Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

Lennie

Mám ráda Shakespeara, Al Pacina a Josepha Fiennese, a ani jeden z nich mě nezklamal. Líbilo se mi, že režisér vycházel z původního textu, herecké obsazení bylo příjemné a...prostě nemám co dodat. ()

yaqwsx

Studeně převyprávěná Sheakspearova hra bez vlastní invence. To byly první dojmy po shlédnutí tohoto filmu. A ať si jej v hlavě jakkoliv přebírám, stále z něj cítím to samé. Nic nového, nic co by zaujalo. ()

4k7

Zjizvená tvář, Carlito Brigante, Don Corleone a jiné... Al Pacinovy role natolik známé a typické, že když jsem si měl herce představit coby židovského lichváře Shylocka, dělalo mi to jisté problémy - a to alespoň do doby, než jsem se konečně dokopal si tuto adaptaci Shakespearovy hry pustit. Že podobným žánrům neholduju, dělalo určitě taky své. Ale obětoval jsem dvě hodiny a po shlédnutí snímku jsem byl s Kupcem Benátským příjemně spokojený. Nepříliš složité drama s plynulým vývojem událostí, které i přes svou délku nenudí - což je dané možná i tím, že původní hru jsem doposud neznal. A co víc, frajer Al Pacino se své role žida vydřiducha zhostil velkolepě. Kam až byl Shylock schopný kvůli hamižnosti a touze po pomstě zajít, se jen tak nevidí... ()

bleskaMeryl

Skvělý film! Počátky antisemitismu, které postupně vyvrcholily odsouzením celé židovské rasy k likvidaci. Kolik století potřebovala tato zrůdná myšlenka růst, aby se zrodila v hlavách "spravedlivých křesťanů"? Hrubé zneužití Písma Svatého k naprostému opaku toho, co nám přináší. Bohužel i toto patří k historii křesťanství. Měli bychom si to hlavně přiznat a uvědomit si, kde se stala chyba. Kolik křesťanů dnes ještě neví, že Ježíš byl Žid? Pro mě osobně byl největším zážitkem Al Pacino. V tomhle filmu bezkonkurenčně vede. Ovšem oficiální text distributora nemá chybu! Shylock je samozřejmě "hrabivý židovský lichvář" a Antonio "vážený kupec" jak jinak, že? ()

Wooke

Shakespear a jeho angličtina. Jeremy Irons, Al Pacino a ich geniálne herecké umenie. Benátky a ich história. To všetko a omnoho viac obsahuje tento film. Shylock skoro dušu vypustil, keď obhajoval svoje úmysly. Neviem, čo k tomu viac dodať a idem pre-dýchať Shakespearovu genialitu,a nie len jeho, ale genialitu tých, čo sa podieľali na tomto filme. Ak vám niečo chýbalo, tak mne nie ! ()

Maica

Tak tady smekám klobouk před obdivuhodnými hereckými výkony, kostýmy, hudbou, prostředím, hudbou, atmosférou a hudbou. Temnější stránka renesance v pravém světle (;-). Škoda, že nádherná Porcie nebyla tak krásná, nepochopila jsem poslední acénu a podlého Žida mi bylo na konci opravdu líto. ()

kubilov

Opravdu brilantní Al Pacino jako úžasně stereotypní chamtivý žiďák v adaptaci svého oblíbeného Williama Shakespeara naprosto exceluje a zastiňuje všechny ostatní. Právě díky němu a jeho výkonu jsem Kupci tu čtvrtou * dal, bez něj by celý film strašně ztratil. ()

DRABIcz

Absolutně nejlepší adaptace, kterou jsem měl možnost shlédnout. Vůbec to není antisemitské.....(ironie) nicméně každá doba má své..... Jsem z toho nadšený i když Shakespeare není pro každý den.... ()

subic

Jedna libra masa z těla dlužníka je to, oč tu běží. Ale jak říznout bez jediné kapky krve? Jedná se v podstatě o střet víry židovské a vírou křesťanskou, která na své půdě musí zvítězit, i když to musí být drobnou lstí. Velkolepé kostýmové zpracování Wildy Shakespeara, který se tak dostal z prken, co znamenají svět, až na to širokoúhlé filmové plátno. Kdysi jsem viděl v divadle a nepamatuju si, že bych se během první poloviny tak šíleně nudil. ()

Blazkowicz

No pokud vím, tak knížka je laděná spíš do komedie. Anebo taky ne a pletu se. Přece jenom četba k maturitě už je hezkých pár let za mnou. Tady je to veršované drama, takže nuda. Jen scéna u soudu je dobrá. 3-* ()

mosem

Krásné, myšlenkově bohaté texty. Prostě Shakespeare byl geniální. Obávám se ale, že je jen otázkou času, kdy bude tenhle film (a další zpracování) uloženy do trezoru, kdy bude hra vyřazena z knihoven a přestane se vydávat. Ke škodě věci. Není to antisemitismus, co hře dominuje. Je to láska, oddanost, ochota obětovat se. Na druhé straně zloba, pomstychtivost. Bez ohledu na náboženství, národnost a podobně. ()

