Politický thriller, který nahlíží do dravého a zkorumpovaného prostředí světového ropného průmyslu, se několika souběžnými dějovými liniemi snaží poukázat na důsledky honby za bohatstvím a mocí. Dostaneme se v něm jak do pracoven washingtonských makléřů, tak mezi muže, kteří dřou na ropných polích v Perském zálivu. Zápletka filmu se rozvíjí na pozadí snahy mladého, charismatického a reformního prince Nasira, představitele nejmenované země v Zálivu, který se snaží vyvázat z dlouhodobě nevýhodných smluv s americkými firmami a vládou, jež sledují jen své zájmy. Nasir, který se má stát dědicem trůnu, přiřkl práva na další těžbu zemního plynu, jež byla dosud v držení texaského energetického gigantu Connex, větší a výhodnější nabídce ze strany Číny. Tento krok je pro Connex a americké obchodní zájmy v této oblasti bolestivou ránou pod pás... (oficiální text distributora)

sek

Příliš dlouhá a někdy snad až příliš uměle propojovaná mozaika na téma ROPA. Jednak je z toho poněkud čiší scenáristická konstrukce a jednak Gaghan není ani zdaleka tak dobrý režisér jako Soderbergh (Traffic - nadvláda gangů). ()

kagemush

Pošťouchnutí do Nedotknutelných.(Samozřejmě by ten snímek nevznikl ,kdyby průzkumy trhu nepotvrdily zájem o dané téma.) (Jak trapné mi připadají některé české pokusy o totéž po r.90.) ()

Martin741

Reziser Stephen Gaghan natocil politicky thriller a dramu, ktora sa topi v prilis velkom pocte postav, casto nezrozumitelnom deji /clovek odbehne na zachod, a uz sa dej straca ......./ a prilis prekombinovanych dialogoch. Pribeh mi pretiekol pomedzi prsty bez zapamatania si, akurat viem, ze tam bolo slusne herecke obsadenie. 65 % ()

marcek

Tenhle film, abych řekl pravdu mě vážně zaujal. Politika, která se točí kolem ropného průmyslu je vážně neuvěřitelná. George Clooney je v tomhle filmu přímo dokonalý ( je pravda, že měl i lepší role, ale Oskara za něco už dostat musel). A ani Matt Damon nebyl v tomto flilmečku k zahození ()

shyster

Velice povedený politický thriller, který bohužel není pro nezasvěcené a hlavně nepozorné diváky. Jediné, na co budu vzpomínat, je panděro sexidola G.Clooneyho a velice hutný konec. Bohužel to je ale málo. ()

Petoss1

Dej bol pre mňa nezaujímavý a nudný, škoda mohla to byť dobrá "podívaná", ktorá mi neprišla práve vhod. Herci to čiastočne zachraňujú. 65% ()

Attta

Když nebudu hodnotit politickou stránku filmu (zase tak moc dopodrobna se o dané téma nezajimám, abych mohl určit co vše je objektivní a co ne), tak po filmové stránce filmu byl na výbornou a užil jsem si i zdlouhavé části, kde se v podstatě jen mluví! Velmi seriózním dojmem na mě tady působil i Clooney, ale jedničkou zde byl jednoznačně Damon, který emociálně zvládal všechny s přehledem přehrát. PS: Musím uznat, že jsem se občas ve filmu ztrácel, ale to mě neodradí od vyššího hodnocení, ba naopak mi tahle vlastnost filmu připadá jako výzva a mám tohle rád! ()

Crawler-D

Výrazně nečernobílý film, který se tváří jako dílo určené elitám, které se dokážou orientovat ve spletitém světě dnešní globální společnosti, v níž k nejcennějším komoditám patří ropa. Film jako takový není zcela nepochopitelný a některými rovinami se snaží otevřít průměrnějšímu divákovi, který nezná, jak vůbec obchody na takové úrovni fungují a jaká je struktura firem. Přesto je dost komplikované si ujasnit, kdo kope za koho a pro koho to přináší zisk. Proto Syrianu nebudu hodnotit hvězdičkově, protože nedokážu dost dobře říct, jestli je to film špatný nebo dobrý, rozhodně angažovaný a náročný. Pozorného ale nudit nebude. ()

Wormboy

Zbytocne prekombinovany vizualne pekne natoceny politickodramtacikoropny snimok,ktory vsak straca dych uz po par zacatych minutach a vlecie sa vo velmi pomalom tempe. Nic tomu nepridavaju ani epizodicke casti,jednotlivych pribehov,ktore su sice efektne,ale v konecnom dosledku na zaver predsa len chyba nejaky cinitel,ktory by ich spajal do jednotneho celku.Syriana tak ostava "len" dobrym politickym thrillerom,ktory vsak je daleko za Soderberghovym Trafficom. ()

danecek24

63. Zlatý Glóbus za rok 2005 - cena (1) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - George Clooney + nominace (1) - Nejlepší hudba - Alexandre Desplat ()

Pajky3

Politický thriller s Mattem Damonem? Kde už jsem to jen sakra viděl. No ale o tom to neni. Tenhle film mi nepřišel ničim zajímavej, vim že mě politická dramata nebaví, a přesto jsem se díval. Díval jsem se vlastně kvůli tomu, že za tuhle roli si Clooney odnesl oskara, takže jsem byl přirozeně zvědavej, za co to bylo. Ale abych pravdu řekl, podle mě to byl jen slušný standard, nic extra. Na tenhle film jsem zapomněl hned s titulkama. Jediný co stojí za zmínku je slušný obsazení. ()

sulimo

Velmi nedoceněný (u diváků) a velmi důležitý, kombinace, která u tohoto druhu filmu není zas tak vzácná, bohužel. A já bych se teď nejraději zastřelila, neboť jsem právě zjistila, že jsem přesně před rokem Stephena Gaghana (s celou jeho rodinou) obsluhovala v jednom klubu na Long Islandu a nevzala jsem si od něho autogram (páč jsem ho jak největší kretén na světě nepoznala), a co hůř, jako studentka politologie jsem na podobný téma psala bakalářku, kdybych mohla, zastřelila bych se teď dvakrát za sebou. ()

Juto

Tento film vynikajúco ilustruje, ako sa politika a veľké podniky spoliehajú na zachovanie súčasného stavu, ktorý tiež chráni ich moc a zisky. 6/10 ()

emo

Vynikajúci politický thriller so skvelou atmosférou, slušnými hereckými výkonmi a klasickým spracovaním. Hollywood sa konečne prestáva vyhýbať ožehavým témam. Pre mna určite jeden z TOP 5 roku 2005. ()

O´Hara

Film s vynikajícím hereckým obsazením o politických věcech, které většině lidí nic moc neříkají. Mně osobně ten námět dělal v hlavě paseku, ale dokázal jsem se přes to přenést a odnést si z filmu zajímavý vizuální dojem. ()

Clooneyho drogová střední

Clooneyho drogová střední

16.07.2014

Možná jste zaznamenali, že už má George Clooney dva Oscary. Prvního získal za vedlejší roli v Syrianě, druhého mu potom vynesla produkce Affleckova Arga. To původně čerpalo z populárního článku… (více)

Pitt a Washington v hvězdné superkriminálce?

Pitt a Washington v hvězdné superkriminálce?

25.08.2012

Mediální vody se začínají zahřívat, ba přímo vařit kolem nového filmu Stephena Gaghana (foto), tvůrce neprávem opomíjené Syriany. Kriminální thriller Candy Store, ke kterému si Gaghan napsal scénář a… (více)

Jaden Smith zachraňuje taťku... a Shyamalana

Jaden Smith zachraňuje taťku... a Shyamalana

12.11.2011

Znělo to zpočátku hodně nepravděpodobně, ale zdá se, že k tomu opravdu dojde: Will Smith a jeho potomek č. 1 si spolu zahrají v postapokalyptické sci-fi M. Night Shyamalana One Thousand A. E. Stopne… (více)

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

08.07.2009

Dvě postavy, které proslavil Harrison Ford (pravda, Jacka Ryana si ještě před ním zahrál Alec Baldwin, ale svou pravou tvář získal agent až s Fordem), se pravděpodobně vrátí na plátna kin. Klepy o… (více)