Hrdý Budžes

(divadelní záznam)

Husákovská normalizace očima Helenky Součkové, žákyně 2. třídy ZŠ v Ničíně... Když v roce 1998 poprvé vyšla útlá knížka Ireny Douskové s poněkud tajuplným názvem "Hrdý Budžes", málokdo tušil, jak velké popularity dosáhne. Příběhy Helenky Součkové, žákyně 2. třídy základní školy, trpící hloubavostí a nadváhou a potažmo i nastupující husákovskou normalizací, se odehrávají v tehdejší stranické baště – uranové Příbrami. Bylo proto logické, že právě příbramské divadlo uvedlo Helenčiny příběhy na divadelní scénu. A našlo si, jak se ukázalo, i geniální představitelku hlavní hrdinky. Bára Hrzánová byla za tuto roli v roce 2003 odměněna Cenou Thálie. Česká televize představení zaznamenala ještě v tomto roce a od té doby je s velkým diváckým ohlasem reprízováno dodnes. Základem inscenace je knížka spisovatelky Ireny Douskové, která popisuje – do jisté míry autobiograficky – zážitky osmileté Helenky s husákovskou normalizací. Bára Hrzánová se podle svých slov s postavou Helenky z herecké rodiny snadno ztotožnila. Protože jestliže Irena Dousková vyrůstala v divadle ovládaném příbramskými komunisty, pak malá Bára Hrzánová učinila tutéž zkušenost, ovšem v divadle v Českých Budějovicích. Pokud si chcete s nadhledem a humorem (a možná i s trochou nostalgie) zavzpomínat na dobu před více než třiceti lety, jsou k tomu Helenčiny příhody z počínající normalizace na uranovém maloměstě jako stvořené. (Česká televize)

gerojmanus

Jedna z mála divadelních představení, který jsem viděl v TV, tak proto dávám "jen" 4 hvězdy a hodnotim to velmi dobře. Je mi jasný, že v divadle by to bylo asi ještě o kousek zajímavější. Nicméně výkon Barbory Hrzánové to nikterak nesnižuje..Je skvělá! ()

macour

Divadelní inscenace Hrdý Budžes - příběh malé školačky, která objevuje a komentuje svým způsobem dobu normalizace (při některých scénách jsem viděl na jejím místě sebe, neboť jsem tím také prošel) se v podání Báry Hrzánové opravdu povedla... Za našimi za vraty sedí prase...heleho už zase... Jako malá Helenka Součková byla opravdu přesvědčivá. Docela bych to rád viděl někdy v divadle naživo, musí to být zážitek. A proto Hrdý buď žes... ()

Lízomila

Na tohle dílo není vhodných slov. Dokonalost sama, skvělá ukázka tehdejší doby, úžasný herecký výkon Barbory Hrzánový! Viděla jsem to tolikrát, že to můžu oderecitovat. ()

nicky.2000

Možná je to tím, že jsem tu dobu nezažila, ale vážně jsem nějak nepochopila, proč má tato hra až takový úspěch. Nechci tvrdit, že není dobrá, ale TAK dobrá mi taky nepřipadá. Zasmála jsem se, ale ne tak často, jak jsem očekávala. Asi jsem na tohle moc mladá :-) ()

saruskap

"nemilá věc, to říká ten ředitel divadla Vytlačil, co vypadá, jako když se lebka usmívá, to už nebudu řikat..." neokouká se to, neoposlouchá se to...naprosto zasloužená Thálie pro Barboru Hrzánovou... ()

wiercza

Neskutečná no-óbl "one woman show" Báry Hrzánové. Tuto inscenaci jsem ze záznamu viděla několikrát. Letos jsem ji měla možnost zhlédnout v divadle live. Zatím můj nejlepší zážitek z divadla vůbec! Když jsem se před začátkem představení porozhlédla okolo sebe, usoudila jsem, že si Budžes zamilovali lidi všech věkových kategorií. Já se o této době dozvídala jen v odborných článcích a knihách, také od rodičů. Od první chvíle, co se Bára objeví na jevišti, se publikum vysloveně řehtalo, burácelo smíchy a já s ním. Bára si atmosféru užívala, mnohdy bavila více, než znám ze samotného televizního záznamu. Příběh Helenky Součkové je z dob normalizace. Diváka zaujme osobitým dětským pohledem na svět, na tehdejší dobu, svou „ukecaností“, skvěle vybarvenými zážitky. Doslova hláška za hláškou. "Trochu jsem jedla sníh - ten můžu!" Snad jsem na tomto báječném představení nebyla naposledy! ()