Pierret

Film natočený podle Shakespearovy hry ji pojímá do jisté míry kriticky. Ačkoliv scénář věnuje daleko více času ostatním postavám a událostem v ději, považuji za nejpodstatnější vše, co se děje kolem role Žida Shylocka (Pacino). Je úžasné, jak dokáže herec vystoupit v protižidovském dramatu tak, že díváka přesvědčí o své pravdě. Musím říci, že tolik jsem ještě "zlu" nefandil. MĚL NA TO PRÁVO! ()

CrazmydRed

4 a 1/2. Beznádejne dokonalé herecké výkony Al Pacina a Jeremyho Ironsa. Aj Kris Marshall sa vyznamenal. Veľmi pôsobivé, nádherné, dôvtipné spracovanie. Tak na tento film sa mi oplatilo tešiť sa :) Neodpustim si Shylockov pôsobivý monológ: "I am a Jew! Hath not a Jew eyes? Hath not a Jew hands? Organs, dimensions? Senses, affections, passions? Fed with the same food? Hurt with the same weapons? Subject to the same diseases? Healed by the same means? Warmed and cooled by the same winter and summer as a Christian is? If you prick us, do we not bleed? If you tickle us, do we not laugh? If you poison us, do we not die? And if you wrong us, shall we not revenge? If we are like you in the rest, we will resemble you in that. If a Jew wrong a Christian, what is his humility? Revenge. If a Christian wrong a Jew, what should his sufferance be by Christian example? Why, revenge." ()

Miloško

Velmi pekný film o vztahu žida a bohateho krestana, o pomste.... Čítal som plno názorov že film má príchuť tv inscenácie, ale nesuhlasim s tym. A aj ked, tam cítit určitú striedmosť,tak práve to robí tento film velmi pekným, takisto shakespearovské dialogy tak často vo filmoch nevidno.Treba si uvedomiť že dobrým filmom nie len rozpočet nad 100mil.dol. Al Pacino je bohovský v úlohe žida Shylocka.....[DVD] ()

Goodmen

Další velmi kvalitní Shakespearovské zpracování. Skvělí herci - hlavně opět úchvatný Al Pacino, velmi kvalitní dialogy, ale bohužel to má pár hluchých míst. ()

sirrgulo

Kupce benátského jsem nečetl, takže nemůžu hodnotit přesnost s filmem, ale proč by se od předlohy snímek lišil že? Na Kupci Benátském mi však vadí jedna věc. Nevím nač chtěl Shakespear poukázat, ale to jak se nakonec vypořádá s Shylockem se mi vůbec nelíbí. Vždyť žid má pravdu. Celou dobu je středem po směchu a nejen on, ale i všichni ostatní židé, což je v rámci lidských dějin smutné, ale zpět k Shylockovi. Je jím opovrhováno, dcera mu uteče s křesťanem, Antonio mu plive do tváře, a všichni ostatní občané Benátek ho nazívají zrůdou, při tom se ale tahají s prostitutkama v nevěstincích (beru to čistě tak jak je to ve filmu, ale budu si muset přečíst i předlohu), a pak když mu není splacen dluh tak žádá to co je po právu jeho. Libru Antoniova masa. A teď je zase špatný, lidé mu říkají žide, jako by neměl jméno, všichni jím pohrdají a nakonec přijde Portie, která si ho chce koupit a když se jí to nepodaří tak ho obalamutí pěkně sprostým způsobem. Je snad jasné, že přeci nemůže vyříznout maso bez prolití krve. Shylock, který projeví tedy v úvodu dobrou vůli a svému nepříteli půjčí peníze bez úroku s sice nebezpečnou podmínkou, ale nemohl předpokládat, že přijde Antonio o všechny lodě, nakonec dopadne ze všech postav nejhůř, při tom se jen domáhal svého právo, které mu je nakonec odepřeno. ()

CrazymanM

Dobře natočeno,výborné herecké výkony,bohužel mě to zase tak nechytlo,Shahespeare je prostě trošku těžší žánr. ()

lulu37

Ďalšia krásna ukážka toho ako po a) dokáže láska robiť veľké veci, b) muži vládnu svetom, ale nakoniec všetko aj tak musia riešiť ženy :), c) netreba srať starých Židov a po d) Al Pacinovi stačia dve slová aby vám behali zimomriavky po tele. ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara