Tajemství slov

• Španělsko La vida secreta de las palabras (více)

Vrtná stanice, místo izolované od civilizace, vzdoruje vlnám daleko na otevřeném moři. Na tomhle odlehlém místě obývaném pouze muži se jednoho dne objeví žena (S.Polley). Má se starat o pracovníka (T.Robbins), který při nehodě přišel o zrak. Časem mezi oběma vzniká pouto. Jako na pustém ostrově se stávají citově závislí jeden na druhém. Za pomocí slov vyplouvají na povrch jejich tajemství, bolest, naděje, láska, smutek..... Bezesporu největší filmová událost ve Španělsku za rok 2005. Na vzniku snímku režisérky Isabel Coixet se výrazně podílel Pedro Almodóvar a jeho produkční společnost ElDeseo, kterou řídí se svým bratrem Augustínem. Film Tajemství slov získal 4 španělské Oscary (ceny Goya) v hlavních kategoriích a deklasoval konkurenci jak u diváků, tak u kritiků. (oficiální text distributora)

Kozlowski8

Příběh hluché ošetřovatelky, která pečuje o popáleného a dočasně slepého muže na vrtné plošině uprostřed moře. Jeden druhému postupně pomocí slov otvírají své duše a utváří se mezi nimi silné pouto... Film Isabely Coixet nabízí (opět) emočně výživný příběh se silnými pasážemi hlavně ve střední části (na moři). U mne to ale docela sráží uspěchaný a trochu chaotický začátek, kýčovytý konec a taky ten dětský komentář na začátku a na konci, který jsem úplně nepochopil. Každopádně zajímavý snímek s výbornou Sarah Polley. 65 %. ()

f1

O jak je Pedrův vliv cítit z plátna. Kamera překrásná, úderné dialogy, herecký koncert. A ty barvy, hhhuuuuu, ty miluju. ()

Silnica

Tak tenhle film mě pohltil. Od prvních vteřin jsem do něj vnikl a na konci měl pocit blaženosti, že jsem viděl skutečný skvost. Proč? Originální prostředí ropné stanice, na němž se to postavami nehemží, ale každá je tak propracovaná, že vám až běhá po zádech mráz realističnosti. A samotný vztah Josefa a Hanny....Škoda mluvit, pomalu budovaná důvěra vyvrcholí v jedné scéně, pro mě na dlouho dobu nezapomenutelné. Skvělý scénář a dialogy daly vyniknout oběma hlavním protagonistům a také písničkově-instrumentální soundtrack snese nejpřísnějších měřítek. Pokud chcete vidět film o tom, co vše před vás život může postavit, doporučuji. Zasloužených 5 hvězd!! ()

Matt2626

Chytí za srdce a už nepustí. Páči sa mi gradácia príbehu, keď už od začiatku niečo tušíte, ale až v závere sa dozvedáte pravú podstatu. Dojemný snímok plný trpkých spomienok zahraný na najvyššej úrovni. 90% ()

Jurcekk

Urobili sme tú chybu že sme si to dali s dabingom a to nebolo dobré. Okrem toho som nemohol prehryznúť prečo ho zraneného nenaložia na vrtulník a neodvezú do nemocnice. Inak nič moc. ()

Loganberry

Trošku klaustrofobní prostředí těžební plošiny kdesi v Severním moři přímo vybízí k tomu, aby se zde odehrál příběh... Nezapomenutelné scéna s halenkou vám odhalí, proč je hlavní hrdinka tak zamlklá a celkově "divná". 100% doporučení. ()

cervicekcz

Při shlédnutí tohoto filmu se člověk prostě musí zamyslet nad tím, že svět, jaký teď žije, tady nemusí být pořád. Něco se může změnit, ať už k lepšímu nebo k horšímu, ale nikdo to většinou nečeká. Příběh, který tento film vypráví, mě zasáhl. Zásluhu na tom má především scéna s dlouhým srdceryvným monologem hlavní představitelky. ()

