Pavouk

• Kanada Spider (více)

Příběh muže, osudově polapeného do sítí vlastní mysli. Dennis Cleg je po mnoha letech propuštěn z psychiatrického ústavu. Odjíždí do chráněného domu, aby tam dál žil svůj osamělý podivínský život. Ponechán napospas sám sobě, svým představám a vzpomínkám na dětství, kdy zdánlivou rodinnou idylu s milovanou maminkou a otcem narušil otcův vztah k jiné ženě. Komorní psychologický příběh podle románu a scénáře Patricka MacGrathea zaujme především díky výtečnému výkonu britského herce Ralpha Fiennese v titulní roli (také Schindlerův seznam, Sluneční svit, Harry Potter a Ohnivý pohár…). (Česká televize)

SpaceOdyseus

Inventura detskych vzpominek v podani Ralpha Fiennese je pomalu vypravena, artova depka. Ale diky sve unikatni atmosfere se na to kouka zajimave i kdyz jde o celkem neprijemny pribeh. ()

listr

Film pomalý a o ničem, ale přesto mě zaujal. Celý film je takový koncert pro Ralpha Fiennese a ostatní postavy mu hrají jen vedlejší housle a to celkem slabé- s vyjímkou Gabriela Byrnea. I přesto, že tento film je drama jsem se u některých scém bavil. ()

Nightbreed

Podľa mňa skvelý film ktorý nádherne zobrazuje ako asi vidí a rozmýšľa takto psychicky narušený človek. Ralph Fiennes je úžasný ako vždy a aj napriek tomu ,že je film miestami nudný ho nemôžem hodnotiť inač ako 4. David Cronenberg ma znova neskalamal. ()

chalp

Po Existenz vyslovene sklamanie.Kým v existenz všetky hrátky s divákom, logikou a pletením odlišných svetov fungovalo tu to jednoducho nešlape, všetko je (na Cronenberga) veľmi jednoduché, priamočiare a bez štipky fantázie.Aj keď musím uznať, že táto tvár Davida sa mi páčila oveľa viac ako jeho najnovšie pokusy... ()

Psice

Pavouk mě dokázal do své sítě vtáhnout už samými titulky, které se míhaly na pozadí něčeho, co se ne náhodou podobá Rorschachovu testu. Tempo celého filmu bylo velice plynulé (stejně tak vleklé, jako si pavouk spřádá své sítě a stejně tak plížívé, jako k člověku přichází schizofrenie). Film mi zprostředkoval skvělý pohled do přemýšlení a pocitů lidí s duševním onemocněním. Uchvátily mě i různé detaily, které vypovídají o tom, že Cronenberg musel velice důkladně zkoumat životní návyky psychotiků, než přistoupil k samotnému natáčení filmu. Zaujalo mě i to, jak byl do ponurého komorního dramatu nenásilně zakomponován jemný humor. Temnou a ponurou atmosféru filmu výborně dokreslovala geniální hudba, kterou zkomponoval Cronenbergův „dvorní skladatel“ Howard Shore. Schizofrenní pohled na svět se Cronebergovi podařilo skvěle ztvárnit tak, že se děj snímku odehrává na několika rovinách – z pohledu nezávislého pozorovatele (reálná rovina) a z pohledu hlavního hrdiny (bludy). Z toho důvodu je pro diváka do určité chvíle velice složité rozlišit, co je a co není realita. Díky tomu může divák podstoupit jedinečnou exkurzi do světa psychotiků a prožít si, jak vnímají a prožívají svět kolem sebe – jak je pro ně těžké rozlišit, co je a co není skutečné... V závěru filmu Cronenberg otevírá zajímavé téma - měla by snad společnost hlavního hrdinu nenávidět a soudit za to, že zabil svou vlastní matku, a nebo by s ním měla sdílet soucit, protože se „Pavouček“ stal obětí své vlastní pavučiny? Pokud tento snímek posune alespoň o píď smýšlení „normálních“ lidí o těch, co jsou na druhé straně barikády a přispěje k jejich destigmatizaci, tak film splnil víc než svůj účel... ()

Geller

Uff, jestliže tento snímek má všehovšudy délku 90 minut, tak subjektivně jsem se vlekl 3 hodiny. A to je nějvětší problém zpočátku zajímavě vyhlížejícího minifilmečku. ()

kamil.i

Milujem Cronenbergovu tvorbu, ale toto je veľký krok vedľa. Ako inak sa dá pomenovať film v ktorom hodinu a pol sledujeme zmäteného schizofrenika s oidipovským komplexom a fetišom na rozličné predmety, pričom pointa filmu je jasná už po prvej štvrtine stopáže? Horší ako skoré odhalenie je už len text distribútora. Musel to byť kapitálny kretén inteligenčne na úrovni ústrednej postavy Pavúka, ktorý vložil do anotácie filmu hlavný dejový spoiler. ()

vtelenie

70% - asi najhorsi Cronenberg, ale stale dobry film ku komentaru sa vraciam po vzhliadnuti nervydrasajucej megasracky s nazvom Cosmopolis, ktora vyrazne posunula hranice "najhorsieho" Cronenbergovho filmu. Pavuk je v tomto svetle strhujuca päťhviezdna jazda. ()

