Tristram Shandy

• Česko Tristram Shandy: Ptákovina a bejkárna (více)

Inspirací tohoto neortodoxního filmového díla je román Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho, který napsal britský pastor Laurence Sterne v letech 1759–1767. Rozsáhlý román, patřící k anglickým literárním skvostům, byl považován za nezfilmovatelný, ale Winterbottom jej přetvořil v pozoruhodně invenční podívanou. Když Tristram Shandy začíná vyprávět svůj životní příběh, ocitáme se v 18. století. V dramatickém okamžiku hrdinova zrození však zjistíme, že jsme přítomni natáčení filmu. Za hereckým představitelem Shandyho Stevem Cooganem přijíždí jeho žena se šestiměsíčním dítětem, pronásleduje ho novinář, objeví se i jeho agent... „V knižní předloze je procesu psaní věnováno tolik prostoru, že jediný způsob, jak jej reflektovat, byl tento,“ říká režisér, který ve svém filmu složil poklonu i svému oblíbenému režisérovi R. W. Fassbinderovi. (oficiální text distributora)

Hebča

Bojím se to říct, ale nedá mi to: tohle je snad bláznivější než všichni Monty Pythoni dohromady. Smršť anglického humoru ve smršti střídajícího se vyprávěného příběhu a reality. Druhá (reálná) polovina filmu je sice trošku slabší, ale i tak je to celkově asi největší překvapení z produkce roku 2006. Svěží, příjemně ubíhající a tak vtipné, že už teď se to pro mě stalo kultem. A ta hudba! 23.3.2007 ()

jitrnic

Nějak mi unikl smysl celého filmu, vtipné mi to taky moc nepřišlo, ale zase jsem se v podstatě vůbec nenudil. Asi bych film ocenil více, kdybych znal knihu. Jo a ti herci mi přišli nějací divní, vůbec nedokážu říct, jestli hráli dobře nebo špatně. Takže celkové hodnocení filmu dvě až čtyři hvězdičky, záleží na rozpoložení. ()

BuryGol

Cock and bull story se dá přeložit jako "blábol" nebo "pitomost". Bohužel mi tak chvílema přišel celej film. Knihu jsem nečet, nevim kdo byl Tristram Shandy. Film jako takovej pro mě trval asi půl hodiny. Ty záběry z natáčení filmu můžou někoho nadchnout, mě rozhodně ne. Já to beru jako natáčení keců a nudy pro zaplnění stopáže. V tomhle snímku jen furt melou, kecaj a blábolej o kokotinách až mi zívaly i brejle. Za čistej film jako takovej by bylo hodnocení mnohem vyšší, i s tim zbytkem je to za sotva tři...možná jsem divnej, ale prostě jsem se nudil. ()

P1tr

Skvěle obsazený a zajímavě natočený snímek, který už toho bohužel více nenabízí. Základní premisa zfilmování "nezfilmovatelného" je určitě výzvou, se kterou se podařilo po formální stránce vypořádat na jedničku. Pseudodokumentární styl je tradičně zajímavý, ovšem díky několika liniím se zde divák může občas ztrácet, v jaké že to roli se zrovna Steve Coogan objevuje. Bohužel mi přišlo, že se film vyčerpal základním filmařským nápadem a nezbylo už příliš síly na vtipný scénář. Díky známým tvářím se na film dobře kouká, ale schází větší zábava. Osobně jsem se příliš nebavil a až na pár světlejších momentů jsem pořád čekal, kdy film překvapí. Bohužel jsem se nedočkal. ()

ethos

No neviem ale cele mi to prislo take nejake onicom. Ani moc vtipne ani invencne ani dojemne. A to mam britsky humor v podstate rad ale skor ten ostrejsi ako napr. v seriali Black Books alebo v love actually ale toto ma fakt moc nedostalo. ()

made1

Buď je to tak strašně hloupý a naivní, nebo dobrý. Protože to rozhodně nemůže být oboje najednou, a já nějak neumím přiznat, že to bylo hloupé a naivní, nezbývá než... ()

