Rabid

(festivalový název)

Rose je po nehodě na motocyklu podrobena experimentální operaci, která zapříčiní přeměnu části jejího těla. V podpaží jí vyrůstá zvláštní orgán a sílí v ní touha po krvi. Při bezcílných potulkách městem se nechává svádět od mužů, aby je poté přeměňovala v krvežíznivé šílence. Chaos v ulicích roste... Hlavní roli měla původně odehrát Sissy Spacek, nakonec však byla obsazena pornoherečka Marilyn Chambers. (-bad-mad-wolf-)

Willy Kufalt

Podíval jsem se na další sci-fi horror z dílny Davida Cronenberga a rozhodně mohu hlásit spokojenost, přestože jedinečný zážitek z nasledujících Mláďat (1979) zůstal nepřekonán. Moje pocity jsou sice pestré – velmi dobré z filmu s nesmírným napětím, značně znepokojivé z děsivého příběhu, ale tak už to u setkání s kvalitním horrorem většinou bývá. Ani mě nenapadá, co bych dodal, tak snad jen 2 postřehy: Rabid beru jako další ukázku kvalitního žánrového filmu z éry, když tvůrci horrorů točili především pro dospělé a často i náročnější publikum, což je zde vedle filmařské stránky vidět i na kvalitně propracovaném scénáři s přidanými vědeckými (sci-fi) prvky. A také ho beru jako další skvělou ukázku tvorby pana režiséra, který v rámci námětu zrodu a následného šíření zla s rysy nákažlivé epidemie dokázal přijít opět s novým nápadem a originálním ztvárněním lidského monstra, zachovat napětí a přehlednost i přes množství vedlejších postav, ukočírovat celý šílený děj a zároveň ho gradovat až do promyšleného konce s překvapením na závěr. Bizarní a mrazivé, to ano, ale současně nezapomenutelné... [85%] ()

Tommy987

Cronenberg po Shivers pokračuje vo svojich úchylných úvahách o tom "aké zmutovanie si zaslúži druh homo sapiens" a tentokrát z obyvateľov Montrealu vytvára nie agresívne súložiace mašiny, ale epileptických akože-upírov. Chybou je, že sme opustili uzavretý bytový komplex a vybrali sa do veľkého mesta, takže stiesnená atmosféra trošku upadá a aj rozprávanie je ešte viac "roztečené" ako v Davidovom debute. Naopak, výrazným plusom je postava Rose, ktorá do odhaľovania biologickej a pudovej podstaty človeka prináša aj čisto osobnú tragickosť a pesimizmus (často som pri sledovaní spomínal na Lucy z geniálneho anime seriálu Elfen Lied). Celkovo nie dokonalý, ale proste výborný Cronenberg. 8 / 10. P.S.: David by sa k týmto svojim raným témam mohol ešte vrátiť - mutácie, premeny tela a stavby človeka sú dnes, v dobe rozvíjajúceho sa genetického inžinierstva viac ako aktuálne... ()

SOLOM.

Pornoherečka Marilyn Chambers byla v té době vážně k sežrání. Ani není divu, že dokázala Cronenberga okouzlit a ten jí dal šanci. Příznivci tohoto lechtivého žánru se tak po tomto snímku dočkali i druhé stránky jejího všestranného talentu. Docela zajímavý nápad se šířením „vztekliny“ mě rozhodně zaujal. Mix upířiny a zombie žánru u mě fungoval především díky slušné atmosféře, která nám místy nabídla opravdu velkou porci napětí a akce. Občas se zde sice objevily i nudnější pasáže, ale nad těmi se dá mávnout rukou. Režisérova dávka zvrhlosti a „geniality“ rozhodně nenechá diváky usnout na vavřínech. ()