Monkys

Neviem, ale zostalo to u mňa nepochopené. Nie dejovo, ale formou spracovania, prvoplánovou pointou a škoda kvalitného hereckého výkonu Sarah Polley. Moje prvé stretnutie s režisérkou, ale asi aj posledné. No, možno ešte skúsim Môj život bezo mňa, ale bojím sa, že to bude ešte väčší sentiment ako Tajomstvo slov. Tri hviezdy, ale aj to len z úcty ku španielskej kinematografii. ()

majka0007

Pri druhom pozeraní som toho pochopila viac. Takto nejako vzniká láska, pri odhaľovaní vnútra toho druhého. :) Dojemný príbeh o tom, ako sa ľudia dokážu zamilovať do iného i bez toho, aby vedeli ako vyzerá. ()

raru

Mám rád takéto filmy,ktoré sa vám zarežú pod kožu a nezmazateľne zapíšu do duše,len škoda,že ich je tak málo... ()

sibskyn

Ve filmu se nachází jedna dokonalá scéna, která má asi tak 10 minut a je provedena pomocí dvou herců v jedné místnosti s jedním monologem. Ok tak to byla doopravdy excelentní a v člověku to vzbudilo emoce. Jenomže ten zbytek je jen prázdná nuda, co nemá co říct. škoda. ()

jichola

Silný film o vyrovnávání se s traumatem, o tom, jak si (dočasně) slepý se (skoro) hluchou porozumí slovy i bez nich, o tajemném momentu, kdy to všechno konečně přestane bolet. Hanna, dívka se šrámem na duši, naslouchátkem a podivnými zvyky se nechá najmout jako ošetřovatelka silně popáleného Josefa na ropné plošině. Situace působí malinko vykonstruovaně, ale není úplně nereálná a každá maličkost ve scénáři má své opodstatnění. To hlavní se děje mezi Hannou a Josefem v jejich zpočátku vynucené intimitě a stojí a padá s výborným výkonem obou protagonistů. Mezi nimi dvěma se to hlavní také stane, když je touha sdílet silnější než obavy a bolest, a abyste to vydýchali, přivítáte i lehce moralizující exkurzi k pracovnici Červeného kříže a zbytečně doslovný happy end. Po Mém životu beze mne další působivý kousek z dílny Isabel Coixet. ()

tomkat

Největší "ťafky" se dají do diváka našít bez jakýchkoli speciálních efektů - a tehdy taky člověk teprv skutečně pochopí, jak umí být život krutý - mnohem líp než v honičce plné výbuchů. Tady se maluje šedou a krvavou - bez pompy a skoro beze slov; a v tom je síla tohoto filmu. Pochvala režisérovi i hercům! ()

Von Kempelen

Já nevím. Solidní romantický drama, ve kterým se odráží stíny války, výborný herci i hudba, ale mně se nějak nechce věřit tomu, že by dívka s několika obsesemi a vláčející s sebou ponižující stigma, jen tak odjela na dovolenou, tam oslovila cizího muže a dokonce odjela na vrtnou stanici izolovanou v moři, kde je to jen samej chlap. Když k tomu přidám naprosto zbytečnou takřka "pohádkovou" poslední minutu filmu a snad ještě víc zbytečnou epizodu s teplými strojníky, tak je to tak akorát na tři hvězdy. ()

stuj

Pomalé tempo. Ke konci se naplno odhalí tíha, kterou nese ošetřovaný Tim Robbins. Poté je ovšem přebit osudem jeho ošetřovatelky, Sarah Polley. Drsný film. Jeho drsnost se ale ukazuje až ke konci. 3 hvězdičky. Téma by si ovšem zasloužilo 4. ()

danny79

Tajemstvi slov je citlive natocene, verohodne zahrane (Sarah Polley je zde vyborna) se silnym, dobre napsanym pribehem, odehravajici se v intimni atmosfere a podporeny zajimavym soundtrackem. Cely film se odehrava na vrtne vezi a prestoze se venuje predevsim sblizovani mezi S. Polley a T.Robbinsnem, citlivy rezisercin pristup nam umoznuje na minimalnim prostoru nahlednout prekvapive hluboko do nitra ostatnich postav. Uzavrena a osamela Hana "zabiji cas, nez cas zabije ji". ()

lineker

O tomto víkendu moje druhé setkání (po Informátorce) s filmem, který má jako nosný bod válku na Balkáně. Člověk, který je několik set kilometrů od válečného konfliktu opravdu nedokáže "docenit" vše co se samotné války týká, ale i těch mnohdy ještě horších věcí okolo. Tajemství slov je opravdu film o slovech. O slovech, která jsou tam uvnitř nás a my je nedokážeme vyslovit. Někdy nám k jejich vyřčení však pomůže shoda náhod a okolností. Zde se tím katalyzátorem stalo bohem zapomenuté místo dosluhující vrtné plošiny. Místo kde máte čas a klid přemýšlet, místo kde zcela přirozeně narazíte na lidi podobné Vám. Tim Robbins a Sarah Polley (mimochodem ne nepodobná naší Ditě Kaplanové) mají proto prostor rozehrát psychologické konverzační drama, ve kterém dokáží vyjevit i to co navždy mělo být jejich tajemstvím. ()

Co jde do kin tento týden?

Co jde do kin tento týden?

11.05.2006