Hrdý Budžes

(divadelní záznam)

Husákovská normalizace očima Helenky Součkové, žákyně 2. třídy ZŠ v Ničíně... Když v roce 1998 poprvé vyšla útlá knížka Ireny Douskové s poněkud tajuplným názvem "Hrdý Budžes", málokdo tušil, jak velké popularity dosáhne. Příběhy Helenky Součkové, žákyně 2. třídy základní školy, trpící hloubavostí a nadváhou a potažmo i nastupující husákovskou normalizací, se odehrávají v tehdejší stranické baště – uranové Příbrami. Bylo proto logické, že právě příbramské divadlo uvedlo Helenčiny příběhy na divadelní scénu. A našlo si, jak se ukázalo, i geniální představitelku hlavní hrdinky. Bára Hrzánová byla za tuto roli v roce 2003 odměněna Cenou Thálie. Česká televize představení zaznamenala ještě v tomto roce a od té doby je s velkým diváckým ohlasem reprízováno dodnes. Základem inscenace je knížka spisovatelky Ireny Douskové, která popisuje – do jisté míry autobiograficky – zážitky osmileté Helenky s husákovskou normalizací. Bára Hrzánová se podle svých slov s postavou Helenky z herecké rodiny snadno ztotožnila. Protože jestliže Irena Dousková vyrůstala v divadle ovládaném příbramskými komunisty, pak malá Bára Hrzánová učinila tutéž zkušenost, ovšem v divadle v Českých Budějovicích. Pokud si chcete s nadhledem a humorem (a možná i s trochou nostalgie) zavzpomínat na dobu před více než třiceti lety, jsou k tomu Helenčiny příhody z počínající normalizace na uranovém maloměstě jako stvořené. (Česká televize)

KOZEL84

"Srdce je uplně ta nejhorší nemoc a jakmile má někdo srdce, tak docela skoro určitě umře!" je asi ta nejlepší věta co sem kdy slyšel.Hrzánové musí za tohle člověk fakt zatleskat.Ta druhá buchta přehrávala až hanba. ()

allebra

Úžasný herecký koncert Báry Hrzánové! Představení jsem viděla i v divadle, takže mám zážitek kompletní. ()

gusman

Perfektní herecký výkon Báry, obrovsky srážen doplňující dvojicí. Hodnotí všichni TV verzi, nebo tu, kterou viděli v divadle? TV mi přišla ze všech nejhorší. Občas trochu těžko uvěřit Báře, že představuje 8 letou dívku. Také se zde vyskytuje pár dosti rádoby vtipných scén a "vtipů". Jinak je to ale pěkné, místy se člověk docela i zasměje. ()

derek007

Hrdý Budžes je další kvalitní divadelní představení založené na one man (woman) show. Bohužel trvá příliž dlouho na to, aby si zachovala spád počáteční hodiny. Proto hvězda padá dolů. ()

hazaba

Neuvěřitelný výkon Báry Hrzánové skvěle doplňují její kolegové. Takhle jsem se už dlouho nepobavila. A živé představení je ještě lepší. ()

Ukubumbahoo

Bára Hrzánová a Hrdý Budžes nejsou mým šálkem čaje. Ať se snažím jak se snažím, třeba tomu postupem času přijdu na chuť, TEĎ na to ještě ale připraven nejsem. ()

gumbo

Čím jsem starší, tím mi to připadá lepší. Je to tak nahuštěné, že se to skoro nedá vydržet ty dvě hodiny sledovat (myslím záznam). Škoda, že jsem to neviděl na prknech, musí to být bomba. 90% ()

Faila

Konečně jsem pochopila, proč to tolik lidí miluje. Jedno z nejlepších představení, ve kterém se tak něžně a krutě zároveň prolíná vtipné s drásavým. Barbora Hrzánová má můj obdiv, nesmírný - zahrála malou Helenku, která je na svůj věk sice dost vyzrálá a dospělá, ale pořád je to ještě dítě - naprosto přesvědčivě. Ale smeknout musím také před Jarmilou Vlčkovou a Liborem Jeníkem, kteří Báře svými výkony dost šlapali na paty. Ona lehce a příjemně stylizovaným hraním, on svým lidštějším projevem. Samozřejmě socialistické songy či písně Karla Kryla dokonale (ono vážně nejde ty superlativy nepoužívat!) dotahovaly celkovou atmosféru i vyznění představení. ()

bagetka007

Chce se mi dát 4,5 hvězdiček, a to jen kvůli tam těm dvěma navíc, akorát mě obtěžovali. Knížka super, divadelní představení v podání Báry Hrzánové ještě lepší. ()

brrumlaa

Úžasná Barbora Hrzánová jako malá žákyně 2.třídy ZŠ Helenka Součková. Kdo neviděl, mohu jen a jen doporučit.. ()

Hightower

Na divadelní představení se nějak zvášť nedívám ,ale na tohle jsem se podíval a musim konstatovat, že je vtipné, odvážné (plivání na jevišti před diváky). Samotný název je vskutku zajímavý, poněvadž až na závěr se dozvídáme co to je vlastně ,,Budžes". ()

Gabretta

"Babička ničemu nerozumí, všechno zkazí a hlavně by si měla vočuchat paní Boženu Veverkovou!" Výborná Barbora Hrzánová mě nezklamala! Ale bez vedlejších postav bych se klidně obešla, ani jeden mi do hry neseděli. ()

TomasMarlen

Neopakovatelná sonda do časů kdy jsem jěstě nebyl na světě. Neopakovatelná a lidská atmostféra dob hluboké normalizace. Jemná nostalgie a neopakovatelný humor. ()

JBMAVERICK

Komunisty fakt...... nemam rád...Všechno co je antikomunistický je skvělý a tohle je dvakrát skvělý, ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že myšlenkové pochody Helči Součků ani trochu neodpovídají žákyni 2. třídy. No to je asi tak všechno co bych vytknul.... jinak sem se báječně bavil a nad hereckým výkonem Báry Hrzánové jen žasnul. PS: Hra by se obešla i bez dalších dvou podle mě zbytečných postav a hudebních vložek.... Teď už si jdu do špajzu pro jeden, v nejhorším případě dva vanilkové rohlíčky. ()

anitae

Helenka Součková v podání Báry Hrzánové je úžásná a Hrdý Budžes je asi moje nejoblíbenější divadelní představení. Až teď, po letech jsem si užila i doprovodné herce Jarmilu Vlčkovou a Libora Jeníka, a ano jsou tam i některé věci které mi trochu vadí... ()

frbulka

Viděla jsem to podruhé v životě (poprvé asi před deseti lety) a úplně mě to odrovnalo. Jediné mě na tom mrzí - že jsem Báru Hrzánovou při jejím úžasném výkonu neviděla naživo. Helenko, máš jedničku podtrženou! ()