JASON_X

Béčko jak má být, bez žádného hlubšího poselství, existenciální hloubky, psychologizujícího přesahu, natož nějakého filosofického ocasu. Sexy upírka, v civilu pro zajímavost pornoherečka, je ovládána neovladatelným pudem k sání krve komukoliv, kdo je zrovna nablízku. A zapomeňte na nějaké směšné upírské špičáky, tahle dáma má na krvesajstvo úplně jiný forichtung - slizký výsuvný sosák, vylézající z jakési imitace řitního otvoru, který jí vyhřezl v podpaží coby následek pooperační mutace. Pokousané oběti se mění ve slintající krvežíznivé šílence a nákaza se rychle šíří městem... K tomu zní navíc příjemná sedmdesátková instrumentální hudba. No nezní to báječně? Je to báječné! A místní anotace má recht - scény z operáku a z pornokina jsou skvostné. Až sjedu celého Cronenberga, možná se sem zase vrátím a dám plný počet. ()

Jansen

No, od Cronenberga jsem při tomto námětu čekal rozhodně víc. Samotný ústřední motiv, kdy ženě začne po experimentální operaci z podpaží vyrůstat orgán značně podobný vagíně, ze kterého při tělesném kontaktu vystřeluje ostrý bodák, ve výsledku působí veskrze nahodile. Že se tento film jasně hlásí k béčkovým formám, Cronenberghovi ale nebrání ve výborném využívání potenciálu filmu. Nějaký déle trvající dojem, tak spíš vzbudí pár opravdu působivých záběrů kamery, než samotná exploatace s orgánem hlavní hrdinky. [FESTIVAL OTRLÉHO DIVÁKA 2010] ()

ScarPoul

Taký netradičný zombie film s krásnou ústrednou hrdinkou. Cronenberg má veľmi svojský štýl točenia. Viac ako formálna stránka ma tu ale zaujala fascinácia bizárom. Všetky tie podivné otvory na ľudskom tele, čo sa chcú prisať k ďalšiemu človeku a sať z neho krv sú výborne prevedené a pôsobia nepríjemne. Hoci mám pocit, že vo svojej prvotine bol David podstatne odvážnejší. Filmu neupieram kvality. Aj napriek určitej ťažkopádnosti, je film zábavný. Minimálne námetovo. Ale koniec vyšumí do prázdna. Herci sú zase raz toporný a bez plastickosti a samotné napredovanie príbehu je pomalé a opatrné. Na to, ako mám Cronenberga zafixovaného mi príde trošku smutné, že tu sa nešlo na plný plyn. A ak sa náhodou išlo, tak vo veľmi zlom dopravnom prostriedku. Marilyn Chambers ale funguje. Hoci si nie som úplne istý, či to kvalitatívne stačí. ()

HateBreeder

David Cronenberg měl vskutku hlavu plnou těch nejbizarnějších představ, zvrhlostí a absurdit, které navíc uměl podat s působivostí jemu vlatní. Rabid sice ještě nedosahuje takových extrému, které nadělil filmař do vínku svým pozdějším filmům, ale to neznamená, že nedokáže šokovat. Film staví na tématu lidské odlišnosti, zvrhlosti, znechucení ze sebe sama. Obsazení sexy krásky Marilyn Chambers do hlavní role to jen potvrzuje - kontrast tu je opravdu děsivý. ()

Seabeast

Cronenbergův Rabid vzniknuvší dva roky po koncepčně podobném Shivers mi přišel o něco méně atmosférický a zhruba od prostředka poněkud roztahanější. Ta podoba je myšlena v pandemii, která se postupně šíří a nabývá apokalyptických rozměrů, takže takový "zombie survival", ale stejně jako u Shivers opět v jiném podání bez "typických zombie". Ač jsem Cronenbergovými filmy fascinován, zde si nemohu odepřít pocit, že snímek ztrácel tah na bránu, což se k finálním titulkům nezměnilo. Shivers nabídnul mnohem lepší atmosféru, sofistikovanější gradaci a disponoval větší děsivostí. Rabid není vyloženě nepovedený, ale zkrátka a jasně na Cronenbergovi poměry je docela průměrný. PS: Vůbec jsem netušil, že v hlavní roli Marilyn Chambers (budiž Ti země lehká; není to ta na obalu!) byla pornoherečkou! :-O ()

corpsy

Možno je to len zhoda náhod, ale mne Natasha Henstridge svojím jednaním a aj svojou vyzážou vo filme MUTANT z roku 1995, pripomína práve Marilyn Chambers v tomto snímku. No možno je to fakt len zhoda náhod. Tak či tak ide o opäť skvelú divočinu skvelého režiséra, ktorá sa nesnaží veľa vysvetľovať a už rozhodne nič jednoducho zakončiť. ()

Astaroth12

Vôbec som netušil, že toto ma na svedomí Cronenberg, ale po chvíli mi bolo jasne, kto to spískal. Tých jeho trademarkov je tu niekoľko. Je to podobne ako Shivers, ale rozhodne lepšie. Začína to tak kludne, ale asi od polky filmu sa neskutočne rozbehne a pripomína niektoré slávne pandemické horory. Film ma dve linky, jeden sleduje sympatickú hostiteľku a a tá druha rýchle šírenie nákazy. Je tu veľa mŕtvych, beznádej i niekoľko krvavejších scén. Pri scéne, kde išlo smetiarske auto a zberalo mŕtvych, mi bolo  deprimujúco. Len škoda, že to nemalo nejaký pútavejší a zaujímavejší koniec, tento sa mi zdal odflaknutý. Ale i tak, zas jeden zo zaujímavých počinov majstra Cronenberga. ()

ledzepfan

Není to u mě čistý plný počet bodů jako u Cronenbergova vrcholu "Videodrome"ale i tak mě to příjemně překvapilo....To co se ze začátku tváří jako takové jednoduché,komorní drama o krvežíznivém,parazitickém implantátu se v druhé půlce rozjede do sympatického skoroZombie hororu,který razí heslo: Hodně muziky za málo peněz :D 70% ()

fcreading

" Je to velmi rýchle, rýchlejšie ako u bežnej besnote." Obete sa začnú potiť, triasť, a ide im pena z úst dôležité je, že obete tejto novej choroby sa stávajú extrémne agresivný, a cítia potrebu pohrýzť ďalších ľudí. Cronenbergov ďalší skvelý snímok, v ktorom si zahrala aj pornoherečka Marilyn Chambers, ktorá svoju rolu zahrala perfektne. Môžem jednoducho povedať, že je to pomerne kvalitný horor, postavený na jednej postave Rose, ktorá má rada krv, a kvôli krvi začne zvádzať mužov, na ktorých natrafí 80 percent. ()

kaylin

V Cronenbergově tvorbě je psychologie přítomna již od jeho počátků, nejedná se pouze o jednoduché bezduché horory, ale silné filmy, které se vyznačují naprosto skvělou trikovou stránkou. Jakékoli lidské mutace vypadají u Cronenberga skutečně reálně, což jen umocňuje jejich bizarnost a stejně tak i hnus, který divák cítí. Zajímavostí je, že Cronenberg, i když by tomu jeho filmy naznačovaly, nikdy psychologii nestudoval na univerzitě, překvapivě má titul z literatury. Nic to nemění na tom, že jeho filmy jsou skutečně velmi silné a z každého si budete odnášet dojmy, které nelze vždy označit za pozitivní. Nikoli ale proto, že by se jednalo o špatné filmy, ale proto, že nutí k zamyšlení nad našimi temnějšími stránkami. „Rabid“ není výjimkou. ()

gumli

Mám rád filmy od Cronenberga,ale pri tomto filme som nevedel či mám dať za dva,alebo za tri.Ale nakoniec zvíťazila trojka,ani sám neviem prečo.Film stál len 90 tisíc dolárov,čo určite nie je veľa.Marilyn Chambers je síce poriadny kus,ale to nestačí.Priemerný horror s pár dobrými momentami.Film ani nevysvetľuje prečo plastický chirurg implantoval Rose tú vecičku,ani prečo mala potom hlad po krvi a ani ďalšie iné veci.A čo sa týka Marilyn Chambersovej,na to,že je pornoherečka,hrala celkom dobré,ale ako som už spomenul,na dobrý film to naozaj nestačí. ()

