Tajemství slov

• Španělsko La vida secreta de las palabras (více)

Vrtná stanice, místo izolované od civilizace, vzdoruje vlnám daleko na otevřeném moři. Na tomhle odlehlém místě obývaném pouze muži se jednoho dne objeví žena (S.Polley). Má se starat o pracovníka (T.Robbins), který při nehodě přišel o zrak. Časem mezi oběma vzniká pouto. Jako na pustém ostrově se stávají citově závislí jeden na druhém. Za pomocí slov vyplouvají na povrch jejich tajemství, bolest, naděje, láska, smutek..... Bezesporu největší filmová událost ve Španělsku za rok 2005. Na vzniku snímku režisérky Isabel Coixet se výrazně podílel Pedro Almodóvar a jeho produkční společnost ElDeseo, kterou řídí se svým bratrem Augustínem. Film Tajemství slov získal 4 španělské Oscary (ceny Goya) v hlavních kategoriích a deklasoval konkurenci jak u diváků, tak u kritiků. (oficiální text distributora)

ethos

Zbytočne dlhé zo začiatku príšerne nudné naštastie to zachránili koniec a Tim Robbins, ale ináč to bolo strašne chabé. ()

Tejkina

Už od začátku mi bylo jasné, že chování Hannah má svoje důvody a proto jsem sledovala děj a doufala jsem, že se dozvím, co z ní udělalo tak smutného a prázdného člověka. Tohle jsem ale vážně nečekala. Těžko říct, jestli něco takového může člověk vůbec překonat a začít ještě někdy znovu od začátku.. Já myslím, že spíše ne. Ale líbilo se mi, že se to Hannah rozhodla alespoň zkusit. Jestli to zvládla, to už se ale nedozvíme. Velmi silný film. ()

noctambule

Tajemství slov ze začátku klame tělem, ale brzy člověk pochopí a odhadne konec. Jenže předvídatelnost překvapivě nevadí, intenzita emocí převálcuje vše, i ty slabší místa. Dojetí nebylo vynucené, prostě přirozeně přišlo, protože s takovým silným osudem to ani jinak nejde. Předvedli se dva hlavní představitelé, velmi šťastná režisérčina ruka, ostatní ani nedostali moc prostoru, měli v podstatě za úkol vyplňovat pauzy v konverzačce. Doporučuji jít do tohoto filmu tabula rasa jako já, i proto to na mě možná tak dolehlo, strašně rychle to uteklo a o to delší to má dojezd;-) 90% ()

cab

Navzdory predem daneho sledu udalosti a takrka nemoznosti se asociovat s postavami dvou lidi, kteri se zblizi na ropne plosine, kde ona ho osetruje po tezke havarii v dusledku pozaru na stanici se nejedna o propadak, ale ani o diru do sveta. Zdimani emoci se nedostavilo a obcasne zbytecne zabery prodluzuji uz tak dlouhy film. 55% ()

dopita

Příběh ženy se záhadnou minulostí, která zdá se potkala spřízněnou duši. Určitě velice slušnej film, jenom celé to vyprávění mohlo bejt trochu, jak bych to řek – sevřenější. Tři hvězdičky je málo, čtyři hodně. ()

F.W.Colqhoun

Tajemství slov, aneb jak hodně mluvit a nic moc nevykecat. [Symptomaticky ženské.] Přestože může představa filmu o konverzaci hluché se slepým nabávat rysů anekdoty, moc se nepobavíme - a když, jen do pláče, jak by řekl Jára Cimrman. Snímek neponechává nic náhodě - počinaje vynikajícím soundtrackem [Byrne, Waits, Antony & The Johnsons a mně dosud neznámé kontinentální subjekty], přes skvělou, osvědčenou volbu jednoty místa a času na fotogenické těžební plošině, po působivou práci s dialogy, slovy, která se derou na povrch příběhu z hloubky, jejíž podobu nám dávají jen tušit, protože stejnou měrou milosrdně zahalují [snad jsem nevykecal pointu]; přesto snímek disponuje explicitními momenty, z nichž vstávají zbytky animálního zasrstění hrůzou. Z ústředního hereckého dua podává přesvědčivější výkon Sarah Polley. Čím dál víc mi připomíná moji kamarádku Marthu a její [Sarah, ne Marty] pomalu odbourávanou izolaci je radost sledovat. ()

aquiver

Sice již není tak dokonalý jako Můj život beze mne, přesto i tento snímek stejné režisérky lze nazvat naprostým mistrovstvím. Hluboký bolestný film, tak chytře vymyšlený, napsaný a citlivě natočený, že vnímavého diváka nemůže nechat chladným... a závěrečná katarze je nezapomenutelná... 95 % ()

kolemjdouc

scénář poměrně jednoduchý ,nemnoho herců.Zúžené exteriéry ale právě v těch slovech pronesených je síla příběhu.A všechny války nechávají na duších šrámy, je jedno na které straně kdo stál.Konec byl poněkud zvláštní. ()

DannyBoy80

Velmi solidní konverzačně-emoční drama. První hodina je dost utahaná, nasáváme charaktery postav. Oproti tomu je závěr hodně emočně napjatý a velmi silný. Perfektní herecké výkony, hlavně Sarah Polley, které to opravdu věřím. A nakonec se i dovíme, kdopak je ta malá holčička. Cesty života jsou nevyzpytatelné a ovlivněné i sebemenšíma drobnostma viz. nenaplněná touha Cámary. Jak by to bylo, kdyby se odhodlal? ()

dormouse

Silný příběh, tragické lidské osudy itrovertní cizinky Hanny, která nechce prozradit nic ze své minulosti, a zraněného extroverta Josepha, který je připoután na lůžko a je odkázán na Hanninu pomoc. Postupně se jejich životy přibližují a navzájem do sebe pronikají. Moc se mi líbila atmosféra na těžební plošině, kde se vetšina filmu odehrává. Sem se uchylují podivné existence, samotáři a podivíni, kteří se cítí dobře jen když je od ostatních lidí odděluje velká vzdálenost a hučící moře. A zde si každý může najít svůj kousek štěstí. ()

