Politický thriller, který nahlíží do dravého a zkorumpovaného prostředí světového ropného průmyslu, se několika souběžnými dějovými liniemi snaží poukázat na důsledky honby za bohatstvím a mocí. Dostaneme se v něm jak do pracoven washingtonských makléřů, tak mezi muže, kteří dřou na ropných polích v Perském zálivu. Zápletka filmu se rozvíjí na pozadí snahy mladého, charismatického a reformního prince Nasira, představitele nejmenované země v Zálivu, který se snaží vyvázat z dlouhodobě nevýhodných smluv s americkými firmami a vládou, jež sledují jen své zájmy. Nasir, který se má stát dědicem trůnu, přiřkl práva na další těžbu zemního plynu, jež byla dosud v držení texaského energetického gigantu Connex, větší a výhodnější nabídce ze strany Číny. Tento krok je pro Connex a americké obchodní zájmy v této oblasti bolestivou ránou pod pás... (oficiální text distributora)

gogo76

Komu sa páčil Traffic,nemôže ľutovať.Nečakajte akčný príbeh,aj keď na to dojde.Je v tom hlavne veľa politiky,práve preto pre niekoho nudný.Problém je,že sa film v niektorých momentoch berie až príliš vážne a bežný divák sa môže v niektorých momentoch stratiť.Herecké obsadenie skvelé a výborný záver a scéna mučenia Clooneyho je surovo reálna.80%. ()

Xmilden

Témata k zamyšlení Syriana rozhodně nabízí. Jenže co z toho když se film místy docela vleče a celou dobu mám dojem, že tahle vysoká hra šla natočit mnohem zábavněji, zvláště když jako hlavní triumf nabízí skvěle hrajícího Clooneyho. Marka Stronga jsem si tipoval, ale nepoznal jsem ho. 60% ()

sepp odpad!

Jako sorry, ale když do půlky filmu nejde absolutně nejde pochopit o co v něm jde, hraje si to na bůhví co, přitom je to naprosto nemastné, neslané a nezáživné, tak to vypínám a dávám odpad! ()

Jamal

Docela pěkněj příběh, odehrávajíc se převážně na Středním východě u šejků a emírů. Příběh, který ukazuje jak nepředstavitelně bohatá je tato oblast, ale pouze pokud je zde ropa. Jak nepostradatelná součást je ropa a slouží jako podstavec celému bohatství, který jednou dojde a celá tato pohádka jednou skončí. Jak se někdo snaží myslet do budoucnosti a ne pouze na současnost a je za to náležitě odměněn dárkem od Spojených států. Bohužel, podle mě, ne daleko od pravdy. ()

Pepinec

Téma jakkoli spojené s dálným východem je pro americké scénáristy a režiséry stejně vděčné, jako pro ty české komunistická minulost. A patrně i věčné - vždyť kolik takových filmů existuje? Syriana v sobě ukrývá obrovský potenciál. Hvězdné obsazení, dobrá práce s kamerou, povedeně vykreslená i na diváka přenesená nálada. Co je však důležité pro politický thriller? Aby byl srozumitelný i pro člověka, který sotva dokáže prstem na mapě najít Perský záliv. Aby lidem přinesl pohled na machinace, které se dějí všude kolem nás. A hlavně; aby divákům pomohl porozumnět. Bohužel, Syriana mi porozumnění nenabídla. Naopak, pakliže jsem před tímto snímkem s jistotou věděl, kde se nachází Perský záliv, si teď po shlédnutí ani tím nejsem jist. ()

Indiana

Nejnudnější film, co jsem viděl v kině. Šli sme na to s kámošem asi před sedmi rokama, oba na to koukali celou dobu s kamennym ksichtem a ke konci, když to vypadalo, že ten člun narazí do tankeru a všechno bouchne, tak cvak a bílá obrazovka!!! To sme si nezasloužili....a hraje tam tlustej Clooney :D. ()

Deimos

DivX/// Obsazení 6/10 Děj 4/10 Hudba 7/10 Efekty 3/10/// +dramaticky laděná hudba, závěr -jinak jedna dlouhá nuda a pruda/// Tak tohle je velice náročný snímek. Je to politický Thriller, kterýžto já jako žánr vůbec nevyhledávám. Tím hůř pro mě, protože když mě neosloví ani téma, tak je to úplně zbytečný film. Tenhle má naštěstí pár světlích momentů, chcete-li silných momentů a tak je i něčím zajímavý. Hlavně tedy závěr. A když to tak vezmu, tak dnes se točí filmy o všem možném, tak proč by se nenatočil film tohoto ražení. Jen říkám, není pro všechny, já dám osobně raději přednost nenáročné a zárověn nereálné akční podívané. Mimochodem George Clooney si fakt vybírá hrozné filmy, za to ho nemám rád./// Celkem 48%/// ()

