Hrdý Budžes

(divadelní záznam)

Husákovská normalizace očima Helenky Součkové, žákyně 2. třídy ZŠ v Ničíně... Když v roce 1998 poprvé vyšla útlá knížka Ireny Douskové s poněkud tajuplným názvem "Hrdý Budžes", málokdo tušil, jak velké popularity dosáhne. Příběhy Helenky Součkové, žákyně 2. třídy základní školy, trpící hloubavostí a nadváhou a potažmo i nastupující husákovskou normalizací, se odehrávají v tehdejší stranické baště – uranové Příbrami. Bylo proto logické, že právě příbramské divadlo uvedlo Helenčiny příběhy na divadelní scénu. A našlo si, jak se ukázalo, i geniální představitelku hlavní hrdinky. Bára Hrzánová byla za tuto roli v roce 2003 odměněna Cenou Thálie. Česká televize představení zaznamenala ještě v tomto roce a od té doby je s velkým diváckým ohlasem reprízováno dodnes. Základem inscenace je knížka spisovatelky Ireny Douskové, která popisuje – do jisté míry autobiograficky – zážitky osmileté Helenky s husákovskou normalizací. Bára Hrzánová se podle svých slov s postavou Helenky z herecké rodiny snadno ztotožnila. Protože jestliže Irena Dousková vyrůstala v divadle ovládaném příbramskými komunisty, pak malá Bára Hrzánová učinila tutéž zkušenost, ovšem v divadle v Českých Budějovicích. Pokud si chcete s nadhledem a humorem (a možná i s trochou nostalgie) zavzpomínat na dobu před více než třiceti lety, jsou k tomu Helenčiny příhody z počínající normalizace na uranovém maloměstě jako stvořené. (Česká televize)

PetrJulian

Jo tak tomuhle se říká minimalistické divadlo!! Jedny kulisy po celou dobu, dva komparzisti hrají všechny postavy, které vystupují v příběhu spolu s Helenkou Součkovou... To už to vážně měla hrát Hrzánová sama. Přiznám se, že jsem možná tak kritický proto, že se mi mnohem víc líbila rozhlasová desetidílná četba na pokračování, i když (nebo právě proto, že) ji namluvila jedna herečka. V audiopodobě existuje navíc i pokračování Oněgin byl Rusák, což na divadle ne. Jestli někde natrefím na knížky, raději si přečtu knížky. ()

carl.oesch

Co se týká Barbory Hrzánové, nepoužíval bych tady výrazů jako chvalozpěv. Chvalozpěv je něco malinko falešného. Tady jde o čisté, dokonalé herectví té nejvyšší kvality, neskutečné nasazení a co je viditelné, aniž by to rušilo, potěšení z vlastního výkonu. Ne samoúčelná exhibice, ale maximum, kterého lze na prknech dosáhnout. A je tady ještě jedna "drobnost". Aby mohl herec dosáhnout onen až (v dobrém) ohlušující výsledek, musí mít CO hrát.. A tady je druhých pět hvězd pro autorku knihy. Je zajímavé, jak dokázala Irena Dousková vystihnout odpornou podstatu normalizace. Jak relativně malý prostor jí k tomu stačil. Vzpomněl jsem si na Zdenu Salivarovou a její román Honzlová, kde dokázala ukázat z jiného úhlu pohledu jinou stejně famózním a přitom uměřeným způsobem nechutnou dobu a odpuzující jedince, které s negativními členy ansámblu z Nižína spojuje komunistická ideologie a minulost naší země. A třetích pět hvězd patří těm, kdo představení dali dohromady - minimalistická scéna, dva další herci a spousta nápadů - převést knihu na plátno či jeviště je hodně náročné a málokdy se to povede dokonale, tady to ale dokonalé opravdu je. Jestli by se někdy měli poklonit diváci tvůrcům představení (a všem, kdo na něm mají svůj, byť třeba nepřímý podíl), bylo by to rozhodně tady..... ()

VaSpek odpad!

Špatná, trapná a nudná hra, která se pouze snaží recyklovat staré a pořád stejné vtipy (spíše reference) zakládající pouze na nepochopení narážek na režim v podání tlusté holčičky. ()

Cibulka_C

Díky za tohle představení, protože je teda fakt něco. ✨ Absolutně nejvíc jsem se do něho zamilovala a pořád se nemůžu rozhodnout, jestli u mě vede 🤍Sebevrah (1989)🤍 od Studia Ypsilon, nebo Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou. Bylo to hrozně vtipný, dvě hodiny byly jako jedna a naprosto obdivuju a furt mi nejde do hlavy, jak se Bára Hrzánová dokázala naučit tolik textu, protože víceméně mluvila na jevišti jenom ona a občas ji doplnili ostatní. 😳 Jednou na to potřebuju zajít naživo, protože to musí být reálně ještě lepší zážitek. Příběh je hrozně roztomilej a nejvíc mi stejně z celé inscenace utkvělo v paměti 👉🏻Na kostele zvoní zvon, seru, sereš, sere on.👈🏻 protože komu reálně ne... PROSTĚ VŠEM. Za mě rozhodně doporučuju každému česko-slovenskému občanovi, páč je to úžasný. 🙌🏻 ()

jfaba

Konečně jsem to viděl. Bylo to smutné, i když s prvky veselých gagů, jak slovních, tak hereckých. ... byla jsem opatrná, jestli mě někdo nesleduje, třeba kapitán Kloss... Je to pro ty, co to zažili... ()

Nut

Nedávno se mi poštěstilo vidět Hrdýho Budžese naživo, tomu říkám zážitek na celý život!!! Ačkoli hru znám nazpaměť ze záznamu, vidět Báru v nakřivo zapnutém kabátě, s lyžarskými brýlemi nebo na kole naživo je prostě něco! Co říct, jde o naprosto dokonalou hru, která i nám, co komunismus nezažili, má co říct, je to vtipné, je v tom poučení. Trojice herců je naprosto dokonale sladěná a scéna, kdy Bára slézá ze střechy za vydatné pomoci svého kolegy je k nezapomenutí. Stejně si ale dovolím malé popíchnutí, ač jsem se v divadle královsky bavila, přeci jenom mi herecké výkony na záznamu přišli procítěnější. Ale stejně byl potlesk ve stoje, což je nádhera na to, že to hrají už tolik let. ()

Horác

Tohle je bohužel dost přeceněná věc. Ono to más svůj vtip, jenže ten vtip se pořád opakuje a na dvě hodiny zkrátka nevystačí. Navíc se mi vždycky vybaví frustrující zážitek, když jsem na tom byl v divadle a děkovačka byla nekonečná, možná ještě nekonečnější než protahovaný závěr třetího Pána prstenů, a ten, jak všichni víte, byl fakt nekonečně nekonečný:) ()

david666

Ok, Hrzánová to odjela sama - ale nějak asi nedokážu ocenit divadlo - to věčné přehrávání emocí mě nebaví. I když je pravda, že v této hře to není až tak úplně hrozné. ()

vasek2205

Již jsem viděl několikrát a vždy mě dostává humor, hloubka a úžasná Bára Hrzánová. Viděl jsem i jako divadelní představení a je to dílo, které budu vždy obdivovat. ()

JackieBliz

Bára Hrzánová. Co k tomu dodat. Grimasy oživili příběh, ať zrovna vyprávěla cokoliv. Výtečná herečka! Kdo dá méně jak čtyři hvězdičky nemá smysl pro humor..a srdce. ()