Viperine

Zatím jsem neviděla lepší hrábnutí do bahna paranoidní schizofrenie. Výkon Ralpha Fiennese je obdivuhodný. Cronnenberg se nepropadl tenkým ledem přemrštěnosti vyjádření, což je časté nebezpečí u podobných témat; zároveň se neklouže po povrchu a netlačí diváka do názorů a postojů. Film vidím jako povedenou sondu, které dokázal dát jak dobrý příběh, tak i dobrou pointu. ()

sandis

Opět více či méně hozené někam mezi deviaci, bizar, úchylárnu a psychopatii... Ale beru to... zajímavé, prožít si 98 minut s člověkem, co má o kolečko méně a to do té míry, že neví, jestli svojí matku zabil on, jeho otec, nebo jestli je to celé ještě úplně jinak a do toho si hraje na pavouka, co natahuje provázky po pokoji... Obzvláště naturalistická scénka, kdy "děvka" setřepe sperma Dennisova otce z ruky do stoky... / Velice depresivní... na druhou stranu pozitivní v tom, že podobnou poruchu nemáme, že... 7,6/10 ()

Puol

Tak tentokrát mi inak môj vcelku obľúbený režisér nesadol. Mumlajúci Ralph Fiennes dosť nudil a pointa bol až prílš skoro odhadnuteľná. ()

Rockerman

V "turné" po Cronnebergových filmech jsem si nechal Pavouka na konec. Duševně narušení lidé jsou prakticky ve všech jeho filmech, tentokrát to však není z chlastu nebo drog, ale z traumatu z dětsví. Dennis vzpomíná na události, u kterých zjevně nemohl být a jen si myslí, že to tak opravdu bylo. To, že vše by mohlo být jinak jsem poznal dost pozdě, ale právě proto mi to přineslo větší zážitek. Není to špatný film, ale na mé tři nejlepší ( Crash, Mapy ke hvězdám a eXistenZ ) to nemá. Že je Ralph Fiennes vynikající herec, vím už dávno. ()

Gardenboy

Zvláštne psycho, u ktorého som dlho nevedel ako to vlastne je ... a neviem to doteraz ... ale pre tú atmošku si to tri * zaslúži ... ako psychologická štúdia je to za 5*, ako thriller s pútavým a napínavým a halvne pochopiteľným dejom je to za 1,5* ()

bono22vox

2/3 aneb Cronenberg zkouší, co všechno si může beztrestně dovolit. Že David Cronenberg není duševně zdráv, je zřejmé již delší dobu :-) tady by měl ale začít uvažovat o hospitalizaci... ()

Rodin

Strašlivá nuda, hrozitánským způsobem protahovaná a korunovaná docela slušnou, ale nijak výjimečnou pointou. Zpočátku se mi líbila aspoň atmosféra, jenže ta tam civěla od začátku až do konce prakticky beze změny, tudíž brzy se stala otravnou. Herci se snažili vykřesat z tohoto dílka, co se dalo, a taky se jim to podařilo. Víc se rozhodně nedalo. A když sledujete film, u kterého si i bez reklamy můžete jít pětkrát uvařit kafe, aniž byste o cokoli přišli, je to bída. ()

dwbmb

Šel jsem do toho filmu s vědomím, že to není klasickej Hollywood, ale stejně jsem asi po hodině zaznamenal, že se na to vůbec nedívám, zbystřil jsem, obraz ve filmu se prakticky nehýbal, tak jsem si pokračoval hledět něčeho jinýho. Tohle mě hodně minulo. ()

movemat odpad!

Odpad dávam filmom ozaj málokedy, ale tu sa inak nedá. Nespomínam si, kedy som mal naposledy po dopozeraní filmu tak úzkostné pocity z toho, ako som premárnil niekoľko desiatok minút života. Nekončiaca, tŕpka, obludná nuda. A to mám Ralpha Fiennesa celkom rád. ()

pepino

No po pravdě jsem od toho čekal víc. Zvláštní zamotaná "pavučina". No ale ztráta času to nebyla určitě. Vychází to na 2 hvězdičky...plus jako vždy skvělý Ralph Fiennes. Zde mi opět dokázal že dokáže zahrát skvěle jakoukoliv roli. Za Ralpha ještě jedna hvězdička navíc. ()