Hortenzia

akokolvek originalna, forma zase vitazi nad obsahom... steve coogan aj rob brydon brilantni najma v utahovani si sami zo seba, dokrutka pri zaverecnych titulkoch bola nakoniec najvtipnejsia scena celeho filmu ()

vitekpe

Ze zacatku to vypadalo na slusnou taskarici, pak to slo ale docela do haje...stal se z toho takovy podivny polodokument o filmarich a hercich...nevim. Co me ale uzemnilo, bylo vyjadreni Roba Brydona ohledne bohyne Gillian A. - v tom bych si s nim asi dost rozumel... :-) 3+ ()

cachina

Originální film s velmi promyšlenou strukturou, ve které se ale divák bez problémů orientuje. Nejprve sledujeme historický snímek, který se ale posléze mění na film o filmu. Pojednává o zfilmování nezfilmovatelného, o adaptaci románu. Tvůrci se nebojí použít vyprávění ve vyprávění, to střídají s částí děje knihy (který ale není předmětem natáčení), s flashbacky a také se sny (respektive jedním snem). Divák nesmí dát nikdy na první dojem např. sledujeme část natočeného materiálu, jenže ve skutečnosti sledujeme, jak ho sledují filmaři apod. To vše doprovází neustálý shon filmařů na placu i mimo něj - spousta postav, mnoho lidí mluví najednou. Náhlédneme také do soukromého života hlavního hrdiny. Režisér Michael Winterbotton nám představuje zábavný snímek s propracovanou narací. ()

Schuldiner odpad!

OK, vydržel sem to do 68.minuty, poté mi to hrálo už jen jako kulisa. Jediný co mě pobavilo, byla scénka s kaštanem. Tam sem se od srdce zasmál. Jinak je to totální pí.....a!!! Všichni, kdo to hodnotili třema a více hvězdičkama, museli bejt na houbičkách. Houbičky způsobujou silný halucinace, stav, kdy prostě nevnímáte reálnej svět. A to je jediná možnost jak mít dojem, že byl tenhle film zábavnej. Pokud ste byli na houbičkách, nemyslim si, že ste blbci, prostě jen rádi experimentujete... Co si budeme povídat, tenhle film je ideální chvíle na experimentování všeho druhu.. nebo třeba i na hoďku a půl spánku.. Dejme tomu..hmm..7% za ten kaštan. ()

LBsmoke

opravdu nedokážu posoudit co sem to teď viděl.. jen vím že nic takového dosud ne.. chci si přečíst knížku, protože mi připadalo že to je určitý klíč o kterém by měl mít divák aspoň povědomí.. kde si myslím že vyprávěcí struktura musela být taky tak neotřelá a nenapodobitelná.. a že v knize tak jako ve filmu se muselo odehrát naprosto všechno a přitom nic(nebo naopak :) jinak spousta střepů, celkově nadlehčené a místy vtipné ()

simply

Tristram Shandy je zvláštní snímek. Na jednu stranu mě strašně bavil začátek filmu a absurdní příběh Tristramova zrození. Na druhou stranu, když se věnovalo víc času zákulisí filmu a jeho představitelům, začala jsem se nudit. Přitom filmy o filmu mám moc ráda, ať už reálné jako Ztracen v La mancha nebo nereálné jako Americká noc....Nicméně nezfilmovatelnou předlohu si rozhodně přečtu. ()

martalini

Jenom se potvrdilo, že román je to nezfilmovatelný. Ano, Winterbottom se snaží co může, přistupuje k tomu opravdu invenčně a originálně, Coogana, Brydona a spol kočíruje slušně...Ale...prostě to nejde, nefunguje to. Aspoň pro mě, film mi absolutně nesednul, pořád zastávám názor,že se do toho neměl nikdo pouštět. Výsledek je noblesní, invenční, originální velká nuda...pro mě horší 3 ()