Velmi příjemné zpracování klasického díla. Al Pacino byl vskutku božský! Postupně mi k srdci přirůstá i Joseph Fiennes. Poprvé jsem si ho všiml v Zamilovaný Shakespeare (nyní zase v blízkosti klasika), výborný byl i v Nepřítel před branami a v současné době si ho užívám ve FlahForward. Zpět ke kupci benátskému. Skvělé výkony herců (hlavně Al Pacino, Jeremy Irons a Joseph Fiennes), krásné kostýmy, exteriéry, hra se světlem, poutává hudba.... Takhle přepracovaný klasik se musí líbit každému i zatvrzelému nepříteli klasiků... ()

Theresia

Opravdu nádherně zflimovaná jedna z mých oblíbených shakespearových her. Benátky a ostrov Belmonte dělaly ději působivou kulisu. Hudba byla parádní. A hlas Simony Postlerové, který mám asi navždy spojen s Lorelai z Gilmorových děvčat, mi k textům krásné Porcie překvapivě dobře seděl. Nemluvě o Al Pacinovi, který tu opět exceloval. ()

LBsmoke

3hvězdy bez rozpaků.. plus sem skoro brečel za Pacina.. (takový hodný žiďák hájící lidská práva a s neoblomnou chutí na prsní stejk..) ()

conery1

" Keby každý robil to čo vie, že by robiť mal, z kaplniek by boli chrámy a z chudobných chatrčí honosné paláce." Shakespeare písal skvosty, ale príbeh z Benátok je skvostom jeho skvostov. Po každom zhliadnutí si väčšmi uvedomujem silu príbehu. " Milosrdenstvo sa nedá vynútiť. Vznáša sa z nebies na vyprahnutú zem. Je dvojakým požehnaním. Kto dáva blažený je ako ten, kto berie... Najväčšou mocou mocných je." Dej sa odvíja na niekoľkých úrovniach : priateľstvo, láska, spolužitie, nenávisť, odpustenie. Hlavným hrdinom tu nie je nenávistný Shylok, ani priateľský Antónius či zamilovaný Bassanio, ale Múdrosť skrze krásnu a pokornú Porciu. " To čím sa zdá byť, tým je možno najmenej. Svet chce byť klamaný vonkajšou ozdobou..." Nie je všetko také ako sa zdá a nikdy si nebuďte istí svojou pozíciou, najmä, ak nosíte v srdci pýchu. ()

Movie Gourmet

Tak jsem si doplnil můj movie list dalším klasickým dílem, tentokráte Shakespearovým Kupcem benátským. Film zaujme svou mluvou, typickou pro díla autora předlohy, opravdu skvělým výkonem Al Pacina za taktéž přesvědčivého a působivého výkonu Jeremyho Ironse a sympatického Josepha Fiennese s půvabnou a inteligentní Lynn Collins v roli Porcie, která nakonec všechny skvěle přelstí a zachrání Antoniovi (Jeremy Irons) život :-) To vše za doprovodu harfy, krásných dobových kostýmů a v titulkové sekvenci zakončené romantickou písní. Film pro romantický večer ve dvou jak stvořený. 4* a 80 % ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara