Dům voskových figurín

• USA House of Wax (více)

Zlověstným způsobem, který ho korunoval na mistra filmové hrůzy, ztělesnil Vincent Price slavného sochaře voskových figurín, který se po útoku žháře, jenž zničil jeho životní dílo, propadá do hlubin šílenství. Není už schopen používat své popálené ruce a vytvoří proto nový - a vražedný - způsob, jak znovu naplnit svůj dům voskových figurín. (Magic Box)

Rodriguez

Velmi nápaditý snímek, kde vedle charismatického Vincenta Price exceluje brilantní Charles Bronson! Po takzvaném "remaku" s kravkou od Hiltonů sem si konečně mohl dopřát tuto parádní verzi. 80% ()

MrPierc

Tradiční horor ze starých časů. Divadelní styl hrůzy s dokonalým hereckým přednesem i slušným chováním. Je to ještě takový slušný horor, který šokuje typicky nějakým ošklivým zlosynem. Je to k pousmání, když sledujete takový druh filmu. Nicméně kostýmy, masky i voskové figuríny a jejich roztékání jsou na tu dobu obdivuhodné. Pravý oheň, žádné pozadí vytvořené ze 2 filmů, které by bilo do očí. Ten film vůbec nevypadá uměle a díky tomu se divák může dokonale vcítit do strašidelné atmosféry i po tolika letech. Celý nápad v tom filmu mi přišel nadčasový a trochu frankensteinovský. Charles Bronson a jeho malá role nemluvícího sluhy Igora potěšila. ()

WolfR

Učebnicový staromilský horor. Zajímavé téma se skvělým Vincentem Price v hlavní roli. Sledujeme tu vývoj šílenství jednoho zhrzeného muže na pozadí zápletky s voskovými figurínami. Absolutní skvost, jedinou chybičku bych viděl v nehodící se hudbě, tak tedy 4 hvězdy. ()

Koly

Nemůžu uvěřit, že předlohou pro sračkovitý remake s Paris Hilton byl tenhle skvělý snímek. O tom, že Price je zase skvělý, se snad už ani nemá cenu zmiňovat... ()

Skuby47

Dnešní krvavé a odpudivé horory nemám ráda. Na jejich předchůdce, kteří respektovali specifiku žánru a to napjatou a strašidelnou atmosféru a kouzlo tajemna, se ráda podívám. Tato hororová klasika má perfektní vizuální stránku, slušné herecké výkony a skvělé masky, ale oproti požadavkům této doby malý spád. I když dnes nenahání hrůzu jako kdysi a děj je předvídatelný, dobře se na něj dívá. K době vzniku tohoto snímku určitá naivita, vyvolávající jen jemné mrazení v zádech, jaksi patří. Jako klad nutno zmínit postavu démonického sochaře v podání Vincenta Price a ocenit nutno rovněž umělecké ztvárnění úžasné scény s hořícími a roztékajícími se figurínami. Skvělá sonda do filmového archivu. ()

Sfinkter

Tento film už je regulérním dědečkem v hororových vodách, o to více překvapí svým smyslem pro detail a nepřehnanou afektovaností ve vypjatých scénách. Pěkný příběh, s nímž nemá novodobý remake vůbec nic společného, vám v obklopení výborných charakterů uteče jako voda. K postavám se opravdu netřeba vyjadřovat, legenda Vincent Price a hluchoněmá persona mladého Bronsona mluví za vše. House of Wax je poctivý starý biják, na který se kdykoliv podívám znovu. ()

filmmovier

Vincent Price opět neskutečně vládne a vevodí celému filmu v jedné ze svých nejlepších a nejlépe napsaných rolí. Dům voskových figurín by ale tentokrát naprosto s přehledem absolutně fungoval i bez něj, protože tohle je fakt kvalita, o které není třeba diskutovat. Má to naprosto luxusní režii (to 3D fakt muselo být fajn) a atmosféra je naprosto neskutečná, hudba výborná. Spoustu Priceových filmů jistě časem zestárlo, ale o tomhle to ani trochu neplatí, protože i dnes je to naprosto fantastická podívaná. která opravdu ani chviličku nenudí a jejíž každý dialog je neskutečně strhující. A ty sochy byly fakt výborné, mistrovská práce. Přítomnost Charlesa Bronsona je nesmírně zajímavá. Odmítám nazývat tento film béčkem, protože jím téměř určitě není. Náramná lahůdka a navíc nezapomenutelná (a nejen díky Vincentovi). 90%. ()