Abiosis

*HANNA* Zaujímavé v mnohých smeroch, ale určite nie pre každého. Ten, kto si potrpí na dynamickosť príbehu, nech uprednostní iný film, pretože riziko padajúcich viečok je tu u neho vysoké. Film je nezvyčajný lokáciou, čo je v tomto prípade vrtná veža, je nezvyčajný hlavnou predstaviteľkou, čo je v tomto prípade enormne mĺkva a depresívne pôsobiaca žena, s nezvyčajne silným životným príbehom. A ten vám skutočne dá sánku dole. Tým sa dostávame k Sarah Polley (najprv som si ju zmýlil s herečkou Melissa George - nepodobajú sa aj vám?), ktorá celému filmu dominuje, ťahá ho a všetko to robí presvedčivo a uveriteľne. Keď ju v tomto filme sledujem, som nadšený ako nejaký pubertiak, a na jazyk sa mi derie niečo ako "Sarah je totálne super!". Škoda, že Tim Robbins musí celý film preležať - dosť nanič úloha. A len tak na okraj, úplne by som vyškrtol postavu Martina (Daniel Mays) - vo filme je mu venovaných niekoľko minút a nerozumiem, aký má vo filme zmysel. Verdikt v 1 vete: Pomalý a dialógový film, plný utrpenia ale aj lásky. 05.07.12 ()

Kejt.lin

"naučim se plavat Hano, slibuju" byla pro mě asi ta nejsilnější slova z Tajemství slov. Má to v sobě emoce a neuvěritelnou vypovídající hodnotu..asi Vás překvapí, že z proudu nekonečných monologů a dialogů je to zrovna tohle, ale bohužel. Vůbec mi to nepřirostlo k srdci. Možná je to mým velkým očekáváním? jako těžko říct, ale já jsem hrozně zklamaná. Slova mnohdy byly zcestný a říkám si proč, když je to na nich založený. Příběh se vyvíjel tak, jak nejspíš každý od začátku očekává a nenastává tam žádný zvrat, škoda. Celý se to hrozně pomalu táhne a v průběhu se dozvídáme věci z minulosti dvou hlavních hrdinů, (kteří mi upřímně nepřijdou zajímavý natolik, aby celé dvě hodiny byla upoutána pozornost jen na ně), což je fajn, ale v tomhle případě bych rozhodně uvítala rozehranost ostatních postav. Protože jako pardon, ale co za lidi zkejsne na otevřeném moři uvnitř vrtné plošiny? Aha! Strašná škoda, že jim nebyl dán žádný prostor. Kuchař, co vaří jídla pokaždý z jiný země a k tomu pouští místní hudbu - tohle mi přišlo vhodný k rozehrání. Za mě to hlavní, životem prolezlá, smutná a zkroušená dvojice prostě celý neutáhla. K vyzdvižení stojí za zmínku skromnost, lidskost, intimita, deprese, prostředí a téma. ()

conery1

Skôr by som to nazval" Sila slov ",pretože tie rozborili mohutné hrádze, ktoré mali hl. predstavitelia vystavané okolo seba. ()

sona123

Nádhera. Nenápadné dílo, které se poznenáhlu změní v drsné drama. Mluví se tu málo, ale když už, dialogy stojí za to. Kamera je dokonalá, z filmu čiší notná dávka citu a obrovského umu, jak přenést silné emoce na plátno. Sarah je báječná a myslím v ní máme budoucí velkou hvězdu, která bohužel ještě nebyla objevena (narozdíl od protěžovaných E.Page či D. Fanning). Tim zmizel na dlouho z očí (alespoň mých), ale na scénu přišel ve velkém, i když celý film proležel v posteli. Pokud se vám líbil třeba Hlas moře, nenechte si ujít ani Tajemství slov. ()

Nethar

Silný příběh, výborně zahraný jak od Sarah tak od Tima, vrcholící scénou, kdy Hanna odhalí svoji minulost. Zbylých několik minut odehrávajících se "o pár týdnů později" už mi tam moc nesedlo. Film byl pro mě příjemným překvapením. ()

Daweflip

Slova, onen úžasný vynález, který z nás dělá lidské bytosti, je nositelem kultury, sociální paměti, duchovního vývoje. Právě slova vytváří nezapomenutelnou atmosféru tohoto filmu. Tíživé tajemství, které spolu se slovy znovu naplňuje duši bolestí. Tajemství tak zraňující, že i když už je vyřčeno, nemůže tomu být v plné míře. Magie slov, která vytváří křehké pouto mezi lidmi. Síla, se kterou jedna věta zachrání tenkou nit hovoru před roztržením a se kterou jiná věta přiměje člověka vyzkoušet dosud nemyslitelné.... ()

Kroupa

Opět překrásný film, poslední film, který mi scházel z větších filmů Coixet. Opět dílo mistrovské, pro mě opět stoprocentní zážitek. bravo, bravo, bravo ()

kubyno

Citlivý příběh, který je krásně vyprávěn. Výborné herecké výkony, zajímavé Robbinsovi ''monology'' v první půli. Také se mi líbila práce se zvukem (a se střihem) - mělo to svoji atmosféru. ()

Co jde do kin tento týden?

Co jde do kin tento týden?

11.05.2006