Hrdý Budžes

(divadelní záznam)

Husákovská normalizace očima Helenky Součkové, žákyně 2. třídy ZŠ v Ničíně... Když v roce 1998 poprvé vyšla útlá knížka Ireny Douskové s poněkud tajuplným názvem "Hrdý Budžes", málokdo tušil, jak velké popularity dosáhne. Příběhy Helenky Součkové, žákyně 2. třídy základní školy, trpící hloubavostí a nadváhou a potažmo i nastupující husákovskou normalizací, se odehrávají v tehdejší stranické baště – uranové Příbrami. Bylo proto logické, že právě příbramské divadlo uvedlo Helenčiny příběhy na divadelní scénu. A našlo si, jak se ukázalo, i geniální představitelku hlavní hrdinky. Bára Hrzánová byla za tuto roli v roce 2003 odměněna Cenou Thálie. Česká televize představení zaznamenala ještě v tomto roce a od té doby je s velkým diváckým ohlasem reprízováno dodnes. Základem inscenace je knížka spisovatelky Ireny Douskové, která popisuje – do jisté míry autobiograficky – zážitky osmileté Helenky s husákovskou normalizací. Bára Hrzánová se podle svých slov s postavou Helenky z herecké rodiny snadno ztotožnila. Protože jestliže Irena Dousková vyrůstala v divadle ovládaném příbramskými komunisty, pak malá Bára Hrzánová učinila tutéž zkušenost, ovšem v divadle v Českých Budějovicích. Pokud si chcete s nadhledem a humorem (a možná i s trochou nostalgie) zavzpomínat na dobu před více než třiceti lety, jsou k tomu Helenčiny příhody z počínající normalizace na uranovém maloměstě jako stvořené. (Česká televize)

beryna

Konečně jsem viděla Hrdého Budžese naživo v divadle a musim říct, že to bylo naprosto úžasný! Po shlédnutí v televizi, jsem ho ohodnotila 5*, teď jen lituji, že je to maximum, protože po tom zážitku z divadla bych určitě jednu či dvě * přidala :-) ()

Jaxx84

Neuvěřitelně zábavná 2 hodinová téměř sólo jízda úžasné Barbory Hrzánové. Nechápu jak dokáže zahrát a odříkat takový dlouhý monolog bez zaváhání. Hrdého Budžese jsem nejprve četl jako knihu Ireny Douskové a musím přiznat, že její zdramatizování jí předčí. Hrzánové totální vcítění do role, její smysl pro komedii a pro vtip mě okouzlilo. On už samotný námět příběhu, kdy může čtenář / divák pozorovat buzeraci a hrůzy komunismu z pohledu malé holčičky je natolik zajímavá, že by snad kniha ani nešla ztvárnit nějak nesympaticky. Smutné je že kdyby se hra hrála v 60.-70. letech jako sám příběh tak se bojím, že by se tomu asi fakt nikdo nesmál, protože všichni lidi v té ,,parodii" žili dnes a denně. Proto je příběh tak silný, protože z pohledu jakých očí než dětských na nás ty hrůzy komunismu víc zapůsobí? Na závěr jeden z miliónu: ,,Pak jsem taky přemýšlela, jestli ta paní učitelka je taky proletářka nebo komunistka...No asi jo, když je tak blbá" =) ..."A hrdý Bud-žeš vytrval, že neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí."... ()

čmeld

Právě sjem se vrátil z divadla a tahle záležitost při hodnocení rozhodně SOUCIT,SOUCIT nepotřebuje,jsem nadšen i přesto že jsem ten záznam viděl asi 100x a znám to skoro nazpaměť:) všichni byli super a Jarmilka Vlčková, když se aplaudovalo ve stoje,při děkovačce zamačkávala slzu:) ...prostě paráda...díky Secký:D ()

mudvayner

Divadelních inscenací jsem viděl pomálu, ale samé výborné, takže nakonec jo, dávám plnej [5/5]... i když na Donutilova Sluhu asi nemá nic :) ()

Jonatána

Bára Hrzánová je vynikající a téměř neuvěřitelné je, že jí člověk věří, že je Helenka z 2. třídy. Perfektní!!! ()

Oonika

Jedna z nejlepší divadelních inscenací, co jsem kdy měla tu čest vidět :) Bára byla naprosto famózní!! Časem se z tého divadelní hry, stala naše rodinná truhla gagů :) ()

Kroup4

To nejde ani okomentovat.Naprosto skvělá Hrzánová.Měl jsem možnost shlédnout naživo a nic lepšího jsem doposud neviděl.Helenka Součková je naprosta skvělá :D :D ()

