Zmizení

Brendan Frye je spolužáky ze školy označován za podivného samotáře. Jen tak se ničeho nevyleká a má na věci svůj vlastní názor. Je také stále dost zamilován do své přítelkyně Emily, která se s ním před třemi měsíci rozešla a zmizela. Když se mu dívka konečně po telefonu ozve, má vyděšený hlas a žádá jej o pomoc. Brendan ani na okamžik nezaváhá, pomocníkem v pátrání po Emily mu je pouze kamarád Brain, jenž má o dění na škole dokonalý přehled. Oba studenti přitom tuší, že celá věc nejspíše "pořádně smrdí" a že s ní má něco společného některý z členů zločineckého gangu mladistvých ve městě.
Detektivně laděný příběh, odehrávající se v prostředí střední školy v jižní Kalifornii, natočil Rian Johnson, který si k němu napsal také scénář. Film svým dějem plným zvratů, určitým tajemstvím i dalšími prvky připomene tak zvanou americkou "drsnou školu". (oficiální text distributora)

Jordan

hm, pozoruhodný film, ktorý výborne pracuje s tajomstvom, záhadou, má ťažko uchopiteľnú atmosféru, zaujímavých "hrdinov" a veľmi nezaraditeľne narúša profilový žáner "teenage" filmov, nevedel som, čo od neho čakať, keď som ho šiel sledovať, no aj tak ma prekvapil a musím uznať, že príjemne, réžia bola veľmi svižná a nápaditá, film je doplnený príjemnou muzikou ako aj príjemnými neopozeranými hereckými výkonmi; ()

Anderton

Tak tu pôjdem trochu proti prúdu, keďže ma na tejto nízkorozpočtovke zaujala viac forma než scenár. Vynaliezavý strih, zaujímavé uhly kamery, snové sekvencie, hudba a zvuk a tak podobne. K tomu reflexia noirového subžánru v príbehu, kde mi bolo viac menej jedno, ako sa veci majú a pri záverečnom odhalení som akurát skonštatoval, ako si tvorcovia s konvenciami žánru pohrávajú, respektíve ich napĺňajú vo filme, ktorý vizuálne žiaden film zo 40 rokov nepripomína. Namiesto toho, aby som zažíval prezretie po tom, ako všetko do seba zrazu zapadá a ako je všetko inak a ja som sa nechal napáliť. Alebo si pokladal otázky typu, ako si to ten Brendan dokázal tak presne vycucať z prsta. Ale ako sa tu už napísalo, Brick sa naplno docení skutočne asi až po druhom pozretí. Či sa k nemu niekedy odhodlám, si nie som úplne istý. No a outfit JGL je príšerný a dosť ma v priebehu sledovania rušil. ()

Tomco

velmi zamotany a temny film, ktory sice chrli naraz niekolko desiatok informacii z ktorych moze lahko vzniknut vo vasich hlavach zmatok, ale vobec to nevadi, lebo vsetko funguje tak ako ma. ma to napatie, atmosferu, silny dej a dobre sa na to pozera. asi dam na adriana a pozriem si to este raz. zatial 80% ako vysitych. ()

SeBig odpad!

Pro vlhký fanynky Gordona-Levitta to bude určitě top film, pro mě jakožto naročného diváka naprosto bezvýznamná sračka, která se ti snaží vnutit to, abys Josepha hrozně litoval, jak mu každej dává do držky, hledá nějakou holku a ten závěr byl naprosto k smíchu. Píčus. ()

Chrustyn

Velice povedený thriller s dobrými herci a povedenou kamerou. Opravdu překvapivě kvalitní snímek, který by neměl uniknout nikomu, kdo má rád napínavé thrillery plné tajemna. ()

Crocuta

Zpočátku zdánlivě zmatený a trochu rozvleklý, nicméně už od prvních záběrů bez diskuzí značně originální snímek, který na "středoškolském" půdoryse buduje nefalšovanou noirovou zápletku, která se nakonec krásně logicky uzavře. Filmu nechybí zajímavé postavy, nemalá dávka nadsázky a především obsahuje ( tak trochu lynchovsky ) řadu kouzelných rekvizit, které sice nemají s dějem pranic společného, ale vytvářejí opravdu osobitou atmosféru (heligonka opřená o zeď při vyjednávání mezi gangstery, rozličné harampádí v Drakově sklepě, džbánek v jeho kuchyni atd.) "Brick" si určitě zaslouží lepší hodnocení než průměr. ()

Flakotaso

Na jedné straně mnoho dobrých nápadů, na druhé překombinovaný příběh, směšný "Drak" a a občas až příliš pozvolné tempo. Hodně nevyrovnaný film. ()