HAL

Zřejmě nejreálnější politický thriller jaký jsem kdy viděl, který se nebojí ukázat i věci které by jste od hollywoodu nečekali. Bohužel je taky až příliš rozvláčný a škodí mu příliš mnoho dějových linií, takže první dvě třetiny filmu docela nudí. ()

kingik

Thriller oceněný Oscarem a Zlatým Globem diváka zavádí do světa ropného byznysu. Do událostí spjatých s mocenským bojem o naftová pole a rafinerie v Perském zálivu vstupuje agent CIA Bob Barnes, který zjišťuje, že jeho činnost byla zneužita. Tenhle film je natočen pro Američany, nikoliv pro mě. Mě totiž nechal absolutně chladným. ()

dr.horrible

Škoda že sa všetky tieto filmy točia o USA (Záujmy bolševickej Číny sú určite v poriadku, určite sú presadzované skrz mier a vzájomné porozumenie, že ano?). Je správne nato upozorňovať. Je správne upozorňovať aj na chyby našich spojencov, len aby to neviedlo k mylným, či jednostranným presvedčeniam. Sú aj väčšie svine na svete... Snáď si môj (úmyselne minimalistický a nekonkrétny) komentár nikto nevyloží zle. Snáď si tak nikto nevyloží záver tohoto filmu. Čiastočne nesúhlasím, proti spracovaniu ale neni o čom. 95% ()

Legas

Mít větší politický a ekonomický přehled, možná bych Syrianu pochopil. Film v žádném případě není nesrozumitelný, jen od diváka vyžaduje určité znalosti. Ale i tak se mi film velice líbil, hlavně kvůli pěkné kameře, zajímavé "hudbě", hercům a velice chytlavé atmosféře. ()

Šakal

„You dig a 6 foot hole, you¨ll find three bodies, but you dig 12, and maybe you¨ll find 40“. Nemůže být snad nic výstižnějšího, než toto konstatování z úst Chrise Coopera. Syriana je snímkem, jenž nedělá žádné kompromisy (zejména potom ne k samotnému divákovi), je chladná, odtažitá (myšleno v tomto případě veskrze pozitivně) s věcným nadhledem a potřebným přesahem. Téma(ta) zpracovává poněkud nefilmovou řečí, přičemž se jich snaží pojmout hned několik najednou, avšak úzce spolu souvisejících (nebo se vám zdá, že terorismus, ropa, touha po moci, penězích... spolu nesouvisí), což může na první pohled (shlédnutí) působit poněkud roztříštěně, ale už při tom druhém (opakovaných projekcích) divák mimoděk zjistí, že tato (filmová) mozaika do sebe postupně začíná čím dál tím více zapadat, vrství (se) jedno zrnko písku na druhé a výsledkem je nekonečná (bezvýchodná) pou(š)ť, jenž nemá ani tak své vítěze a poražené, pouze velké množství „nutných (ne)vinných obětí“, to na obou stranách. Syriana je inteligentní politický thriller, s přesnými hereckými výkony, všudypřítomnou kamerou a na první pohled nenápadným, ale o to více působivým hudebním doprovodem. Jednoduše snímek, jenž vás po 20-ti min zcela otráví a ponechá netečnými nebo ho sjedete na jeden zátah bez jediného zívnutí. 90% zajímavý komentář (pro mě): uživ. gudaulin ()

Jordan

po druhom zhliadnutí opravujem a zvyšujem hodnotenie - videl som to znovu, po čase a viac som sa na to sústredil a zistil som, že tomu "rozumiem" a veľmi sa mi ten film zapáčil, treba sa do toho ponoriť a byť pozorný - a nejaký rozhľad a znalosť či už problematiky alebo aspoň regiónu tiež nie je na škodu, ale tak či tak, chytilo ma to (a tentokrát už nie len vďaka amande peet a výkonu georgea clooneyho), fakt kvalitný politický thriller ()