Martin741

Nemam rad Davida Cronenberga, to napisem hned na uvod. Jeho filmy su plne uchyliek, to mi vadi asi najviac - ja totiz uchylky -a hlavne tie sexualne - otvorene nenavidim. Takze tento horor chvalabohu nema s uchylkami az tak vela spolocne, skor je to o postupnej atmosfere odcudzenosti, o depresiach a o inakosti. Vyborne boli pasaze o operacii, vyrastani cudzorodeho telesa z tela a o sireni naslednej nakazy a poriadneho hororoveho sialenstva dalej. Hoci ako som spominal, nemam rad Cronenberga, ale tento film sa mi pacil. Takze ako funda kvalitneho hororu tomu dam vysokych 77 % ()

honajz2

Začátek byl takový nijaký, nemastný, neslaný, ale pak se to naštěstí rozjelo a na mě čekalo velmi milé překvapení. Od Cronenberga jsem viděl zatím 4 filmy, z nichž jen dva měly nějakou atmosféru a jen v jednom se atmosféra udržela až do konce (dokonce ještě zesilovala) - a to byl právě Rabid. Celkem mě překvapilo, že zde vlastně bylo minimum gore (tudíž je to přístupné i těm, kteří tomuhle moc neholdují), přece jenom, je to Cronenberg, ale i tak ten film fungoval, kromě začátku mě nenudil, napínal a bavilo mě sledovat vývin té nákazy. Myslím, že to i bylo dobře vedené, takže si nemám moc na co stěžovat. Zatím to nejlepší, co jsem od Cronenberga viděl. 4* ()

Lindiště

Na tomto filmu je vlastně zajímavé jen vraždící monstrum, kterým v je tomto případě ženská s pinďourem v podpaždí, ale musím uznat, že to je vskutku originální. ()

SeanLSD

Cronenbergove filmy sú freudovské od počiatku jeho kariéry, v RABID ho dokonca aj dostane priamo do záberu a celý čas sa s ním ironicky pohráva, hlavná postava sama potláča svoju novú prirodzenosť a ešte aj doktori sa bavia s pacientmi psychoanalytickým spôsobom. Badateľný ústup od samoúčelnej hororovej hnusnosti, ďaleko viac než v SHIVERS sa zameriava na psychológiu postáv a sociálny dopad, ale pôsobisko sa zase zväčšuje do veľkolepých rozmerov, na celé veľkomesto. Hodne nadnesene povedané, spolovice je to psychologická dráma postavy, meniacej sa na čosi odporné a z druhej čistokrvný nákazový film, dávno predtým, ako sa poriadne dostali do módy. David tu opäť predvídal alebo určoval vývoj ( stále mi lezie na rozum prirovnanie k Davidovi Bowiemu ), ktorý si na tejto tematike v nasledujúcich desaťročiach poriadne uletel, ale pre neho samotného už to nebolo atraktívne, mieril zas na neprebádané územia. Sex a násilie tu nie sú priamo spojené, vírus robí z ľudí agresívne beštie bez sexuálnej túžby, jeho šíreniu sa však samozrejme darí hlavne preto, že pôvodca má podobu vo svojej dobe mimoriadne populárnej hviezdy pornografie, ktorá na rozdiel od tých dnešných prejavuje nie najmenší herecký talent. K dokonalosti filmu chýba aspoň náznak nejakého vysvetlenia, čo že sa to vlastne s tou nešťastníčkou porobilo a viac akcie v zamorenom meste. ()

Cedr

Podstatně dospělejší než předchozí Shivers, námět sice na první pohled dost ulítlé, ale ve své podstatě nadčasové (na konci června 2021 (nejen) zalaminované vaccine cards  působí dost... no... ufff...) Tradičně skvělá atmosféra a zajímavé prostředí kliniky zabývající se plastickými operacemi. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech