Hrdý Budžes

(divadelní záznam)

Husákovská normalizace očima Helenky Součkové, žákyně 2. třídy ZŠ v Ničíně... Když v roce 1998 poprvé vyšla útlá knížka Ireny Douskové s poněkud tajuplným názvem "Hrdý Budžes", málokdo tušil, jak velké popularity dosáhne. Příběhy Helenky Součkové, žákyně 2. třídy základní školy, trpící hloubavostí a nadváhou a potažmo i nastupující husákovskou normalizací, se odehrávají v tehdejší stranické baště – uranové Příbrami. Bylo proto logické, že právě příbramské divadlo uvedlo Helenčiny příběhy na divadelní scénu. A našlo si, jak se ukázalo, i geniální představitelku hlavní hrdinky. Bára Hrzánová byla za tuto roli v roce 2003 odměněna Cenou Thálie. Česká televize představení zaznamenala ještě v tomto roce a od té doby je s velkým diváckým ohlasem reprízováno dodnes. Základem inscenace je knížka spisovatelky Ireny Douskové, která popisuje – do jisté míry autobiograficky – zážitky osmileté Helenky s husákovskou normalizací. Bára Hrzánová se podle svých slov s postavou Helenky z herecké rodiny snadno ztotožnila. Protože jestliže Irena Dousková vyrůstala v divadle ovládaném příbramskými komunisty, pak malá Bára Hrzánová učinila tutéž zkušenost, ovšem v divadle v Českých Budějovicích. Pokud si chcete s nadhledem a humorem (a možná i s trochou nostalgie) zavzpomínat na dobu před více než třiceti lety, jsou k tomu Helenčiny příhody z počínající normalizace na uranovém maloměstě jako stvořené. (Česká televize)

bouncer

K nadšeným reakcím se přidat nemůžu. Tohle představení mě naprosto nudilo. Slabá scéna, herecký výkon Barbory Hrzánové je dobrý, ale když dvě hodiny hází stejné vtipy a všechno dělá pořád dokola, tak to prostě nejde. Ostatní nestojí ani za řeč. Navíc takových typických českých reakcí na období normalizace tu bylo možná až moc, nemůže to bavit stále. A jeden dobrý nápad neutáhne dvouhodinové představení. Navíc tři herci, prakticky žádné kulisy a dokola omílané vtipy mi rpostě nestačí. ()

Agatha

Nemůžu srovnávat jaké to bylo v televizi, protože jsem to v TV neviděl, ale v divadle to nemělo jedinou chybu. Na 100% můžu odpřísáhnout, že se smálo celé hlediště. Scénář je sám o sobě velmi zábavný, ale když si ho do pusy vezme Bára Hrzánová, to se až člověk diví co se dá s těma slovíčkama vyvádět. Přišlo mi, že jsme se asi 3/4 hry smáli. No prostě to se musí zažít. Při takovéto smršti humoru nezbyde ani chvilka času na nějaké starosti a neduhy. A jestli je pravda, že smích léčí, tak tuto hru plnou skvělých hlášek a zábavy, vřele doporučuji všem nemocným a těm ostatním taky. ()

Terva

Včera 27. dubna 2012 jsem byl v divadle. Sem se domníval, že se budu nudit, ale...... Emocionální pocity dostaly takovou ránu, že jsem si několikrát musel čistit brýle, jak jsem byl ubrečenej. Snad stokrát za představení brečíte smíchy, ale v jedné fázi, kdy popisuje svou "Kačenku" - to je její máma - a její poslední cestu do divadla, se velká část návštěvníků rozbrečela žalem - tohle všechno s vámi, n a p r o s t o n o r m á l n ě Barbora Hrzánová udělá. A nepřejte si slyšet její "Cestu krve" a v poslední fázi ji i vidět - síla. Její vyprávění o životě je něco nádherného. Veselé scénky zakončuje smutnou zprávou a smutné zprávy zakončí veselou poznámkou. A v neposlední řadě je tu i její naprostá posedlost nejen Daliborem z věže ale hlavně a to naprosto hlavně zbožňování M i l u š k y V o b o r n í k o v é. Na konci představení doslala Bára krásné barevné fixy a mezi nima byla i Fialová a Orrrranžová - doufám, že je nehodila do kanálu. ()

M.Macho

Naprosto okouzlující Bára Hrzánová rve hlasivky od smíchu a oční bulvy od sladkohořkých slz. Neuvěřilná záležitost stojící na jejím fenomenálním herectví. Měl jsem to štěstí vidět inscenaci naživo a zjistit, že záznam neubral představení vůbec nic!!! Dokonalá inscenace o dětské názorové neposkvrněnosti a netečnosti vůči okolní nesmyslnosti. Dokonalé divadlo... ()

Padme_Anakin

Z návštěvy našeho divadelního stánku jsem tentokrát zcela bezvýhradně nadšená, Bára Hrzánová je jedním slovem úžasná, od smíchu mi tekly slzy, neb Helenka Součková v jejím provedení nemá chybu. Závěrečný potlesk vestoje vše ještě umocnil. Krásný zážitek z prken, co znamenají svět, plná palba. ()

prkalil

Jedna z mnohovrstevnatých pravd z mnoha set vyřčených během těch úžasných dvou hodin Helenkou Součkovou: "Srdce je uplně ta nejhorší nemoc a jakmile má někdo srdce, tak docela skoro určitě umře!" ()