Anderton

Syriana je politický skladačkový triler, ktorý sa snaží nahliadnuťpod pokrievku naleštených diplomatických vzťahov, aké vídame v televíznych správach pri podpisovaní zmlúv. Lenže je to pohľad trochu nudnejší a rýchlejšie vyšumiteľný, ako pri skutočne majstrovských dielach žánru. Ja si už z neho, na rozdiel od tých ostatných, už ani skoro nič nepamätám. Nie je to vina témy, ktorú vo filmoch nevyhľadávam, ale skôr réžie. VIDENÉ ZNOVA 6/2017 Tak na druhý krát sa divák vo filme dokáže zorientovať lepšie a vlastne to aj aj jediný klad navyše, ktorý som si teraz všimol. Ale oceňujem odvahu amerických tvorcov strielať do vlastných radov, i keď to možno viacerí zaslepení vlastenci nemusia rozchodiť. A aj odvahu štúdia, že do toho investovalo peniaze. ()

Slarque

Stephen Gaghan se jako režisér podstatně zlepšil, ale jako scénárista si připravil až příliš komplikovaný základ, kde by prostě nebylo od věci pár linií vypustit. Hercké obsazení je plné vynikajících herců, ale ve filmu většina z nich mnoho prostoru nemá. Trochu větší role vlastně mají jen George Clooney, Jeffrey Wright, Matt Damon, Alexander Siddig a jakýsi pákistánský mladík, bez kterého by se celek docela dobře obešel. ()

Tommy987

Na Syrianu som sa celkom tešil. Inteligentne vyzerajúci politický thriller so skutočne vynikajúcim trailerom, oscarovými ambíciami a dobrými zahraničnými kritikami sľuboval výborný zážitok a vzhľadom na téma aj dobrú myšlienku a priestor na zamyslenie nad smerovaním sveta v otázkach politiky a ropy. O to väčšie ja ale moje sklamanie. Trailer očividne klamal a na rozdiel od neho film nie je svižný. Chýba mu akákoľvek dynamika, je príliš roztrieštený, nekonzistentný, veľmi komplikovaný a je rozprávaný ešte komplikovanejším spôsobom. Takáto kombinácia spôsobuje jediné: nudu. Nerád tento "termín" používam, ale v tomto prípade ma jednoducho nič iné nenapadá. Nehorázne som sa nudil počas celého filmu a poslednú hodinu som už nerozmýšľal nad ničím iným, len že kedy sa to trápenie už skončí. Zo spodín podpriemeru film nevytiahnu ani dobré herecké výkony (Clooney, Cooper, Damon atď.), ani sem-tam sa blysnúca inteligentná myšlienka. 4/10 ()

Chrustyn

Velice kvalitní a také velice složitý a komplikovaný thriller se skvělým obsazením v čele s vynikajícím Clooneym. ()

LaciLC

Syriana si vyžaduje veľkú dávku divákovej pozornosti, ja som na to doplatil. Jedná sa o veľmi inteligentný politický thriller s lahôdkovým obsadením. Ja som pár dôležitých vecí úplne prehliadol a potom som už prakticky celý film tápal v zápletke až nakoniec prišiel koniec a ja som bol na seba riadne naštvaný. No čo už, pozriem druhýkrát a možno zmením názor. ()

Clooneyho drogová střední

Clooneyho drogová střední

16.07.2014

Možná jste zaznamenali, že už má George Clooney dva Oscary. Prvního získal za vedlejší roli v Syrianě, druhého mu potom vynesla produkce Affleckova Arga. To původně čerpalo z populárního článku… (více)

Pitt a Washington v hvězdné superkriminálce?

Pitt a Washington v hvězdné superkriminálce?

25.08.2012

Mediální vody se začínají zahřívat, ba přímo vařit kolem nového filmu Stephena Gaghana (foto), tvůrce neprávem opomíjené Syriany. Kriminální thriller Candy Store, ke kterému si Gaghan napsal scénář a… (více)

Jaden Smith zachraňuje taťku... a Shyamalana

Jaden Smith zachraňuje taťku... a Shyamalana

12.11.2011

Znělo to zpočátku hodně nepravděpodobně, ale zdá se, že k tomu opravdu dojde: Will Smith a jeho potomek č. 1 si spolu zahrají v postapokalyptické sci-fi M. Night Shyamalana One Thousand A. E. Stopne… (více)

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

08.07.2009

Dvě postavy, které proslavil Harrison Ford (pravda, Jacka Ryana si ještě před ním zahrál Alec Baldwin, ale svou pravou tvář získal agent až s Fordem), se pravděpodobně vrátí na plátna kin. Klepy o… (více)