Pejpr

Beatníci by byli z tohohle LSD filmu nadšení, ale já střízlivý drogový abstinent v tom vidím jen nesourodou hromadu čehosi...Podle mě to režisér až moc překombinoval a ve snaze říct diváků co nejméně a co nejtajemněji, neřekl vlastně nic. ()

eraserhead666

Ne zas tak špatný, naopak docela dobrý film. Skromnou vizuální stránku filmu vnímám jako velké plus. Jen hlavní postava mi připadala až moc sebevědomá a tak nějak jsem si nemohl zvyknout na pro tento druh filmu netypicky mladý věk jeho protagonistů a protagonistek. Ale jinak docela slušný pokoukání. ()

Othello

Komplikovaná síť vztahů a frakcí na jedné rozsáhlé střední škole je proříznuta hlavním hrdinou, který se rozhodne zjistit, kdo stojí za smrtí jeho bejvalky, kterou on beztak nepovažuje za bejvalku. Na každý pád neskutečně tvrdohlavý Joseph Gordon-Levitt se propracovává na potravním řetězci stále výše a výše, kdy s každou další výzvou mu přibude zlomenej nos, rozbitej ret, či decilitr spolykané vlastní krve. V době, kdy Gore Verbinsky prská, že musí při natáčení Lone Rangera vypustit kvůli zkrácení rozpočtu celou jednu scénu za 40 milionů dolarů se dá těžko pochopit, že nějaký Johnson vytvoří za půl mega film, který toho dokáže nabídnout tolik. Brick se nikam nežene, baví se jednotlivými scénami, každou postavu dokáže zapsat do podvědomí a ve své poctě filmu noir občas spadne do úmyslné satiry. Ústřední postavu nešetří ve filmu ani před divákem - Brendan je práskač, sociopat, tvrdohlavec, po celý film můžeme obdivovat jeho tuhej kořínek, aby se nám před závěrem psychicky složil. Noirová separační bublina postav od svého okolí se dá nahmatat, timing některých scén (poprava v tunelu) je skvostný a takové ty tvůrčí radůstky, jako středoškolská herečka měnící styl komunikace s hlavní postavou dle role, na kterou se právě připravuje vyloženě potěší. Asi to nezní jako objektivní výčet kvalit filmu, Brick je spíš hodně takový osobní -) ()

JASON_X

V oficiálním textu distributora je řečeno vše podstatné - příběh v žánru drsné školy, odehrávající se ve středoškolském prostředí a se středoškolskými aktéry (většina z nich ovšem vypadá přes dvacet). Nijak výrazně mě to neoslovilo, přišlo mi to především trapné a hlavní hrdina mi byl navíc vrcholně nesympatický, víc nemám co dodat. ()

mm13

Škoda, že sa Rianovi Johnsonovi nezvýšilo dosť odvahy na to, aby obohatil hlavného hrdinu ešte temnejšími tónmi, nepridal mu na rozporuplnosti. To by bolo ono! Aj bez toho sa však jedná o nečakane vydarený mix teenage thrilleru, Lynchových mystérií a scenáristických spletitostí a lá Guy Ritchie (všetky tieto prirovania berte s rezervou), vo výsledku natoľko neošúchaný, že k spokojnosti zatiaľ stačí. Budem však veľmi rád, keď o pár rokov zistíme, že sa jednalo o veľmi dobre naplánovanú rozvičku pred ďaleko vážnejšími výkonmi nesporne talentovaného autora. Neviem dočkať... ()

Sawy

Zvláštní film.Ale taky noir jak má být.S odhodlaným hrdinou,který dostává rány,ale přesto si jde dál za svým cílem (skvělý Joseph Gordon - Levitt),s krásnou,ale nebezpečnou femme fatale a se správně komplikovaným příběhem,který člověka chytne.Občas film drhne,některé scény jsou trochu směšné,některé postavy hodně směšné a lacinost filmu někdy bije do očí.Ale z každé scény je zároveň cítit nadšení pro filmy a ještě taková strašně zvláštní atmosféra.Všechno je tu vyprázdněné,nejsou tady žádné korzující davy lidí,jen hrdina a pár dalších postav.To ještě lépe zdůrazňuje odloučenost hrdiny od společnosti.Rozhodně příjemné překvapení a film,který stojí za zhlédnutí. 80 % ()

rawen

Velmi podvně stylizovaný film mě zaujmul především svou atmosférou a také hudbou. Dá se polemizovat o tom, do jaké míry může komu vadit tak trochu podivné zasazení téměž klasického noir-drogově-gangsterského příběhu do reálií střední školy - já to bral jako zvláštní způsob nadsázky... Zajímavé - 7/10 ()

BoPo

Celý film mi pripadá ako by partička stredoškolákov natočila film z vlastných peňazí. Musím uznať že základný nápad filmu a začiatok filmu sú veľmi podarené. Ale na 105 minút je to málo. ()

Star Wars: Epizodu VIII natočí…

Star Wars: Epizodu VIII natočí…

21.06.2014

Poslední podfu(c)k

Poslední podfu(c)k

12.10.2006

Nováčik Rian Johnson, autor nízkorozpočtového high school noiru Brick, vymetače nejrůznějších filmových festivalů, se opět chystá vkročit do nezávislých vod, tentokrát však s oscarovým záchranným… (více)