Brain-D

Hennry Jarrod je výborný sochař, ale jeho společník pro peníze zapálí dům figurín. Hennry se z toho dostane, ale kapec zešílí... parádní detektivní hororůrek, kde jsem si nejvíc oblíbil svalovce Igora alias Charlese Bronsona :) ()

pursulus

Voskový horor v toku času.¬         Povídka (novela?) ve své době úspěšného amerického scénáristy z New Jersey Charlese Beldena o muzeu voskových figurín byla zfilmována třikrát.¬                 Filmový přepis z r. 1933 zrežíroval pod názvem Mystery of the Wax Museum maďarský Američan Michael Curtiz, tento počin odpovídá průměrné kvalitě snímků té doby a není ničím překvapivý, lze také říci, že možnosti skryté v námětu z daleka plně nevyužil.¬                 O dvacet roků později následoval House of Wax v režii rakouského Američana André de Totha, který se původního filmového přepisu držel téměř do slova, při čemž jako jedinou přidanou hodnotu k filmovému přepisu z r. 1933 můžeme vytknouti magickou postavu "gotického" herce Vincenta Priceho v hlavní úloze. (Vedlejší postavu, pomocníka, hraje známý "westernový" herec Charles Bronson, kterému bylo v době natáčení něco přes třicet roků; jeho proměna od této doby do doby natáčení westernu 'Tenkrát na západě' je téměř neuvěřitelná.)¬                 Posledním přepisem je House of Wax z r. 2005 režírovaný Španělem Jaumem Collet-Serrou (známým nejspíše ve spojitosti s hororovým dramatem 'Orphan' z r. 2009). Tento přepis má společné s původní předlohou Beldenovou pouze voskové figuríny. Provedení odpovídá zcela současnému hororu "po španělsku" plus komerčně pojatým scénářům současnosti, z čehož vznikla poněkud nesourodá záležitost: chabý scénář je držen vysokou invencí režisérovou na úrovni slušné podívané.¬                 Můj soud v obecné rovině o kvalitě jednotlivých zpracování Beldenovy povídky zní "kvalita přibližně stejná u všech tří zpracování, vždy slušný průměr". K nízkému hodnocení přepisu z r. 2005 nepřihlížím, považuji jej za nepřiměřeně odsuzující, neboť chabý scénář je vyvážen viditelně "hororovějším" zpracováním oproti starším přepisům. ()

MI-380

Kdo by se netěšil na tolik opěvovanou klasiku. Z velkého očekávání (jak už to bývá) velké zklamání. Úspěch filmu tkvěl zřejmě v nápadu. Ostatní mi připadalo jako podřadné divadelní představení. 35%. ()

J.Lajner

Pěkný, goticky laděný horor s jedinečnou patinou padesátých let. Teatrálnost, umocněná starosvětskými kulisami z toho doslova čiší. Zápletka průhledná, leč krásně morbidní. Zásadní role pro Vincenta Price a vlastně i Charlese Bronsona, který si zde střihnul trochu tupého, zato však drsného sluhu. Fanoušky dnešních hororů už film patrně neosloví, natož aby je šokoval, ale pro zapálené filmové badatele jde o hodnotný relikt ze starých hollywoodských časů. Film je mimochodem natočen ve 3D. To píšu pro ty, kteří žijí v mylném snu jménem Avatar. ()