Bajucha

Na tuhle hru se můžu dívat pořád do kola a snad nikdy se nepřestanu smát...skvělý, téměř geniální výkon Báry Hrzánové, která naprosto excelovala a vskutku jsem jí celých 121 minut věřila, že je opravdu tou osmiletou holčičkou, která se svoji dětskou naivitou proplouvá nesnadnou érou komunismu. Nejde napsat nic jiného, než....SMEKÁM. Je to výborně zahrané a to nasazení z toho přímo srší. Velký obdiv patří i Ireně Douskové za její nápad a literární zpracování, bez kterého by tato vynikající hra nespatřila světlo světa. Už teď se nemůžu dočkat až ji uvidím na živo. Doporučuju se podívat, když už nic jiného, tak lepší herecký výkon uvidíte jen výjmečně. ()

willik256

Bára Hrzánová je dokonalá Helenka Součková! Nedovedu si představit nikoho jinýho v týhle roli! Miluju Helenku :) Teď si jí posloucham taky v iPodu, protože Hrdý Budžes je i jako audiokniha v podání opět Báry Hrzánové, protože jinak to ani nejde... mimochodem, díky kleopatře za úžasný hlášky ze hry :D ()

Zein

Bára Hrzánová alias Helenka nesleze dvě hodiny z jeviště, na němž nám svým obdivuhodným výkonem podává retrospektivný obraz normalizačního Československa. Vše viděno prostýma a naivníma dětskýma očima, vše prodchnuto nevtíravým vtipem, díky němuž se představitelka hlevní role dokonce sama odbourá. Naprosto vhodným (byť v určitém okamžiku i vulgárním) způsobem vylíčená doba dnešních plus mínus čtyřicátníků - závist, kariérismus, nucené průvody, povinné vlaječky (viz Kolja) atd. vs. "problémy" dětského světa malé Helenky. K tomu si přidejte The Wall od Pink Floyd či Ročník 70 od Chinaski a Vyprávěj či Pelíšky a máte pomůcku k výuce historie posledních dvaceti let reálného socialismu v bývalém Východním bloku ()

Izi

Ach jo, moc rád bych paní Hrzánovou potkal a potřásl jí za její skvostný výkon rukou. Říká se, že smích prodlužuje život a paní Hrzánová mi tu přidala alepsoň týden :). ()

KarolinaPoyn

Představení sice má dvě hodiny, ale je to slovo od slova tak jako v knize. Navíc já bych radši koukala na dvě hodiny úžasné podívané, než na půlhodinu nudy. Jak tu zmínili už asi všichni herecký výkon Báry Hrzanové je vynikající, takže jinak než 5* to asi nešlo :) ()

Rathe

No tak Báře Hrzánové snad nejde nic vytknout. Byla perfektní. Člověk úplně vidí, jak ona prožívá v sobě stejný příběh, jako její role a tak to má být! ()

Shellou

Skvostná hra - Bára Hrzánová je asi jedinou herečkou, která si takovou roli může střihnout! Jen mě trochu vadil afektovaný projev Jarmily Vlčkové - podle mě to trochu přehrává, ale jinak za mě plný počet! ()

Ospalek

Bára Hrzánová je tu v nejlepší formě, ale i tak dvá herci ve vedlejších rolích ukazují, že jsou dobře vyučeni svému řemeslu. Je to v podstatě vyprávění knihy na jevišti, ale to vůbec nevadí, protože vyprávění je to poutavé a zajímavé. ()

Falanx

90%. Hrzánová BÁJEČNÁ, loutky, čurdovská dřeva. Jarmila Vlčková měla v pravdě pěkně tvarované obaly na lýtka( či mánesovské lýtko originál?) - VRAU.*****Už to tady bylo a my se nepoučíme. Vjerchuška. Načalstvo. Světový mír z pohledu bratrského Ruska! ()