Pavouk

• Kanada Spider (více)

Příběh muže, osudově polapeného do sítí vlastní mysli. Dennis Cleg je po mnoha letech propuštěn z psychiatrického ústavu. Odjíždí do chráněného domu, aby tam dál žil svůj osamělý podivínský život. Ponechán napospas sám sobě, svým představám a vzpomínkám na dětství, kdy zdánlivou rodinnou idylu s milovanou maminkou a otcem narušil otcův vztah k jiné ženě. Komorní psychologický příběh podle románu a scénáře Patricka MacGrathea zaujme především díky výtečnému výkonu britského herce Ralpha Fiennese v titulní roli (také Schindlerův seznam, Sluneční svit, Harry Potter a Ohnivý pohár…). (Česká televize)

honajz2

Dlouhou dobu mi ten děj přišel takový "no a co, proč mi je vyprávěno zrovna tohle", ale závěrečný zvrat (který sice není originální ani neodhadnutelný) tomu všemu dodal potřebnou sílu a to něco, na co jsem celou dobu tak čekal. Ono to především je psychologické drama, tak je to třeba i brát a v tomhle je to docela povedené. Ta stopáž je sice přepísknutá, ale i tak to má místy slušnou atmosféru. Po filmařské a herecké stránce se to navíc povedlo skvěle a ačkoli je celá ta část z chráněného domu včetně podivného starého muže nevyužitá a ačkoli i po stránce psychologie hlavního hrdiny by bylo ještě na čem zamakat, i tak se mi Pavouk líbil a docela mi sedl. Cronenberg si u mě po dost špatném Stereu naštěstí zase zlepšil reputaci. Slabé 4* ()

Jimmi

Myslim ze nic by sa nebolo stalo keby som tento film nevidel...ocividne nebol natoceny pre mna.Herecke vykony boli fajn a ale celkovo ma to hrozne nudilo. ()

ad

Temný a dusný film, k jehož sledování a vychutnání jsou zapotřebí silné nervy a pohodlné křeslo. Zdaleka ale nesouhlasím s tvrzením, že ve filmu nejde o nic, jde o hodně velké NĚCO, problém je v tom, že málo který divák se dokáže ztotožnit s duševně nemocným člověkem, takže najednou chybí někdo, kdy by ho příběhem provázel. Pokud si člověk bez takovéto postavy neporadí, chápu, že se mu může film zdát nudný... ()

Crawler-D

David Croenberg a Ralph Fiennes dokazují, že mají zaděláno na ozdravnou kůru v blázinci. Jemné nitky splétané filmem v závěr vytvoří skutečnou pavučinu mapující život osamělého, zamlklého a bláznivého Dennise. Jen se přiznejte, kdy jste si uvědomili, že sledujeme Dennisovo dětství? ()

BoXBe

Viděl jsem v klubovém kině a dolehlo to na mě tíživou depresivní atmosférou tak těžce, že jsem na nějakou dobu vynechal vážnější témata. Fiennes v tomto filmu úspěšně nakročil k roli Voldemorta. ()

Radiq

Pěkný vztah chlapeček k mamince měl, či byla to snad děvka courovitá? Všude kam kráčel, jí kus zel, pavouček už svou oběť chytá... Prolézav ústavy rmoutí se minulem, pochmurně s životem trpkým se bije, vzpomíná na tátu, na dětství, na vraždu, podivná postava v chlapci to žije... Až mámu tatínek lopatou uděří, Radiq tu schízu i Fiennesovi uvěří. ()

Fox Mulder

V celku dobře zvládnuté komorní drama s hodně tísnivou atmosférou. Celý film ale stejně stojí na vynikajícím výkonu Ralpha Fiennese a jeho mumláním. Ale i přesto, že film se mi líbil, není to prostě Cronenberg jak ho mám rád. ()

Iroquaise

Vynikající mysteriózní thriller, který diváka svírá po celou hodinu a půl, ale jeho skutečná hodnota přichází až s odstupem. Cronenberg se zde presentuje jako asketický a velmi sebejistý autor, který naprosto přesně ví, jakým způsobem dosáhnout cílů, které si vytyčil. Jeho režie je velmi ukázněná, až minimalistická, pozvolně plynoucí obrazy vyvolávají místy až voyeristický požitek z dívání se. Nádherně se tu otevírá rozpor mezi příběhem ( fabulí) a vyprávěním (syžetem). Prostinká fabule je převedena do rafinovaného syžetu, jež je - obdobně jako mysl hlavního hrdiny - jakoby zavinutý do sebe sama. Proměna či vzájemné prolínání podob jednotlivých ženských hrdinek působí velmi zneklidňujícím dojmem, přičemž Cronenberg dokáže vyvolat napětí i z takového detailu jako jsou falešné zuby. Samostatnou kapitolu pak představuje herectví Ralpha Fiennese, který opět prokázal svůj mimořádný talent a utáhl náročnou postavu duševně nemocného Dennise prakticky beze slov. Malý velký film. ()

jitrnic

Dusivé, těžce popsatelné psycho s narušeným Ralphem Fiennesem a démonickým Gabrielem Byrnem. Povinnost pro milovníky všelijakých filmových depresí. ()

Nepi

David Cronenberg natočil průměrný portrét mentálně nemocného člověka trpícího vzpomínkami na minulost a na vraždu matky...děj je místy ucouraný a kýčovitý...celkem nic mimořádného... ()

Krasus

Depresivní thriller,který mě sice nijak neoslovil,ale atmosféra a herecké výkony na mě udělaly dojem(nemyslím tim Ralpha,protože to jeho mumlání a psychicky labilní role už mě docela nudí),ale skvělá byla hlavně Miranda Richardson v obou rolích. ()

Smileface

Ralph Fiennes v příběhu s atmosférou že by se dala krájet poznává temná zákoutí pravdy ve svém mozku.Příběh se sice plazí jako pavouk který snová sítě,pomalé tempo však plně odpovídá celkovému pojetí filmu. ()

sedm.1

Já nevim.Cronenbergova režie výborná,Fiennes (jako vždy) famozní,poutavý zajímavý děj,přesto všechno mě nechytl na maximum.Možná by se dal Pavouk označit za filmový rozbor duševně nemocného člověka.Každopádně film ne pro každeho,typický zastánce filmových klubů. ()

Michelle75

Výborný zmagořený Ralph Fiennes...ani nevím, jestli by mě to bez něho bavilo. Pavouk spřádá pavučinku a vzpomíná na to , co jako chudík dítě všechno zažil..., ale až tu pavučinku upřede vzpomene si i na to na co si nechce vzpomenout? Zajímavá atmosféra, zpomalená, ubíjející a velmi ponurá. ()