Arkanoid

Je nám predstavený začiatok 20. storočia v meste, zapaľovanie lámp zápalkou v izbe, pískanie na policajtov, korzety, klobúky a plášte, koče s koňmi, uvádzač pred múzeom búchajúc loptičku na povrázku o niečo ako pinpongovú raketu. Remake hororu z roku 1933 víta divákov dažďom v meste a gýčovým fontom opening subtitles. Čudná je aj romantická hudba pri prvej scéne s hlavným hrdinom stvárneným Vincentom Priceom, cez ktorého sa na diváka preniesla láska ku tvoreniu. Majiteľ jeho múzea voskových figurín mu hneď nastolí prvotný konflikt: zisky sú menšie, ako si predstavoval a podľa neho sa musí zamerať skôr na zobrazovanie hrôzostrašných výjavov, než mierumilovných sôch. To sa sochárovi však nepáči a keď nepríde ku okamžitej zhode s kupcom, majiteľ dielňu aj so sochárom zapáli. Majiteľ dvorí profesionálnej priateľke zameranej na dobré partie v podaní Carolyn Jones, ktorá si v šesťdesiatych rokoch zahrala Morticiu Addams. Tu si ju zapamätáte vďaka jej vtáčiemu trilkovaniu namiesto smiechu. V jej scéne pri sťahovaní sa korzetom sa spomína Anna Held, jedna z prvých zaznamenaných žien s hourglass figure a veľmi úzkym pásom. Naháňanie jej spolubývajúcej páchateľom po ulici už nebolo také akčné, ako poznáme z mladších filmov. Problém mám aj s logikou scény, kedy sa Sue schová a on si nevšimne jej vytŕčajúcu sukňu, rovnako aj s jej zbytočnému vystavovaniu sa riziku. Policajti tu používajú mučenie alkoholika nalievaním vína do pohára priamo pred ním. Kto by vydržal také kruté muky? Spoiler: prípad je vyriešený vďaka náhode = predošlej skúsenosti. Navyše, Scottova taktika boja je smiešna. Kto by hneď po zobraní odekvátnej zbrane (tá stredoveká palica s ostňami), ju hneď do nepriateľa zahodil? Aspoňže poteší Charles Bronson v úlohe hluchonemého Igora, ktorý využíva jitsu chvaty v postoji. Aj on však robí hlúpe chyby. Čakal som podobný šok s figurínami, ako som dostal v Blade Runnerovi, nevadí, aj tak je to kvalitný film s pôsobivými hereckými výkonmi (Vincent Price, Charles Bronson, Carolyn Jones, Paul Cavanagh). Jazykové okienko: stiff price. ()

Han22

Možná ne úplně pětihvězdičkový horor. A přesto nemůžu dát míň. House of Wax nastoupil v roce 1953 éru nového hororu. Barevného, napínavého, ve kterém se podstatné věci dějí na plátně a ne mimo. A i když je zde spousta scén a postav navíc, za ty hororový scény, prvotřídní masku hlavního hnusáka, Vincenta Price a za vynikající finále z voskového muzea nemůžu dát míň. A mimochodem Charles Bronson v roli Frankensteinovského poskoka jménem Igor si krade pro sebe skoro celý film a je určitě druhou nejzajímavější postavou. I když nemluví. Horor roku 1953 (ovšem jiný jsem neviděl). ()

Anderas

Jedna z hororových klasik byla už ve své době pojata jako čistá atrakce a i přesto není dnes úplným odpadem. Vlastně je docela koukatelná a navzdory nulové hrůze a úžasným kulisám s nezaměnitelným reflektorovým osvětlením je tento kousek produktem poctivého řemesla páně De Totha a Price. Priceovy filmy mimochodem hodnotím také podle toho, jakou vizáž a bradku nahodí. Zde musím zatleskat. Charisma prská do všech směrů a stran. Čeká na vás rozhodně pár příjemných momentek, postaviček i zvratů, snad už jen to 3D mi na obrazovce chybí ... ()

willis

Film má typickou atmosféru hororu 50. let. No, ono se vlastně ani o horor nejedná spíš je to strašidelný příběh jako vystřižený z pulpu nebo z comicsu Tales from the Crypt. (26.8.2005) ()

Damielka

Zdařilé dílko, ale původní film je ještě o chlup lepší. Tyhle staré horory mají něco do sebe, ale dnes už ocením spíš jejich uměleckou hodnotu, než abych byla strnulá hrůzou...To mi ale nepřekáží, abych dala čtyři hvězdičky. ()