Cimr

Stačí když řeknu, že jsem to jednou četl, třikrát viděl v televizi a dvakrát na tom byl v divadle? Jedna z nejlepších českých původních her vůbec. A taky jeden z nejlepších hereckých výkonů. ()

NinonL

Když jsem představení viděla poprvé, zdálo se mi vtipné a líbilo se mi. Podruhé, potřetí ani počtvrté ho už vidět nemusím. Je fajn neustále si připomínat negativa dřívějších dob, já ale preferuji filmy zabývajícími se nešvary doby dnešní. ()

zdepapepa

Konečně jsem měl tu čest a vidět tuhle vynikající podívanou naživo. O to hůř však ale musím hodnotit tento záznam - všechno jede v šíleném tempu, kde je vtip typu (setup)(beat)(punchline), v záznamu se (beat) často úplně vystřihne - příkladem za všechny je pro mě zprasené "Prase", které naživo bylo úplně dokonalé, i když ho člověk čekal. Hektické střihy na záběry přiblížené na herce tomu vůbec nepomáhají. Je tam asi znát těch 16 let od vzniku záznamu k mému zážitku naživo. 16 let repríz, šancí vyladit vystoupení, dostat pod kůži klid a pevnou ruku při přednesu. ()

Korbitch

Po strašně dlouhé době v divadle.... Nechtělo se mi, fakt se mi hodně nechtělo. Nakonec jsem vůbec nelitoval a tohle si náramně užil. Shlédl jsem potom i divadelní záznam z roku 2003 a musím říct, že to co předvedla v našem divadle nyní, je ještě o třídu lepší. Bomba. ()

Terter

Samotná hra by byla tak na 4*. Ale ona má ještě něco navíc. Tím něčím navíc je Bára Hrzánová, která celou inscenaci pozvedává na zcela jinou úroveň a prakticky celé ty dvě hodiny exhibuje na jevišti sama. Opravdu zasloužená Thálie. ()

katasta

Sem tam to bylo dost vtipný, sem tam to bylo míň vtipný a sem tam to taky nebylo vtipný vůbec....hlavní co to ale bylo je to, že to bylo nehorázně dlouhý a spíš sem u toho místy usínala, než abych se z plných plic řechtala. ()

Pierre

Je to taková nemilá věc. Tohle divadélko se mi ale zdá jako velmi milá věc! O  Barboře Hrzanové  bylo v tomto případě napsáno víc než dost..tak i já se neoriginálně přidám. No, je prostě úplně úžasná. Skvělý komediální výkon, vynikajcí intonace, perfektní převtělení  do dítěte (je opravdu věrohodná.) Taky se připojuji k těm, co by se ke konci určitě postavili. Ale ani ti  dva přičmrdávači nebyli vůbec špatní, hlavně jakási Jarmila Vlčková mi svou ztřestěností dost sedla. Ona je roztomilá a v tomto případě vhodná i ta komorní scéna. Je to prostě takové příjemné hezké malé velké představeníčko, které se už ale dle všeho stihlo stát legendou a to právem....To že při sledování na obrazovce občas člověk narazí na slabší místo je v pořádku. Je to tak ukecané a docela dlouhé, že se tomu možná ani nejde vyhnout a ve 2.polovině to příjde, ale na a živo bych si to nejspíš ani neuvědomil a  pozice naprosté geniality ve slovním humoru je už v rámci české kultury stejně obsazena Cimrmany a mými milovanými povídkami od Šimka a Grossmana. Na druhou stranu  takový  pocit, z ryzího národního českého ve humoru  ve skvělé formě, který jsem měl u objevování těchto povídek, na mě určitě zavál i  u Hrdého Budžese. Tohle je radost i balzam na duši. Hlavně pro mou komediálno-divadelní duši. Pro mě určitě i krásná vzpomínka na doby, kdy jsem se živil smíchem a taky chodil na dramatický kroužek. Vlastně jsem to měl vidět už dřív. V současné době ale  zase  nemám na podobné podněty takové štěstí a tohle mě dost potěšilo. Secký a Robert rulez! Jaký málem, Roberte? ()

suicide

Nadmíru vtipná inscenace, která je postavena na naprosto bezchybném výkonu Báry Hrzánové. Místy dokonce i samotná Hrzánová se neubránila smíchu. Ovšem nadruhou stranu jde o inscenaci, kde obraz není nijak moc prvořadý, důležité je to slovo. Bohužel při představeních jednoho herce začne být inscenace po určité době trochu únavná a právě Hrdý Budžes mi už ke konci přišel furt na stejný brdo a už trochu tak nějak o ničem. Avšak Hrzánová se pohybovala pořád na vrcholku, nezakolísala ve výkonu, proto přidávám pulhvězdičku... ()

Mikita

Představení 10tihvězdičkové. Od scény po herecké výkony, vše nadstandartní. Ale ono převedení na televizní obrazovku opět znevýhodněno omezenými možnostmi pohybu kamery a i občas nevhodným směrováním diváka na detail, o který v danou chvíli nestojí. ()

rt12

Normalizace v tak zábavném balení jak jen to jde. O výkonu Hrzánové se nedá psát jinak než v superlativech. ()

topi

Téměř one woman show Báry Hrzánové. Klobouk dolů, dvě hodiny neustále žvanit a celou dobu držet divákovu pozornost ve střehu je úkol skoro nadlidský. Překvapilo mě, jak je představení občas vulgární, chvíli jsem si nemohl zvyknout. Některé vtípky dobré, některé slabší. Pro mě to zase taková pecka není a záleží na každém jednotlivci, jak ho Hrdý Budžes zaujme. ()