Valkyria

Bára Hrzánová, to je nedoceněná perla! :D Prostě a jednoduše jí miluju... Hrdý Budžeš v jejím podání, to znamená dvě hodiny nekonečné srandy... 100%!!! "Helena Součková - Prase: Za našimi za vraty vysedává prase,hleďme ho už zase!!" "Na kostele zvoní zvon, se*u, se*eš, se*e on. Na mou věru, jak tak se*u, tak mi přišlo na mysl, jak s*al kníže Přemysl." a tisíc dalších! A hlavně... Miluška Voborníková :D ()

josieaddms

Skvělá divadelní hra, která je nejenom strašně vtipná, ale taky hrozně smutná. Zbožňuji když se v umění míchají komické prvky s těmi, které vám prostě vženou slzy do očí. Asi je to stupidní věta, ale prostě mi to tak připadalo trefné. A jestli se mi někdy splní můj sen a stanu se herečkou, přála bych si někdy v životě odvést takový výkon, jako se tady podařil Báře Hrzánové, v mích očích je naprostá hvězda. Představení má plus to i skvělou scénu, dobré i ostatní herce, plno naprosto nezapomenutelných hlášek a prostě skvělý obsah. Radost vidět! ()

Lokran

skutečně jsou některé výstupy nezapomenutelné, za všechny bych snad jmenoval hledání kostry partyzána:) Barbora Hrzánová naprosto exceluje a zcela po právu obdržela za tuto roli Thálii... 90% ()

Rodin

Původně bych asi hodnotil jen 4*, jenže má dcera si to zamilovala a v důsledku toho jsem tento záznam viděl v posledních letech asi tak pětkrát. Smekám, klaním se a tiše sublimuji do ztracena. ()

DadysGirl

Geniální adaptace s geniální Bárou Hrzánovou! Hlášky, které nemají chybu a zůstanou vám v hlavě velmi velmi dlouho... ()

qvark

S velkou skepsí jsem si pouštěl divadelní záznam této hry. Převést výbornou předlohu, která je jedním dlouhým komentářem dění očima osmileté holčičky, na divadelní prkna ve třech (!!!) lidech přesahovalo možnosti mé představivosti ( podobnou redukci zvládal svého času snad jen Cimrman ). Začátek tlačil na rudou pilu možná až příliš, ale nástup Barbory Hrzánové rozkryl jedním dlouhým monologem investovanou knižní poetiku dokonale. Jinak logický předpoklad, že se musela naučit defakto celou předlohu nazpaměť stojí v tomto případě za připomenutí jejích schopností stejně tak jako těch hereckých, které předvedla bez jediného zaškobrtnutí. ()

VvV14

Záznamy z divadel mám celkem rád. Je zábavné pozorovat lehké přeřeky a neplánované situace. Moc jich tu není, ale i tak to pobaví. Co se děje týče jsem naprosto spokojen. Hrzánová válí na všech frontách a role je jak na míru. Její projev, jak vizuální tak akustický, je naprosto sladěn s hlavní postavou předlohy. O dějepis jsem se nikdy moc nezajímal, a proto všechna fakta nedokážu spojit s touto inscenací, ale není to tak podstatné. Jasná volba hodnocení - 5* ()

hero_bk

Hrzánová válí, ale to je tak všechno... Ve chvílích, kdy nebyla na scéně, mi za dva vedlejší herce bylo vyloženě trapně, navíc ta herečka, co hrála "Kačenku" byla strašně ošklivá a hrozně přehrávala, takže všechny role, kladný i záporný, hrála stejně (špatně). Ten týpek to sice zvládl líp, ale taky žádná hitparáda. Celý to tak táhla samotná Hrzánová, která vykřesala ze scénicky a scénaristicky odpadní hry celkem koukatelnou věc, a to (kupodivu) zejména kouzelnou intonací. 92% je ovšem úplně mimo. ()

Sebastianek1

Divadelní senzace. Jinak to nazvat nelze. Viděl jsem nejprve ze záznamu (asi 10x), pak jsem to četl, pak naživo a od té doby opět několikrát ze záznamu a pokaždé se u toho královsky bavím. Barbora Hrzánová v životní roli. Nedovedu si představit, že by Helenku Součkovou mohla někdy v budoucnu zahrát jiná herečka. Ono nás to asi čeká, ale nevím, nevím. Obávám se, že toto překonat nepůjde. Smích, smích přes slzy, pak jenom slzy a zase smích. Brilantní! ()